.st0{fill:#FFFFFF;}

Srovnání: povinné ručení pro Peugeot 207 

 22 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Peugeot 207 patří mezi populární vozidla z dílny stejnojmenné automobilky. V čem je tento automobil zajímavý a víte, jak si pro něj vybrat to nejlepší povinné ručení a kterých častých chyb byste se při sjednávání tohoto pojištění měli ve vlastním zájmu vyvarovat?

O vozu Peugeot 207

Peugeot 207 se zařadil do třídy malých automobilů. Automobilka jej navrhla jakožto nástupce modelu 206.

První vozy vyprodukovala v roce 2006. Výroba modelu 207 byla zastavena v roce 2014, kdy jej nahradila verze 208. K dispozici byl jakožto třídveřový nebo pětidveřový hatchback.

Schopnost tohoto vozidla prosadit se na trhu by se dala nejlépe zhodnotit meteorologickým termínem „střídavě oblačno“. Kritiky se mu dostávalo hlavně za design interiéru, kvalitu převodovky a za ovladatelnost.

Sluší se však i přiznat, že automobil musel ve své třídě čelit poměrně silné konkurenci, mezi malými vozy panoval značný přetlak. Bok po boku navíc vedle varianty 207 existovala i varianta 206+, která v portfoliu Peugeotu vydržela nakonec až do roku 2012.

Na počátku nabízela automobilka tři benzínové motory, a to verzi 1,4 l 8V s výkonem 75 nebo 16V 67 kW a 1,6 l 16V s výkonem 82 kW. Od konce roku 2006 byly varianty 1,4 a 1,6 16V nahrazeny novými motory 1,4 VTi 71 kW a 1,6 VTi 89 kW Valvetronic.

Nabídku doplnily také dvě verze s přeplňováním a mezichladičem, jedna o výkonu 112 kW a druhá o výkonu 130 kW. Poslední čtyři motory jsou výsledkem dohody o spolupráci mezi koncernem PSA a BMW Group.

K dispozici jsou vznětové motory 1,4 l o výkonu 52 kW nebo 1,6 l HDi s maximálním výkonem 67 kW nebo 82 kW.

V nabídce ojetých automobilů stále bývá tento vůz viděn za zajímavé ceny. I nejeden tuzemský motorista v něm tak brázdí české silnice. Než se na ně vydáte, měli byste vědět, že musíte mít řádně sjednáno povinné ručení. Kterým nejčastějším chybám byste se v tomto směru měli především vyhnout?

Povinné ručení vůbec není nutné

Chcete se spoléhat na to, že povinné ručení není nutné, protože vám se nemůže nic stát? Možná jezdíte málo a opatrně, případně se vám zdá, že je pro vás celá pojistka zkrátka zbytečně drahá.

Je to chyba, povinné ručení jednoznačně není jen zbytečnou „buzerací“ ze strany státního aparátu. Jde o vysoce užitečné pojištění, které vás chrání před finančními dopady škod u dopravních nehod. Ty mohou být v doslova astronomické výši mnoha desítek milionů a pro běžného člověka tak prakticky finančně likvidační.

Ostatně přesvědčení, že je povinné ručení potřeba, reflektuje i fakt, že nepojištěni být jednoduše nemůžete. Pokud vlastníte auto, které nechcete pojistit, čeká na vás příspěvek do garančního fondu spravovaného Českou kanceláří pojistitelů.

Ten je citelně dražší než povinné ručení. Navíc to z vás povinnost povinné ručení zaplatit ani nijak nesnímá. Pokud skutečně nechcete s autem jezdit a jste si tedy jisti, že nemůžete způsobit škodu, jednoduše odevzdejte značky do tzv. depozitu

Na sjednání povinného ručení je dost času

Dokud se nic nestane, zdánlivě opět působí povinné ručení jako absolutní zbytečnost. I v tomto bodě je však nutné upozornit, jaký (finanční) dopad může dopravní nehoda mít. Potkat vás může přitom absolutně kdykoli.

Povinné ručení proto musíte mít sjednáno, jednoduše řečeno, hned. To znamená nejlépe v den prodeje. Což může být komplikované v okamžiku, kdy si kupujete ojetý vůz jako druhý (další) majitel. Musíte se s původním vlastníkem jednoduše na optimálním termínu domluvit.

Vy tak budete vědět, kdy protistrana povinné ručení zruší a vzápětí na to můžete reagovat uzavřením nové smlouvy u své pojišťovny. Žádná ochranná lhůta, na kterou řada motoristů v dobré víře spoléhá, tedy neexistuje. Auto by samozřejmě nemělo mít sjednané dvě pojistky najednou, nicméně žádná pojistka je prakticky ještě horší alternativou.

Naštěstí už dnes máte možnost si povinné ručení sjednat přes internet. Ovšem pozor, nezapomeňte, že musíte pojistku i zaplatit. Teprve uhrazením pojistného v příslušné lhůtě se pojištění aktivuje, a to s počátkem k datu uvedenému ve smlouvě.

Srovnání: Povinné ručení pro Peugeot 207

Vezmu povinné ručení u první pojišťovny, která bude k dispozici

Subjektů poskytujících pojištění je na trhu řada. A jejich marketingové nabídky zní mimořádně lákavě, všechny pojišťovny se svorně prezentují jako ty nejlepší.

Je však důležité si uvědomit, co od povinného ručení vlastně očekáváte a kolik za to vzhledem k tomu míníte zaplatit. Rozhodněte si proto se vší zodpovědností o dostatečně vysokých limitech pojištění, šíři asistenčních služeb, případně i o vhodných připojištěních.

Přemýšlejte také o ceně. Je v první řadě nutné si uvědomit, že nejlevnější pojistka bude skutečně jen „holý“ základ. Bude to zpravidla značit nízké limity, žádná připojištění a jen základní asistenci. To nemusí za všech okolností stačit. Proto buďte vůči sobě zodpovědní a uvědomte si, že za kvalitní služby je nutné určitou cenu zaplatit.

Ovšem pozor, nikoli přeplatit. Tatáž služba může být u jednoho poskytovatele citelně dražší než jinde. Nenechte se proto nachytat a nabídky si porovnejte. Poslouží vám k tomu internetové srovnávače. To jsou jednoduché kalkulátory, které jako jediné nabídnou přesné ceny povinného ručení. Jinak totiž nikde žádné oficiální ceníky nenajdete, cena povinného ručení se musí spočítat přímo se zohledněním individuálních podmínek konkrétního majitele vozu a jeho automobilu.

I v tomto směru je z čeho vybírat. Spolehněte se proto na ověřený, důvěryhodný a seriózní srovnávač. K nejoblíbenějším portálům patří web ePojištění.cz.

Zapomněl jsem pojistku zaplatit

Zdárně jste si vybrali konkrétní pojištění? Na samém počátku jste si přirozeně vědomi nutnosti, že pravidelně ho platit je opravdu potřeba. Může se vám ale stát, že na splátku prostě a jednoduše kvůli jiným starostem v čase zapomenete.

Pojišťovna vám sama od sebe smlouvu nezruší, nemusíte se tedy bát toho, že zůstanete kvůli vlastní zapomnětlivosti nepojištěni. Poskytovatel vám pošle první i druhou upomínku, což je dostatečně důrazné varování pro většinu lidí. Teprve pak může smlouvu vypovědět.

Pokud jste skutečně jen zapomněli a s platbou se opozdíte o pár dnů, pojišťovna vám žádné zásadní problémy dělat nebude. Upomínka nebývá ani zpoplatněná, to se týká až těch dalších. První upomínka dorazí běžně cca dva týdny po splatnosti.

Aby se to již příště neopakovalo, datum si jednoznačně zapište a zvažte, zda pro vás nebude výhodnější změnit frekvenci splácení. Pro někoho je snazší zaplatit si pojistku jednou ročně na celý rok a nemuset už na povinné ručení dál myslet.

Zapomněl jsem povinné ručení zrušit

Nepříjemnosti mohou nastat nejen s tím, abyste povinné ručení sjednali, ale i naopak. Pojištění svého automobilu musíte například při jeho prodeji i zrušit. Jsou sice i tací motoristé, kteří se s nechtěnou pojistkou jednoduše vypořádali tak, že ji nezaplatili a pojišťovna ji sama „shodila“, korektnějším postupem je ale její řádné zrušení, než si nechat vzniknout dluh.

Pojišťovna ostatně právem bude chtít, abyste dlužnou částku doplatili, případně zaplatili i úroky z prodlení. K samovolnému zrušení pojištění totiž nedojde hned, obvykle to na straně pojišťovny trvá několik měsíců.

A pozor, máte výhodnou pojistku, a protože například prodáváte auto v rámci rodiny, rozhodně se s ní nechcete „rozloučit“? Převod povinného ručení na jinou osobu není možný. Vždy se sjednává na konkrétního člověka a každý z nich musí mít pojištění své. To znamená, že původní povinné ručení skutečně musíte nejprve zrušit a nový majitel si založí své.

Ani havarijní pojištění nebývá bez chyb

K nutné výbavě motoristů lze počítat i havarijní pojištění. Ani to však nebývá prosto chyb. Zejména se jedná o tyto:

Havarijní pojištění k ničemu není

Někteří řidiči si nejsou příliš jisti tím, k čemu by jim havarijní pojistka měla být dobrá, potažmo vůbec nechápou rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením. Pojišťovny to mírně zmateným majitelům vozů příliš neusnadňují, protože dnes se skutečně již rozsah obou služeb poměrně dost překrývá.

Nicméně stále platí základní pravidlo, že z povinného ručení se platí škoda, kterou způsobíte vy někomu jinému, zatímco z havarijního pojištění se uhradí škoda způsobená vám. Kromě havárie jde i o škody způsobené živlem, řáděním vandala, případně „zásluhou“ nenechavého zloděje.

Havarijní pojistka není dobře nastavená

Komplexní ochranu poskytuje pojištění tzv. typu all risk. To ale univerzálně nemusí být nejvýhodnější volbou pro všechny.

Pojišťovna vás o tom může začít usilovně přesvědčovat, protože all risk pojistka je dražší. Motorista, který celý rok parkuje svůj vůz v garáži, však zřejmě následky živelní pohromy nebude muset řešit. Proto se mu naprosto nevyplatí se na toto riziko pojistit.

Vždy je lepší pojištění „ušít“ na míru vlastním potřebám. All risk pojistka má smysl spíše pro nová auta, kde vás bude mrzet doslova každý škrábanec.

Nevyužívám GAP připojištění

Majitelé nového automobilu jsou často přesvědčeni, že pokud si sjednali havarijní pojištění, nemusejí o svůj vůz již mít sebemenší starost. Mohou pak být značně překvapeni, že v případě tzv. totální škody nebo odcizení vozidla jim pojišťovna vyplatí znatelně menší částku, než čekali. Čím to?

Havarijní pojištění si sjednáváte na konkrétní pojistnou částku, která odpovídá tzv. obvyklé ceně vozidla. Tedy té, za kterou se v daném okamžiku totožné vozidlo s obdobnými parametry dá na trhu koupit.

Což je problém, protože už několik měsíců znamená na trhu s automobily značný cenový propad. Svůj vůz jste zřejmě koupili citelně dráž oproti dnešní hodnotě. Tuto plnou částku ovšem běžně nedostanete. Musíte si sjednat připojištění GAP, které vás sice vyjde o něco dráž, ale zachrání vás před rizikem značné finanční ztráty.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}