Peugeot Partner je oblíbeným užitkovým vozidlem z dílny známé automobilky. V čem je zajímavý a proč si i na něj musíte sjednat povinné ručení?
O modelu Peugeot Partner
Peugeot Partner je dodávkový automobil. Tato verze se vyrábí také pod označením Peugeot Ranch, která mířila na italský trh. Verze vozu pro volný čas byla pojmenována Partner Combi.
Vůz se vyráběl od poloviny 90. let, konkrétně od roku 1996, a to ve dvou generacích. Druhou generaci automobilka produkovala od roku 2008. také jste se s tímto vozidlem mohli setkat pod označením Partner Tepee.
Výroba verze pro osobní využití byla ukončena v roce 2018, užitková varianta se nadále pod původním názvem prodává. Varianta pro osobní využití byla nahrazena modelem Peugeot Ritter.
Dostupné motorizace
Automobil existuje hned v několika motorizacích, a to jak benzínových, tak i dieselových. Konkrétně můžete volit z následujících variant:
-
1.1 L (1115 cm³), TU3, 48 kW
-
1.4 L (1360 cm³), TU3, 55 kW
-
1.6 L (1587 cm³), benzín, 16 ventilový, 82 kW pri 5750 ot/min
-
1.6 L (1587 cm³), nafta, 4 valec, 8 ventilový, 67 kW pri 4000 ot/min
-
1.6 L (1587 cm³), nafta, 4 valec, 8 ventilový, 55 kW pri 4000 ot/min
-
1.9 L (1868 cm³), DW8, nafta, 52 kW
-
1.8 L (1761 cm³), benzín, 4 valec, 12 ventilový, 67 kW pri 5800 ot/ min.
-
2.0 L (1997 cm³), DW10 HDi, 66 kW, 8 ventilový
-
2.0 L (1997 cm³), i, 81 kW
Malý dodávkový automobil je už na první pohled podobný jinému známému vozidlu z dílny jiného francouzského výrobce – Citroënu Berlingo. S Berlingem má zároveň shodný nejen vzhled, ale také to, že se stejně tak vyrábí s elektrickým motorem.
Co na povinné ručení pro Peugeot Partner říká zákon
Automobil si tak v českých poměrech získal zájem motoristů nejen jako novinka, ale i coby vůz ojetý. Můžete se s ním proto na tuzemských silnicích potkat poměrně často. I užitkové vozy zároveň vyžadují sjednání povinného pojištění.
Obecné definice uvádějí, že povinné ručení musí mít každý majitel automobilu. Do důsledku vzato to samozřejmě není plná pravda, zákon zná i výjimky. Jedná se konkrétně o zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla neboli zákon č. 168/1999 Sb.
Výjimky definované z povinného ručení:
-
řidič cizozemského vozidla, který je držitelem platné zelené karty vydané pojišťovnou v cizím státě, nebo vozidla, jehož pojištění odpovědnosti na území České republiky je zaručeno kanceláří pojistitelů cizího státu,
-
složka integrovaného záchranného systému pro všechna vozidla neužívaná k podnikání a zařazená do průběžně aktualizované přílohy poplachového plánu integrovaného záchranného systému kraje,
-
Bezpečnostní informační služba pro jí provozovaná vozidla, Generální inspekce bezpečnostních sborů pro jí provozovaná vozidla, Ministerstvo obrany pro vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím a Ministerstvo vnitra pro vozidla provozovaná Úřadem pro zahraniční styky a informace a pro vozidla útvarů Policie České republiky pověřenými vyšetřováním podle zvláštního právního předpisu, obec pro vozidla provozovaná jednotkami sborů dobrovolných hasičů obce a Ministerstvo financí pro vozidla provozovaná pověřenými celními orgány, které mají podle zvláštního právního předpisu postavení policejního orgánu.
Jaká je historie povinného ručení
Povinné ručení je tedy skutečně povinností pro každého běžného řidiče a majitelé užitkových vozidel nejsou v tomto směru výjimkou.
Historie povinného ručení sahá až do 19. století, kdy upravoval tzv. obecný zákoník občanský obecnou zodpovědnost. Zákon 162/1908 Sb. o ručení za škody z provozování jízdních silostrojů (automobilů) neboli tzv. automobilový zákon už se pak přímo zaměřoval přímo na odpovědnost majitele vozidla. Vydán byl už roku 1908.
Právní předpisy se pak ještě několikrát měnily společně s tím, jak se měnily politické poměry v zemi. V éře komunistického režimu tak například byli nuceni motoristé dodržovat zákon 56/1950 Sb. o provozu na veřejných silnicích, který byl vysoce striktní a určoval i to, kde a na jakou částku by se řidiči měli pojistit.
Je bezesporu zajímavé, že přes tyto proměny napříč staletími je povinné ručení prakticky „neotřesitelné“ a vždy se s ním počítalo. Z toho jednoznačně plyne, jak důležité je.
Co byste o povinném ručení měli vědět dnes
Cílem legislativy je pochopitelně i současné řidiče k povinnému ručení přimět. Proto jim hrozí výrazné postihy. U jízdy bez povinného ručení se můžete dočkat pokuty ve výši až 50 000 Kč.
Zaplatit budete muset rovněž příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Od roku 2018, kdy byly povinné příspěvky opět zavedeny, se pohybují v rozpětí cca 30 až 90 Kč za den pro osobní vozidla.
Jak uzavřít povinné ručení na užitkové automobily
Výběr a uzavírání určení na užitkový automobil se od stejného úkonu pro vůz osobní nikterak neliší. To znamená, že si vyberete vhodnou pojistku a přes internet si ji rovnou můžete uzavřít.
K tomu, abyste si mezi jednotlivými pojišťovnami vybrali správně, je potřeba pečlivého porovnání. Konkurenční boj mezi jednotlivými pojišťovnami vedl k tomu, že téměř každá se nespokojí s tím, aby klientovi nabídla jen základní služby.
Zpravidla u nich najdete nějaký nadstandardní prvek, slevu, případně se mohou jednotlivé subjekty lišit dostupnou asistencí. Co jeden z nich „umí“ jako základní službu, může být jinde pouze za příplatek. Z toho můžete jako spotřebitel výrazně těžit, protože za méně peněz se dostanete k lepší ochraně. Na druhou stranu to vede ke zmatení a musíte si povinné ručení poměrně pečlivě vybírat.)
Srovnejte si snadno jednotlivé nabídky
Porovnat jednotlivé nabídky je díky internetu možné velmi jednoduše. Pevnou součástí nakupování přes internet se staly tzv. srovnávače. Je přitom irelevantní, jestli srovnáváme nákup zboží nebo služby. Běžně lze srovnávat ceny energií, bankovních služeb nebo právě pojištění.
Pro srovnávač je především důležitá objektivita, přesnost vypočítaných cen a také uživatelská přívětivost.
Co se týče povinného ručení, mohou vás maximálně zarazit některé technické podrobnosti o automobilu. Vyplnit byste je měli, pokud se chcete dopracovat k relevantním částkám. Vyčtete je především z velkého technického průkazu, který je daleko podrobnější než tzv. malý techničák. V tomto dokladu najdete druh vozu, jeho typ, značku, kategorii i údaje o motoru.
Jakmile budete mít vše vyplněné, srovnávač už se o ostatní postará sám. Vy se jen rozhodnete pro některou z vygenerovaných nabídek.
V Česku se internetovým srovnávačům zvláště daří. I v oblasti pojištění jich existuje více. K nejoblíbenějším však stabilně patří portál ePojištění.cz. Tento web nabízí přehledné a seriózní srovnání pojištění vozidel.
Co potřebujete k uzavření povinného ručení a jak na to
K ruce si při sjednávání připravte svůj občanský průkaz, dále malý technický průkaz a velký technický průkaz. V případě, že už jste povinné ručení někdy uzavírali a budete si chtít přenést z původní pojistky bonus, připravte si také číslo předchozí smlouvy.
Někteří motoristé velice spěchají a potřebují tak, aby jim povinné ručení platilo okamžitě. To je možné zařídit, pokud pojistku okamžitě po sjednání i zaplatíte. Ovšem pozor, povinné ručení nelze sjednat s datem uzavření zpětně.
V dobách minulých jste dostali od své pojišťovny nejprve dočasnou zelenou kartu, kterou jste si sami vytiskli z e-mailu. Ta oficiální vám následně přišla poštou. Protože se jí říkalo zelená, skutečně musela být vytištěna na zeleném papíře.
Od 1. 7. 2020 se podoba dokumentu zjednodušila a vy už nemusíte čekat na to, až vám přijde ve fyzické podobě do schránky. Stačí, že si ji sami vytisknete. Tradiční zelená karta je tak bílá. V čase navíc zřejmě dospějeme k tomu, že se pojištění bude odehrávat v digitální sféře a fyzické doklady vymizí zcela.
Podrobněji k havarijnímu pojištění aneb kdy se vyplatí a proč
Havarijní pojištění se může vyplatit nejen pro osobní, ale i pro užitková vozidla. Mnozí řidiči přitom váhají vzhledem k ceně, která na ně za tento typ pojištění obvykle čeká. Nezřídka se totiž vyšplhá i na řádově desítky tisíc korun za rok. Havarijní pojištění přitom nemusí být drahé, pokud se ho naučíte správně optimalizovat.
U staršího garážovaného vozidla se vám tak například vyplatí pouze riziko nehody nebo odcizení. Naopak úplně nové auto si budete spíše chtít pojistit v komplexní variantě all risk, která zahrnuje samozřejmě havárii, dále odcizení vozidla nebo jeho části, vandalismus a živelní rizika.
Na nový vůz se vám pak dále jednoznačně vyplatí dimenzovat i další připojištění. Zcela nový automobil, který byl navíc poměrně drahý, se vám vyplatí pojistit i připojištěním GAP, které je prakticky ochranou proti ztrátě hodnoty v případě tzv. totální škody nebo po odcizení auta. Pojišťovna vám vyplatí místo obvyklé ceny plnou kupní cenu vašeho auta.
Komu už se havarijní pojistka nevyplatí?
Lze říci, že pokud je váš automobil starší než 10 let, havarijní pojištění už pro něj opodstatnění prakticky nemá.
Dlužno je také upozornit, že někteří motoristé nejsou příliš objektivní. Pro ně automobil může mít často i nevyčíslitelnou cenu, neboť ho jednoduše potřebují. Nicméně aktuální reálná hodnota automobilu je často o poznání nižší, než se jako laik domníváte.