.st0{fill:#FFFFFF;}

Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje – jak postupovat 

 22 května, 2017

Kateřina Trousilová

Ohodnotit

Prodáváte svůj vůz, což znamená, že povinné ručení už nebudete potřebovat, alespoň prozatím… Jak vypovědět smlouvu a co dělat při koupi nového vozidla? Čtěte a dočtete se více.

Co je pojistná smlouva a pojistka

Pojistitel se touto smlouvou zavazuje, že v případě vzniku nahodilé události poskytne pojištěnému pojistné plnění ve sjednaném rozsahu. Pojištěný se zavazuje, že za toto pojistné plnění bude platit. Jako doklad o uzavření smlouvy vydá pojistitel pojištěnému pojistku.

Pokud je pojistka vydána v písemné podobě, jsou v ní uvedeny tyto údaje:

  • číslo pojistné smlouvy
  • pojistitel a pojistník
  • oprávněná osoby (příp. určení způsobu, kterým bude určena)
  • pojistná událost a pojistné nebezpečí
  • výše pojistného a jeho splatnost
  • doba platnosti pojištění

Způsoby ukončení pojistné smlouvy

– Výpověď ke konci pojistného období

– Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje

– Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy

– Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události

– Změna pojistného

– Výpověď dohodou

– Výpověď nezaplacení pojistného

– Pro automobily – Vyřazení vozidla z evidence vozidel

– Odcizení vozidla

Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje

Jestliže důvod vašeho zrušení povinného ručení pojišťovna uznává, můžete pojištění vypovědět i mimo výročí smlouvy. K výpovědi budete potřebovat ještě další doklady (u zrušení povinného ručení z důvodu prodeje budeme potřebovat kopii kupní smlouvy a velký technický průkaz), také musíme uvést způsob, kterým nám pojišťovna vyplatí přeplatek. Nejlepším řešením jak si nechat poslat přeplatek, je zaslání na účet (nezapomeňte uvéct číslo účtu), nebo složenkou (nezapomeňte uvést jméno a adresu).

Prodej vozidla a změna vlastníka vozidla patří mezi nejčastější důvody zrušení povinného ručení. Jak tedy správně postupovat?

  • Pokud se mění vlastník pojištění (například při prodeji vozidla), je nejlepší ihned odeslat pojišťovně výpověď smlouvy.
  • Pokud se s nahlášením změn vlastníka zpozdíte, pojišťovna vám toto odbodbí navíc naúčtuje. Přeplatek pojištění pojišťovna vyplácí zpět.
  • Pokud se mění vlastník pojištění, budete potřebovat kopii kupní smlouvy/velkého technického průkazu.
  • Výpověď musí podepsat pojistník – osoba, která pojistku uzavřela.

Povinné ručení zanikne ihned v den oznámení pojišťovně.

Jestliže chcete zrušit povinné ručení z jiného důvodu, nebo si nejste úplně jisti, podívejte se na náš předchozí článek, kde jsme se již tímto tématem zabývali.

Jak vypsat výpověď povinného ručení

Výpověď povinného ručení by měla obsahovat: Jméno, adresu a rodné číslo pojistníka. Pokud je pojistka napsána na firmu, uveďte IČO.

Dále uvěďte číslo pojistky a váš důvod výpovědi. Jestliže se jedná o zrušení povinného ručení z důvodu prodeje, přiložte kopii velkého technického průkazu s vyznačenou změnou.

Na konec vepiště datum a váš podpis. Dobré je uvést také e-mail a telefonní číslo.

Jak si vybrat správné povinné ručení

Povinné ručení jste zrušili, ale plánujete si koupit jiné vozidlo? Budete znovu potřebovat povinné ručení. Otázkou však zůstává, zda se vrátit k předchozí pojišťovně, zda jsme byli spokojeni, nebo vyzkoušet jiného poskytovatele pojištění? Existuje mnoho způsobů, jak si vybrat pojišťovnu. Můžete se poradit s příbuznými a zeptat se na jejich zkušenosti. Kvalitní recenze lze najít také prostřednictvím internetu. Nabídky pojišťoven se velmi liší cenou, nabídkami a přístupem ke klientovi.

Já třeba nedám nikdy dopustit na online kalkulačky. Jednoduše do nějaké prověřené naťukám pár osobních údajů a údaje z technického průkazu, pokud je třeba. Během pár sekund se mi ukáží nabídky různých pojišťoven, které se seřadí podle ceny. Výběr je potom už snadný. Takže pokud nechcete trávit čas s hledáním správné pojišťovny, zkuste se vydat touto cestou. Nejlepší na tom je, že pojištění se dá sjednat rovnou na kalkulačce. Pokud nejste na navštěvování a řešení přímo na pobočkách pojišťovny, můžete to ocenit.

Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje - náhledový obrázek

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
27.2.2020 7:34

Dobrý den,chci koupit auto od majitele,který půl roku neplatí pojistku.Koupím li tohle vozidlo a uzavřu novou pojistku,bude po mně vymáhat stará pojišťovna doplacení toho půl roku,nebo po starém majiteli a mně se to netýka?Aito bych hned přepsal na sebe.

Martin
Martin
14.5.2021 13:23
Odpovědět  Tomáš

Za dobu, kdy auto nebylo ve vašem vlastnictví by po vás pojišťovna z principu nic chtít neměla, nehledě na to že to pojištění můžete uzavřít úplně u jiné pojištovny, než bylo původně

Martin
Martin
6.10.2021 19:34

Dobrý den, prodal jsem karavan,mám kupní smlouvu,ale nový majitel mi není schopný poslat scan velkeho tp.Tvrdí,že je vše již přepsáno a pojistku si platí svoji.Mně však nadále chodí složenky od moji pojišťovny.Dá se s tím něco dělat?

Mikun
Mikun
26.10.2021 10:41
Odpovědět  Martin

Pokud nezrusite vy osobne tak vam to bude chodit dal,nic se automaticky nerusi, to musite vy nebo novy majitel ale to neni jeho povinost.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}