.st0{fill:#FFFFFF;}

Cestovní pojištění u VZP – recenze, diskuze, zkušenosti 

 24 července, 2016

Jana Vochková

2.7/5

O pojišťovně

Pojišťovna VZP vznikla v roce 2004 jako dceřiná společnost Všeobecné zdravotní společnosti České republiky. Novela týkající se pojišťovnictví z roku 2004 způsobila, že VZP ČR, která provozovala smluvní zdravotní pojištění, již nemohla dále provozovat svou činnost. Za několik let své působnosti však měla řadu klientů, a proto vznikla dceřiná společnost VZP a.s. Celý proces převedení z jedné společnosti do druhé byl velice náročný. V této době navíc vstupovala ČR do Evropské unie, což také nebylo jednoduché. I přes to však VZP v prvním roce svého působení dosáhla velmi příznivého hospodářského výsledku.

V roce 2010 si VZP zažádala o rozšíření své licence k produktům, a tak si u ní nyní můžete sjednat kromě zdravotního pojištění, i pojištění úrazové, nemoci, pojištění škod na majetku a další. Tento obrat pomohl expandovat pojišťovně na český trh. Problémem může trochu být, že nemá VZP velké pokrytí po republice, ve smyslu poboček. Většina poboček sídlí v Praze, zde jich najdete několik. Poté je každá pobočka ve větším městě jednotlivých krajů, což ale může být pro některé klienty problém.

Cestovní pojištění

Doba letních dovolených je v plném proudu, a proto se zaměříme na cestovní pojištění, které slouží k ochraně při vašem pobytu v zahraničí. Pojišťovna nabízí mnoho výhodných balíčků. Základem jsou balíčky Mini, Optimal a Elite. Pojištění Mini zahrnuje pouze pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti. S balíčkem Optimal získáte navíc i pojištění vašich dokladů a úrazové pojištění. A balíček Elite zahrnuje navíc i pojištění v případě nutné hospitalizace. Součástí všech balíčků jsou asistenční služby od společnosti AXA, které jsou pro vás k dispozici 24 hodin každý den.

VZP nabízí i výhodné balíčky podle typu dovolené – Balíček Na léto vhodný k provozování letních sportů. Auto je vhodný balíček v případě cestování automobilem, balíček Letadlo naopak při cestování letadlem. Balíček Golf je speciální balíček pro milovníky tohoto sportu. Pokud se chystáte na hory, určitě přijde vhod balíček Na zimu. Pro zákazníky, kteří se nechtějí o nic starat je balíček All risk.

Novinkou je pojištění MiniTRIP, které slouží k jednodenním cestám k našim českým sousedům, tedy do Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Vztahuje se jak na turistickou, tak i pracovní cestu. Platí na dobu 24 hodin a to od překročení hranice České republiky. Balíček obsahuje pojištění léčebných výloh, osobních věcí a pojištění odpovědnosti. Sjednává se na dobu neurčitou s ročním pojistným obdobím. Za pojistné zaplatíte 480 Kč ročně. Toto pojištění lze také sjednat pouze na pobočkách VZP.

Pojišťovna nabízí také řadu připojištění jako například : úrazové pojištění, pracovní cesta, pojištění osobních věcí, pojištění veterinární péče pro psy a kočky, aj.

Téměř všechna pojištění lze sjednat online, až na pojištění stornovacích poplatků. To musíte sjednat na některé z poboček a navíc zároveň s ním uzavřít minimálně pojištění Optimal. Při sjednání online získáte 10% slevu, studenti 20 %.

VZP (logo)

Cena pojištění

Na webu pojišťovny VZP v sekci cestovní pojištění, naleznete online kalkulačku, kterou málokterá pojišťovna má. Zde si můžete jednoduše vypočítat, kolik za pojištění zaplatíte. Cenu pojištění si vypočítáme a ukážeme na několika modelových příkladech.

Jako první pojedeme na klasickou letní dovolenou na týden do Itálie. Sportovat nebudeme, jedeme na dovolenou za účelem rekreace. Jsme tříčlenná rodina, která má dítko ve věku 8 let. Jako první se nám nabízí pojištění Basic Optimal, za které zaplatíme necelých 500 Kč. Obsahuje pouze pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnost. Pojištění Basic Optimal je rozšířeno o úrazové pojištění a pojištění osobních věcí, které stojí necelých 700 Kč. Za Comfort Optimal zaplatíme 1000 Kč a rozdíl je v tom, že pojištění léčebných výloh je do výše ne 3 milionů, ale 6 milionů.
Pokud kromě vás cestuje i váš domácí mazlíček a vy chcete i pojištění veterinární péče, všechny balíčky zvýší svou cenu zhruba o 150 Kč.

Zkusíme téměř stejný výpočet, s tím rozdílem, že na dovolenou pojedou 3 studenti, kteří by rádi provozovali nebezpečné sporty. Ceny jsou o něco vyšší, protože provozování nebezpečných sportů samozřejmě nebude příliš bezpečné a je tedy větší pravděpodobnost, že se vám stane nějaký úraz než u rodiny, která chce relaxovat u moře. Basic Mini stojí 800 Kč, Basic Optimal 1 000 Kč a Comfort Optimal kolem 1 600 Kč.

Pokud pojedete na třídenní pracovní cestu třeba do Francie, odjíždíte zítra a ještě nemáte sjednané pojištění, lze sjednat nejvyšší pojištění Comfort Optimal za pouhých 300 Kč.

Oceňujeme hlavně to, že jde o nezávaznou kalkulaci ceny. Díky nezadání emailu a telefonu, vás nemůže nikdo z pojišťovny kontaktovat a nutit vás k uzavření pojištění.

Srovnání cen cestovního pojištění s ostatními pojišťovnami

Pro srovnání ostatních nabídek pojišťoven jsme použili web www.epojisteni.cz, který můžete využít i vy k srovnání cen nabídek cestovního pojištění mezi sebou. Pokud opět pojede tříčlenná rodina na týden do Itálie, nejlepší nabídku pro ni má pojišťovna Slavia, u které za pojištění zaplatíme necelých 400 Kč. Pojištění léčebných výloh máme kryté do 5 milionů, pojištění odpovědnosti do 1 milionu. V ceně je zahrnuto úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti. Dále také pojištění zpoždění letu, zavazadel, zničení kol či odškodnění po nehodě. Podobné pojištění za téměř totožnou cenu také nabízí pojišťovna AXA s balíčkem Komfort.
Naopak nejvíce zaplatíme u Evropské pojišťovny, která si účtuje necelé 2 000 Kč, což se rozhodně nevyplatí, protože pojištění léčebných výloh má pouze do 3 milionů. Navíc má sice pojištění stornopoplatku, ale i tak nám cena přijde přemrštěná.

Pokud na dovolenou opět pojedou mladí lidé provozující extrémní sporty, nejlevnější nabídku vám epojisteni.cz nenajde. Vlastně nenajde žádnou nabídku. V případě, že zvolíme sporty rizikové (jde pouze o hokej, paintball, surfing a méně nebezpečné sporty) nejvýhodněji nás pojistí opět společnostSlavia, jejíž nabídka je totožná s předešlým modelovým příkladem.
Pokud jste ale velmi akční, mohla by vám vyhovovat nabídka společnosti AXA s balíčkem Excelent, za který sice zaplatíte kolem 1 700 Kč, ale výše léčebných výloh platí do neomezené částky.

A pokud se opět vydáme na pracovní zahraniční cestu, zaplatíme za 3 dny u Slavie pouze 72 Kč. V tomto pojištění je zahrnuto pojištění úrazu, odpovědnosti, zavazadel. Nejvíce opět zaplatíme uEvropské pojišťovny a to za 3 dny necelých 900 Kč. Navíc nabízí ještě menší krytí léčebných výloh než nejlevnější nabídka.

Pojišťovna Slavia se zdá být v online srovnávačích nejlevnější a také největším favoritem. VZP se v online kalkulačkách neobjevuje, možná je to tím, že svou vlastní má na svém webu. Tu oceňujeme, navíc je jednoduchá a přehledná.

Shrnutí

U VZP jsou pojištěny téměř dvě třetiny obyvatel. V posledních letech jde však o pojišťovnu, která si je velmi jistá svým postavením, a tak někdy jedná laxně jak s lékaři, tak se svými pojištěnci. V posledních letech se také objevilo několik korupčních skandálů. Navíc jde o pojišťovnu, která neustále žádá pomoc od státu. Například v roce 2014 získala půjčku k pokrytí svých ztrát, což je celkem alarmující, má-li plnit závazky k tak velkému počtu pojištěnců.

Závěrem lze říci, že lze najít levnější pojištění než to, které nabízí VZP. Je ale nutné porovnat, co vše daná pojišťovna nabízí, jaké jsou vaše potřeby a podle toho se s uvážením rozhodnout, u které společnosti si necháte pojištění sjednat.
Na VZP však oceňujeme možnost pojistit i domácího mazlíčka. Navíc se lze pojistit, i pokud hodláte provozovat extrémně nebezpečné sporty.

Přejeme hezkou dovolenou bez nehod a úrazů!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
22.3.2018 8:39

Za mě mohu VZP doporučit, mám s ní jen dobré zkušenosti.

PH15
PH15
5.12.2018 18:55

Za sebe můžu rozhodně doporučit ERGO.

Roman
Roman
24.2.2020 10:51

Pozor na toto pojištění , dělají to pro AXU a ta se o Vás v zahraničí nepostará , jenom samé výmluvy, lži a hlavně chtějí co nejvíce ušetřit toto již nikdy více ,bohužel osobní zkušenost . Již nikdy více!!!!!

Marketa Doskocilova
Marketa Doskocilova
9.4.2020 12:52

Mela jsem nekolikrat pojisteni a Axa a Allianz, nikdy zadne problemy pri plneni. Ovsem cestovni pojisteni u VZP me velmi zklamalo. Jenom berou penize, ale jen me okradli a pak se jen vymlouvali. Ani lecebne vylohy mi neproplatili. Bohuzel osobni zkusenost. PVZP uz nikdy nevezmu a to cestuji celorocne.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}