Jistě se mezi námi najdou nadšenci adrenalinových a netradičních sportů. Neustálý strach a napětí z toho, že se kdykoliv může něco stát, je přesně to, po čem toužíme. I v takových případech se však hodí mít po ruce nějakou tu poslední záchranu. Můžeme tak žít s pocitem, že si příval adrenalinu můžeme vychutnat plnými doušky a bez výčitek.
Jedním z takových sportu je i horolezectví. A jednou z možností takové záchrany je sjednání specializovaného pojištění zaměřeného právě na tento populární sport. Jak to celé funguje, jaké máme možnosti výběru, a jak vyjednat co nejvýhodnější podmínky pro mě jakožto pojištěnce? Na tyto i další otázky se vám pokusím odpovědět v následujícím článku.
Informovanost je základ
Pokud stejně jako já už jen netrpělivě čekáte, kdy budete moct zdolat další skalní masiv či vyšplhat na nejbližší stěnu, vydržte ještě chvíli. Pokud totiž máte zájem o sjednání pojištění pro horolezce, je dobré se o všem informovat ještě před samotným šplhem za dobrodružstvím. Pojištění horolezectví je totiž specifickým typem pojistky a vyžaduje pečlivé srozumění se s jeho podmínkami.
ČHS – o co jde a jak získat členství?
Jsme-li rozhodnuti brát horolezectví vážně a věnovat se mu pravidelně, může být velkou výhodou stát se členem Českého horolezeckého svazu (ČHS). Tento spolek totiž nejen že informuje o pravidelných novinkách a aktualitách ze světa horolezectví a alpinismu, ale poskytuje také řadu výhod právě pro své členy, pojištění nevyjímaje.
Členem se pak může stát prakticky každý. Přímo na webu ČHS pro nás vedení spolku přichystalo velmi přehledný leták o tom, jak členství získat a jaké výhody z něj čerpat. V praxi je to velmi jednoduché. O členství mohu zažádat bez ohledu na věk na e-shopu ČHS nebo na sekretariátu spolku v Praze. V rámci registrace pak realizuji také objednávku členského průkazu a následně zaplatím členský příspěvek. Pokud se registruji přes e-shop, bude mi průkaz doručen poštou, v případě registrace na sekretariátu zaplatím příspěvek v hotovosti a kartičku dostanu na počkání. Aktuální výše členského příspěvku pro daný rok je vždy uvedena na webu ČHS.
Výhody členství v ČHS
Členové ČHS mají následně díky smlouvě mezi spolkem a pojišťovnou UNIQA zajištěny exkluzivní podmínky pro sjednání pojistné smlouvy vztažené právě na horolezectví. Pro splnění podmínek pak stačí být řádným členem s platným členským průkazem. Samotné pojištění se pak mimo horolezectví vztahuje i na další aktivity, například vysokohorskou turistiku, skialpinismus, jízdu na horských kolech atd. Pojištění také není omezeno nadmořskou výškou.
Pro získání tohoto pojištění mám pak v praxi dvě možnosti v závislosti na tom, zdali již jsem členem ČHS či nikoliv. Pokud ano, zažádám si o pojištění obdobně jako při zřizování členství. Následně zaplatím tarifní mzdu (aktuálně 785 Kč/rok pro jednotlivce a 1491 Kč/rok pro rodinu) a následně mi bude zaslán e-mail s dokladem o pojištění v příloze.
ČHS Trio
Mnohem zajímavější situace nastává, pokud členem ČHS zatím nejsem. Pak totiž mohu využít výhodný balíček ČHS Trio, který v sobě zahrnuje členství v ČHS, cestovní pojištění UNIQA zahrnující právě i horolezectví a další benefity, a taktéž členství ve Slovinském horolezeckém svazu (PZS). Průkaz PZS pak není mimo ČHS Trio možné získat.
Výpočet ceny balíčku Trio se pak odvíjí podobně jako poplatek za členství podle věku žadatele, požadované doby trvání pojištění a zdali je žádost podána pro Evropu nebo vztažena na celý svět. Podrobný ceník je pak opět vyvěšen na internetových stránkách svazu.
Díky ČHS tedy můžeme získat komplexní zajištění pro horolezecký sport včetně široké spousty výhod. Členství v tomto spolku by tedy pro pravidelné horolezce či horské turisty mělo být samozřejmostí a jasnou volbou.
Pojištění Alpenverein
Na podobné bázi jako členství v ČHS můžeme využít taktéž výhody nadnárodních spolků pro horolezce či příznivce jiných horských adrenalinových sportů. Alternativou pro nás tedy může být Alpský klub (Alpeverein), který má svoji pobočku také v České republice.
Princip fungování celého klubu je velmi podobný ČHS. Hlavní myšlenkou je vzdělávat veřejnost v oblasti pohybu v přírodě, zejména pak v rámci prevence zranění a možných rizik souvisejících s outdoorovými aktivitami. Podle webu asociace pak lze díky členství v Alpském klubu čerpat různé bonusy a slevy s jednotlivými partnery, např. v obchodech specializujícími se na vybavení pro outdoorové sporty (včetně horolezectví), u vydavatelů některých časopisů s příbuznou tématikou nebo v rámci zvýhodněné nabídky ubytování v horských hotelech a chatách.
V rámci těchto výhod pak také platí automatické sjednání celosvětového pojištění v rámci různých sportovních aktivit, tzv. Alpenverein Weltweit Service. Jeho hlavní předností je to, že jej nemusíte sjednávat zvlášť, jelikož pojišťovací služby jsou již zahrnuty v členském příspěvku.
Samotné pojištění pak zahrnuje například:
- pokrytí nákladů na zásah záchranné služby či pátrací akce až do výše 25 000 EUR
- pokrytí nákladů na pobyt v nemocnici při úrazu nebo onemocnění až do výše 10 000 EUR
- pokrytí nákladů na dopravu zpět ze zahraničí bez omezení
- evropské pojištění zodpovědnosti např. pro případ škody způsobené na zdraví či majetku jiné osoby, a to až do výše 3 000 000 EUR
Z aktuálně platných krytých událostí patří také onemocnění způsobené virem Covid-19 a s ním spojené výdaje na ošetření, karanténu a izolaci i na transport v rámci přesunu ze zahraničí.
Na první pohled tedy členství v Alpském svazu nabízí mnohem více výhod v komplexním rozsahu. V poměru získaných benefitů a výše členského poplatku je klub Alpenverein jedním z nejvýhodnějších. Pojištění však může pro některé z nás mít i nevýhody, které spočívají zejména v plnění až od 50 % tělesného poškození. Na rozdíl od cestovního pojištění pak Alpenverein nekryje úrazy vzniklé např. v rámci ubytování na hotelu. Tuto variantu tedy doporučuji volit v případě opravdu extrémních horolezeckých výkonů a náročných výprav, a brát ji spíše jako doplňkovou službu k standardnímu cestovnímu pojištění, které se tak či onak vyplatí sjednat.
Cestovní pojištění a kombinace s pojištěním pro horolezce
Pokud mi nabídka členství v některém z výše uvedených spolků nepřijde atraktivní, nebo se zkrátka nechci vázat ročním poplatkem v žádné asociaci, existuje také varianta běžného sjednání pojištění horolezectví přímo prostřednictvím některé z pojišťoven. Bývá totiž pravidlem, že takovou možnost nám poskytovatelé pojištění nabídnou v rámci cestovního pojištění. To totiž zpravidla nabízí možnost dodatečného pojištění dalších aktivit, mezi které řadíme mimo jiné právě horolezectví.
Pak musíme mít na paměti fakt, že ne každá pojišťovna kategorizuje horolezectví stejně. V rámci dodatečného pojištění totiž existují dvě kategorie sportů, a sice sporty rizikové a sporty extrémní. Některé společnosti nabízející cestovní pojištění pak řadí horolezectví právě až k extrémním sportům, které mnohdy vůbec nepojišťují. Výjimkami na trhu pojistných smluv jsou například společnosti ERGO či Axa, které v obou případech pojištění extrémních sportů nabízejí, a navíc ve specifikaci pojistky přímo uvádějí horolezectví jako jednu ze vztažených aktivit.
Musím ale podotknout, že takovéto těžce dostupné, a ještě hůře sjednatelné pojištění se nemusí vyplatit, a to zejména díky výši měsíčních splátek, které v tomto případě vychází velmi draho. Máme tedy jinou možnost v rámci cestovního pojištění?
Odpověď je ano. Máme totiž výhodu v tom, že můžeme jednotlivé nabídky kombinovat a vytvořit si tak prakticky ideální pojištění na míru. Pokud totiž zkombinujeme vhodnou variantu cestovního pojištění s např. pojištěním klubu Alpenverein, dostaneme možnost plnění i při nižších procentech tělesného poškození, které u Alpenvereinu zcela chybí. Pak už tedy jen záleží na tom, jaké představy od základního cestovního pojištění máme, a najít ideální pojišťovnu, která nám pomůže je realizovat.
Úrazové pojištění horolezectví
Podobná situace jako v případě cestovního pojištění pak nastává u pojištění úrazů. Specifické pojištění nabízené zvlášť pro účely krytí úrazů a zranění způsobených během horolezení bychom na trhu pojistek hledali jen stěží. Nic nám ale nebrání v tom sjednat si obecné úrazové pojištění, které v kombinaci s některou z výše uvedených variant bude sloužit jako součást komplexního pojištění pro naše horolezecké výpravy.
Nebojte se využít srovnání nabídek online
Přestože nabídka možností pro pojištění horolezců se může na první pohled jevit omezenější než v případě jiných rekreačních sportů, i tak můžeme na trhu najít spoustu zajímavých variant. Ty se však v průběhu roku i dlouhodobě mění a vyvíjí, a je tak dobré vždy porovnat všechny nabídky tak, abychom pro nás našli tu nejvýhodnější.
Pohodlnou službou srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven nejen pro horolezce je pak například epojisteni.cz, na kterém naleznete ověřené poskytovatele pojištění, včetně srovnání různých benefitů plynoucích z uzavření smlouvy. Pokud si navíc sjednáte pojištění právě přes epojisteni.cz, můžete čerpat výhody i přímo od nich, a to v podobě dárkových poukazů či exkluzivních slev na různé e-shopy. Pokud tedy zvažujete sjednání jakéhokoliv druhu pojištění, právě na epojisteni.cz by měly vést vaše první kroky.