.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak spočítat povinné ručení 

 3 května, 2017

katka.martinova

Ohodnotit

Povinné ručení se netěší zrovna velké oblibě, ale bohužel se mu nevyhneme. Zajímá vás, co všechno ovlivňuje konečnou výši povinného ručení? Faktorů je mnoho. Pojďme se na ně proto podívat trochu podrobněji.

Metoda výpočtu výše povinného ručení se u jednotlivých pojišťoven může značně lišit. Existuje totiž mnoho faktorů, které mají na celkovou cenu povinného ručení vliv. Jaké faktory to jsou a jak můžete získat co nejlevnější povinné ručení? To se dozvíte v tomto článku!

Co ovlivňuje výši povinného ručení?

Povinné ručení může u různých pojišťoven dosahovat značně rozdílné výše. To je dáno množstvím důležitých faktorů. Některé z nich bohužel neovlivníte, ale na jiné máte jako řidič vliv. Každopádně se nejedná o tak složitou záležitost, jak by se mohlo zdát.

Značnou váhu pojišťovny samozřejmě přikládají obsahu motoru a jeho výkonu. Co se dá dělat, silnější auto znamená vyšší náklady. Neméně důležitým faktorem je také adresa trvalého bydliště pojistitele. Platí totiž, že městská adresa je rovněž mírně „sankcionována“, což je vzhledem k většímu provozu celkem pochopitelné. Do hry vstupuje i další faktor v podobě věku pojistitele. Vyšší povinné ručení platí čerství absolventi autoškoly a méně zkušení řidiči. S každým rokem však pojišťovny na řidiče nahlíží s větší důvěrou a výše povinného ručení klesá. Jazýček vah ve prospěch řidiče ovlivňují také takzvané bonusové měsíce, které se každým rokem zapisují na pomyslné řidičské konto. Tyto bonusové měsíce mohou výslednou cenu povinného ručení snížit až o více než polovinu. V podstatě zahrnují období, po které neměl daný řidič žádnou dopravní nehodu.

Méně často se můžete setkat s dalšími faktory, jako je například značka vozidla, včetně konkrétního modelu, dále také druh paliva, nebo třeba počet sedadel.

Faktory ovlivňující výši povinného ručení:

  • Bonusové měsíce
  • Věk řidiče
  • Adresa trvalého bydliště
  • Výkon vozidla a objem motoru
  • Druh paliva
  • Hmotnost vozidla
  • Počet míst k sezeníVýpočet povinného ručení

Kolik můžete na povinném ručení ušetřit?

Vezměme si jako příklad povinné ručení pro běžný typ vozidla, například Škodu Fabia 1.2, které může běžně činit až 6000 Kč. Porovnáním nabídek několika desítek pojišťoven působících na tuzemském trhu se však rázem dobereme k tomu, že není nutné za povinné ručení platit více než 2290 Kč. Jak je vidět, úspora může velmi snadno dosáhnout až několika tisíc korun. A pokud si vyberete nabídku s nějakým zajímavým bonusem, výsledná sleva bude ještě větší!

Při porovnávání jednotlivých nabídek se však zaměřte také na výši limitů a také další výhody. Několik stokorun vám totiž může přinést neporovnatelný užitek.

Na co při výběru povinného ručení nezapomenout?

Nejen cena hraje při výběru povinného ručení roli! Velmi podstatným ukazatel je totiž výše limitů, tedy maximální částka, kterou pojišťovna při řešení následků vámi způsobené dopravní nehody uhradí. Minimální hranice stanovená zákonem činí v současné době 35 milionů, ale limity bývají zcela běžně o několik desítek milionů vyšší. Neméně důležité jsou také další aspekty, například rozsah asistenčních služeb, ale také dobré jméno pojišťovny a spokojenost jejích klientů. Protože další komplikace v podobě zdlouhavého a bezvýsledného jednání mohou vaši situaci ještě zhoršit.

Povinné ručení se však netýká pouze majitelů automobilů a větších vozidel, ale je nezbytné také pro majitele motocyklů. Do kategorie motocyklů patří obecně všechna dvoukolová motorová vozidla, konkrétně motorky, skútry, mopedy, motorová kola, motorové koloběžky a podobné dopravní prostředky.

Jak získat levné povinné ručení?

Jak najít levné povinné ručení a havarijní pojištění a neztrácet příliš mnoho času a energie? Přiznejme si, že porovnávání jednotlivých nabídek všech známých i méně tradičních pojišťovacích společností může trvat opravdu dlouho. Někdy je navíc nemožné se na webových stránkách proklikat až k požadovaným informacím. A kdo by měl čas obcházet jednotlivé pobočky a snažit se zjistit aktuální nejvýhodnější nabídky? A zde se ke slovu dostávají čím dál oblíbenější srovnávače pojištění.

Nesporným pozitivem je to, že spolehlivý srovnávač havarijního pojištění umí mnohem více! Pravdou totiž je, že „obyčejný“ zákazník má jen velmi malou šanci dostat se k výhodným nabídkám, a mnohdy tak za nejrůznější pojistky platí mnohem více, než by musel. Jak se však k výhodným nabídkám pojištění, tedy i povinného ručení nebo havarijního pojištění vlastně dostat? Odpověď přináší právě online srovnávač pojištění. Zde se totiž často schovávají až nečekaně výhodné nabídky, které mohou přinést vítanou úlevu a úsporu napjatému rodinnému rozpočtu.

Co se však bude dít, když pomocí online srovnávače najdete výhodnou nabídku, která vás přesvědčí? Není nic snazšího než využít komplexních služeb srovnávače a nechat si sjednat vybrané pojištění zdarma, bez potíží a k vaší maximální spokojenosti.

Užitečným nástrojem k nalezení nejnižší ceny povinného ručení i havarijního pojištění je portál ePojisteni.cz. Celý proces je velmi jednoduchý a intuitivní. Stačí zadat základní parametry o vašem vozidle a vyžádat si porovnání nabídek několika desítek zavedených pojišťoven i pojišťoven, které na našem trhu působí poměrně krátce, ale tím spíše se snaží zákazníky nalákat nižší cenou. Jak je možné, že se zde nachází výhodné nabídky, po kterých není na webových stránkách jednotlivých pojišťoven ani stopa? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Na srovnávačích se totiž velmi často objevují nabídky, které jsou omezené časově i co do množství. Taková nabídka může být až neuvěřitelně výhodná, přitom z hlediska finančních limitů a krytí je naprosto rovnocenná mnohem dražší.

A jaký je další postup? Pokud si vyberete ideální variantu povinného ručení nebo havarijního pojištění, stačí už pověřit specialisty na pojištění dalšími úkony. Na vás tak bude pouze podpis smlouvy, o nic jiného se starat nemusíte. Samozřejmostí je v tomto případě bezplatný právní servis, který vám rovněž může ušetřit spoustu starostí.Výpočet povinného ručení

Která další pojištění se opravdu vyplatí?

V souvislosti s provozem automobilu nebo jiného motorového dopravního prostředku není záhodnou opomenout ani jiné typy pojištění, zejména havarijní pojištění. To naopak ochrání v případě nehody vás, na rozdíl od povinného ručení, které ochrání pouze ty, kterým vy způsobíte škodu svým jednáním. Jeho výši může příznivě ovlivnit spoluúčast. V situaci, kdy se způsobíte nehodu, sice poškozeného ochrání vaše povinné ručení, ale vy sami zůstanete bez prostředků. A co si najednou počít s nepojízdným autem, které vyžaduje drahé opravy? V takové situaci se můžete lehce dostat do značné finanční tísně, ale právě zde se ke slovu dostává havarijní pojištění, které by v dnešní hektické době a stále rychlejším provozu mělo být samozřejmostí. Čím dál více řidičů nedá dopustit například na připojištění čelních skel apod. Nutné je proto zvážit všechna rizika, například pokud jezdíte často tam, kde se pohybuje zvěř atd.

 

Víte přesně, jak vaše stávající pojišťovna vypočítala výši vašeho povinného ručení? A máte už zkušenosti se změnou pojišťovny, nebo se k tomuto kroku teprve odhodláváte?

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}