.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na výběr peněz z důchodového pojištění 

 22 října, 2018

lucie.jenickova

5/5

Důchodové pojištění, nebo-li penzijní připojištění nás má připravit na stáří a zajistit nám v takovém období určitou finanční jistotu. Na trhu existují různé typy penzijního připojištění. Vždy je vhodné přečíst si pečlivě podmínky dohodnutého penzijního plánu, ke kterým se vztahuje i způsob výplaty naspořených peněz. Jakým způsobem si můžete naspořené peníze vybrat a kdy?

Systém důchodového pojištění

Důchodové pojištění, nebo-li penzijní připojištění je výhodná forma spoření na období stáří podporovaná státem, která vám usnadní toto životní období díky naspořeným finančním prostředkům. Celý systém penzijního připojištění je postaven na pravidelných měsíčních příspěvcích, které však můžete na účet penzijního fondu zasílat i za delší než měsíční období, např. za čtvrtletí nebo pololetí. Existuje zde také možnost přispívání ze strany zaměstnavatele – počet zaměstnavatelů,, kteří nabízí tento benefit, neustále roste i díky nové zákonné úpravě, jenž zvyšuje limit daňových odpočtů pro firmy nad 50 000 ročně za každého zaměstnance. Ke svému příspěvku získáváte navíc státní příspěvky, podíly na zisku fondu nebo máte možnost využít zajímavých daňových zvýhodnění.

U penzijního připojištění je dobré vědět že si jej můžete uzavřít do věku 60 let s minimální dobou spoření na 5 let. Naspořené finance, tzv. penzi, si máte možnost nechat vyplatit zpravidla formou renty (pravidelný příjem vyplacený např. na bázi měsíční výplaty) nebo jednorázově v plné výši.

důchodové pojištění výběr

Jak na výběr peněz z důchodového pojištění

Vysvětlili jsme si stručně princip a systém penzijního připojištění. Pojďme se ale podívat na to, jak přesně řešit výběr financí z důchodového pojištění na základě několika důležitých pravidel a lhůt.

Předčasné ukončení spoření – odbytné

Jakmile během jednoho roku uhradíte celkem 12 měsíčních příspěvků, můžete si zažádat o výplatu odbytného. Jedná se o  způsob předčasného ukončení penzijního připojištění, kdy máte sice finance opravdu brzy, ale přicházíte o všechny státní příspěvky, které musí poskytovatel penzijního připojištění vrátit státu, respektive ministerstvu financí. Proto si raději předčasné zrušení penzijního připojištění dobře rozmyslete a zvážit raději snížení měsíčního příspěvku do penzijního připojištění nebo přerušení spoření.

Jednorázová výplata spoření

Ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na některou penzi, stačí, když požádáte o vyplacení všech naspořených financí najednou. Nepřicházíte tak o zhodnocení ani státní příspěvky.

Starobní penze

Dosáhnete-li věku alespoň 60 let a spoříte-li si alespoň 5 let (60 měsíců), máte nárok na výplatu starobní penze. Hodnotou takové výplaty jsou státní příspěvky, příspěvky zaměstnavatele i jejich zhodnocení. Výplata probíhá jednorázově nebo formou renty.

Výsluhová penze

Můžete si u poskytovatele svého penzijního připojištění sjednat také výsluhovou penzi. Penzijní fond výsluhovou penzi může, ale nemusí do svého penzijního plánu zahrnout. Vybrat lze až polovinu hodnoty naspořených financí buď jednorázově, nebo formou renty. Máte na ni nárok zpravidla po 15 letech placení penzijního připojištění, tedy po tom, co zaplatíte celkem 180 měsíčních příspěvků.

Invalidní penze

Invalidní penze z penzijního připojištění, včetně zhodnocení a státních příspěvků, vám může být vyplacena po přiznání invalidního důchodu 3. stupně invalidity. Opět je zde možnost jednorázové výplaty nebo výplaty formou renty.

Pozůstalostní penze

Pokud ve smlouvě o penzijním připojištěním určíte oprávněnou osobu pro případ úmrtí, vzniká takové osobě nárok na pozůstalostní penzi z vašeho penzijního připojištění. Podmínkou je, abyste měli uhrazeno nejméně 36 měsíčních příspěvků, tj. 3 roky aktivní penzijní připojištění, nebo dle domluvy s poskytovatelem dobu kratší či delší. Pokud uvedete ve smlouvě více oprávněných osob, musíte mimo jiné rozhodnout také o tom, jaký podíl financí kterému z nich připadne.

Chci si dál spořit

Pokud jste už osobou starší a máte nárok na výplatu penze z penzijního připojištění, ale zatím chcete dále spořit, můžete. Zažádejte si o částečný výběr, nebo pokračujte bez problému ve svém spoření dál.

Výplata do ciziny

Povinností penzijní společnosti je také výplata dávek penzijního připojištění do ciziny. Penzijní plán může obsahovat informaci o lhůtách vyplacení takových dávek.

Shrnutí

Veškeré informace a především podmínky sjednaného penzijního připojištění vždy naleznete ve svém penzijním plánu, který je nedílnou součástí smlouvy o penzijním připojištění. Například v době pojištění nebo způsobu výplaty se mohou některé penzijní plány lišit a záleží na dohodě účastníka s penzijní společností.

Pokud jste si ještě penzijní připojištění nezajistili, zvažte, zda je to to pravé ořechové právě pro vás, nejen vzhledem k věku. Na trhu financí existují i jisté alternativy, například životní pojištění zahrnující i spoření. Pokud chcete spořit opravdu až na penzi, dlouhodobě nebo do věku nad 60 let, pak se vám může penzijní připojištění opravdu vyplatit. Pokud jej však budete chtít zrušit předčasně, je škoda přijít o státní příspěvky, na které za běžných podmínek penzijního připojištění vzniká nárok.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}