.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak provést zápis tažného zařízení do TP 

 27 srpna, 2017

Kateřina Trousilová

5/5

Rozhodli jste se koupit si tažné zařízení. Jak provést zápis tažného zařízení a správnou montáž?

Tažné zařízení (lidově také ,,koule“) je zařízení určené k odborné montáži. Proto bychom měli montáž svěřit odborníkům, kteří mají k této montáži pověření.

Pouze pověřená firma provede kvalitní instalaci tažného zařízení a elektropřípojky. Provedenou montáž potvrdí do typového listu. Pokud se rozhodnete zvolit odbornou firmu, nemusíte navíc na příslušném odboru dopravy dokazovat návštěvu STK. Další výhodou návštěvy odborného pracoviště je, že záruka vašeho nového vozidla nebude nijak omezena.

Tažné zařízení si ale můžete nainstalovat sami. Měli byste postupovat podle instrukcí uvedených v návodu k montáži. Je také nutné dodržet předepsané utahovací momenty u šroubových spojů. Svépomocnou montáž byste měli praktikovat pouze u starších vozidel s absencí elektronických řídících jednotek. Po svépomocné montáži musíte navštívit STK, kde vám za poplatek vaši montáž zkontrolují a vystaví protokol, který je nutný k zápisu do TP.

Největší problém nastává u montáže elektropřípojky. Moderní vozidla se systémem CAN-BUS totiž k montáži elektropřípojky potřebují speciální diagnostické přístroje, případně naprogramování řídící jednotky.

Typový list

Typový list slouží jako potvrzení montáže tažného zařízení pověřeným pracovištěm. Do typového listu se zapisuje objednací číslo, údaje o vozidle, parametry tažného zařízení a potvrzení o montáži.

Typový list nepotřebujete, pokud se rozhodnete nainstalovat tažné zařízení svépomocí, musíte navštívit STK. Odborníci za malý poplatek prověří typovou vhodnost tažného zařízení pro vozidlo, značku schváleného typu a správnost montáže, včetně zapojení a funkčnosti elektropřípojky. Na základě kontroly obdržíte protokol STK, který pak předložíte při zápisu.

Zápis tažného zařízení

Pro zápis tažného zařízení budete potřebovat:

  • Vyplněnou žádost o zápis změn v registru silničních vozidel
  • Velký technický průkaz silničního motorového vozidla
  • Osvědčení o registraci vozidla (malý TP)
  • Typový list od tažného zařízení (nebo protokol STK)

Při samotném jednání předložíte:

  • Občanský průkaz (stačí i notářsky ověrená kopie)
  • Pokud není vlastník občanem ČR, musí předložit  doklad o povolení k pobytu nebo udělení azylu

Pokud jednáte za firmu

  • v případě, že žadatelem je fyzická osoba – živnostenský list
  • v případě, že žadatelem je právnická osoba – výpis obchodního rejstříku

Kolik bude zápis tažného zařízení stát

a) Svépomocná montáž s kontrolou STK a následným protokolem o kontrole

  • Kontrola STK: 250,- Kč
  • Poplatek na úřadě za přihlášení tažného zařízení (TZ): 100,- Kč

b) Pokud tažné zařízení (TZ) montuje specializovaný servis

  • Poplatek na úřadě za přihlášení tažného zařízení (TZ): 50,- Kč

Kde najít nejvýhodnější povinné ručení

Jako na každém pojištění se dá i na povinném ručení leccos ušetřit. Některé pojišťovny nabízejí slevy a některé zase připojištění skel zdarma. Některé pojištění vám dají slevu i na havarijní pojištění, což se opravdu vyplatí, pokud jste s pojišťovnou spokojeni. Pojišťovny se ale liší i cenou za nabízené produkty, a tak o těch nejlevnějších ani nemusíte vědět. Právě ty méně známé a nové pojišťovny na trhu nabízejí ta nejlevnější pojištění. Na internetu je nejspíše nenajdete, protože na prvních příčkách objevíte staré známé pojišťovny.

Můžete ale vyzkoušet online kalkulačky a srovnávače, které si s neznalostí snadno poradí. V případě povinného ručení stačí do jedné z nich zadat údaje z technického průkazu a pár údajů o vás a zázrak je na světě. Zobrazí se vám nabídky těch drahých, ale i těch nejlevnějších pojišťoven. Podle výše limitů, či produktů poskytovaných zdarma si pak vyberete tu nejsympatičtější pojišťovnu. Spoustu pojišťoven nabízí skrz online sjednání i výhodné slevy. Výhodou také je, že si povinné ručení sjednáte z pohodlí domova a nemusíte se trmácet až na pobočku.

Jak vyplnit formulář na online kalkulačce

  1. V kolonce ,,Vozidlo“ vyberte možnost „Osobní automobil“.
  2. V kolonce ,,Užití vozidla“ vyberte podle Vašeho užití, nejčastěji jde ale o „Běžný provoz“.
  3. Vyplňte potřebné údaje o vozidle.
  4. Vyplňte potřebné údaje o pojistníkovi.
  5. Kliknutím na tlačítko ,,Pokračovat“, budete přesměrováni na stránku se srovnanou nabídkou jednotlivých pojišťoven.

Pozn.: U kolonky ,,Výkon motoru“ číslo uvádějte pouze v celých číslech, bez desetinných míst a bez údajů za lomítkem. Tedy např. 75. U kolonky ,,Orientační cena vozidla“
cenu udávejte ve tvaru bez mezer a symbolu Kč. tedy např: 40000.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}