.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vybrat cestovní pojištění do zahraničí 

 18 dubna, 2016

Jana Vochková

4.8/5

K čemu cestovní pojištění je?

Chystáte se do zahraničí? Ať už je vašim cílem exotická destinace nebo dovolená po Evropě, nezbytně potřebujete cestovní pojištění. I když se nechystáte někam, kde by vám mělo hrozit bezprostřední nebezpečí, ani neholdujete vyhledávání dobrodružství, neměli byste na něj zapomenout. Sice k tomu, aby vás mnohde ošetřili, bude stačit Evropský průkaz zdravotního pojištění (tedy klasická modrá kartička zdravotní pojišťovny), ale může být po vás i tak vyžadována finanční spoluúčast. Abyste se jí vyhnuli, k tomu slouží právě cestovní pojištění poskytující stoprocentní krytí. Zahrnuje pak samozřejmě i dopravu zpět do vlasti, kterou vám navíc i zajistí. Toto vám standardní zdravotní pojištění neposkytne.

Poradíme vám, jak si vybrat to nejlepší přímo pro sebe. Rozhodně totiž neplatí, že čím dražší, tím lepší. Vybrat si ho musíte zkrátka na míru svým požadavkům. Výsledná cena se bude odvíjet od toho, kam jedete, na jak dlouho, kolik za vás bude pojišťovna platit a samozřejmě i od toho, co tam budete dělat, tedy jakému riziku budete vystaveni.

Co to znamená cestovní pojištění?

Slouží ke krytí léčebných výloh. To znamená, že pokud v zahraničí budete potřebovat lékařské ošetření, ať už z důvodu toho, že onemocníte nebo se zraníte, zaplatí veškeré náklady pojišťovna. Týká se to ale i proplacení léků, coby doklad si od nich schovejte účet, který doma přinesete na pojišťovnu. Patří sem i tzv. repatriace, to znamená v případě úmrtí převezení tělesných ostatků zpět do vlasti. Součástí této služby se mohou stát i další připojištění.

Jaké další připojištění si můžeme na cesty pořídit?

  • Pojistit si lze svá zavazadla, a to pro případ toho, že je ztratíte nebo vám budou odcizena.
  • Pojištění trvalých následků úrazu řeší ten moment, kdy se zraníte natolik vážně, že vaše zdraví zůstane trvale poškozeno. Tehdy vám pojišťovna vyplatí peníze.
  • Pojištění odpovědnosti řeší situaci, když způsobíte nějakou škodu v běžném životě. A týká se i vašeho domácího mazlíčka. Lidově je též známo jako „pojistka na blbost”. Generali nabízí ještě Pojištění pro život bez limitů, což je služba určená handicapovaným občanům, která slouží k připojištění majetku, vozidla, ale také i kompenzačních pomůcek (invalidní vozík atd.).
  • Jiný typ pojištění zase zaštiťuje cestování letadlem, konkrétně zpoždění zavazadel, samotného letu nebo jeho zrušení.
  • Další situaci zohledňuje takzvané pojištění smrti následkem úrazu. Jeho účel je zřejmý: Je zde pro případ fatálních následků dopravních nehod a jiných.
  • A pojištění rizikových sportů zase jistí milovníky adrenalinu, kteří touží po něčem dobrodružnějším, než je dovolená na pláži u moře. Přičemž vybrané aktivity se rozlišují podle míry rizikovosti a každá pojišťovna má kritéria nastavena odlišně a je zde možnost postupovat i individuálně v případě, že jste vybraný sport u své pojišťovny nenašli.
  • A připojistit na cesty můžete i své domácí mazlíčky. A to pro případ nemoci nebo úrazu. Pojišťovna pak za vás opět zaplatí léčebné výlohy. Týká se psů, koček nebo fretek.
  • Tato služba myslí i na vaše potomky, kteří jsou vystaveni o něco vyššímu riziku. Děti můžete tak pojistit se slevou, mnohde i zcela zdarma nebo si koupit zvýhodněný rodinný balíček.
  • Pojištění storna zájezdu vás zase zachrání v případě, že na dovolenou odjet chcete, nicméně z libovolného důvodu nemůžete (například nemoc). Cestovní kancelář si v takovém případě za vámi zrušenou dovolenou naúčtuje poplatek, jelikož jí tím vznikly náklady. A právě tehdy přichází ke slovu pojištění. Sjednat si ho můžete jak v cestovní kanceláři přímo, tak i v pojišťovně, zpravidla se podmínky mírně liší. A pozor, často nedostanete sto procent částky poplatku.
  • Tak trochu spolu souvisejí další dvě varianty: Pojištění přerušení cesty nebo nevyužité dovolené. To znamená, že na dovolenou buď vůbec nevyrazíte nebo se z ní musíte předčasně vrátit, a to v případě závažných životních událostí, jako jsou živelní pohromy, nemoc, úraz, hospitalizace nebo úmrtí někoho blízkého.
  • Nutnou součástí jsou také asistenční služby, v základu bývají zdarma a patří do základního balíčku i té nejlevnější varianty, mimo standard je však potřeba si je doplatit. Zajistí vám pomoc na telefonu.

Cestovní pojištění do zahraničí

Kdo nabízí cestovní pojištění?

Patří ke standardu, takže ho pro vás je schopna zařídit celá řada pojistitelů jako AXA, Uniqua, Generali, Allianz, VZP, ČSOB nebo Česká podnikatelská pojišťovna.

Jak si ho zařídit?

Nemusíte o něm přemýšlet příliš dopředu, není problém ho vyřídit na poslední chvíli, bude se to odvíjet od toho, jakou formou ho zaplatíte. Pokud kartou, jste pojištěni prakticky okamžitě, zatímco platba převodem z účtu bude samozřejmě chvíli trvat. Lze si ho sjednat totiž i online (například tuto možnost nabízí Česká pojišťovna u varianty pro domácí mazlíčky), tím pádem k němu nebudete potřebovat žádné doklady. ale kvůli některým budete muset i na pobočku (u stejné pojišťovny třeba pojištění storna cesty). Zpravidla by vám měl stačit maximálně občanský průkaz.

Ještě než zamíříte ke konkrétnímu poskytovateli, můžete si na internetu za pomocí kalkulaček jako je tato srovnat jednotlivé nabídky a vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje vašim požadavkům a zároveň je pro vás vhodná i cenově. Ačkoli co nejnižší cena by neměla rozhodně být tím hlavním kritériem, podle kterého se budete rozhodovat. Nízká částka, kterou zaplatíte, totiž většinou poměrně neklamně předznamenává i to, že vám pak bude v rámci pojistného krytí i méně vyplaceno a vy budete muset zbylé výlohy uhradit z vlastní kapsy.

Na ještě nezapomenout? Jako budou mít levnější pojištění malé děti, seniorům se zpravidla tato služba prodraží a některé pojišťovny vás nad věk osmdesáti let nebudou chtít pojistit už vůbec. A také byste se měli mít na pozoru v případě, že to na cestách přeženete s alkoholem, v tomto směru zpravidla též nejsou příliš tolerantní. Komplikaci představuje i těhotenství nebo porod, v tom případě rovněž tyto instituce nemusejí být příliš ochotné nastávající maminku pojistit, hranice, do které vám léčebné výlohy většina z nich bez problémů proplatí, bývá šestadvacátý týden.

A v případě, že vás cestování čeká vícekrát, můžete si usnadnit život zařízením tzv. celoročního pojištění. Jednu cestu lze totiž jinak absolvovat na jedno pojištění (to může trvat od jediného dne do jednoho roku). Setkat se lze také napříč různými pojišťovnami s odlišným rozlišením. Někde třeba na tuzemsko a zahraničí, někde na státy evropské a ty ostatní, přičemž pokud se pohybujete ve stejném pásmu, je jedno, v kolika lokalitách budete pobývat. Jediné pojištění vám bude opět stačit.

Jedete na zájezd s cestovní kanceláří? Na cestovní pojištění se určitě zeptejte. Někdy totiž bývá automaticky součástí ceny, někdy si ho musíte dokoupit. Pokud vám ho CK zařídila sama, rozhodně se informujte o jeho rozsahu. Stejně tak pátrejte po tom, co všechno kryje pojištění k vaší platební kartě, máte-li ho a chcete jej využít. Možná se pro vás klasické cestovní pojištění ukáže přece jen jako vhodnější varianta.

A jak na to, až ho budete potřebovat v praxi použít

Od pojišťovny dostanete speciální kartičku, kterou byste vždy měli mít u sebe. Obdržíte ji spolu se smlouvou okamžitě po zařízení pojištění prostřednictvím e-mailu. Budete ji potřebovat právě tehdy, pokud dojde k pojistné události. Tu také musíte své pojišťovně nahlásit a v tomto případě samozřejmě platí, že čím dříve, tím lépe.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}