.st0{fill:#FFFFFF;}

Srovnání cen pojištění obytného auta 

 17 června, 2019

Jana Vochková

5/5

Povinné ručení se týká všech majitelů vozidel. Nevyhnou se mu ani ti, kteří vlastní obytný vůz či karavan. Jaká jsou specifika tohoto typu pojištění a jak si vybrat to nejlepší?

K čemu je povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nebo též lidově povinné ručení slouží k tomu, aby nahradilo škodu, kterou na majetku či zdraví třetí osoby způsobíte provozem svého automobilu.

V současnosti je v tuzemsku, jak vyplývá z jeho názvu, povinné, a to pro každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Týká se veškerých vozidel, která jsou vybavena registrační značkou a mají technický průkaz. Povinné ručení si tak musejí uzavřít i majitelé karavanů či obytných vozů.

V případě, že budete provozovat vozidlo nepojištěné, hrozí vám za toto jednání pokuta v rozmezí 5 000 až 40 000 Kč. A to i tehdy, pokud nic nezpůsobíte. Jestliže byste byli navíc viníkem dopravní nehody, uhradit musíte zároveň pokutu i celou škodu.

pojištění obytný vůz

Obytný vůz versus karavan

Karavan neboli obytný přívěs je přípojné vozidlo, které se připojuje za osobní nebo jiné vozidlo vybaveným tažným zařízením. Nejedná se tedy o samostatnou obytnou jednotku s vlastním pohonem, přívěs vždy musí být zaháknut za auto. Obytný automobil je naproti tomu svébytný, obytná jednotka se v tomto případě z vozu nedá odpojit.

Jak vyplývá z výše uvedené definice povinného ručení, na oba typy vozidel mít povinné ručení sjednané musíme. Proto většina tuzemských pojišťoven tuto službu také nabízí, pojištění karavanu či obytného vozu najdeme v portfoliu pod kategorií pojištění vozidel.

Musím mít přívěs nebo obytný vůz pojištěn stále?

Někteří majitelé se přirozeně zamyslí nad skutečností, že pojištění platí nepřetržitě a nepřetržitě jim tak jejich obytný vůz nebo karavan generuje výdaje v rozpočtu. Přitom však nechtějí povinné ručení platit celoročně, jestliže plánují jezdit například jen v průběhu letních měsíců.

Pojištění si u některých tuzemských pojišťoven již můžete sjednat tzv. sezónně. Tuto možnost nabízí například Kooperativa. To krom majitelů obytných vozů a přívěsů využívají taktéž vlastníci motocyklů, kteří je též neprovozují celoročně. Pojištění si tak sjednáte pouze na vybrané měsíce. V tuzemsku tuto službu nabízí například Allianz.

Druhou možností, jak se vyhnout placení ručení v době, kdy s vozidlem jezdit nechceme, je odevzdání registrační značky do depozitu. Ušetříte jednoznačně z hlediska financí, přirozeně ale musíte investovat čas a v případě, že s vozem zase vyjedete, čeká vás opačný postup, SPZ si budete muset zase vyzvednout.

Podle čeho vybrat nejlepší povinné ručení

Pojistné limity

Pojistné limity jsou obecně u povinného ručení pro všechny typy vozidel velmi důležitým parametrem. Základní varianta, která je stanovena jakožto minimum dané zákonem, kryje 35 milionů korun pro škody na zdraví a na majetku. Dražší alternativy pojistek však nabízejí krytí v maximální výši až 100 milionů či více. Vyšší pojistné limity lze jednoznačně doporučit. Ke zvýšenému krytí můžete ovšem často získat služby, o které jste nestáli a nemáte šanci je využít. Proto rozhodně důkladně srovnávejte jednotlivé nabídky tak, aby skutečně vyhovovaly vašim potřebám.

Asistenční služby a jejich rozsah

Uvedené rozlišení karavanu a obytného vozu je nutné také pro praktický výběr pojistky. Oba pojistné produkty se totiž u jednotlivých poskytovatelů liší nejen cenou, ale také rozsahem asistenčních služeb. U obytných vozů tak asistenci většinou k dispozici už budete mít v rámci smlouvy.

U karavanu může být nutné si zvlášť tento typ služby doobjednat. Co by se stalo, pokud bychom tak neučinili? V extrémním případě by, jestliže by došlo k odtahu, mohlo být odtaženo pouze tažné vozidlo, karavan jako takový už ale ne.

Cena povinného ručení

Standardně se cena odvíjí hlavně od druhu vozidla a objemu motoru, věku a místě bydliště pojistníka a počtu měsíců bezškodního průběhu. Například u České pojišťovny můžete také využít bonus z osobního automobilu. Levnější pojištění obytného vozu tak získáte, pokud jezdíte osobním vozem bez nehod.

Pojišťovny přihlížejí k celé řadě dalších kritérií, proto má svoje opodstatnění využití kalkulací, kde požadované informace zadáte (čím přesněji, tím lépe) a kalkulátor sám vypočítá odhadovanou cenu. Abyste si mohli dále srovnat z hlediska ceny nabídky jednotlivých pojišťoven, můžete využít online srovnávače. Jedním z takových online porovnávačů je portál ePojištění.cz, kde si můžete přehledně seřadit a filtrovat jednotlivé nabídky. Pokud se pro konkrétního poskytovatele rozhodnete, v dnešní době si můžete pojištění jednoduše online už také sjednat.

Havarijní pojištění pro karavan či obytný vůz – vyplatí se?

Havarijní pojištění je nepovinným typem pojištění. Sjednat si jej nemusíte, určeno je ke krytí škod na vašem vlastním voze. Havarijní pojistka svůj význam bezesporu má. Škody na obytné části vozu se mohou vyšplhat i na desítky tisíc korun. Zdánlivě drobná havárie dokáže v tomto případě způsobit opravdu výrazné problémy. Pro majitele tak tento typ pojištění představuje rozhodně jistotu, která je chrání před potenciálním velkým rizikem.

Jak vybrat vhodné havarijní pojištění

Klíčový je pro výběr havarijního pojištění zejména jeho rozsah. To znamená žádné riziko nepodcenit, ale ani neplatit nic zbytečného navíc. Pojistka může krýt nejen přímo riziko havárie, ale i celou řadu jiných případů – poškození živlem (kroupy, vichřice) či vandalem nebo krádež.

Podle čeho se určuje cena havarijní pojistky

Roční výše havarijního pojištění se obvykle pohybuje na úrovni kolem 25 000 Kč včetně povinného ručení. U obytných vozů mají pojišťovny speciální sazby.

Na cenu má i zde vliv poměrně široká škála kritérií. Opět je to zejména typ vozu, dále věk toho, kdo jej provozuje, ale také stáří vozidla. A přirozeně i rozsah pojistného krytí, platí, že čím komplexnější pojistka bude, tím bude i finančně náročnější.

Krátkodobé havarijní pojištění

Podobně jako u povinného ručení se v tomto segmentu počítá s motoristy, kteří se chtějí chránit pře nebezpečím, jež by jim na silnici mohlo hrozit, a současně si nechtějí pojištění sjednat na celý rok.

Tuto možnost nabízí v současné době pouze pět tuzemských pojišťoven, není ještě tolik rozšířena. Krátkodobě vás tak pojistí pouze Allianz, Česká pojišťovna, ČPP, Kooperativa a Uniqa. Nejméně si budete muset sjednat pojistku na 14 dní. Oproti klasické havarijní pojistce na celý rok vyjde ta zkrácená určitě levněji.

Na druhou stranu určitě nevychází nikterak příznivě v poměru cena a výkon, respektive v přepočtu na měsíční sazbu. Motorista může zaplatit až 90 % z ceny roční pojistky. Počítat musíte i s tím, že v některých případech po vás může pojišťovna chtít také vstupní prohlídku vozidla. Což je výdaj za cca 1 000 Kč nebo více.

Sjednání tohoto typu pojistky je tak v praxi s velkým otazníkem a spíše lze doporučit klasické havarijní pojištění na celý rok.

Možnosti připojištění

Vzhledem k tomu, že cestování s obytným vozem či karavanem si získává stále větší popularitu, reagují na tuto skutečnost i pojišťovny. Nabízejí proto širokou škálu připojištění.

Připojistit si tak můžete například osobní věci, které budete mít ve vozidle uložené, nebo také jízdní kola. Pozor ale na možné výluky z pojistného plnění. Česká pojišťovna má kupříkladu ve svých pojistných podmínkách stanoveno, že vám v případě krádeže kola nahradí škodu jen tehdy, jestliže jste jej měli uloženo uzamčeném zavazadlovém prostoru nebo v uzamčeném nosiči.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}