.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zařídit cestovní pojištění do zahraničí 

 24 srpna, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Cestovní pojištění do zahraničí

A jsou tu zase prázdniny. Mnozí z nás – ať už s rodinou, anebo individuálně – se vydávají na zaslouženou dovolenou do zahraničí. Jedni milují hory, někteří pobyt u moře a jiní třeba poznávací zájezdy po celém světě.

Před realizací těchto cest je potřeba se zamyslet nad tím, že i na dovolené může člověk onemocnět, anebo se mu dokonce někdy přihodí úraz. A protože zdravotní péče je v cizině výrazně dražší než u nás, je dobré s tím počítat a předem se na zahraniční cesty pojistit. Pojištění pro celou rodinu bývá mnohem výhodnější než pojištění pro jednotlivce (v některých případech až o polovinu). Pojistka má obvykle platnost po celém světě.

Co to vlastně cestovní pojištění je? Jedná se o druh nepovinného pojištění, které uzavírají klienti s pojišťovnou před vycestováním do zahraničí. Uzavřít uvedenou pojistku je potřebné, neboť naše české zdravotní pojištění v cizině neplatí. Bez cestovního pojištění bychom si veškeré výlohy museli hradit sami – a věřte, že náklady na léčbu v zahraničí, případně na cestu zpět do ČR, se mohou vyšplhat do závratných částek – mohlo by se stát, že by pro zraněného musel vrtulník, anebo by zasahovala Horská služba třeba v Alpách, či Pobřežní záchranná hlídka u moře nebo při cestě lodí. V případě závažných zdravotních obtíží nebo úrazu, s leteckým transportem zpět do vlasti, může částka za tyto služby činit i milion Kč, ale i zlomená noha by nás mohla vyjít na stovky tisíc korun. A kdo z nás by to chtěl, anebo mohl hradit z vlastní kapsy! S cestovním pojištěním se žádných vysokých výdajů v lékařských zařízeních obávat nemusíme.

Pojištění může být sjednáno na krátkou dobu či dlouhodobě – někdo jede jen na týden, ale někteří turisté stráví při poznávání cizích zemí a jejich kultury v dané cizí lokalitě třeba tři měsíce. Kdo by chtěl procestovat více států najednou, ať si při uzavírání pojistky zvolí jako cílovou tu nejvzdálenější zemi.

Co všechno cestovní pojištění do zahraničí zahrnuje?

Všechny české pojišťovny jsou schopny nabídnout nám cestovní pojištění takřka na míru. Pomocí srovnávacího portálu ePojištění si můžeme vybrat tu pojišťovnu, jejíž nabídka bude přesně vyhovovat našim požadavkům. Pojistit lze zejména:

  • léčebné výlohy při akutním onemocnění a úrazu – lze sjednat vysoké limity pojistného plnění, a v některých případech se setkáme i s neomezeným limitem plnění; kdybychom v zahraničí potřebovali lékařské ošetření, zajdeme k lékaři nebo do nemocnice, prokážeme se kartičkou pojištěnce a oni nás většinou zdarma ošetří; pak můžeme zavolat asistenční linku (číslo telefonu najdeme na kartičce i ve smlouvě), a tam nám doporučí, jak máme dále postupovat
  • akutní ošetření zubů – krytí bývá obvyklé od 20 – 40 tisíc korun
  • odpovědnost za škody a újmu na zdraví, způsobené jiné osobě
  • pojištění rizikových sportů – bungee jumping, rafting na divoké řece, horolezectví, potápění a jiné náročné sportovní aktivity
  • pojištění stornopoplatků – v případě, že nemůžeme nastoupit na již zaplacenou dovolenou z důvodu nemoci nebo z jiných závažných příčin
  • poškození či ztráta zavazadel, elektroniky, osobních věcí
  • přerušení cesty – předčasný návrat
  • zmeškání odjezdu nebo odletu
  • pokud v zahraničí z jakéhokoliv důvodu uvázneme, pojištění se automaticky prodlouží
  • právní ochrana
  • pojištění cestování letadlem
  • pojištění zapůjčení vozidla v cizině
  • a některá další připojištění, například repatriace osob nebo tělesných ostatků do vlasti; autoasistence: odtah do servisu, zajištění opravy vozidla, případně i převoz závažně poškozeného vozidla i jeho posádky zpět domů (porucha vozu, nehoda, a podobně); poskytnutí náhradního vozu pro pokračování v dovolené
  • asistenční služby – s asistenční službou se můžeme spojit nonstop; pomáhá nám při hospitalizaci, anebo při návratu do ČR při nemoci či úrazu, které hospitalizaci nevyžadují; poskytuje tlumočnické a překladatelské služby; pomůže také při ztrátě dokladů

U většiny pojišťoven je možné sjednat cestovní pojištění on-line a ještě za tento způsob obdržíme slevu až 10% z ceny. Pojištění lze sjednat i v den odjezdu – po on-line objednávce uhradíme platební kartou požadovanou cenu a smlouva o pojištění a kartička pojištěnce nám přijde e-mailem. Může být ještě něco jednoduššího?

Ceny pojištění

Denní pojistné činí jen zanedbatelnou částku, kterou každý z nás může zaplatit. A může se stát, že se nám to mnohonásobně vrátí. Příklady denních nákladů:

Jednotlivci Dvě osoby Rodina s dvěma dětmi
Chorvatsko Od 11 Kč Od 20 Kč Od 35 Kč
Slovensko Od 10 Kč Od 22 Kč Od 28 Kč
Rakousko Od 11 Kč Od 22 Kč Od 32 Kč
Thajsko Od 17 Kč Od 35 Kč Od 58 Kč

Příklady pojištění pro čtyřčlennou rodinu při týdenní dovolené v Chorvatsku:

AXA
dovolená autem
AXA
balíček Excellent
Allianz
balíček Excellent
Union balíček Komfort
Cena pojištění 1 303 Kč 903 Kč 882 Kč 756 Kč
Léčebné výlohy 500.000.000 500.000.000 neomezeně neomezeně
Asistence (včetně transportu ze sjezdovky) 500.000.000 500.000.000 neomezeně neomezeně
Odpovědnost za škodu 25.000.000 25.000.000 2.000.000 2.500.000
Pojištění zavazadel (včetně lyží) 40.000 40.000 20.000 40.000
Oprava vozidla nebo odtah do ČR ANO NE NE NE
Oprava vozidla ANO NE NE NE
Náhradní doprava ANO NE NE NE

Pojišťovny

Z těch nejznámějších a největších pojišťoven, u nichž můžeme své cestovní pojištění zřídit, můžeme jmenovat alespoň některé: ČSOB pojišťovna, Axa – assistance, Česká pojišťovna, Generali, Allianz, Česká podnikatelská pojišťovna, Direct pojišťovna, Kooperativa. Většinou tyto pojišťovny nabízejí několik připravených balíčků, z nichž si můžeme vybrat variantu, která nám nejvíce vyhovuje.

Jak postupovat při sjednání pojištění po internetu

Při sjednávání on-line pojištění si vybereme – třeba pomocí srovnávače ePojištění.cz, kde si pomocí kalkulačky vypočítáme výši pojistného – pojišťovnu, která dokáže uspokojit naše požadavky, a vyplníme všechny formuláře, které má na svých stránkách k dispozici. Vyplňují se základní osobní údaje – především rodné číslo, kontakt na sebe, pak cílová destinace, datum odjezdu a návratu. Pojišťovna po uhrazení pojistného zašle kartu pojištěnce a smlouvu mailem, my si je vytiskneme a vezmeme s sebou.

Při každé pojistné události, která v zahraničí nastane, si dobře uložíme lékařské zprávy, kontakt na ošetřujícího lékaře, účty za ošetření i za léky. Jestliže někomu způsobíme škodu, anebo dojde k nehodě, snažíme se udělat fotky nebo nahrát video, zajistíme kontakty na případné svědky – to všechno proto, abychom mohli prokázat rozsah škod.

Pracovní cesty

Cestovní pojištění však nemusí být sjednáno jen při dovolené a turistických cestách, ale také při cestách pracovních. Ten, kdo jezdí pravidelně na služební cesty, může mít i celoroční pojistku. Ale i při krátkodobých či dlouhodobých brigádách kdekoliv ve světě si můžeme tento typ pojištění zřídit.

Zrušení cestovního pojištění

Za jakých podmínek je možno cestovní pojištění zrušit? Platí zde stejné výpovědní podmínky jako u jakéhokoliv jiného pojištění – u dlouhodobé pojistky můžeme ke konci pojistného období podat písemnou výpověď; rovněž tak můžeme učinit do dvou měsíců od sjednání, anebo po vzniku pojistné události. U krátkodobého cestovního pojištění se výpověď nepodává, neboť tato pojistka je vždy sjednána k určitému datu a tímto dnem tedy automaticky zaniká.

A co říci závěrem? Zkrátka, pojišťovny se nám, klientům, snaží vyjít vstříc, abychom si mohli užít příjemný pobyt v cizích zemích a aby nás – v případě jakýchkoliv nesnází – jejich řešení a náprava finančně či psychicky nezruinovaly.

Pojištěný cestovatel je vždy klidnější, má-li uzavřeno dobré cestovní pojištění.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}