.st0{fill:#FFFFFF;}

Recenze: Pojištění domény od Wedos.cz 

 20 srpna, 2022

Jana Vochková

5/5

21. století se stalo synonymem přesunu spousty činností a aktivit do virtuální podoby. Dnes je tedy již běžné, že si prostřednictvím internetu zařídíme čerstvý a teplý oběd, zajistíme nákup či se zúčastníme porady v práci, a to vše, aniž bychom museli opustit pohodlí domova. Tyto výdobytky však s sebou nesou také naši zodpovědnost být ve střehu a mít na paměti kybernetickou bezpečnost.

V tomto článku vám přiblížíme jednotlivé možnosti, jsme-li vlastníkem internetové domény, a chceme-li sobě i svým návštěvníkům poskytnout bezpečí při procházení našich webových stránek.

K čemu je a jak funguje pojištění domény

Pojištění domény je na českém trhu pojistek poměrně novou záležitostí. O co tedy jde? V prvé řadě nejde o žádnou chybu v překladu či zavádějící název. Díky této službě totiž skutečně pojistíme svůj digitální majetek vůči odcizení. Jinými slovy se tímto pojištěním chráníme pro případ, že se naše doména terčem útoku internetových hackerů či jiných kybernetických podvodníků, kteří se budou snažit získat přístup k drahocenným datům právě na naší doméně.

Princip se pak velmi jednoduchý – v případě, že se staneme obětí virtuálního útoku a odcizení či zneužití naší domény, může nám být vyplacena stanovená částka jako kompenzace vzniklých škod. K tomuto základnímu pojištění pak získáte spoustu dalších zajímavých služeb, jimž se budeme věnovat dále v textu.

pojištění domény - recenze

Pro koho je pojištění domény vhodné

Sjednání doménového pojištění můžeme jednoznačně doporučit všem vlastníkům webových stránek, které mají přístup k jakýmkoliv citlivým datům. Nemusí se přitom jednat pouze o data klientů či zákazníků. Pokud na své doméně operujeme, mohou se do internetového kódu uložit všemožné přihlašovací údaje z našeho počítače. Šikovný hacker pak nemá příliš mnoho práce s jejich získáním v případě, že má přístup právě k naší doméně.

U koho lze pojištění domény sjednat

Předtím, než se pustíme do bližšího popisu jednotlivých situací, které můžeme s pojištěním naší domény snadno vyřešit, se pojďme blíže podívat na samotné poskytovatele služby. Pojištění domény je produktem spolupráce tří firem: webhostingové agentury WEDOS.cz, pojišťovny Slavia a internetového srovnávače POJISTENI.cz.

Firma WEDOS.cz se zaměřuje primárně na poskytování a správu webových domén, nabídku cloudových a jiných serverových služeb či tvorbu e-mailových domén.

Slavia pojišťovna působí již několik desetiletí na českém trhu pojistek a nabízí kompletní servis v oblasti životních pojištění, povinných ručení, pojištění majetku a další řady souvisejících služeb.

Web POJISTENI.cz se pak věnuje primárně srovnávání nejvýhodnějších podmínek pro jednotlivé druhy pojištění napříč veřejnými i neveřejnými nabídkami, a poslouží nám jak jako primární zdroj informací v případě zájmu o sjednání nového či úpravě stávajícího pojištění ve všech různých sférách.

Společnými silami pak tyto tři společnosti zformovaly komplexní službu pojištění domény, kterou jsme na trhu pojistek doposud neměli možnost najít. Díky tomu jsou zajištěny naprosto exkluzivní služby, které jsou podchyceny po stránce technické, právní i pojišťovací.

Jaké služby nabízí pojištění domény

Jak jsme již uváděli v úvodu článku, hlavní funkcí pojištění domény je vyplacení náhrady škody v případě, že dojde k odcizení či zneužití naší domény. V rámci sjednání tohoto pojištění pak existují dvě varianty – Jistota a Jistota EXTRA – které se liší v několika parametrech.

Tarif Jistota

Varianta Jistota přináší limit pojištění až 1 000 000 Kč, který je sjednán bez spoluúčasti výhradně pro držitele internetové domény a vztahuje se na krádež či zneužití vlastnictví domény, která je předmětem zájmu. Pojištění je sjednáno na dobu neurčitou s ročním pojistným plněním, přičemž jeho výhody můžeme čerpat prakticky okamžitě ode dne sjednání pojistky. V ceně pojištění je pak zahrnut jeden zásah o maximální délce trvání 60 minut či asistenční služby v podobě vyhrazené telefonní linky na čísle 255 790 266.

V rámci tarifu Jistota nadále získáme řadu asistenčních služeb v oblasti IT, mezi něž patří zejména:

 • konzultovaný postup v případě odcizení domény
 • prevence a poradenství při převodu či uzamčení domény
 • poradenství v oblasti vlastnických e-mailů či zakládání nových adres
 • nastavení a posouzení síly a bezpečnosti hesel či ztráta hesel
 • antivirové služby v rámci počítače a poradenství v oblasti internetové ochrany

Tarif Jistota EXTRA

Tarif Jistota EXTRA nabízí výši pojistného plnění až 3 000 000 Kč, na které se vztahují stejné podmínky jako v případě tarifu Jistota. Součástí tarifu Jistota EXTRA jsou kromě kompletních asistenčních služeb IT zahrnutých v nižším tarifu Jistota také právní služby, mezi něž patří:

 • ochranné známky či odebrání domény ze zákona
 • zajištění či blokace domény státními orgány
 • registrace zaměnitelných domén s blokačním úmyslem (domain grabbing)
 • překlepové domény (typosquatting)
 • registrace domén zaměnitelných s ochrannou známkou (trademark infrigement)
 • spory o vlastnictví domén, jejich převod či prodej
 • poradenství při vypršení držby a obnovy domény
 • zneužití jmen v doméně

Právě tento lákavý balíček právních služeb je to, co dělá z pojištění domény velmi zajímavý produkt. Spory o virtuální vlastnictví jsou totiž stále častější a bývá zvykem, že se je nepodaří nikdy vyřešit osobně, a vše tak nakonec končí právě u právníka. Díky tomu nám tak může služba doménového právníka přijít velmi vhod.

Výše pojistného plnění v hodnotě 1 000 000, resp. 3 000 000 Kč se pak vztahuje na maximální možnou částku, kterou v případě odcizení či zneužití domény můžeme dostat vyplacenou. Skutečná částka se pak bude odvíjet od reálné hodnoty naší domény, potažmo pak citlivosti dat na ní uložených.

Které domény je možné pojistit

Službu pojištění domén můžeme využít buď v případě domén již existujících, nebo také pokud doménu teprve plánujeme založit. V případě nových domén je pak možné na webu WEDOS.cz sjednat rychlý nákup nové domény a následně na ni rovnou sjednat pojištění v tarifech Jistota/Jistota EXTRA. Pokud již vlastníme doménu u WEDOS.cz, lze sjednat pojištění domény ve správě administrace. Pojistit se pak lze také v případě, že doménu vlastníme jinde, jelikož WEDOS.cz nabízí službu rychlé přeregistrace domény včetně prodloužení domén za nákupní ceny.

Aktuálně se nabídka vztahuje pouze na domény s koncovkou .cz, od 1. 1. 2023 bude pak služba pojištění domén rozšířena i na další koncovky.

Pojistníkem domény pak může být jak fyzická osoba (podnikatel i nepodnikatel), tak osoby právnické. Podmínkou je pouze adresa pobytu či sídla na území ČR a telefonní číslo s předvolbou +420.

Na kolik nás pojištění domény vyjde

Pojištění domény je sjednáváno jako doplňková služba k registraci či vedení domény. Přestože je vlastním poskytovatelem služby WEDOS.cz, platba za tuto službu a dokončení sjednání pojistné smlouvy probíhá přes web POJISTENI.cz. V praxi pak platí, že od okamžiku úhrady je pojištění aktivní a platí po dobu sjednání smlouvy, účinnosti splátky a období registrace domény u WEDOS.cz.

Původní cena pro tarif Jistota je stanovena na 266 Kč a pro tarif Jistota EXTRA 2500 Kč. Aktuálně lze však pro pojištění domény využít zavádějící akce, díky které získáme 50% slevu na tarif Jistota i Jistota EXTRA. Cenově tak za tarif Jistota zaplatíme 133 Kč/rok, v případě Jistoty EXTRA pak akční cena činí 1250 Kč.

Doplňkové služby společnosti WEDOS.cz

V případě, že nás zajímají i další služby v oblasti ochrany a údržby domény, nabízí web WEDOS.cz spoustu zajímavých možností. V rámci správy domény je to například její zamknutí, změna majitele či úplné zrušení. V nabídce firmy je také monitoring a včasné varování v případě, že budou naše webové stránky terčem hrozby odcizení či zneužití. V neposlední řadě je pak možné sjednat obnovu smazaných domén s nejrůznějšími druhy koncovek.

Kde je možné službu sjednat

Nejrychlejší cestu k sjednání pojištění domény budeme mít přes web www.pojisteni.cz/domeny, kde mimo jiné najdeme rychlý přehled výhod jednotlivých balíčků včetně cenové nabídky. Po zvolení vhodné varianty nás pak srovnávač přesměruje přímo do e-shopu WEDOS.cz, kde již stačí zadat potřebné údaje. Následně obdržíme do e-mailové schránky, kterou jsme zadali u registrace, pokyny k úhradě sjednané částky, a po jejím zaplacení máme hotovo!

Pojištění domény otevírá dveře novým možnostem

Přestože se v rámci ČR u pojištění domény jedná o prakticky novou službu, má na trhu pojistek a internetové bezpečnosti obrovský potenciál. Díky spojení tří specializovaných firem totiž nabízí opravdu rozsáhlou síť služeb a poradenství v celé škále dotazů či problémů souvisejících s provozem webové domény. Dá se předpokládat, že se v budoucnu dočkáme podobných projektů na stejné bázi, Pojištění domény u WEDOS.cz však je unikátní právě díky jejich prvenství v těchto doposud neprobádaných vodách trhu pojistek.

Pokud tedy jste majiteli domény, která operuje s citlivými daty, jednoznačně doporučujeme vám o jejím pojištění vážně uvažovat. Neváhejte tedy a využijte akční nabídky, kterou společnosti WEDOS.cz, pojišťovna Slavia a POJISTENI.cz připravily právě pro vás!

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}