Jedna z mnoha povinností, kterou má každý novopečený majitel nového či ojetého auta (motorky, nákladního auta, traktoru…), je uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Tento druh pojištění je spíše mezi motoristy známější pod (ne zcela přesným) názvem povinné ručení. Jak můžeme poznat z tohoto neoficiálního označení, jedná se o takzvané povinné pojištění. Povinnost uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla tak má ze zákona každý vlastník vozidla, registrovaného v České republice.
Spolu s povinným ručením má velká část motoristů v České republice uzavřeno také havarijní pojištění. To sice není ze zákona povinné, nicméně je přesto doporučováno mít je u svého vozidla uzavřeno. Zatímco totiž povinné ručení kryje škody způsobené při provozu vozidla třetím osobám, havarijní pojištění kryje škody vzniklé řidiči konkrétního vozidla, který má povinné ručení uzavřeno.
Takže v případě, že například zaviním se svým vozidlem autonehodu, jsou kryty škody všech zúčastněných. Z mého povinného ručení je hrazena veškerá újma, kterou utrpěl řidič (případně spolujezdci) z druhého vozu. To zahrnuje jak škodu přímo na vozidle, tak kupříkladu i náklady na léčení utrpěných zranění. Z mého povinného ručení je pak pro změnu hrazena škoda, která byla způsobena na mém vozidle.
Jak postupovat
Jak mám tedy postupovat, pokud jsem se zrovna stal vlastníkem například automobilu a chci proto uzavřít povinné ručení a havarijní pojištění? Pojišťoven a jejich nabídek je na českém trhu spousta a jejich jednotlivých nabídek ještě víc. Jak si tedy vyberu to pojištění, které je pro mě nejvýhodnější? Mám se orientovat jen podle ceny, nebo mám zohlednit i jiná kritéria? Za tímto účelem existuje mnoho internetových stránek, které za tímto účelem nabízejí srovnání jednotlivých pojišťoven a jejich produktů
Jedním z těchto srovnávacích portálů jsou i stránky srovnejto.cz. Ty nabízejí srovnání jednotlivých produktů nejen u pojištění vozidel, ale kupříkladu i u produktů cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Kromě toho si na těchto stránkách můžu porovnat nabídky od jednotlivých dodavatelů plynu a elektřiny, a dále nabízejí možnost srovnání nabídek půjček a úvěrů. Mě však v tuto chvíli, coby majitele automobilu, bude zajímat pouze srovnání nabídek povinné ho ručení a havarijního pojištění. Co všechno mi tedy internetové stránky srovnejto.cz nabízejí?
Výběr pojištění na www.srovnejto.cz
Na první pohled se jedná o přehledné stránky, na kterých se lze snadno zorientovat a najít to, co mě nejvíce zajímá. Zároveň nabízejí srovnání produktů až od 40 pojišťoven, což lze považovat za slušné číslo. Vybrat by si tak měl každý zájemce o pojištění.
Nyní však už k samotnému procesu výběru a sjednání povinného ručení. V horní části těchto internetových stránek si vyberu záložku pojištění, a z nabízených možností poté vyberu možnost „povinné ručení“. Na další stránce se pak dozvím něco málo o účelu povinného ručení a také o tom, co všechno může výši mého budoucího pojistného ovlivnit (ať už směrem nahoru, nebo dolů). Zde si myslím, že by mohly tyto informace širší. Jedná se opravdu pouze o pár odstavců, ze kterých se dozvím pouze ty nejzákladnější informace. Jiné internetové srovnávače, které se také zabývají srovnáváním nabídek povinného ručení, jsou v tomto ohledu o něco bohatší.
Kalkulačka pojištění
Potom už ale přejdu k tomu hlavnímu, tedy ke kalkulačce jednotlivých pojištění. Po jejím rozkliknutí se dostanu na stránku, kde musím zadat údaje o vozidle, které chci pojistit. Tuto část portálu srovnejto.cz lze můžu hodnotit kladně. Formulář, do kterého zadávám informace, je jednoduchý a přehledný. Rozhodně nijak nezaostává za formuláři jiných srovnávacích portálů.
V tomto formuláři tedy musím zadat povinné informace. Mezi ně patří v prvé řadě to, o jaké vozidlo se jedná. Zda jde o osobní automobil, motorku, náklaďák (do či přes 3,5 tuny) nebo třeba elektromobil. Poté musím zadat, k jakému účelu budu vozidlo užívat. Zda v běžném provozu, nebo například jako vozidlo taxislužby nebo v rámci podnikání k rozvozu zboží. Poslední povinný údaj o vozidle je jeho značka a modelová řada. Ty nejznámější značky (Škoda, Renault, Volkswagen, Hyundai…) mají v nabídce i své logo. Jedná se sice o maličkost, ale přispívá to k přehlednosti a uživatelské přístupnosti těchto stránek (ne všechny srovnávací portály tímto disponují).
Poté lze ještě zadat o vozidle nepovinné údaje, které pomohou přesněji určit výši pojistného (například rok výroby nebo orientační současná cena vozidla). Tuto možnost zadání více údajů o vozidle hodnotím rozhodně jako krok vpřed. Některé internetové srovnávače se omezují pouze na zadání typu vozidla, jeho účelu a jeho značky. Přitom je samozřejmé, že při takto obecném zadání údajů o vozidle nelze určit pojistné zcela přesně (a kvůli toho pak může člověk platit za pojištění více, než je nutné).
Nemožnost zadání registrační značky
Co mi však na stránkách srovnejto.cz chybělo, byla možnost zadat přímo registrační značku konkrétního vozidla. Jiné srovnávací portály však tuto možnost nabízejí s tím, že po zadání registrační značky se některé technické údaje o vozidle předem vyplní, což poté ušetří čas strávený vyplňováním formuláře.
Po zadání údajů o vozidle je nutné zadat údaje o vlastníkovi vozidla. Jedná se samozřejmě o jméno a příjmení, adresu, kontaktní údaje (email a telefonní číslo) a také je třeba vybrat, jestli je vlastníkem fyzická osoba (podnikající či nepodnikající) nebo právnická osoba. Na závěr jsem pak ještě zadal dobu trvání předchozího pojištění a počet svých pojistných událostí v minulosti, obojí kvůli výpočtu případného bonusu za jízdu bez nehod.
Celkově bylo vyplnění tohoto formuláře rychlé, jednoduché a přehledné. U každé z položek je k dispozici nápověda, která člověku poradí, pokud si není jistý, co má v dané kolonce vyplnit. To opět není u některých internetových srovnávačů samozřejmostí. Navíc, pokud bych si při vyplňování formuláře opravdu nevěděl rady, mohu zavolat na informační linku, kde mi s čímkoliv ohledně stránek srovnejto.cz poradí. Plus je rozhodně to, že se jedná o bezplatnou linku, nemusím tedy řešit délku a cenu hovoru.
Po odeslání formuláře
Po odeslání formuláře proběhne srovnání jednotlivých produktů. To však trvá pouze pár vteřin. Poté ještě zadám několik doplňujících údajů (kam s vozem jezdím, kde vůz parkuji a případně komu vůz půjčuji) a pak se již mohu podívat na výsledky srovnání.
V této fázi se již ukáže seznam nabídek povinných ručení jednotlivých pojišťoven. Opět musím kladně hodnotit přehlednost těchto stránek. U každé nabídky je vždy v prvé řadě samozřejmě jméno pojišťovny, která dané pojištění nabízí. Poté následuje hodnocení ostatních uživatelů, cena (roční i měsíční), poté rozsah nabízených připojištění k danému povinnému ručení (např. pojištění skel, zavazadel či asistence PLUS) a nakonec seznam toho, které bonusy jsou již zahrnuty v ceně daného povinného ručení (může jít o slevové kupóny nebo například možnost zapůjčení náhradního vozidla).
Jako zájemce o pojištění jsem se tedy mohl vcelku dobře rozhodnout, která z nabídek pro mě bude ta nejvhodnější. A to nejen s ohledem na cenu, ale i s ohledem na šíři možných připojištění či rozsah asistence u té které nabídky.
Co mi však v této fázi výběru vadilo, byla nemožnost filtrování jednotlivých nabídek. Nabídky sice jdou seřadit od nejlevnější po nejdražší, žádný jiný filtr však stránky srovnejto.cz nenabízejí. Nemohl jsem tak kupříkladu vybrat, aby se mi zobrazily pouze ty nabídky povinného ručení, které v ceně zahrnují právní poradenství, nebo ke kterým lze sjednat připojištění přepravovaných zavazadel.
Uzavření smlouvy
Poté, co jsem si vybral pojištění, které nejvíce vyhovovalo mým požadavkům, můžu přejít k uzavření smlouvy. V této fázi musím zadat rodné číslo a vybrat frekvenci platby pojistného (1x, 2x nebo 4x ročně). Poté už je na řadě podepsání smlouvy. Další z věcí, které mi ušetřily práci, je možnost nechat si přímo zaslat i nabídky havarijních pojištění, které odpovídají mnou zadaným parametrům mého vozidla. Samozřejmě je ale možné porovnat nabídky havarijních pojištění i samostatně. Postup se od vyhledávání povinného ručení liší pouze v detailech.
Celkově musím hodnotit stránky srovnejto.cz kladně. Celý postup hledání vhodné nabídky pojištění a uzavření smlouvy byl rychlý i vcelku snadno pochopitelný. Pokud by mi však tyto stránky z jakéhokoliv důvodu nevyhovovaly, mohu využít některý z ostatních srovnávacích portálů, jako je například epojisteni.cz.
Srovnejto – moje zkušenost poměrně dobrá, zadal jsem poptávku na povinné ručení, obratem zavolali, vyřešili jsme co mi tak nejvíc sedí, zelená karta dorazila emailem, pak i poštou
Moje zkušenost je velmi špatná. Pracovník chatu nedokázal odpovědět na otázky. Dohodli jsme se nejprve, že mi zavolá odborník s tím, že nechci být kontaktován v určitý čas. Později po sdělení pracovníka na chatu, že všechny zadané údaje musí být zahozeny a telefonicky diktovány znovu, jsme se dohodli, že si žádný další telefonní kontakt si nepřeji vůbec. Samozřejmě, že volali z čísla 703 155 538 přesně v čase, kdy jsem si nepřál být kontaktován. Nechápu jak může někdo uzavírat finanční operace s firmou, která má tak velkou míru nesolidnosti.