Cestovní pojištění nabývá na aktuálnosti zejména s letní sezónou, která je obdobím dovolených, a to často i ve vzdálených zahraničních lokalitách. Proč je důležité se před takovou cestou pojistit a na kolik vyjde cestovní pojištění do Chorvatska?
K čemu slouží cestovní pojištění?
Cestovní pojištění slouží ke krytí nákladů na zdravotní péči v zahraničí. Týká se ošetření v důsledku úrazu nebo onemocnění.
Kromě těchto základních situací ovšem cestovní pojištění rovněž kryje rizika spojená se ztrátou zavazadel nebo způsobením škody třetí osobě v průběhu jednorázových nebo opakovaných turistických a pracovních cest do zahraničí.
Jak je to s Evropským průkazem zdravotního pojištění
V členských zemích EU a EHP (Lichtenštejnsko, Norsko a Island) má občan ČR možnost využít průkaz EHIC. Ten mu zaručuje stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče, které může využít místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění.
Přijít si tak v případě potřeby můžete pro ošetření do zdravotnického zařízení, jehož provoz je financován z veřejných zdrojů.
Značí to ovšem, že budete mít zdravotní péči automaticky zdarma? Nikoli, to patří k častým omylům. Z veřejného zdravotního pojištění lze financovat pouze výdaje za poskytnutou nezbytnou zdravotní péči. Hrazen ale není například transport do rodné země.
Nepříjemně překvapit by vás mohlo také to, že zaplatit musíte spoluúčast za shodných podmínek jako místní obyvatelstvo. A jak upozorňuje například česká VZP, ta se může pohybovat v rozmezí v přepočtu od 50 do 2000 Kč za jedinou návštěvu lékaře.
Běžně taktéž zaplatíte i několik set korun za předepsané léky, setkat se standardně můžete například i s poplatky za hospitalizaci.
Počítat musíte rovněž s tím, že zmiňovaná z veřejných zdrojů financovaná zdravotnická zařízení se většinou objevují ve městech. V přímořských letoviscích, což jsou podmínky, do kterých bude běžný tuzemský cestovatel vyrážet asi nejčastěji, paradoxně lze očekávat spíše soukromé ordinace. Očekávejte proto, že EHIC vám ji nepokryje. Potřebovat pro tento účel budete komerční pojištění.
Je cestovní pojištění povinné?
Cestovní pojištění samozřejmě povinné není a až pětina Čechů jej při cestách do zahraničí sjednáno nemá. Jde o zbytečný hazard?
Chcete-li mít příslovečné klidné spaní, sjednání cestovního pojištění lze jednoznačně doporučit. A to nejen ve světě, ale i zemích EU. Minimálně pro dovolenou to platí zcela určitě, s kartičkou zdravotní pojišťovny můžete relativně v klidu vycestovat nejvýše na některý z eurovíkendů.
V rámci cestovního pojištění vám zdravotní pojišťovna už uhradí kompletní zdravotní péči (včetně třeba i stomatologického ošetření), ale i další služby v plné výši. Typickým příkladem může být transport z ostrova na pevninu. Součástí pojistky bývá navíc i pojištění odpovědnosti za škodu, které patří k podceňovaným oblastem. Prakticky tak můžete ušetřit rodinnému rozpočtu i stovky tisíc korun.
Bez cestovního pojištění si budete sice moci v rámci EU v případě nutného vyhledání ošetření zažádat o refundaci částky, nicméně čeká vás poměrně zdlouhavý proces. Cestovní pojištění ušetří tedy nejen peníze, ale i čas.
Mimo EU mohou být účtované sumy za zdravotní péči ještě vyšší. Specialitou jsou v tomto směru hlavně asijské destinace, kde dochází k úrazům na různých dopravních prostředcích, jako jsou motocykly. Ošetření a doprava pacienta nazpět do vlasti jsou však mimořádně finančně náročné a konečný „účet“ se tak může vyšplhat dokonce až na několik milionů korun.
Pojedu „jenom“ do Chorvatska, musím se pojistit?
Pojistit se rozhodně musíte i za předpokladu, že se chystáte na běžnou rodinnou dovolenou do Chorvatska, kde navíc neplánujete žádné rizikové aktivity.
Bylo by omylem se spoléhat na to, že zrovna vám se nic stát nemůže. Samozřejmostí by se mělo stát nejen základní cestovní pojištění zahrnující ošetření a hospitalizaci, ale i pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.
Specifikem současného cestování je navíc i koronavirus. Léčebné výlohy související s onemocněním, ale i případný nucený pobyt v karanténě by vám pojistka měla krýt rovněž.
Jak na sjednání pojistky
Cestovní pojištění je vždy navázáno na konkrétního jednotlivce a na příslušnou cestu. Proto se s ním pojí i takto zaměřené údaje.
Vypisovat tak primárně budete, a to u každé pojišťovny, celé jméno a příjmení, rodné číslo a adresu. Z hlediska cesty bude pojišťovnu zajímat cílová destinace a účel cesty.
S destinací se pojí základní kritérium výběru pojistky. U Chorvatska si vystačíte se „škatulkou“ Evropa, pojišťovny do tohoto produktového balíčku navíc obvykle vstřícně řadí i další tradiční dovolenkové destinace Čechů, jako například Turecko nebo Egypt.
Účel cesty rozhoduje o tom, na co vás pojišťovna bude či nebude chtít pojistit. Obyčejnou dovolenou na pláži vykryje bez problémů. Zejména sportovní aktivity jako například kanoistika nebo extrémní sporty však nejsou pojistitelné téměř vůbec, neboť jsou to činnosti značně rizikové.
Běžně už se dnes pro pojištění na pobočku pojišťovny nechodí, řada spotřebitelů preferuje jednoduché uzavření přes internet. To vám nezabere víc než několik málo minut.
Ovšem pozor, určitě nestačí pojištění pouze uzavřít. Aktivujete jej platbou, nezapomeňte tedy příslušnou sumu včas uhradit. Zaplatit můžete okamžitě online. Tedy i za předpokladu, že jste na pojištění zapomněli a zařizujete ho na poslední chvíli, byste jeho sjednání měli řádně stihnout.
Kolik cestovní pojištění stojí
Cena cestovního pojištění se samozřejmě liší napříč jednotlivými pojišťovnami. V průměru vás vyjde na cca 12 Kč na den.
Řádově tak může jeden dospělý člověk zaplatit za pojištění přibližně necelé 300 Kč za dovolenou v délce 14 dnů. Pro rodinu se dvěma dospělými a dvěma dětmi na pobyt ve stejné délce vychází cestovní pojištění na přibližně 1 000 Kč.
Jak pojistit před cestou automobil
Pakliže míříte na dovolenou vlastním vozem, což je oblíbeným řešením řady Čechů, rozhodně byste měli pamatovat i na adekvátně pojištěné vozidlo.
Povinné ručení vám minimálně v rámci EU platit jednoznačně bude. Podmínky jsou totožné jako v Česku. Zároveň také platí, že jakožto doklad o platné pojistce musíte u sebe mít tzv. zelenou kartu, a to v podobě tištěné, případně digitální.
Zapomenout byste však neměli ani na tzv. pojištění technické asistence. To si můžete sjednat ke klasickému cestovnímu pojištění.
Pojištění technické asistence pomůže vyřešit některé běžné nepříjemnosti na cestách, jako jsou ztracené nebo zabouchnuté klíče ve voze, vybitá baterie nebo třeba stav, kdy vám dojde palivo na dálnici rovnou v koloně. Technická asistence zařídí i odtah nepojízdného vozu do servisu či do ČR.
Jak si vybrat vhodné cestovní pojištění
Zásadním ukazatelem, který určuje, zda je pojištění vhodné, jsou tzv. pojistné limity. Ty určují maximální výši sumy, kterou vám pojišťovna v případě pojistné události bude ochotná zaplatit. Jakékoli částky nad tuto hranici si už budete hradit sami.
Platí tedy jednoduché pravidlo, že čím vyšší pojistné limity budou, tím lépe jednoznačně pro vás. Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, lze orientačně určit i konkrétní sumu, kterou byste se při sjednávání cestovního pojištění určitě měli řídit. V případě libovolné cesty za hranice byste si tak neměli nechat nastavit hodnotu nižší než 1 500 000 Kč.
Seznamte se taktéž se systémem výluk. Zcela typicky pojišťovna odmítne plnit ve fázi, kdy si zranění nebo úraz způsobíte pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Spadají sem ale i náklady související s rizikovým těhotenstvím a porodem a výdaje navázané na léčbu chronických onemocnění, které pacient prodělal rok před uzavřením pojistky.
Zvažte i některá připojištění. Řeč už byla o pojištění odpovědnosti, lidově zvaném „pojistka na blbost“ i o pojištění zavazadel. Uvažovat má však smysl taktéž o úrazovém pojištění.
Vyplatí se pojištění k platební kartě?
Pojištění k platební kartě má charakter bonusu, který dnes však již paradoxně nikterak bonusovým prvkem příliš není. Tato pojistka se proměnila ve standardní prvek.
Řada klientů tak mylně soudí, že cestovní pojištění vůbec nepotřebuje. Podobný názor však má povětšinou proto, že nečetla pojistné podmínky. A to buď z toho důvodu, že je nečetla dostatečně pečlivě, případně si je neprohlédla vůbec.
Pojištění k platební kartě totiž povětšinou trpí zejména omezeným rozsahem pojištění, limitovanou mívá délku pobytu a typicky obsahuje i nižší pojistné limity. Ve výsledku vám tak v kritické situaci nemusí pomoct tak, jak očekáváte. Sjednání klasického komerčního cestovního pojištění se vám tak stále vyplatí.
Jak snadno a rychle porovnat nabídky cestovního pojištění
Jak už bylo řečeno, digitalizace představuje v pojišťovnictví trend, který nabírá na síle. Proto se ani za výběrem vhodné pojistky už dávno nechodí na pobočky.
Namísto zdlouhavého samostatného porovnávání jednotlivých nabídek jednoduše můžete využít možnost přehledu generovaného přes internet. Výběr nejlepšího cestovního pojištění vám usnadní tzv. internetové srovnávače.
Jedná se o projekty mající podobu jednoduchých internetových kalkulátorů. Do nich stačí zadat vstupní údaje. Následně vám samy vygenerují cenové nabídky a umožní je přehledně porovnat.
Těchto projektů v tuzemsku funguje řada. Ne všechny však důsledně pokrývají široký pojišťovnický trh. Vždy také srovnání není skutečně nezávislé a objektivní. Pokud k tomu připočteme i uživatelskou přívětivost a zodpovědné nakládání s vašimi osobními údaji, jednoznačně se nám výběr vhodného online srovnávače zúží.
Doporučit lze jednoznačně portál ePojištění.cz, který má na tuzemském trhu v oblasti porovnání různých typů pojištění už dlouholetou tradici.