.st0{fill:#FFFFFF;}

Cestovní pojištění a porod 

 24 července, 2017

katka.martinova

5/5

Jak vycházejí pojišťovny vstříc těhotným ženám Kryjí pojistky i porod? A které pojišťovny vycházejí vstříc nastávajícím maminkám nejvíce?

Těhotenství je sice krásné období v životě ženy, ale zároveň vyžaduje jistou obezřetnost, což v případě cestování platí dvojnásob. V některých fázích těhotenství je lepší se na cestu nevydávat, aby se předešlo v maximální možné míře možným zdravotním komplikacím na straně matky i dítěte. Na následujících řádcích se dozvíte, čím se vybavit na cestu, co si zjistit v cílové destinace a podobně. Cestování a porod

Zároveň je však zřejmé, že nemá valný význam řídit se nějakými univerzálními radami, kterých na internetu naleznete bezpočet. Mnohem důležitější je naslouchat svému vlastnímu tělu, respektovat jeho potřeby a samozřejmě také dbát na doporučení lékaře, který zná váš zdravotní stav.

Cestovat by neměly těhotné ženy, které:

  • mají vysoký krevní tlak nebo preeklampsii
  • mají vícečetné těhotenství
  • mají problémy s děložním čípkem
  • trpí vaginálním krvácením
  • trpí těhotenskou cukrovkou
  • hrozí předčasný porod
  • jsou těsně před porodem
  • jsou prvorodičky starší 35 let
  • mají mimoděložní těhotenství
  • mají potíže s placentou

Před odjezdem

Obecně platí, že je lepší vyhnout se dlouhodobému plánování a je vhodnější zařizovat dovolenou s menším předstihem. Nikdy totiž nevíte, jak bude vaše těhotenství pokračovat a jak se budete cítit. Každé těhotenství je totiž naprosto odlišné a individuální! Jedna žena se cítí po celou dobu těhotenství velmi dobře a netrápí ji téměř žádné zdravotní potíže. Jiná žena trpí nejen ranními nevolnostmi, ale velmi častá je rovněž únava, která může zejména při delších cestách způsobit mnoho komplikací.  K tomu se může přidat nepříjemné otékání nohou, což je zejména při cestování autobusem a vlakem značně omezující.

Pokud se v těhotenství na nějakou dovolenou vydáte, rozhodně byste neměla zapomenout vzít si s sebou léky, které užíváte, nejlépe ve vyšším množství. Pro jistotu je můžete rozdělit mezi dvě zavazadla, kdyby se jeden z kufrů ztratil, nebo vám někdo ukradl kabelku. Důležité rovněž je zajistit si vyváženou stravu v místě pobytu, zejména v případě, že trpíte zejména těhotenskou cukrovkou nebo musíte během těhotenství dodržovat jinou dietu, například jaterní.

Rovněž si nezapomeňte přibalit těhotenský průkaz s informacemi o absolvovaných vyšetřeních pro případ, že byste v zahraničí musela vyhledat lékařskou pomoc.

V případě nutnosti očkování se poraďte se svým lékařem, ale musíte počítat s tím, že očkování živými virovými vakcínami je během těhotenství vyloučeno. Cestování a porod

Během cesty

Samotná cesta je většinou tou nejrizikovější částí. Jaká specifika tedy má cestování v různých dopravních prostředcích?

  • Cestování autobusem: Nutno předeslat, že dlouhé, mnohahodinové cesty vlakem nejsou pro těhotné ženy zrovna ideálním řešením. Řidiči mají sice povinnost pravidelně zastavovat a dělat zdravotní přestávky, ovšem ty pro těhotné ženy, které většinou potřebují chodit na toaletu mnohem častěji, nemusí být dostačující. Nehledě na ztuhlé svalstvo a nepohodlnou polohu i při cestování v noci… Důsledně používejte bezpečnostní pás, který by měl být umístěn nad a pod bříškem.
  • Cestování osobním automobilem: Pro těhotné ženy je cestování osobním automobilem o poznání komfortnější. Důležité jsou časté přestávky a také dobré plánování nejen doby, ale také trasy. Zejména v létě, kdy hrozí, že uvíznete v koloně, navíc v tropických teplotách, je důležité nic nepodcenit a raději se takové situaci snažit předejít.
  • Cestování letadlem: Často panují předsudky, že těhotné ženy vůbec nemohou létat. Pro létání je nejvhodnější období mezi 18. a 24. týdnem, kdy hrozí nejmenší riziko potratu nebo naopak předčasného porodu. Změny tlaku během letu mohou vyvolat nevolnost i zvracení, ale také způsobit nebezpečné krevní sraženiny. Ve třetím trimestru už mohou letecké společnosti přepravu těhotné ženy odmítnout. Mnohé letecké společnosti také vyžadují potvrzení o tom, že cestování letadlem nepředstavuje pro ženu riziko. I v tomto případě se vyplatí zjistit si potřebné informace s dostatečným předstihem.
  • Cestování vlakem: A jak je tomu v případě cestování vlakem? Nutno podotknout, že právě vlak je pro těhotné ženy velmi dobrým dopravním prostředkem. Nehrozí ze žádné z rizik způsobených létáním, ale rovněž je možné se v pravidelných intervalech krátce projít, ulevit tak ztuhlému svalstvu a protáhnout se.

Po příjezdu

I když cesta proběhla bez problémů a vy se cítíte dobře, nemusí být na škodu opatřit si v místě pobytu kontakt na lékaře, kterého byste mohla v případě nenadálých potíží okamžitě vyhledat. Během celé dovolené se také snažte trochu více „šetřit“. Pokud jste dosud byla zvyklá na aktivní dovolenou a máte pocit, že občasné polehávání je jen ztráta času, zkuste tento svůj postoj přehodnotit. Jestliže už na začátku „nasadíte“ své obvyklé vysoké tempo a přeceníte své síly, s velkou pravděpodobností na sebe únava nenechá dlouho čekat a snadno se může stát, že vy doslova prospíte zbytek dovolené. A to by přece byla škoda!

Co se týče jídla a pití, je rovněž vhodná trochu větší obezřetnost. Těhotné ženy by se měly striktně vyhýbat konzumaci nežádoucích potravin, jako je syrové maso, neošetřené mléčné výrobky a také potenciálně závadných tekutin. Zejména v exotických zemích by proto mělo být pití výhradně balené vody samozřejmostí.

Dovolenou si můžete zpříjemnit nejrůznějšími procedurami, například masážemi. Jestliže máte přece jenom obavy, začít můžete s těhotenskou masáží. Naopak byste se měla vyvarovat návštěvy sauny, horkých koupelí, namáhavých cvičení a samozřejmě také nebezpečných sportovních aktivit. Stejně tak není vhodné vystavovat se nadměrně přímému slunci. Cestování a porod

Cestovní pojištění v těhotenství

Dalším aspektem, kterému je třeba věnovat pozornost, je vhodné cestovní pojištění. Speciální pojištění pro těhotné ženy nenabízí mnoho pojišťoven, ale vhodnou nabídku můžete nalézt prostřednictvím srovnávače cestovního pojištění. Takové pojištění se může vztahovat i na dítě a jeho nezbytné ošetření. Naproti tomu klasické varianty pojištění nezahrnují porod, neboť platí pouze do 7 měsíce. Do této doby je hrazena veškerá neodkladná zdravotní péče související s těhotenství. Další péči si však žena musí hradit sama, což se týká i porodu.

Na co ještě při cestování v těhotenství myslet:

Důležité je mít na paměti, že během těhotenství by se žena měla vyhnout místům s vyšší nadmořskou výškou, konkrétně nad 3600 metrů nad mořem. V pokročilejší fázi těhotenství by nadmořská výška neměla překročit 2500 metrů, neboť nižší příjem kyslíku by mohl plodu uškodit.

V pokročilejší fázi těhotenství je třeba důkladně zvážit cestování do méně rozvinutých zemí, kde panuje riziko tropických chorob. Pokud je však cestování do těchto zemí nevyhnutelné, je opět nejvhodnější období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství.

Vhodné je také myslet na možnost případného storna zájezdu, pokud by nastaly nenadálé komplikace.

 

Ať už se v těhotenství vydáte kamkoli, užijte si dovolenou podle svých představ a pořádně si odpočiňte!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}