Chcete prodat svůj automobil, ale přemýšlíte, co teď s povinným ručením? Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje automobilu možná nebude takový problém. Jak vypovědět smlouvu a co dělat při koupi nového vozidla? Čtěte a dočtete se více.

Co je pojistná smlouva a pojistka

Pojistitel (vaše pojišťovna) se touto smlouvou zavazuje, že v případě vzniku nahodilé události poskytne pojištěnému (vám) pojistné plnění ve sjednaném rozsahu. Pojištěný se zavazuje, že za toto pojistné plnění bude platit v předem domluveném intervalu (měsíčně, ročně, …). Jako doklad o uzavření smlouvy vydá pojistitel pojištěnému pojistku.

Pokud je pojistka vydána v písemné podobě, jsou v ní uvedeny tyto údaje:

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

 • číslo pojistné smlouvy
 • pojistitel a pojistník
 • oprávněná osoby (příp. určení způsobu, kterým bude určena)
 • pojistná událost a pojistné nebezpečí
 • výše pojistného a jeho splatnost
 • doba platnosti pojištění

Možné způsoby, jak ukončit pojistnou smlouvu

– Výpověď ke konci pojistného období: U povinného ručení je délka pojistného období zpravidla jeden rok. Na konci tohoto období se veškeré smlouvy automaticky obnovují. Právě v tento den máte právo smlouvu vypovědět. Má to ovšem jeden háček! Musíte odeslat výpověď povinného ručení min. šest týdnů před koncem pojistného období.

Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje

Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy: Do dvou měsíců od uzavření smlouvy můžete pojistnou smlouvu ukončit bez udání důvodu.

Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události: Pokud jste nebyli spokojeni se způsobem vyřízení pojistné události pojišťovnou, můžete povinné ručení vypovědět do tří měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události.

Změna pojistného

Výpověď dohodou: Tento způsob mají pojišťovny velmi neradi. Je tak malá šance, že na tento způsob ukončení pojistné smlouvy přistoupí.

Výpověď nezaplacení pojistného

Pro automobily – vyřazení vozidla z evidence vozidel

Odcizení vozidla

Prodej auta a povinné ručení

Pokud automobil prodáváme, můžeme povinné ručení zrušit z důvodu prodeje automobilu. Jestliže důvod vašeho zrušení povinného ručení pojišťovna uznává, můžeme pojištění vypovědět i mimo výročí smlouvy. K výpovědi budeme navíc potřebovat ještě další doklady (u zrušení povinného ručení z důvodu prodeje budeme potřebovat kopii kupní smlouvy a velký technický průkaz), také musíme uvést způsob, kterým nám pojišťovna vyplatí přeplatek (možno složenkou, či platbou na účet). Nejlepším řešením jak si nechat poslat přeplatek, je zaslání na účet (nezapomeňte uvéct číslo účtu), nebo složenkou (nezapomeňte uvést jméno a adresu).

Prodej vozidla a změna vlastníka vozidla patří mezi nejčastější důvody zrušení povinného ručení. Jak tedy správně postupovat?

 • Pokud se mění vlastník pojištění (například při prodeji vozidla), je nejlepší ihned odeslat pojišťovně výpověď smlouvy.
 • Pokud se s nahlášením změn vlastníka zpozdíte, pojišťovna vám toto odbodbí navíc naúčtuje. Přeplatek pojištění pojišťovna vyplácí zpět.
 • Pokud se mění vlastník pojištění, budete potřebovat kopii kupní smlouvy/velkého technického průkazu.
 • Výpověď musí podepsat pojistník – osoba, která pojistku uzavřela.

Povinné ručení zanikne ihned v den oznámení pojišťovně.

Jestliže chcete zrušit povinné ručení z jiného důvodu, nebo si nejste úplně jisti, podívejte se na náš předchozí článek, kde jsme se již tímto tématem zabývali.

Jak na výpověď povinného ručení

 1. Výpověď povinného ručení by měla obsahovat: Jméno, adresu a rodné číslo pojistníka. Pokud je pojistka napsána na firmu, uveďte IČO.
 2. Dále uvěďte číslo pojistky a váš důvod výpovědi. Jestliže se jedná o zrušení povinného ručení z důvodu prodeje, přiložte kopii velkého technického průkazu s vyznačenou změnou.
 3. Na konec vepiště datum a váš podpis. Dobré je uvést také e-mail a telefonní číslo.

Jak najít to nejlevnější povinné ručení

Zřejmě je důvodem projede vašeho vozidla koupě jiného automobilu. Povinné ručení jste zrušili a co dělat teď? Protože je povinné ručení ,povinné’, budete si ho muset sjednat i pro vašeho nového miláčka. Otázkou však zůstává, zda se vrátit k předchozí pojišťovně, zda jsme byli spokojeni, nebo vyzkoušet jiného poskytovatele povinného ručení? Pokud se rozhodnete pro změnu pojišťovny, o své bonusy nepřijdete, protože většina pojišťoven vám z předchozího pojištění uzná slevu 60% na nové pojištění. Existuje mnoho způsobů, jak si vybrat pojišťovnu. Můžete se poradit s příbuznými a zeptat se na jejich zkušenosti. Kvalitní recenze lze najít také prostřednictvím internetu. Nabídky pojišťoven se velmi liší cenou, nabídkami a přístupem ke klientovi.

Já třeba nedám nikdy dopustit na online kalkulačky. Jednoduše do nějaké prověřené naťukám pár osobních údajů a údaje z technického průkazu, pokud je třeba. Během pár sekund se mi ukáží nabídky různých pojišťoven, které se seřadí podle ceny. Výběr je potom už snadný. Takže pokud nechcete trávit čas s hledáním správné pojišťovny, zkuste se vydat touto cestou. Nejlepší na tom je, že pojištění se dá sjednat rovnou na kalkulačce. Pokud nejste na navštěvování a řešení přímo na pobočkách pojišťovny, můžete to ocenit.

A jaké zkušenosti s prodejem vozidla a zrušením povinného ručení máte vy? Podělte se s námi do komentářů pod článkem!

Prodej auta a povinné ručení - jak postupovat? - konečný obrázek

Prodej auta a povinné ručení – jak postupovat?

Štítky:        

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na