Mnoho rodičů žije v přesvědčení, že cestování s dítětem je příliš komplikované, proto se raději vzdají oblíbených dovolených. Jistě, cestování s malými dětmi má svá omezení a specifika, ale i přesto si lze užít vysněnou dovolenou. Jak se tedy nejlépe připravit a na co rozhodně nezapomenout?
Pečlivé plánování
Cestování s dětmi má svá specifika, na která se vyplatí vždy myslet. Takto si každou cestu mnohem více užijí děti a také jejich rodiče. Dítěti je samozřejmě nutné přizpůsobit charakter dovolené a výběr konkrétní destinace. Stranou vaší pozornosti by proto měly zůstat poznávací zájezdy. Nemusíte však na oblíbené výlety rezignovat úplně. I v rámci pobytového zájezdu můžete absolvovat různé jednodenní výlety, samozřejmě s ohledem na aktuální okolnosti.
I velmi malé děti si na změny v rámci cestování dobře zvykají, neboť jim stačí přítomnost maminky a pár oblíbených věcí. Vhodné je také snažit se dodržovat již zavedený režim, případně trpělivě vyčkávat, až se dítě přizpůsobí časovému posunu. Jako praktické se může ukázat volit stejnou destinaci, aspoň v prvních letech života dítěte. Zvykání pak bude ještě snazší a vy navíc budete vědět, co čekat, na co nezapomenout a co naopak můžete nechat doma…
Například u moře jsou i malé děti většinou maximálně spokojené a kdekoli jinde se těší z nových podnětů. Děti si pak na cestování mnohem snáze zvyknou a budou jej brát jako přirozenou součást života.
Nezbytnosti na cestu
Co mít po ruce při cestování na kratší i delší vzdálenosti? Rozhodně ručník, vlhčené ubrousky, náhradní oblečení, přikrývka, polštář, pokrývku hlavy, sluneční brýle, opalovací krém, cestovní lékárničku atd. Pro miminko navíc přibalte do příručního zavazadla pleny, bryndáček, mast proti opruzeninám, podložku na přebalování, dudlík, lžičku, případně i nočník. Nezapomeňte ani na oblíbenou hračku, knížky, leporela a podobně. Starší děti spolehlivě zabaví hry.
Výživné občerstvení
Připravit nezapomeňte dostatek jídla na cestu, případně první den dovolené. Není radno počítat s tím, že se najíte cestou. Jídlo z rychlého občerstvení nebo čerpací stanice není pro děti zrovna vhodné. Oblíbené pamlsky dítě navíc zabaví, což je zejména při cestování v letadle více než žádoucí. Pro menší děti raději přichystejte zásobu příkrmů a podobně.
Důraz na pitný režim
Při kratších i delších cestách je třeba věnovat pozornost dostatečnému pitnému režimu. Zejména v letadle bývá vzduch příliš suchý.
Opatření proti nevolnosti
Nevolnostem lze předejít, jestliže dítěti nedáte jíst těsně před cestou. Nevolnost často umocňuje čtení nebo sledování krajiny. Vhodné proto je dítě rozptýlit povídáním, hraním nejrůznějších slovních her a podobně. Mnohdy však pomůže až některý z volně dostupných léků, díky němuž i delší cestu dítě snese mnohem lépe. Během zastávek zkuste dítěti na čelo nebo na krk přikládat ručník namočený ve studené vodě.
Nezbytné léky
Zdravotní komplikace mohou vaše dítě potrápit i na dovolené, proto by dostatečně vybavená lékárnička neměla ve vašich zavazadlech chybět. Základem jsou léky na kašel, rýmu, alergii a průjem, ale při dlouhé cestě se nejspíš neobejdete ani bez léků na nevolnost. Komplikace s průjmy a zažívacími problémy vám mohou ušetřit probiotika, které dítěti podávejte s předstihem. V případě jakýchkoliv pochybností se před cestou poraďte s pediatrem.
Potřebné dokumenty
Pryč jsou doby, kdy dítě muselo být zapsané v cestovním pase jednoho z rodičů. V současnosti musí mít i dítě vlastní doklad totožnosti, a to i v rámci Evropské unie, nebo dokonce při cestě na Slovensko. Rovněž je nutné, aby fotografie na dokladu odpovídala aktuální podobě dítěte. Proto se nevyplatí spoléhat na to, že daný doklad je stále platný. Při opomenutí cestovního dokladu vás mohou čekat velké nepříjemnosti při namátkové kontrole na hranicích apod. Pas lze v dnešní době získat velmi rychle, samozřejmě za příslušný poplatek. Proto se rozhodně vyplatí zajistit potřebné doklady s dostatečným předstihem, ostatně jako pro dospělé členy rodiny.
A co když děti cestují s někým jiným než s rodiči? Do zahraničí děti samozřejmě mohou cestovat například s prarodiči. V takovém případě se však vyplatí pojistit se písemným souhlasem rodičům.
Oblíbené hračky
Důležité je nezapomenout na oblíbené hračky. Zatímco většinu věcí v případě potřeby snadnou dokoupíte, chybějící medvídek, bez kterého vaše dítě neusne, může znamenat nepřekonatelný problém. Totéž platí například i pro oblíbené pyžamo nebo deku, díky níž si na změnu prostředí dítě mnohem rychleji zvykne.
Cestovní postýlka a kočárek
Jestliže vám to úložný prostor ve vozidle dovolí, není od věci pořídit pro miminko cestovní postýlku, zejména v případě, že hodláte cestovat častěji.
I v případě, že vaše dítě už chodí samo, přece jenom zvažte, zda se vám do auta ještě nevejde kočárek. Může se totiž velmi snadno stát, že dítě se na dovolené mnohem snáze unaví, zejména po celém dni stráveném na pláži. Bez kočárku, když budete dítě muset nosit, samozřejmě se spoustou potřebných věcí, se každá cesta z pláže značně protáhne a zbytečně vyčerpá i vás.
Volba dopravního prostředku
V případě kratších cest je jasnou volbou auto, naopak pro delší vzdálenosti je lepší dát přednost cestování letadlem. Pro cestování s malými dětmi není naopak vhodný autobus.
Cestování autem
Optimální je na cestu vyrazit večer, kdy děti snáze usnou a cesta jim tak mnohem rychleji uteče. Menší děti uvítají čerstvý vzduch a pochování. Větší děti rozptýlí zastávky u hřišť, v případě delší cesty to může být prohlídka nějakého hradu a podobně. I takové zastávky se vyplatí naplánovat při promýšlení trasy. Přestávky dělejte častěji, než jste byli zvyklí při cestování bez dětí. Kromě her a knížek dítě nejvíce rozptýlí, jestliže si jeden z rodičů sedne k němu na zadní sedadlo a bude si s ním povídat.
Cestování letadlem
Děti starší dvou let mají nárok na vlastní sedadlo, v tomto případě může spadat do speciálního, levnějšího tarifu, ale u jiných leteckých společností může být za plnou cenu. Pro cestující s dětmi bývají v letadle vyhrazena některá sedadla, nejčastěji v přední řadě, kde je více prostoru. Při nákupu letenky se informujte o možnosti si taková sedadla rezervovat. S nástupem do letadla vyčkejte do poslední chvíle, raději dítě zabavte pozorováním letadel v odletové hale.
Cestovní pojištění
Při plánování dovolené rozhodně nezapomeňte ani na cestovní pojištění. To by samozřejmě mělo zahrnovat dostatečně vysoké limity léčebných výloh, ale také pojištění odpovědnosti, neboť nezbedné děti mohou na drahém hotelovém zařízení napáchat hodně škody. Úrazové pojištění by při cestování s dětmi mělo být samozřejmostí a další připojištění vybírejte s ohledem na charakter cesty. Od věci není pojištění storna zájezdu, neboť nikdy nevíte, jestli vaše dítě na poslední chvíli neonemocní.
Zřízení cestovního pojištění je navíc otázkou několika málo minut a při častějším cestování do zahraničí stojí za pozornost také celoroční cestovní pojištění, díky němuž lze značně ušetřit. Navíc budete mít jistotu, že na něj při příští dovolené nezapomenete!
Jaké jsou vaše zkušenosti při cestování s dětmi?