Vlastníte v rámci automobilu také přívěsný vozík? Přívěsný vozík se velmi lehce stane nepostradatelnou součástí vašeho života. Bez přívěsného vozíku se na domku téměř neobejdete. Umíte si představit, jak složitě byste přepravovali materiál na případnou stavbu, úpravy na zahradě, anebo na další aktivity? Každopádně je dobré takovýto vozík mít.
Dávejte si ale pozor! Abyste mohli provozovat přívěsný vozík na pozemních komunikacích, je potřeba, aby prošel kontrolou v rámci Stanice technické kontroly, stejně jako váš automobil. Dnešní technici si musí dávat mnohem větší pozor při kontrolách. Může za to příkaz České republiky pro omezení dopravních nehod. To pro vás může znamenat, že získat STK na přívěsný vozík nemusí být až taková hračka. Co tedy udělat, aby kontrola byla bez chybičky?
Nevíte si s přípravou vozíku rady? Na co si tedy musíte dávat pozor? Spousta otázek, na které vám odpovím.
Nezapomínejte na termín STK
Je potřeba si dávat pozor na termín návštěvy Stanice technické kontroly. Povinná návštěva musí proběhnout jednou za dva roky. Je to stejné jako u osobního automobilu.
Termín si někde dobře zapište, často se na něj zapomíná. Může tedy lehce dojít k situaci, že máte STK propadlou nebo je v servisech plno. Takový servis se pak může pěkně protáhnout.
Naštěstí existují servisy, které vám návštěvu rádi připomenou. Musíte ale být jejich klientem.
Prioritou číslo jedna je mít v pořádku nosnou konstrukci vozíku. Pokud je konstrukce v nepořádku, nemá cenu ani na STK jezdit. Technici vám nedovolí vozík nadále provozovat a technickou vám zamítnou.
Tato nosná konstrukce přívěsného vozíku nesmí mít nosná železa prasklá ani jinak nepřirozeně ohnutá. Dbejte také na elektrické rozvody. Nejsou-li rozvody v perfektním stavu, může to být také důvodem zákazu používání vozíku na veřejných komunikacích.
Dále je třeba, aby fungovalo osvětlení, blinkry a brzdy. Nesmí být poškozeny krytky na osvětlení. Nezapomínejte, že je důležité mít vozík správně osvětlen, bez něj na silnicích nejdete vidět a hrozí velmi lehce nehoda.
Musíte si dát pozor na další součásti přívěsného vozíku?
Samozřejmě musíte zkontrolovat kola, podlážku a bočnice vozíku. U kol bývá kontrolována pevnost a stabilita jejich zavěšení. Kola musí držet pevně a nesmí se pohybovat.
U pneumatik se ještě zastavme. V zákonu o provozu na pozemních komunikacích najdete také informaci, že není nutnost měnit u přívěsného vozíku pneumatiky tak, jak je tomu o osobního automobilu. Vozík má totiž dvě kola a povinnost měnit je, je u vozidel se čtyřmi a více koly. Pneumatiky kol, ale musí mít dostatečný vzorek. Hlídejte si hloubku desénu. I když není nutnost měnit druh pneumatiky, je to silně doporučeno. Letní pneumatiky mají zcela odlišné jízdní vlastnosti oproti zimní sadě. Velký rozdíl je v použité směsi. Pokud je silnice mokrá nebo namrzlá, můžete mít při brzdění a zatáčení velké potíže.
I přesto se vám nechce pneumatiky měnit? Existují univerzální pneumatiky pro celoroční provoz. Minimálně byste měli zvolit tuto variantu.
Nezapomínejte ani na úložný prostor přívěsného vozíku, i ten se počítá. Je nezbytné mít celistvou podlahu bez jejího poškození. Dbejte také na kvalitu bočnic. Ty se nesmí vylamovat, pokud za ně technik vezme.
Mrkněte také na podpěrná kolečka či kulové čepy, protože ty drží vozík pevně spojený s tažným zařízením na automobilu. Je to nejen nutnost pro STK, ale je to také pro bezpečnost vás a ostatních účastníků provozu na pozemních komunikacích. Takový odpojený přívěsný vozík za jízdy může způsobit vážné nehody.
Přívěsné vozíky jsou navíc v provedení bez brzd a s brzdami. Pokud je váš vozík vybavený brzdami je nutné mít brzy plně funkční. Přívěsné vozíky s brzdami vyžadují pravidelný servis. Vozíky s brzdami jsou ale mnohem vhodnější pro převážení těžších nákladů.
Motá se vám ze všech informací hlava? Najděte si technika, který vám s kontrolou před STK pomůže.
Rozhodli jste se navštívit STK? Nemusí to znamenat nutnost vracet se se špatnou náladou. Je dobré, když se inspirujete recenzemi a zavítáte do takové stanice technické kontroly, kde se setkáte s rychlou kontrolou, ochotným personálem, a především neutratíte fůru peněz.
STK se může stát pohodovou návštěvou. Vypijete si kávu a vozík máte zkontrolovaný. Existují servisy, kde vám zkontrolují vozík do 40 minut a udělí vám STK.
Na jednu důležitou věc jsme ještě zapomněli. Na STK můžete jít až po tom, co vám v servisu přívěsný vozík zkontrolují a odstraní případné nedostatky. Najděte si servis, kde si vozík přeberou a obvykle vám ho na druhý den vrátí s platnou známkou STK. Jsou to odborníci a mají přesný přehled, co a jak moc se kontroluje.
V praxi se ale může stát, že vám bude technik volat. Obvykle vám sdělí, že našel konkrétní problém, který je potřeba vyřešit, jinak by přívěsný vozík neprošel technickou kontrolou. Technikům raději věřte. Možná si můžete myslet, že chtějí servisy na různých výměnách a opravách vydělat, ale i tak dejte na většinu jejich doporučení. Vzhledem k úzkým vztahům Stanice technické kontroly a konkrétních servisů by se mohlo velmi lehce stát, že by přívěsný vozík technickou neprošel. A to přesně z důvodu, který vás sdělil technik.
Nezapomínejte ani na povinné ručení
Podle zákona musíte mít povinné ručení i na přívěsný vozík. Důvod je zcela jednoduchý.
Vlastníte auto, se kterým způsobíte dopravní nehodu. Přívěsný vozík se od auta odpoutá a další škody jsou velmi jednoduše na světě. Takový přívěsný vozík se pohybuje se silou auta. Může se tedy střetnout s jiným vozidlem. Povinné ručení vám pokryje všechny způsobené škody. Zaplatíte, co nejmenší náklady za majetkovou újmu.
Cena povinného ručení na přívěsný vozík se odvíjí podle typu přívěsného vozíku. Typy přívěsného vozíku jsou ve třech kategoriích. Kategorie do 750 kg, nad 750 kg, a popřípadě návěs na tahač. Podobně jako u osobního automobilu je dalším důležitým aspektem doba vašeho řízení a místo bydliště. Dobrá zpráva je, že si nemusíte vybrat nejdražší povinné ručení, které existuje. Pomohou vám kalkulačky povinného ručení. Zadáte do nich kategorii, rok výroby vozíku, druh použití a údaje o vás.
Kde můžete porovnat nabídky od pojišťoven a zároveň si vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější? Zavítejte například na webovou stránku epojisteni.cz.
Velmi jednoduše si spočítáte cenu. Stačí vyplnit základní údaje (přípojné vozidlo, užití, značka vozíku a kategorie). Portál po vás bude dále chtít i nepovinné údaje. Nemusíte je zadávat, ale jsou dobrým pomocníkem k určení přesné ceny pojištění. Jedná se obvykle o registrační značku vozidla, rok výroby a orientační cenu (hodnota přívěsného vozíku).
V každém případě budete muset zadat, jestli jste fyzická osoba, podnikatel nebo OSVČ. Přidat musíte i údaje typu jméno, příjmení, věk, město, PSČ, email a telefon.
Portál po vás bude chtít i zakliknout políčko, jestli je vlastník shodný s pojistníkem a dále jestli je vlastník shodný s provozovatelem.
Provozovatel je zapsán v technickém průkazu. Můžete získat bonusy za jízdu bez nehod. Je potřeba vyplnit počet měsíců pojištění a počet pojistných událostí.
Nesázejte vždy jen na nejnižší cenu. Dívejte se na položky v pojistce. Velký rozdíl může být například i v asistenci v případě nouze.
Ani jsem to nečetl celý… stačilo dočíst do „Je potřeba si dávat pozor na termín návštěvy Stanice technické kontroly. Povinná návštěva musí proběhnout jednou za dva roky. Je to stejné jako u osobního automobilu.“ Hodnota článku 0. Nový nebržděný 6 let, další za 4 roky. Bržděný 4 roky a potom po 2.
No nevím ,dnes jsem byl na STK s vozíkem tov.výroby bez nějakých úprav a problémů a na závěr jsem se dozvěděl,že musím mít zástěrky ! Byla to už 3 STK a předešlé byly vždy bez problémů,tak nevím.
Ne každý přívěsný a nebržděný vozík byť do 750 kg má jenom jednu nápravu, tj. dvě kola.
No tak sem dnes neprošel kvůli údajně moc zhnile podlaze. Ano nebyla perfektní, ale když sem viděl co prošlo byl sem překvapen. Děravou bočnici by lehce odstranil i můj 5 vnuk, elektriku na přívěsů asi dělal někdo ze zbytků ze stavby, kloub lítal na kouli jak kdyby měl křídla, a o sjetejch pneumatikach ani nemluvim. Takže prošel vše OK . Asi je potřeba buď namazat a nebo mít dobrýho kamaráda na STK. Jinak si to neumím vysvětlit. By mě zajímalo jestli má dotyčný technik taky nějakou zodpovědnost. Z tohoto zjištění jak probíhají kontroly se mi chce nakonec blejt. Koudy Velké… Číst vice »