.st0{fill:#FFFFFF;}

Cestovní pojištění na Slovensko – mé zkušenosti 

 24 října, 2017

katka.martinova

Ohodnotit

Chystáte se na dovolenou k našim východním sousedům? Slovensko má hodně co nabídnout milovníkům sportu i historie, proto není divu, že se těší nové obrovské vlně popularity mezi českými turisty. A nastávající zima určitě nebude výjimkou!

Moje letošní dovolená na Slovensku se nesla ve znamení pohody a klidu. Nespornou výhodu pro mě totiž představuje poměrně krátká dojezdová vzdálenost, tudíž odpadají trable spojené s cestováním v letadle, jako jsou ztracené kufry, zpožděné lety a podobně. Stačí tak jen pár dní a člověk přijde na úplně jiné myšlenky… Zatímco v minulosti jsme s celou rodinou nedali dopustit na vysokohorské túry, letos jsme se vydali poznávat kouzelné Štiavnické vrchy, které skýtají mnoho možností vyžití, od koupání v průzračných jezerech, přes exkurze do bývalých dolů až po nějaké ty výšlapy. Naštěstí jsme si s sebou vzali i kola, neboť zdejší kopce jsou protkány krásnými cyklotrasami, které skýtají nádherné výhledy. Co vám však budu povídat… Jízda po nezpevněném terénu s sebou nese větší nebezpečí, takže jsme byli jedině rádi, že máme spolehlivé cestovní pojištění. Moc dobře vím, že opatrnost se vyplácí. Nejsem příznivce hazardního cestování bez cestovního pojištění, za ty nervy a obavy mi to zkrátka a dobře nestojí! Cestovní pojištění na Slovensko

Slovensko: ideální destinace po celý rok

Ráj pro lyžaře, milovníky vysokohorské turistiky, krásné přírody, historických městeček i aquaparků, zábavních center a dalších turistických povyražení. To všechno v sobě ztělesňuje Slovensko, které nabízí sportovní i kulturní vyžití po celý rok. Není tedy žádným překvapením, že počet českých turistů mířících právě k východním sousedům hlásí každou sezónu nový rekord.

Praktické informace pro cestování na Slovensko

A jak se na Slovensko nejlépe dostat? Zejména z okolí Prahy se možná vyplatit pouvažovat o leteckém spojení, které vás ušetří nepříjemného cestování po nepopulární dálnici D1. Cestování autem má smysl v případě, že na Slovensku plánujete více přesunů a cestování hromadnou dopravou by vás zbytečně zdržovalo. Pro mnohé se však jako nejlepší řešení jeví vlak, neboť vlakové spojení na Slovensko je poměrně dobré, stačí se podívat na vyhledávač spojení www.idos.cz. Cestovní pojištění na Slovensko

Rizika cestování na Slovensko bez cestovního pojištění

Spoléháte se na Evropský průkaz pojištěnce? To by nemuselo být úplně moudré. Tento průkaz totiž nemusí pokrýt všechny vzniklé náklady, zejména náklady spjaté se zásahem horské služby a podobně.

V letní sezóně totiž snad neuplyne ani měsíc, aby se v médiích neobjevila zpráva o tom, jak se český turista dostal na Slovensku do potíží. Vzhledem k tomu, že i v létě jsou nejčastějším cílem českých turistů Vysoké a Nízké Tatry, jedná se o úrazy a pády, které se neobejdou bez různě závažných zranění, které si v drtivé většině případů vyžádají nákladnou lékařskou péči. A jinak tomu není ani v zimním období, kdy jsou slovenské svahy plné českých lyžařů. I zdánlivě malý pád na lyžích může mít nečekaně velkou dohru, která se může bohužel podepsat na zdraví, ale také na účtu za lékařské pojištění. Velkou položku představuje zejména komplikovaná záchrana z nepřehledného horského terénu, která se právě zde často neobejde bez použití vrtulníku a podobně.

Právě v případě méně bezpečného lyžování může být následné popotahování s pojišťovnou mimořádně nepříjemné.

Co je cestovní pojištění?

Cestovnímu pojištění věnujeme pozornost, když cestujeme do vzdálenějších destinací. Mnohdy jej však opomíjíme, pokud jedeme „jen“ k našim nejbližším sousedům. Přitom riziko při cestě do Chorvatska nebo do Rakouska je takřka stejné, zákon schválnosti navíc většinou zapracuje v nejméně vhodnou chvíli, tedy ve chvíli, kdy se na nás nevztahuje potřebné pojištění. Rozhodně se tedy vyplatí myslet na spolehlivé cestovní pojištění i v případě krátké cesty byť i jen kousek za naše hranice. I krátká dovolená u našich sousedů se může velmi rychle změnit v nepříjemnou zkušenost, na kterou budete neradi vzpomínat.

Na konečnou cenu cestovního pojištění má vliv zejména cílová destinace. Proto pojištění na Slovensko v drtivé většině případů spadá do pomyslné nejlevnější skupiny a ani pro vícečlennou rodinu nepředstavuje cestovní pojištění v řádu několika stokorun výraznější zásah do rozpočtu na plánovanou dovolenou. Cestovní pojištění na Slovensko

Před čím vás cestovní pojištění ochrání?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že v rámci Evropy stačí cestovat s klasickým průkazem pojištěnce, tím spíše na Slovensko. To je sice pravda, ovšem jen částečně. Ošetřit vás sice musí i v zahraničí, právě díky zmíněnému průkazu, ale to automaticky neznamená, že náklady na ošetření uhradí vaše pojišťovna.

V případě akčněji pojaté dovolené v horách se vyplatí myslet na připojištění. Na adrenalinové sporty se totiž klasické cestovní pojištění většinou nevztahuje, přitom právě Tatry jsou pro tyto aktivity jako stvořené!

Neméně důležité je pojištění zavazadel zejména v případě, že cestujete letadlem, případně vlakem nebo autobusem, neboť i zde se bohužel může zavazadlo velmi snadno ztratit, například při delších zastávkách, kdy nemáte svůj kufr pod dozorem.

Jak najít levné cestovní pojištění?

Jelikož cestu na Slovensko jsme začali doma plánovat docela na poslední chvíli, nebyl před odjezdem příliš čas na dlouhé vysedávání u počítače a porovnání jednotlivých nabídek. Proto mi velmi pomohl srovnávač cestovního pojištění. Zadání konkrétních parametrů bylo velmi jednoduché, důležitý je samozřejmě cíl cesty, dále termín, počet osob a jejich věk. Pak už nezbylo, než se rozhodnout pro tu nejvýhodnější nabídku. V úvahu bylo třeba vzít nejen celkovou výši pojištění, ale také rozsah pojištění a limity pojistného plnění. Tak se stalo, že nabídka, která na první pohled vypadala velmi výhodně, nebyla ta nejlepší, která by zahrnula všechna možná rizika. I takové srovnání však bylo díky tomu, že všechny potřebné informace se nacházely na jednom místě, velmi rychlé a jednoduché.

Srovnávač cestovního pojištění mohu tedy jen doporučit, mně už pomohl i s výběrem nového, mnohem výhodnějšího pojištění nemovitosti, která má navíc mnohem vyšší limity a zahrnuje také více potencionálních rizik. Což jak doufám, není veškerá úspora, která mě v souvislosti s různými druhy pojištění, čeká… Cestovní pojištění na Slovensko

Co obnáší sjednání cestovního pojištění?

Nic složitého a časově náročného. Pojišťovny si velmi dobře uvědomují, že cestovatelé nemají času na dlouhé papírování. Proto lze vše potřebné zařídit během několika málo minut přímo z domova, bez nutnosti podepisovat smlouvu, někam ji posílat a podobně. Přece jen si však vyhraďte pár minut na pročtení pojistných podmínek a nezapomeňte si vytisknout potřebné dokumenty, které je třeba mít u sebe na cestách.

Pojištění většinou začne platit v okamžiku zaplacení pojistného, proto není od věci ujistit se, že platba opravdu proběhla, ať na vás na Slovensku nečeká nemilé překvapení…

 

Užijte si krásnou dovolenou na Slovensku se vším všudy!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}