.st0{fill:#FFFFFF;}

Cestovní pojištění na lyže 

 17 května, 2016

Jana Vochková

3/5

Než si nazujete lyže a spustíte se ze svahu, nejlépe ještě před tím, než se na svah vůbec necháte vytáhnout, si vzpomeňte, zda-li jste si na svou zimní dovolenou přibalili opravdu všechno. Ano? Že teplé ponožky máte a sluneční brýle také? A co cestovní pojištění na lyže?

Proč je pojištění zejména pro lyžařské pobyty v zahraničí tak důležité?

Proč si sjednat cestovní pojištění pro zimní dovolenou? Kvůli spoustě rizik, která na lyžaře zejména na svazích čekají. Ošetření a zásah horské služby, převoz do nemocnice i návrat do vlasti se vám v případě karambolu může v cizině značně prodražit. Ceny úměrně rostou se vzdáleností destinace. Pro pohodovou dovolenou se můžete pojistit proti úrazu a nemoci během vaší zimní dovolené. Sjednat si můžete pojištění odpovědnosti, případně pojištění proti odcizení zavazadel a stornování zájezdu. Vaše pojistka však může jít mnohem dále, to když si sjednáte připojištění zimních sportů, adrenalinových nebo extrémních sportů.

Když evropský průkaz pojištěnce nestačí

Pokud jste se rozhodli pro krásu českých hor, v případě úrazu nebo nehody vám postačí klasická kartička pojištěnce. Co ale, když vyrazíte do zahraničí? I tam byste si mohli díky vstupu do Evropské unie vystačit s evropským průkazem zdravotního pojištění. To ale jen v případě, pokud navštívíte zdravotní střediska, která jsou financována z veřejných zdrojů a bohužel ani v těchto případech nemůžeme mluvit o zcela nulových částkách. Kde si však rozhodně připlatíte jsou soukromá střediska, kterých je v oblasti lyžařských center paradoxně nejvíce. Krom ošetření a pobytu v tomto zdravotním středisku zaplatíte i zásah horské služby , převoz helikoptérou i repatriaci. Zapomenout zřídit si cestovní pojištění vás tak může přijít pěkně draho. Přitom týdenní pojistka pro celou rodinu se pohybuje v zanedbatelných částkách.

Cestovní pojištění na lyže

Rizika spojená s dovolenou na horách

Cestovní pojištění je velice důležité a to zejména v případě zimní dovolené, kdy na lyžích a snowboardech sjíždíte svahy a vystavujete se tak četným rizikům. Že se vám dosud ještě nikdy nic nestalo? Zlomená noha, vyvrtnutý kotník nebo nemoc v době dovolené je jen začátkem seznamu toho, co všechno se může přihodit zrovna v době dovolené. A netýká se to jen vás samotných, nýbrž i ostatních milovníků zimních radovánek. Cestovní pojištění myslí na všechno, proto můžete trávit dovolenou bez obav z toho, že  domů pojedete zadlužení. Jaká jsou rizika spojená s dovolenou na horách?

 • NEMOC – chřipka, stejně jako bolest zubů chodí i po horách. Nechat se ošetřit v nejbližší, třebaže soukromé ordinaci vás může přijít zbytečně draho. Připojistěte se pro tuto událost. Toto pojištění ocení zejména rodiče s dětmi, kteří nechtějí ponechat nic náhodě. Pojištění léčebných výloh je na dovolené v zahraničí nutností.
 • ÚRAZ – zranění patří k nejčastějším případům, které pojišťovny řeší. Může jít jen o zvrtnutý kotník nebo naraženou ruku. Řeší se však i mnohem závažnější případy, kdy k pacientovi musí být přivolána horská služba a helikoptéra, která ho přepraví do nejbližší nemocnice. Pojištění léčebných výloh, které je součástí vašeho cestovního pojištění hradí náklady týkající se toho všeho. To znamená ošetření, převoz do nemocnice, pobyt v ní, zásah horské služby i návrat domů, když je to potřeba.
 • SMRT – smrt pojištěnce řeší pojišťovny velmi nerady, avšak i s touto možností se musí počítat. V případě sjednaného pojištění hradí pojišťovna zajištění i převoz ostatků do vlasti.
 • OHROŽENÍ OSTATNÍCH ÚČASTNÍKŮ ZIMNÍCH RADOVÁNEK – na sjezdovce nemusíte zranit pouze sebe, ale i ostatní. Střet s dalším nadšeným snowboardistou vám může pořádně zacloumat rodinným rozpočtem. Ne však v případě, pokud máte sjednané pojištění odpovědnosti s dostatečnými limity pojistného plnění. To za vás zaplatí výlohy spojené s ošetřením zraněného, s jeho převozem, vyrovná jeho psychickou újmu i jeho ušlý zisk v případě, že se jedná o dospělého. Minimální výše pojistného plnění by proto měla být 2 milióny korun, ale může být i vyšší.
 • ŠKODA NA MAJETKU – v případě sjednaného pojištění odpovědnosti za škodu hradí pojišťovna i škodu na majetku (vašem i cizím) ve sjednané výši. Proto si nezapomeňte své věci pojistit úměrně k jejich ceně. Třeba jste někomu při karambolu na svahu zlomili lyži. Za tuto blbou náhodu nemusíte platit ze svého.
 • ODCIZENÍ LYŽAŘSKÉHO VYBAVENÍ – i proti odcizení vašeho lyžařského vybavení se můžete připojistit. Tady však musíte podrobně číst pojistnou smlouvu. Pojišťovna si zde nastavuje jistá pravidla pro to, kde lyže, případně jiné vybavení odkládat. V případě odpočinku musíte mít své lyže nejčastěji na místech k tomu určených. Když je zapíchnete před restaurací do sněhu a budete doufat, že když půjdete zpátky ony tam budou, případně vám pojišťovna proplatí nové, jste na omylu.

Jaké služby pojišťovny nabízí v souvislosti s cestou do hor?

Každá pojišťovna vám může nabídnou základní nebo rozšířené pojištění, které bude souviset s vaší zimní dovolenou. Protože se však nabídka pojišťoven maličko odlišuje, je dobré pečlivě číst pojistnou smlouvu a popřípadě se připojistit pro události, na které se nevztahuje. Na cestu do hor pojišťovna obvykle nabízí tyto služby:

 • pokrytí léčebných výloh
 • pojištění odpovědnosti
 • pojištění odcizených věcí
 • pojištění zimních sportů
 • pojištění adrenalinových a extrémních sportů
 • pojištění zrušení zájezdu

PŘIPOJIŠTĚNÍ NA ZIMNÍ SPORTY

Možná si s tímto říkáte, neobsahuje cestovní pojištění na lyže automaticky připojištění na zimní sporty? Ano i ne. Každá pojišťovna to má jinak. Většinou máte ve svém  základním balíčku toto pojištění mít. Tady se počítá s tím, že budete klasicky lyžovat na trasách k tomu označených. Některé pojišťovny však pro tuto činnost vyžadují zvláštní připojištění, kde je aktivita přesně vymezena.

PŘIPOJIŠTĚNÍ ADRENALINOVÝCH A EXTRÉMNÍCH SPORTŮ 

K extrémním a adrenalinovým sportům patří zejména alpinismus, skialpinismus, akrobatické lyžování a sjíždění na snowboardu, sjíždění mimo vyznačené tratě a další. Za to už si připlatíte. Výše takového připojištění úměrně roste s výškou rizik a každá pojišťovna to má jinak. Ne vše vám však pojišťovny pojistí. Existují i nepojistitelné případy. Například riskování v místech s nejvyšším lavinovým nebezpečím, kde nemáte co dělat vám pojistí jen málokterá pojišťovna.

Před tím, než pojedete na hory – shrnutí

Zimní dovolená nemusí být jen plná radovánek, naopak může se na ní leccos přihodit. K tomu využijete cestovní pojištění na lyže, které vás bude jistit v průběhu dovolené.

 • na dovolenou pojistěte vás a celou vaši rodinu
 • do balíčku si dejte i pojištění odpovědnosti
 • pojistěte si své věci úměrně dle jejich ceny
 • nastavte si dostatečné limity pojistného plnění
 • připojistěte se na zimní sporty, pro extrémní a adrenalinové sporty, pokud je to zapotřebí
 • pojistěte si případné zrušení zájezdu
 • požadujte asistenční službu 24 hodin denně
 • pozorně čtěte pojistné podmínky a výluky pojistné události

Jak se pojistit a jak vybírat pojištění?

Pojistit se můžete osobně v pojišťovně nabízející tyto služby. Využít však můžete i výhodné on-line pojištění, které vyřídíte během pár minut. Pojistit se tak můžete v pohodlí domova a to i narychlo v den odjezdu.  Protože pojištění na lyže nabízejí všechny pojišťovny, budete chtíti logicky vybrat tu, která vám zaručí nejlepší servis za málo peněz.  K tomuto účelu můžete využít tento srovnávač pojištění, díky kterému si můžete poměrně snadno najít nejvýhodnější nabídku pojištění pro vaši dovolenou.

Cestovní pojištění na lyže by nemělo, vedle teplých ponožek a slunečních brýlí, chybět na žádné zimní dovolené.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}