.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak na zapojení startovacích kabelů 

 19 dubna, 2019

lucie.jenickova

Ohodnotit

Každému z nás a v jakémkoliv ročním období se může stát situace, kdy bude auto “nechce chytit” kvůli vybité baterii. K tomu však dochází nejčastěji v chladných dnech především zimních měsíců, kdy dokážou teploty pod nulou akumulátory automobilů pěkně pozlobit. Právě v mrazivém počasí nebo při kratších přejezdech se baterie nestihne pořádně dobíjet a může se snadno a rychle vybít. Proto je dobré mít po ruce startovací kabely, které dokáží automobil poměrně rychle zachránit a vás ze zapeklité situace vysvobodit! Startovací kabely stačí připojit na baterii druhého vozu. Kromě nižších teplot může být u starších vozidel příčinou také zapomenuté zapnuté rádio nebo rozsvícená světla. Pokud se však auto vybije bez zapnutí spotřebičů, je lepší promyslet koupi nového akumulátoru.

Kvalitní startovací kabely jsou základ

Existuje velká spousta obchodů, kde můžete zakoupit mezi širokou škálou autodoplňků také startovací kabely. Často jsou k sehnání i v supermarketech, ale na jejich kvalitu je lepší dávat pozor a nekupovat je v prvním obchodu, který se naskytne.

Raději si vyberte kvalitní tlusté dráty. Patříte-li mezi majitele benzinových osobních a menších dodávkových automobilů, poohlédněte se po kabelech s průřezem alespoň 16mm2. Máte-li dieselová auta nebo větší benzinové motory, doporučuje se průřez kabelů ideálně 25mm2. Malá osobní vozidla je možné nastartovat i s kabely o průřezu 10 mm2. Nenechte se zmást tloušťkou izolace, pod kterou může být tenký méně kvalitní drát.

Správný typ startovacích kabelů vybírejte tak, aby průřez vodiče startovacích kabelů odpovídal průřezu vodiče, který vede od akumulátoru ke startéru automobilu.

Startovací kabely
Startovací kabely

Cena startovacích kabelů

Kvalitní startovací kabely se pohybují cenově okolo 500 Kč. Levnější varianty, které by také měly správně fungovat, můžete sehnat už od cca 300 Kč. V nižší cenové kategorii však doporučujeme řídit se recenzemi obchodu od jiných kupců.

Vyberte si auto s podobným výkonem

Ačkoliv se to nezdá, výběr druhého automobilu je důležitý – výkonností a objemem motorů by si auta měla být podobná, jinak budou těžko při nastartování spolupracovat a navzájem se dobíjet.

Jak startovací kabely zapojit

  1. První (červený) kabel připojíme na kladný pól s označením plus u vybité baterie.
  2. Druhý konec červeného kabelu připojíme na kladný pól s označením plus u nabité baterie.
  3. Druhý kabel (zpravidla modré nebo černé barvy) připojíme na záporný pól s označením minus u nabité baterie.
  4. Druhý konec druhého kabelu (modrý, případně černý) připojíme na dobře ukostřené místo, ideálně na blok motoru vozidla s vybitou baterií. Nejlepší je kovový díl připojený k bloku motoru. Kabel zásadně nepřipojujeme k zápornému pólu vybité baterie. Protože baterie vypouští chemické výpary, mohlo by dojít k přeskočení jiskry a dokonce i k výbuchu baterie. Neměly by se také dotýkat navzájem svorky kabelů, ani se nesmí dotknout kostry svorky připojené na kladné póly.
  5. Jakmile jsou kabely připojeny, nastartujeme vozidlo s nabitou baterií. Poté zkusíme nastartovat i auto s vybitou baterií. Nemusí nastartovat vždy na první pokus. Je potřeba být trpělivý a zkoušet to opakovaně. Obecně je doporučováno nechat vozidla propojená alespoň po dobu 15 minut a poté se znovu pokusit auto s vybitou baterií nastartovat.

Skvěle popisuje zapojení startovacích kabelů také toto video:

Jak kabely odpojit

Jakmile vůz v pořádku startuje, chvíli vyčkáme a přistoupíme k odpojení kabelů. Motor pomocného automobilu běžet nemusí, můžeme jej v takový okamžik vypnout. Motor startovaného auta však necháme běžet. Při odpojení startovacích kabelů je třeba postupovat obráceně, než při jejich zapojení. Nejprve odpojíme záporný (mínusový) kabel od startovaného auta a následně jej odpojíme i od toho pomocného. Poté odpojíme kladný (červený) kabel z akumulátoru pomocného auta a jako poslední odpojíme i od startovaného auta. Doporučuje se následně auto několik desítek minut projet, aby se baterie dostatečně dobila.

Na roztlačování raději zapomeňte

Kdysi bylo nejrychlejším řešení automobil spustit z kopce a zařadit dvojku, nebo se nechat roztlačit. V takové situaci mimo jiné hrozí, že se vám nepodaří nastartovat, a protože při vypnutém motoru nefungují posilovače brzd a řízení, může dojít tak akorát k dopravní nehodě

Roztlačování aut už je však historií a u novějších vozidel se to nedoporučuje. Dokonce současní výrobci automobilů roztlačování aut zpravidla zakazují. Je to především kvůli tomu, že startér i řídící elektronik potřebují správné napětí.

Je-li motor s rozvody poháněnými řemenem, může hrozit při acyklickém chodu roztáčeného motoru přeskočení. To představuje setkání se ventilů s písty, což je pro funkčnost automobilu velmi závažnou událostí.

Startování auta pomocí kabelů
Startování auta pomocí kabelů

Materiál vodiče

Měděné vodiče jsou kvalitnější a tedy dražší než hliníkové, které se mnohem častěji lámou. Bohužel častým neduhem je, že výrobci se je někdy pouze potahují tenkou vrstvou mědi. Při pohledu na vodiče přes rozevřené kleště vypadají jako měděné.

Správná délka startovacích kabelů

Délka startovacích kabelů se standardně pohybuje v rozmezí 2,5–6 metru.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}