.st0{fill:#FFFFFF;}

Cestovní pojištění na hory 

 30 června, 2016

Jana Vochková

Ohodnotit

Všichni už jsme nejspíš jednou stáli, a určitě někdy v budoucnu ještě budeme, před otázkou, jestli si mám zřizovat pojištění, když se chystám na cestu, zejména do zahraničí. Ať už je to obyčejné cestování po památkách, na lyže nebo na letní výšlapy do hor. Většinou zjišťujeme, že jsme jej vlastně nepotřebovali. Jsou však mezi námi i tací, kteří jsou vděční, že se do toho nebáli vrazit pár desítek korun.

Ano, na co si zřizovat nějaké pojištění, když jezdím na lyžích opravdu opatrně a pomalu? Když přece v tom městě nejsou žádní zloději nebo se opravdu nemůže stát, že se mi ztratí kufr?

Za to riziko to ale nestojí.

Typy pojištění

Určitě byste dokázali i vy vyjmenovat pár základních pojištění, která jsou poměrně důležitá v každodenním životě člověka. Ono se může stát opravdu cokoli. Pro jistotu si některé připomeneme:

  • Pojištění osob – je první typ v rozdělení podle obsahu pojištění. Zařazujeme do něj:
    • úrazové pojištění, které využijeme, dojde-li k úrazu, k přechodnému nebo trvalému tělesnému poškození, či smrti pojištěného
    • pojištění na dožití – při podpisu smlouvy tohoto pojištění uvádíme věk, ve kterém se toto pojištění bude vyplácet
    • důchodové pojištění – upravuje hmotné zabezpečení starých lidí v důchodě
    • nemocenské pojištění, zřejmě nejvíce využívané, jeho cílem je pojistit osoby výdělečně činné při krátkodobých následcích událostí (pracovní neschopnost, karanténa, ošetřování…)
  • Pojištění majetku – je další typ, který by nás měl určitě zajímat. Patří do něj:
    • Havarijní pojištění při autonehodě, jde o dobrovolné smluvní pojištění
    • Pojištění proti odcizení – při krádeži
    • Živelné pojištění – při záplavách či jiných živelných katastrofách

 

Pojištění, které si skoro každý z nás zřizuje, je cestovní pojištění, a to zejména na lyže. Většinou bývá součástí platebních karet, které získáme, pokud platíme velké (desetitisícové) obnosy. Vyřizuje se nejčastěji online přes web naší pojišťovny. Samotný úkon netrvá dlouho, zabere zhruba dvě minuty. Pokud si náhle v den odjezdu vzpomenete, že jste zapomněli pojistit sebe nebo děti, nelamte hlavu. Dá se pohodlně sjednat v den odjezdu a to jak pro více lidí, tak pro jednoho. Pak jen stačí mít nějaké peníze na účtu, kterými to zaplatíme, papír a barvu v tiskárně a může se vyrazit.

Sjednání cestovního pojištění

Samotné sjednání nezabere mnoho času. Nejprve uvedete počet osob při vaší cestě do zahraničí, které chcete pojistit.

Nabízí i individuální balíček, ve kterém je zahrnuto pojištění léčebných výloh (nejčastěji je na výběr limit pojistného plnění 100 000 000 Kč nebo 3 000 000 Kč), volitelná připojištění a tak dále. Pokud zřizujete pojištění online, získáte on-line slevu.

Internet sám po tomto kroku vykalkuluje cenu, kterou za pojištění zaplatíte.

Dále vyplníte osobní údaje, kde je zahrnuto i rodné číslo, dále platba a doručení. Po tomto důležitém kroku, kdy si můžete pojištění nechat poslat poštou nebo doručit na e-mail a následně vytisknout pohodlně doma, následuje rekapitulace a dokončení.

Pečlivě si všechny své údaje, hlavně ty osobní, zkontrolujte. Při neopatrné záměně písmenka nebo číslice vám nemusí pojištění v případě například úrazu uznat. Ano, jsme jen lidé, ale zrovna na toto se ohledy neberou. Poté byste si museli vše platit sami. A někdy to nebývá zrovna levné.

Cestovní pojištění na hory

Jedu na hory

Stále váháte, jestli si zřizovat pojištění, když jsem opravdu svědomitý, klidný člověk, kterému se v životě žádná nehoda na lyžích nestala? I na toto pojištění myslí. Nemusíte zrovna způsobit srážku lyžařů vy nebo se „vysekat“ v lesíku o pařez, ale někdo jiný do vás může „napálit“, zlomit vám při nejlepším lyže, při nejhorším nohu či něco jiného. A hned se nastřádají výlohy na vaše odvezení do nejbližší nemocnice, pobyt zde a případné převezení domů. I když jste občanem Evropské unie.

Pokud jedete na dovolenou na hory, ať už na lyže nebo na túru, nemusíte si zřizovat speciální pojištění na hory. Stačí, když si sjednáte cestovní pojištění.

Co obsahuje? U různých pojišťoven se balíčky můžou lišit. Většinou ale obsahuje:

  • Rozsah pojištění – Evropa nebo svět
  • Krytí léčebných výloh – při nesjednání tohoto pojištění můžete zaplatit v zahraničí za pobyt v nemocnici od 15 000 do 20 000, někde i víc. Záleží na tom, jaké „procedury“ s vámi musí udělat. Navíc si hradíte sami dopravu do nemocnice (ať už vrtulníkem nebo sanitkou).
  • Úrazové pojištění – smrt úrazem, trvalé následky a tak dále
  • Typ cesty – turistická, sportovní nebo pracovní
  • Pojištění odpovědnosti – když poškodíte cizí majetek či zdraví jiných
  • Děti do určitého věku (nejčastěji do 6 let) zdarma
  • Sleva pro děti mladší 18 let

U některých pojišťoven si lze zřídit pojištění na hory. Tady při vyplňování políček o jménu pojištěného a další osobní údaje zadáváte i typ horského výletu – rekreační, zimní atd.

Srovnejte ceny pojištění

Kromě jiných hmotných věcí a služeb, u kterých můžeme srovnávat ceny, existuje i stránka, kde si pohodlně z domova srovnáme ceny cestovního a jiného pojištění – najdete ji zde.

Jak sami na webu říkají, srovnáte nabídky do dvou minut. Najdete zde nejlevnější pojištění automobilu, při cestování, pojištění odpovědnosti, další pojištění (domova, životní pojištění, cizinců, psů a koček a tak dále) a úspory.

Když celou dobu mluvíme o cestovním pojištění, na této stránce si jej zřídíte do pěti minut. Stačí jen vyhledat právě ePojisteni.cz, v pravém horním rohu kliknout na Cestování. Dále už nezáleží, jestli kliknete na Spočítat cenu nebo Spočítat cestovní pojištění, odkazy vás zavedou na tutéž stránku. Opět vyplníte políčka se základními údaji o cestě, cestujících, které pojišťujete, a dáte Vypočítat cenu.

Chvíli potrvá, než najde a seřadí všechny nabídky, ale nijak dlouho nečekáte.

Poté vám vyskočí tabulka seřazená podle ceny (od nejnižší po nejvyšší). Většinou se jako první zobrazuje ta s nejvyšší kvalitou. Zobrazí se vám též, co cena pojištění dané pojišťovny zahrnuje.

Stačí si jen vybrat tu, která vám nejlépe vyhovuje.

Alpy vedou

A takový tip, kam vlastně vyrazit na hory, pokud tedy nemáte vyloženě svou destinaci nebo chcete zkusit něco nového?

Podle průzkumů a asi i podle předpokladu, lidé z České republiky nejvíce navštěvují právě naše rakouské sousedy a jejich Alpy. Zde je zajištěna celosezónní kvalita sněhu, služeb, navíc je to poměrně blízko. Pokud jste z Moravy, cesta potrvá dvě hodiny do nejbližšího střediska za Vídní. Cesta je poslední dobou příjemnější i tím, že kolem Vídně vybudovali novou dálnici, takže se nemusíte, jako v minulosti, trmácet přes centrum hlavního města, kde bývají kolony.

Tato cesta je ve většině případů časově výhodnější než cesta do našich hor, kam většinou dálnice nevedou a cesty nemusí být ideálně průjezdné (hlavně v zimě). To musíme Rakušanům uznat, o své bohatství se opravdu umí velmi dobře postarat. Zajistí perfektní příjezdovou cestu, sníh a vůbec vše ostatní.

Dokonce i v létě jsou nejnavštěvovanější destinací na túry.

A abychom neopomenuli i ostatní země Alp, Češi se vydávají též do Francie nebo Itálie.

Další destinací zimních výjezdů bývají v naší zemi Krkonoše a Jizerské hory, kde tráví nejvíce času v únoru o jarních prázdninách.

Nemůžeme ani zapomenout na Slovensko, kam se jezdí hlavně v létě. Nejsou zde až tak moc náročné stezky, pro ty náročnější tu samozřejmě k dispozici jsou.

Pokud se chystáte na hory, ať už na lyže nebo na vysokohorskou túru, pořádně si před cestou rozmyslete, jestli chcete riskovat nebo si raději sjednáte cestovní pojištění. Ono se většinou nevyplatí přísloví „Risk je zisk“, spíše, když na to dojde, je risk ztrátou velmi dost peněz a částky nejsou malé. Pokud se vydáváte v létě na túry, nikde to nefunguje jako v zimě – zavřou se při nepříznivých podmínkách lanovky. Proto si hlídejte počasí, buďte dobře vybaveni na cestu, abyste to pojištění ani nemuseli použít.

Vězte však, že za těch pár desítek korun se vyplatí se pojistit.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}