.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak se pojistit do zahraničí 

 26 července, 2022

Jana Vochková

4/5

Chci vám poradit pár tipů jak vybrat správný balíček pojištění pro cestu do zahraničí, co se může stát a na co si dát pozor až se vrátíte domů a budete muset pojistnou událost plnit. Vyplatí se věnovat pár minut přečtení článku než následně dlouhé hodiny řešit řadu potíží. Když už to řešil jeden z nás, není potřeba, aby si tím procházel někdo další. Možná vás při čtení článku napadne, co se může stát ve vaší konkrétní situaci, takže pokud informace poslouží i jen jako vodítko, není špatně strávený čas.

V první řadě vkládám odkaz na epojisteni.cz, kde si můžete vše sjednat online, na pár kliknutí a klidně až v den odjezdu. Kdykoliv se můžete během čtení článku vrátit nahoru a odkaz tu bude k dispozici, ale naleznete ho i v textu níže.

Nyní si společně projdeme, co se může stát a jak to řešit.

Na webové stránce sice naleznete vše přehledně k nakliknutí, ale to co víte jen vy, je proč za hranice jedete a co tam budete dělat. V první řadě potřebujete znát, jaké obecně aktivity chcete na své cestě provozovat. Nejde o to, zda ještě nevíte, jestli si na místě půjčíte kolo, nebo motorový člun. Spíše je potřeba rozlišit, zda jde o běžnou dovolenou, plánujete účast na sportovním závodu, nebo expediční výpravu.

Dalším parametrem pro výběr správného balíčku pojištění je destinace pro pobyt a průjezd na cílové místo. Jiný balíček pojištění je třeba sjednat pro Evropu a jiný mimo ni.

Budete chtít pojistit jen sebe, nebo i zavazadla, vůz či domácího mazlíčka? Ano, i mazlíčka si přes epojisteni.cz můžete pojistit. Opravdu jde o tak malé částky, oproti tomu co stojí pojistné plnění, že není o čem přemýšlet a pěkně si naskládejte do balíčku, vše co potřebujete. Článek se sice týká úrazového pojištění, ale je dobré vědět, že si na epojisteni.cz zařídíte naprosto vše. Možná to nyní může vyznít, jako když se zmiňuji o nějakém zázračném místě a kdoví co to je. Nicméně epojistenii.cz sdružuje klasické pojišťovny, jde jen o tom, že vše máte na jednom místě k porovnání. Pojištění samotné budete mít s běžnou pojišťovnou. Netřeba se tedy obávat.

Proč je využití epojisteni lepší?

Vše zařídíte na jednom místě, online z mobilu a veškeré dokumenty budete mít neustále u sebe k dispozici. Považuji to za ohromné ušetření mého času a tedy i peněz. A dokumenty v mobilu se vám opravdu budou hodit, kdo by se chtěl všude nosit s hromadou papírů a chránit je před deštěm.

Proč zmiňuji, že je důležité, vybrat balíček podle toho za jakým účelem jedu do zahraničí?

V současné době jsou velice populární například různé běžecké závody, ale pozor, pořadatel není nijak odpovědný za případný úraz. Máte to napsané v podmínkách účasti na závodu, ale ne každý ho přečte celý, důkladně a ještě v cizím jazyce. I když si platíte startovné, úraz je jen a jen váš problém. Účast na oficiálním závodě, není běžné trávení času na dovolené. Musíte se na to pojistit zvlášť správným balíčkem. Myslíte si, že se vám nemůže nic stát? Není to jen o vás, ale stačí, aby do vás strčil omylem jiný závodník, a máte co řešit.

To stejné platí pro oblíbené výherní expediční výpravy s průvodcem, opět pořadatel ani průvodce není odpovědný za proplacení výloh na vaše ošetření. Vždy se spoléhejte na své pojištění, svůj výběr.

Když si vymknete kotník, tak se doma nějak dobelháte do autobusu a dopravíte na polikliniku. Tak na horách s tím rozhodně nepočítejte. A vzhledem k velkým vzdálenostem do nejbližší nemocnice, se i běžnější úrazy řeší převozem vrtulníkem. Není totiž efektivní, aby byl ošetřující lékař blokován třeba hodinu a půl převozem sanitkou po silnici, když vrtulník přeletí hřeben za pár minut. Vyberte tedy balíček i pro tyto události. Veškeré informace máte v nabídkách balíčku epojisteni.cz v náhledu detailu nabídky. Nijak zvlášť to cenu pojištění nenavýší, ale pokud si budete muset takový převoz platit sami, v cizí měně, tak výše částky hravě dosáhne na rozpočet dovolené i na dva roky.

Ne všude je přítomný signál jako doma. Veškeré dokumenty si stáhněte a uložte offline do mobilu. Na webové stránce naleznete i různé formuláře ke stažení. Nijak výrazně nezabere paměť v mobilu, ale dat na stažení dokumentů už spotřebujete dost.

Tip pro vás:

Znáte anglicky terminologii vašeho těla a zranění? Mějte v poznámkách předem přeložené výrazy jako bolest, alergie atd. Berete léky nebo máte zdravotní potíže či omezení, vše si předem v angličtině uložte do poznámek a ukažte ošetřujícímu lékaři. Když budete volat záchranku k vážnému úrazu někoho ze své rodiny, nebudete mít myšlenky na to si vzpomenout na veškeré informace o svých dětech nebo partneru. Zjistěte si předem, co za faunu a flóru se vyskytuje ve vaší destinaci. Uštknutí hadem je velký problém a lékař potřebuje znát jakým hadem. Děti mohou sníst nějaké jedovaté bobule, a jak anglicky řeknete, o co šlo. Nikdo nejsme odborník na všechno. Tyt informace například najdete běžně dostupné v informačních centrech.

Opět tip pro vás:

Víte že, drtivá většina informačních center vám pošle poštou nebo emailem řadu užitečných dokumentů? Kde je lékař, veterinář, co jedovatého v destinaci roste. To vše je připraveno a stačí si o to jen požádat. Infocentrum nemá otevřeno 24 hodin denně, ale úraz se stane kdykoliv.

Předem se podívejte, co vše máte balíčkem pojištění hrazeno a v jaké výši. Ošetřujícího lékaře se klidně zeptejte na částku za ošetření. I některé zlomeniny, či naštípnuté kosti vám lékař může zafixovat s tím, že půjdou vyřešit až u lékaře doma. Můžete být třeba jen 50 kilometrů za hranicí domova a dojet si k vlastnímu lékaři, ale někdy je to opravdu bolestivé a prodlení může mít následky ve smyslu horšího zhojení. Nebojte se, nechat se kompletně ošetřit v zahraničí, máte to pravděpodobně dostatečně zaplacené pojištěním a nestojí to za problémy po zbytek života. I nucený prodloužený pobyt lze pojištěním řešit. Nejste zdaleka první na cestách, takže pojišťovny už mají praxi v řešení čehokoliv.

Jak se pojistit do zahraničí

Bavíme se tady o úrazu na horách, ale v zásadě lze model přenést na jakoukoli destinaci. Pořád jde o základní pravidla, vědět co budu dělat a případně se připojistit  online na místě. Proto je dobré epojisteni.cz, nabízí služby několika pojišťoven a vždy najdete to, co potřebujete. I na letišti, těsně před odletem, se může kvůli počasí změnit letový plán a bude se přestupovat. V tu chvíli je nasnadě využít pojištění zavazadel. Nespoléhejte se na to, že změna letového řádu je důvod proč vám ztracená zavazadla zaplatit. Vše se schová pod ten magický zásah třetí moci a vy si poběžíte doma koupit nové sportovní vybavení a vše za své peníze.

Asistence epojisteni.cz je vám k dispozici každý den a to i o víkendu. Nabízí pojišťovací poradnu a také užitečné formuláře ke stažení. Navíc je na chatu k dispozici asistent pro zodpovězení případných otázek. Raději se na vše ptejte předem.

Až se vrátíte domů:

Může se stát, že faktury za ošetření budou chodit na vaši domácí adresu a ne přímo na pojišťovnu, ihned je přeposílejte do vaší pojišťovny a informujte jak odesílatele, tak cílovou pojišťovnu. Splatnost faktur od ošetřujícího lékaře, může spadnout do prodlení tím, že ji budete přeposílat na pojišťovnu, které bude také nějaký čas trvat, než ji proplatí. Lépe věnovat trochu svého času a obě strany informovat o provedených krocích.

Pokud se rozhodnete až na místě, že chcete vyzkoušet něco extrémního, i v průběhu dovolené se můžete připojistit. Opět se zeptejte asistenta na epojisteni.cz, jde o hovor na pár minut.

Jde o spoustu drobností, které vám následně velice ulehčí plnění pojistné události. Ale jsou to důležité maličkosti.

V současné době se také řeší pojištění na Covid. Vždy se informujte o aktuální situaci.

Kompletní sjednání vyřešíte online, což v praxi znamená, že si ho můžete sjednat například až ráno před odjezdem. Nemusíte se tedy bát, že si ho sjednáte předem zbytečně, když z neočekávaných důvodů neodcestujete. Stát se může cokoliv, extrémní počasí, náhlá nemoc, změna plánu. Proč platit zbytečně i jediný den, když odjezd posunete, ušetřené peníze raději využijte pro sebe.

Věnujte čas srovnání parametrů pojištění. Naleznete je v detailu nabídky. Všímejte si položek jako například:

Právní služby – dohodnete si sami, na čí straně byla chyba při nehodě nebo srážce na sjezdovce?

Asistenční služby – tlumočník, lékař na telefonu.

Technická pomoc při záchranných akcích – už je to zmíněné výše, ne vždy se můžete sami dostat do civilizace a to i v případě drobného poranění. Na obyčejný vymknutý kotník vám pojišťovna bude hradit ošetření, ne však vyzvednutí vysoko v horách.

Vím mnoho důvodů proč si vybrat komplexní balíček pojištění a mnohem více jich nevím, stát se může naprosto cokoliv.

Při sjednání pojištění na epojisteni.cz naskáče zajímavá sleva, proč to nevyužít. Podívejte se na nabídku, naklikejte si ji až do konce a zamyslete se nad cílovou částkou. Vážně jde jen o pár korun.

Sjednání zvládnete do dvou minut, než se uvaří ranní káva. Tomu říkám služby a pohodový odjezd za hranice. Pojištění je služba, není důvod, proč by to měla být má celodenní investice času. Já si službu platím, a proto chci využít možnosti současných nabídek.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}