Povinné ručení je snad jedno z nejdůležitějších pojištění, které se nabízí na českém trhu. Protože bez něj nemůžete využívat svá motorová vozidla. Jen se správnou a platnou zelenou kartou je vozidlo připraveno na jízdu po českých, a nejen to těchto, silnicích a cestách. V případě, že vozidlo pojištěné nemáte a dojde k dopravní nehodě, vše jde na vaše bedra a v dnešní době se nejedná o zanedbatelné částky. A zvlášť, pokud k tomu dojde v cizině, protože tam jsou částky za služby co se týče zdravotnictví vyšší, mnohem vyšší než u nás, v České republice.

V tuto chvíli už povinné ručení nabízí každá pojišťovna v České republice. Samozřejmě díky tomu se zvyšuje konkurenceschopnost daných firem a ceny povinného ručení se liší. Záleží také na tom, zda si toto pojištění uzavřete u velkých pojišťoven, mezi které patří například Česká pojišťovna, Uniqua, Allianz, Kooperativa nebo u malých institucí jako je Slavia pojišťovna, Triglav nebo Česká podnikatelská pojišťovna.

Když se podíváte na seznam pojišťoven, tak z devadesáti procent všechny již povinné ručení nabízejí, je jen na vás, kterou si zvolíte a samozřejmě jak věříte v to, jaké jsou její schopnosti vyplácet pojistné plnění v případě pojistné události.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Když se rozhodujete, jakou pojišťovnu zvolit, máte dvě možnosti, jak docílit toho, abyste byli naprosto spokojeni s nastavením své pojistné smlouvy. První variantou je, pro mnohé starší ročníky oblíbené, takzvané chození od domu k domu, kdy navštívíte všechny možné pojišťovny v okolí vašeho bydliště a z očí do očí se s pracovníkem na přepážce si popovídáte, co všechno by pojištění u nich stálo a hlavně, co vše by obsahovalo. Protože už nezáleží jen na ceně, kterou měsíčně či ročně za pojistku zaplatíte, ale také záleží na tom, na kolik vás pojišťovna pojistí, jaké budete mít pojistné krytí.

Druhá varianta, která je v poslední době velmi oblíbená a to nejen u mladých ročníků, ale také u střední generace, je takzvané porovnání pojištění online. Nejjednodušší varianta, která existuje, která vám dokonce zabere jen pár minut a vy se můžete věnovat ve svém volném čase příjemnějším věcem, než by bylo pobíhání po úřadech.

Pojištění online funguje na základě stránek, které jsou schopny vám porovnat povinné ručení u všech pojišťoven, které jsou zahrnuty v jejich portfoliu. A z velké většiny to bývají skoro všechny. U počítače si v klidu sednete, zadáte jak parametry svého auta, tak vaše iniciály, které jsou potřebné pro výpočet pojištění a pak už jen podle výsledku porovnáváte, co vám která pojišťovna nabízí a za jakou cenu. Jakmile si vyberete to, co vám nejvíce vyhovuje, potvrdíte svůj výběr a buď poštou, nebo pak jednoduchou a rychlou návštěvou na pojišťovně, získáte zelenou kartu a máte povinné ručení, u kterého jste se mohli vy sami rozhodnout, zda je nebo není pro vás to pravé.

Výše bylo zmíněno, že jsou důležité údaje nejen o vozidle, ale také vaše iniciály. V tuto chvíli asi není na místě se obávat zadat do systému či dát pracovníkovi pobočky své rodné číslo, protože věk hraje důležitou roli v konečné ceně pojištění. Existuje totiž u nás Česká kancelář pojistitelů u které je vedeno, jak dlouho máte na sebe napsané vozidlo. Za každý měsíc, kdy jste vlastníkem jakéhokoliv pojištění, získáváte jeden bonusový bod, který vám v konečném výsledku ceny pojistky může udělat až padesáti procentní slevu z částky, kterou pojišťovna standardně nabízí. Což je velká výhoda a dnes na tomto systému bonusových bodů fungují všechny pojišťovny.

Srovnání povinného ručení vozidel

Sazba za povinné ručení je různá, může se pohybovat od 2 korun na den až po závratné částky. Všechny pojišťovny se nejdříve zajímají, jaký obsah auto má, kdo je jeho majitelem a kdo je řidičem. Když si vezmete, že v dnešní době už je naprosto normální, že mladý, například dvacetiletý muž, řídí super silné auto, a co se kolikrát stává, tak na tyto statistiky dopravních nehod má vliv sazba u povinného ručení. Jednoduše čím mladší člověk a silnější auto, tím dražší povinné ručení. Samozřejmě to není jen věkem, ale také se bere ohled na lokalitu, kde pojistník bydlí, na to, kolik má odježděných měsíců a hlavně, kolikrát měl dopravní nehodu. To vše je důležité. Proto se můžete setkat s rozdílnými cenami za povinné ručení a vůbec je nepatřičné srovnávat se s kamarády a s lidmi ve vašem okolí. Jelikož podstatnou část pojištění tvoří také pojistné krytí. Někdo může být pojištěn na dvacet milionů korun za újmu na zdraví a druhý může mít strach a pojistí se na sto milionů korun, což je doporučováno a proto i když budou mít stejný věk, stejné auto a stejné bonusové body, tak budou mít rozdílnou výslednou cenu pojištění.

Kolem povinného ručení je vždy hodně otázek a touha, srazit jej na co nejmenší cenu. Ne vždy je to jednoduché. Samozřejmě, existují cestičky, které se dají využít, aby cena povinného ručení byla nižší. Ovšem, jak se říká, je to něco za něco. Pokud přijde na pojišťovnu mladý člověk, který nikdy neměl na sebe napsané auto, zákonitě to bude mít dražší, než například jeho otec nebo dědeček, kteří jezdí už dvacet let. Pokud je to v rámci rodiny, může být v zelené kartě a tím pádem i na smlouvě o povinném ručení jiný majitel než držitel. Tím pádem se bonusové body dají využít v rodině vícekrát, navíc hraje roli také věk. Je jednodušší nechat si napsat pojistnou smlouvu na dědečka, který byl aktivní řidič a využívat toho, že je starší ročník a má už něco najeto. Ovšem nepříjemné je to ve chvíli, kdy dojde k úmrtí té osoby, protože se smlouva stává neplatnou a dotyčný si ji musí přepsat na sebe a opět, pokud bude mladší, cena bude vyšší a tím, že pojistná smlouva byla napsána na někoho jiného, nebude mít ani potřebné bonusové body pro slevu. Tím pádem bude sám začínat od nuly.

Další možností, jak ušetřit na povinném ručení je snížit si pojistné krytí na co nejmenší částku. Bohužel, tady už je to velmi riskantní. Jsou pojišťovny, které nabízejí pojistné krytí ve výši dvaceti milionů korun na zdraví, dvaceti milionů korun na majetku, ale pokud dojde k závažné dopraví nehodě, tyto peníze vám v žádném případě stačit nebudou a zbývající část budete muset doplatit sami. A nejedná se o malé částky. Například před třemi lety došlo k dopravní nehodě v Německu, kdy český řidič usnul za volantem a přejel do protijedoucího pruhu, kde se srazil s autem, jež převáželo nové vozidla do autosalonů a do tohoto nákladního vozidla postupně narazilo dalších pět vozidel. Bohužel, došlo i na smrtelné zranění. Český řidič z této tragédie vyvázl jen se škrábanci, ovšem pro něj, jako pro pojištěného, to mělo katastrofální následky. Škoda na majetku byla vyčíslena přes stopadesát milionů korun a škoda na zdraví přes dvěstě milionů korun. A dotyčného povinné ručení mělo krytí dvacet milionů korun. A v tu chvíli s tím neudělá nic. Pojišťovna proplatí to, co musí a zbytek je na klientovi. V této situaci to bylo neřešitelné, protože klient musel proplatit účastníkům dopravní nehody více jak stotřicet milionů korun.

Další cestou, jak se dá ušetřit a není potřeba podstupovat žádné větší riziko, je pak využití srovnávačů cen. Nabídky pojišťoven připravené pro váš konkrétní případ dovede srovnat například epojisteni.cz.

Proto je jednodušší, být pojištěn na vyšší částku, protože nikdy nikdo neví, co se může stát a je lepší být připraven, než poté být překvapen. Když ročně ušetříte na pojistném pětset korun a stane se taková to dopravní nehoda, tak vás těch pětset korun za rok opravdu nezachrání. Je vždy důležité si uvědomit, co je přednější. Být dobře pojištěn nebo něco ušetřit a věřit, že se nic nestane.

Srovnání povinného ručení vozidel

Štítky:    

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na