.st0{fill:#FFFFFF;}

Seznam pojišťoven, kde lze zařídit povinné ručení 

 12 května, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Povinné ručení patří k samozřejmým nezbytnostem všech českých motoristů. Jak a kde byste si ho měli zařídit?

Které pojišťovny nabízejí v roce 2022 povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli též lidově povinné ručení představuje povinnou součástí provozování každého motorového vozidla v Česku.

Hradí se z něj případné škody vzniklé na majetku i zdraví po dopravních nehodách. Zejména druhá kategorie je z pohledu výše finančních škod nezanedbatelná. Tuzemské pojišťovny dávají k dobru několik zásadních čísel. Celkem 87 % z celkového počtu škod zahrnuje lehká zranění, 10,5 % pak těžká zranění a 2,5 % končí úmrtím obětí dopravní nehody.

Povinné ručení je proto mimořádně důležité a motoristům jej ukládá přímo zákon. Proto v tuzemsku toto pojištění nabízí řada pojišťoven.

Komplexní seznam lze aktuálně čerpat například ze statistik ČKP, která dokonce vyčísluje, kolik automobilů je pojištěno u každé z nich. Zároveň tak na těchto údajích lze vysledovat i určitý trend. Jasně patrné je to, která pojišťovna má nejširší klientskou základnu.

Statistika pojišťoven podle ČKP

Zpracováno: 1. 1. 2022
Allianz pojišťovna 1 058 736
UNIQA (AXA pojišťovna a.s. do 31. srpna 2021) 494 919
Česká podnik. pojišťovna 1 414 011
ČSOB pojišťovna 733 296
Direct pojišťovna 434 322
Generali Česká pojišťovna
(do 21. 12. 2019 Česká pojišťovna)
2 237 574
Hasičská vzájemná pojišťovna 61 036
Kooperativa pojišťovna 1 585 213
Pillow pojišťovna 66 157
Slavia pojišťovna 187 397
Uniqa pojišťovna 540 607
Pojišťovna VZP 45 470
LeasePlan Insurance 215

U koho si sjednat povinné ručení

Jak již vyplývá z předcházejícího srovnání, český trh se ve srovnání s předcházejícím obdobím do jisté míry zmenšil. Stále je však možné vybírat z velmi rozmanité nabídky různých subjektů.

Poskytovatele povinného ručení je potřeba si pečlivě vybrat. A to primárně vzhledem k individuálním podmínkám, které odpovídají vaší situaci. Pojišťovny do kalkulace cen zahrnují řadu faktorů, které souvisejí s vozem samým i vámi jakožto řidičem.

Je to i důvodem, proč u stejné pojišťovny můžete mít mnohem méně výhodnou pojistku než váš známý. Tentýž řidič s konkrétním vozem může u různých pojišťoven dostat zcela odlišnou nabídku po stránce služby, ale i ceny za ni.

Vyplatí se proto pečlivé porovnání. Pojišťovně je vždy nutné prozradit vstupní zadání, aby mohla počítat s kritérii, jako je například váš bonus. Toto porovnání není nutné absolvovat přímo s každou pojišťovnou zvlášť.

Stačí se spolehnout na internetové srovnávače. To jsou jednoduché internetové kalkulačky, do kterých zadáte vstupní parametry, a ony dále počítají prakticky samy.

Proto je nutné, aby byly informace pravdivé a přesné. Své osobní údaje si určitě pamatujete, technické údaje k vozu možná zpaměti nevíte, k ruce si proto při srovnávání připravte malý a velký technický průkaz.

V Česku existuje podobných služeb v současnosti více, k nejpopulárnějším se však jednoznačně řadí web ePojištění.cz.

Proč se vyplatí sjednat pojištění online

Sjednat povinné ručení si dnes můžete také rovnou ze svého počítače. Online sjednání je maximálně pohodlné, nemusíte nikam chodit. Celý proces netrvá dále než pár minut. To vám přinese i úsporu času, povinné ručení si sjednáte, až se vám to bude hodit.

V současné epidemiologické situaci navíc to, že omezíte nutnost odejít na kamennou pobočku, kde nutně přijdete do kontaktu s dalšími lidmi, představuje volbu velmi zodpovědnou. Ochráníte tak nejen sebe, ale i řadu dalších lidí.

A v neposlední řadě znamená povinné ručení objednávané přes internet i úsporu peněz. Samotní poskytovatelé tuto formu preferují a klientům poskytují slevy. Ta se běžně pohybuje okolo 20 %.

Jak sjednat povinné ručení online

Pojišťovny jsou vybaveny vlastním rozhraním, do kterého se zadávají požadované vstupní informace. To má podobu jakési kalkulačky základních údajů o vás a vašem vozidle. Samozřejmě můžete ale využít i přímo internetový srovnávač a pojištění vyřídit přes něj.

To zvládnete sice s vysokou pravděpodobností i sami, ale výhodou pro vás může být i to, že k ruce budete v případě srovnávače mít na telefonické lince zákaznickou podporu, která vám může odpovědět na případné dotazy.

Připravit byste si měli hlavně svůj občanský průkaz a k automobilu nejlépe velký technický průkaz. Pokud však „velký techničák“ k dispozici momentálně nemáte, informace pro tento účel vyčtete i z malého technického průkazu. U zbytku do příslušných kolonek uvedete jednoduše „není“.

Nicméně údaje pro pojistnou smlouvu byste si měli včas doplnit. Nejde o pouhý „rozmar“ zástupců pojišťoven, doložení údajů vám ukládá přímo zákon.

Údaje si ještě jednou pečlivě zkontrolujte a odešlete zadání. Následně můžete povinné ručení rovnou zaplatit.

Seznam pojišťoven, kde lze zařídit povinné ručení

Co je to zelená karta (a proč není zelená)

Po úspěšném sjednání povinného učení obdržíte jakožto důkaz o tom, že pojištění máte sjednané, tzv. zelenou kartu. Nejprve dostanete tu dočasnou, která platí měsíc. Jakmile pojistku zaplatíte, obdržíte doklad s roční platností.

Dočasný doklad měl bílou podobu, později však klienti pojišťoven dostávali ten, který skutečně měl v duchu svého názvu odstín zelený.

Dnes již však jsou zelené karty bílé. Výhodu to má hlavně v okamžiku, kdy kartu ztratíte nebo si ji zničíte. Stále můžete sice pojišťovnu požádat, aby vám dodala kartu novou, nicméně už si ji můžete i sami vytisknout. Zelený podklad se totiž nevyžaduje.

Vydávání zelených variant skončilo na konci června 2021. Původní zelené karty, které řada motoristů stále má, jsou v platnosti rovněž. Těm vůbec posledním oficiálně vyprší platnost 30. června 2022.

Novinka však přinesla i některé nesrovnalosti, které bylo potřeba ještě vyřešit. Počátek roku 2022 mezi motoristickou veřejností pozornost vzbudil přelomovým verdiktem ministerstva financí, které rozhodlo, že zelená karta v digitální podobě je zcela postačující. Papírový originál tedy není v autě nutné vozit a při kontrole můžete dokument ukázat třeba na displeji svého mobilního telefonu.

Pakliže byste zelenou kartu při silniční kontrole nepředložili, hrozí vám za to pokuta ve výši až 3 000 Kč.

Od kdy platí povinné ručení?

Pojistná smlouva začíná platit od data, které je v ní coby počáteční. Můžete si samozřejmě pojistnou smlouvu sjednat i s předstihem, a to leckdy výrazným v délce až několik měsíců.

Prakticky tedy je potřeba rozlišit datum sjednání smlouvy a datum počátku pojištění. Ovšem pozor, vždy musí datum počátku pojištění odpovídat minimálně aktuálnímu datu. To znamená, že si povinné ručení nesjednáte určitě se zpětnou platností.

Kromě pojistné smlouvy bude datum počátku pojištění rovněž zaznamenáno na zelené kartě.

Kdy musím povinné ručení zaplatit?

Zaplatit povinné ručení okamžitě není bezpodmínečně nutné, podle podmínek konkrétní pojišťovny na to máte až 15 dnů.

V případě, že stihnete řádně lhůtu pro zaplacení, povinné ručení platí už od data, které je uvedeno v pojistné smlouvě jako počátek pojištění. To znamená, že pokud mezi datem počátku pojištění a faktickým zaplacením pojistky uplyne několik dní, v podstatě tím v tomto případě „aktivujete“ i zpětnou platnost povinného ručení.

Ovšem pozor, rozhodující je moment, kdy bude platba skutečně připsána na bankovní účet pojišťovny. A k tomu může od okamžiku, kdy tak učiníte, dojít i s mírnou prodlevou.

Jak si nastavit pravidelné splátky

Pojištění budete muset následně uhradit s pravidelnou frekvencí. Interval může být měsíční, půlroční nebo roční. V případě krátkodobého pojištění se platí jednorázově.

Většina motoristů volí roční frekvenci plateb. Dnes už je to však prakticky otázkou zvyku. Samotné pojišťovny dříve preferovaly nižší četnost plateb a motoristy, kteří platili povinné ručení ročně, zvýhodňovaly. Dnes už se však v praxi s takovýmto postupem téměř nesetkáte.

Frekvence plateb povinného ručení je tedy spíše na vás, zaplatit pojistku ročně a nemuset dále nic řešit, je komfortnější, ale rok co rok vás čeká poměrně výrazné finanční vydání najednou.

Četnost placení si navíc můžete později změnit. Tento úkon lze vyřídit osobně přímo na pobočce konkrétní pojišťovny, případně jednodušeji telefonicky, kdy se vám bude věnovat specialista na zákaznické lince.

Zapomněl jsem povinné ručení zaplatit

Běžné opominutí se může stát prakticky každému klientovi. Tím, že zapomenete na pravidelnou splátku, pojistka na platnosti určitě nepozbývá.

Pojišťovna na tuto skutečnost zareaguje upomínkou. Jestliže bude odezva z vaší strany adekvátní, to znamená, že dlužnou částku řádně uhradíte, nic se nestane. Pojistka bude v platnosti dál a pojistitel vaše pochybení řešit nebude.

Jestliže budete zaplacení dál ignorovat, poskytovatel pojištění pošle upomínky další, které už mohou být zpoplatněny.

Jak pojistku vypovědět

Je důležité taktéž si uvědomit, že na konci smluvního období je potřeba včas podat výpověď, pokud se chystáte kupříkladu přejít k jinému poskytovateli. Jinak se vaše smlouva automaticky prodlužuje.

Výpověď se podává 6 týdnů před koncem pojistného období. I když je teoreticky možné vypovědět pojištění i dohodou, v praxi k tomu pojišťovny vyloženě svolné nejsou, výpověď tak zůstává jedinou spolehlivou cestou.

Vypovědět lze smlouvu i v některých dalších specifických případech. To může například nastat, pakliže vám nevyhovují nově nastavené ceny pojistného. Smlouvu lze za těchto okolností vypovědět do 1 měsíce od data oznámení změny pojistného.

Dále je možné pojištění vypovědět do 2 měsíců od uzavření nové smlouvy. To se hodí pro případ, kdy si uvědomíte, že jste udělali chybu a dodatečně například zjistíte, že vám jinde umí nabídnout výhodnější smlouvu.

Jestliže pojišťovna nevyřeší pojistnou událost k vaší spokojenosti, rovněž to může být důvodem pro vypovězení smlouvy. A to do 3 měsíců od vzniku pojistné události.

Rozhodli jste se, že svůj vůz prodáte? I v takovém případě je samozřejmě nutné povinné ručení řádně ukončit. Své pojišťovně pošlete písemnou výpověď společně s kopií smlouvy o prodeji vozidla. Obdobný postup nastává, pakliže vozidlo trvale likvidujete, případně dočasně vyřazujete z evidence. Musíte to potvrdit příslušným dokumentem.

Jak je to s neplacením pojistného

V případě, že pojištění, s jistou nadsázkou řečeno, s dostatečnou vytrvalostí vydržíte nezaplatit, pro neplacení pojistného smlouva zanikne. Jestliže však svoje vozidlo řádně nevyřadíte z registru vozidel, vaše povinnost být řádně pojištěn tím nezaniká.

Jak na to? V případě, že vozidlo vyřazujeme dočasně, na úřad přineseme osvědčení o registraci vozidla a registrační značky. Do technického průkazu bude vyřazení vyznačeno.

Trvalé vyřazení vozidla je od roku 2015 korektně označováno jako zánik automobilu. Prakticky je nutné vůz nebo autovrak zrušit a vymazat zápis o něm z evidence motorových vozidel. Povinné ručení však můžete zrušit až poté, přičemž poměrnou část zaplacené sumy pojišťovna vrátí.

Pakliže tyto nutné kroky neprovedete, není váš vůz pojištěn. To ale jednoduše není z pohledu zákona akceptovatelné. Proto byl zaveden tzv. povinný příspěvek do garančního fondu spravovaného Českou kanceláří pojistitelů. Ten jste povinni platit. Jde o prakticky sankci, která má řidiče potrestat za to, že zanedbali povinnost v podobě zákonného pojištění.

Z pojistky se tedy žádnou formou „nevykoupíte“. ČKP vám bude posílat výzvy k zaplacení poplatku. Česká kancelář pojistitelů vychází z vlastních dat, v průměru se motorista o tom, že není pojištěn, dozví asi za 3 měsíce. Povinný příspěvek se tak za tu dobu u auta může vyšplhat na částku kolem 3 000 Kč.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}