.st0{fill:#FFFFFF;}

Sezónní POV 

 18 srpna, 2017

Kateřina Trousilová

Ohodnotit

Sezónní povinné ručení je vhodné pro motorkáře, sběratele vozidel a ostatní sezónní motoristy. Kde můžeme sehnat to nejlevnější?

I takzvaní sezónní motoristé musí mít sjednané povinné ručení. Toto pojištění slouží k tomu, abychom platili pouze za měsíce, které vozidlo skutečně používáme. V minulosti tomu bylo tak, že když motoristé nechtěli platit po sezóně povinné ručení, museli odevzdat registrační značky příslušnému úřadu.

Dnes již tak konat nemusí, jelikož si můžou sjednat sezónní povinné ručení. Velkou nevýhodou ale je, že když motorista mimo sezónu způsobí nehodu, zaplatí vzniklou škodu ve výši až 90 % někdy i 100 %. Tomu se ale můžeme vyhnout jiným pojistným produktem, který nabízí například Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP). Umožňuje nám, mít vozidlo pojištěné celý rok, ale krytí a platba je pouze za měsíce, které si zvolíme. Toto pojištění se může hodit pro sběratele vozidel, majitele vraků a majitelé motocyklů, protože pak nemusí 2x ročně odkládat značky do depozita a vozidlo mají pojištěné na celý rok.

Srovnání sezónního a celoročního povinného ručení

Je sezónní povinné ručení vůbec levnější, než normální celoroční povinné ručení? Srovnali jsme si oba druhy povinného ručení u motocyklu a zjistili jsme, že někdy může být sezónní povinné ručení i dražší:

Obsah motoru Celoroční povinné ručení Sezónní povinné ručení
do 50 cm3 od 120 Kč od 110 Kč
od 50 do 350 cm3 od 270 Kč od 300 Kč
od 350 do 500 cm3 od 650 Kč od 720 Kč
nad 500 cm3
od 940 Kč od 1 260 Kč

Celoroční povinné ručení se vyplatí

Výhodou celoročního povinného ručení je, že motorista může vyjet na silnici kdykoliv se mu chce. Většina motorkářů jezdí i v zimních měsícíh, pokud je hezky. Pokud chcete ušetřit ještě více, sjednejte si povinné ručení online a dostanete od pojišťovny výhodnou slevu.

Nepleťte si sezónní s krátkodobým pojištěním

U sezónního povinného ručení je auto pojištěné pouze po dobu vybraných měsíců. V období mimo dobu vybraných měsíců není nutné odevzdat registrační značky do depozitu.

Naopak u krátkodobého povinného ručení, které se sjednává na dobu například tří měsíců je nutné po této době pojištění obnovit nebo odevzdat registrační značky do depozitu.

Kde sehnat sezónní povinné ručení

Allianz

Pojišťovna Allianz nabízí produkt, který se jmenuje Jezdím málo, platím málo. Pokud hledáme sezónní povinné ručení, mohl by se nám právě tento produkt hodit. Funguje to tak, že čím více kilometrů najezdíme, tím více platíme. Na začátku odhadneme přibližný počet najetých kilometrů za rok a podle odhadu se nám vypočítá povinné ručení. Jako důkaz dodáme fotografii našeho tachometru a tak to opakujeme každé tři měsíce před výročím smlouvy. Podrobněji jsme se tímto pojistným produktem zabývali již dříve.

Kooperativa

Pojišťovna Kooperativa nabízí celoroční i sezónní povinné ručení pro motocykly, čtyřkolky, tříkolky i kola s pomocným motorkem.

Pojištění se vztahuje na:

 • újmu na zdraví nebo usmrcení
 • škody na věci nebo ušlém zisku

Cena sezónního povinného ručení u pojišťovny Kooperativa se odvíjí od druhu vozidla a objemu motoru, od věku a místě bydliště řidiče a podle počtu měsíců bezeškodního průběhu.

Pojišťovna Kooperativa nabízí ale i sezónní havarijní pojištění. Jedná se o kompletní pojištění (havárie, odcizení, poškození živly, vandalismus) po dobu letní sezóny (od 1. dubna do 31. října). Mimo tuto sezónu se platí pouze za rizika odcizení, vandalismu a poškození živly.

Uniqa

I Uniqa pojišťovna nabízí sezónní povinné ručení.Můžeme si vybrat ze čtyř různých tarifů podle výše pojistného plnění – 35/35, 50/60, 100/100 a 150/150 milionů korun. Můžeme si také vybrat z několika doplňkových připojištění:

 • pojištění skel na autě
 • pojištění pneumatik, ráfků
 • příspěvek na náhradní auto
 • pojištění zavazadel ve voze
 • úrazové pojištění cestujících
 • právní ochrana

Zároveň nabízí zdarma asistenční služby na území ČR i Evropy a bonus 5% na každý rok beze škod. Pro letní sezónu má vyhrazené období od 1. dubna do 31. října.

Nejlevnější sezónní povinné ručení

Povinné ručení musí mít sjednané každé motorové vozidlo. Pokud máte sjednané povinné ručení mějte u sebe zelenou kartu, je to totiž jediný doklad o platnosti vašeho povinného ručení. Pokud nad sjednáním povinného ručení ještě bloumáte a nejste si jisti, u které pojišťovny si ho máte sjednat a kolik za něj zaplatíte, mám pro vás jeden výhodný tip. Můžete zkusit online kalkulačky a nechat si vypsat ty nejvýhodnější nabídky pojišťoven. Ke srovnání nabídek vám postačí malý technický průkaz a pár osobních údajů. Během chvilky si pak vyberete tu nejsympatičtější nabídku. Pokud si sjednáte pojištění online, můžete dostat slevu. Většina pojišťoven nabízí při online sjednání slevu až 10%.

Jak vyplnit formulář na online kalkulačce
 1. V kolonce ,,Vozidlo“ vyberte možnost „Automobil“.
 2. V kolonce ,,Užití vozidla“ vyberte podle Vašeho užití, nejčastěji jde ale o „Běžný provoz“.
 3. Vyplňte potřebné údaje o vozidle.
 4. Vyplňte potřebné údaje o pojistníkovi.
 5. Kliknutím na tlačítko ,,Pokračovat“, budete přesměrováni na stránku se srovnanou nabídkou jednotlivých pojišťoven.
Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}