.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení u České pojišťovny – recenze, diskuze, zkušenosti 

 8 srpna, 2016

Jana Vochková

Ohodnotit

Znáte to, vyberete si nový automobil, a po vyřízení všech formalit se těšíte, až se v něm poprvé pojedete. Pokud jste si koupili první automobil v životě, těšíte se o to více. Ale ještě před tím než nové auto poprvé projedete, potřebujete si sjednat tzv. pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, více známé jako povinné ručení. Jeho sjednání je ze zákona povinné pro každého majitele motorového vozidla. Vyjet bez něj je tedy nejen nelegální, ale důrazně bych to nedoporučovala. Nikdy nevíte, co se může stát, a následky pak mohou být z finančního hlediska nedozírné. Jak jsem vybírala své první povinné ručení já? Bylo to povinné ručení od České pojišťovny a ráda se s vámi podělím o své zkušenosti.

Historie České pojišťovny sahá až do roku 1827. V tomto roce byly schváleny první stanovy instituce, která nesla název Císařsko – královský, privilegovaný, český, společný náhradu škody ohněm svedené pojišťující ústav.

Instituce, ve svých počátcích nabízela výhradně pojištění proti požáru, později také změnila i svůj dosavadní název na První českou vzájemnou pojišťovnu. Tato nově titulovaná pojišťovna, měla tak silné postavení na trhu, že jí neotřásly ani náhrady škod, po řadě velmi rozsáhlých požárů koncem století. První česká vzájemná pojišťovna, ustála i vůbec největší pojistnou událost, kterou byl požár, tehdy rozestavěného Národního divadla v 19. Století. Na počátku 20. století přišla První česká vzájemná pojišťovna s nabídkou životního pojištění, pojištěním zákonné odpovědnosti a úrazu a dokonce i pojištěním proti vloupání.Po roce 1948, tedy vznikla jediná Československá pojišťovna, která si své v té době monopolní postavení hrdě držela až do roku 1991, kdy zákon o pojišťovnictví otevřel trh a umožnil tak vstup dalším pojišťovnám. Na českém trhu, vzniklo do konce roku 1999 neuvěřitelných 42 pojišťoven. I v takto velkém konkurenčním prostředí, si Česká pojišťovna stále své výsadní postavení drží.

Chronologický vývoj České pojišťovny

 • 1827 Vše začalo 27. 10. 1827, kdy byly schváleny tehdy první stanovy pojišťovny, později tedy První české vzájemné pojišťovny.
 • 1855 Pojišťovna zaznamenávala ztráty a celkový zájem o záležitosti celého ústavu značně klesal. Za zmínku, stojí například situace, kdy se na výroční schůzi generálního ředitelství dostavil pouze sám, tehdejší ředitel.
 • 1865 Pojišťovna začala s pojišťovnictvím proti krupobití a o deset let později své služby rozšířila, ještě o pojištění životní a dobytčí.
 • 1881 Pojišťovnu postihla největší ztráta v 19. století, kdy se musela potýkat s vyřizováním škod po požáru rozestavěného Národního divadla.
 • 1910 Pojišťovna rozšířila své služby o pojišťování škod proti vloupání, krádežím a pojištění zákonné odpovědnosti. V této souvislosti, byla založena také dceřiná společnost s názvem Česká vzájemná životní pojišťovna.
 • 1921 Po vzniku tehdejšího samostatného státu nabízela První česká pojišťovna, téměř všechny možné druhy pojištění.
 • 1932 Samotné pojišťovnictví zasáhla obrovská krize, která se nevyhnula bohužel ani První české pojišťovně.
 • 1953 V tomto roce, vznikla Státní pojišťovna, později také pojišťovací a zajišťovací podnik.
 • 1956 Rozvodnění Dunaje způsobilo jednu z největších škod v historii.
 • 1969 Vznik České státní pojišťovny
 • 1989 Započala velká reorganizace celého podniku.
 • 1991 Vznik konkurenčního prostředí
 • 1992 Vznikla společnost Česká pojišťovna, a.s., také začátek privatizace.
 • 2002 Vstoupila Česká pojišťovna, a.s. na ruský trh.
 • 2010 Změnil se trh s povinným ručením, vzniklo první povinné ručení bez povinností, které pomáhá řidičům ve všech nehodových situacích.
 • 2016 Česká pojišťovna jde s dobou a stále se drží na předních příčkách úspěšnosti.

Česká pojišťovna - logo

Typy povinného ručení

V nabídce povinného ručení České pojišťovny nalezneme hned tři typy povinného ručení. Prvním z nich je Povinné ručení, u kterého můžete získat slevu až 20 % při on – line sjednání tohoto povinného ručení. Na výběr, jsou hned čtyři varianty povinného ručení a těmi jsou, varianta Start,Standart, Exclusive a Comfort. Dále získáte nadstandardní asistenční služby, úrazové pojištění a také první škodu bez vlivu na váš bonus. Ve variantě Comfort, navíc získáte garanci fixní ceny, již jednou zmiňovanou slevu 20 % při on – line sjednání povinného ručení a také bonus až 55 % za jízdu bez jakékoliv nehody. Povinné ručení Bez povinností a právní ochranu, naleznete ve všech variantách, které máte na výběr. Co obsahuje povinné ručení Bez povinnosti? Obsahuje velmi důležitý odtah automobilu po nehodě a to až 500 km, dále máte nárok na zapůjčení náhradního vozidla a také na vyřízení škody s cizí pojišťovnou. Asistenční služby a úrazové pojištění, je možné čerpat ve všech nabízených variantách, kromě varianty Start.

Dalším typem povinného ručení je Povinné ručení a havarijní pojištění, které zahrnuje tedy i samotné havarijní pojištění. Získáte tak kompletní ochranu vašeho vozu, tedy povinné ručení a havarijní pojištění v jednom. Můžete tak čerpat rozsáhlých asistenčních služeb zdarma v případě nehody, poruchy, úrazového pojištění pro řidiče i ostatní cestující ve vozidle. Získáte navíc bonus ve výši až 50 % na jízdu bez nehod a 20 % při sjednání tohoto pojištění on – line. Pojišťovna vám vyplatí finanční nárok poškozených, v případě, že majitel způsobí dopravní nehodu. U havarijního pojištění, které je jak již jsem zmiňovala, součástí balíčku, získáte peníze na opravu auta při havárii, odcizení, živelné události, vandalismu, nebo neoprávněnému užití vozidla.

Poslední typem povinného ručení je povinné ručení pro motocykly. Získáte tak finanční náhradu za způsobenou škodu do 100 milionů. Asistenční služby a úrazové pojištění jsou také součástí ceny. Dále získáte bonus až 55 % za jízdu bez nehody, výjimku netvoří ani již dobře známá sleva ve výši 20 %, při on – line sjednání. Dále je zde také možnost odkoupení nadstandardní asistence už za pouhých 650 Kč. Na výběr máte ze tří variant povinného ručení a to Start, Standart aExclusive. Odtah motocyklu je možný dokonce až na místo, které si sami určíte. V případě poruchy v zahraničí odtáhne pojišťovna motocykl zpět do ČR. Poskytne vám také náhradní ubytování.

https://www.youtube.com/watch?v=vZ1VC0G37CQ

Jaké jsou ceny povinného ručení?

Ceny povinného ručení Česká pojišťovna neuveřejňuje, je ovšem možné si výši povinného ručení vypočítat on-line, přímo na stránkách České pojišťovny. Pro tento případ, jsem tedy zvolila modelovou ukázku výpočtu ceny povinného ručení, pro osobní vůz značky Škoda Octavia. Jedná se tedy o osobní automobil fyzické osoby, který má objem válců 1900 ccm. Užití vozu je běžné, tedy klasické jízdy pro rodinné účely a počet sedadel ve voze je na čísle pět. Délku pojištění jsem zvolila na dobu neurčitou. Účinnost pojištění jsem zvolila ode dne, kdy jsem výpočet prováděla, v tomto případě je totiž možné, sjednat povinné ručení, které začne platit tentýž den do třiceti minut. Po zadání veškerých nezbytných údajů, se mi zobrazil výpočet výše povinného ručení pro můj případ.

Nejvýhodnější nabídky

Nejvýhodnější nabídkou povinného ručení pro mě, jakožto fyzickou osobu, která používá osobní vůz ke klasickým účelům, se stala nabídka varianty Start a Standart.

Varianta Start

 • Cena tohoto povinného ručení je 10 108 Kč/ročně
 • Limity pojistného plnění jsou na škodu na zdraví, na věci a ušlý zisk v hodnotě 35 mil. Kč
 • Právní ochrana s limitem plnění je v tomto případě do 10 000 Kč

Varianta Standart

 • Cena tohoto povinného ručení je 10 313 Kč/ročně
 • Limity pojistného plnění jsou na škodu na zdraví, na věci a ušlý zisk v hodnotě 50 mil. Kč
 • Právní ochrana s limitem plnění je v tomto případě do 10 000 Kč
 • Oproti variantě Start, zde získáte navíc asistenční službu a úrazové pojištění řidiče

Pomocí kalkulačky pojištění na webových stránkách České pojišťovny, si také můžete vypočítat cenu povinného ručení včetně různých typů připojištění. Připojištění se vztahuje například na pojištění všech skel, střet se zvěří, živel, odcizení vozidla a mnoho dalšího. Tyto ceny se pohybují v rozmezí od 50 Kč do zhruba 630 Kč.

Jak porovnat ceny s konkurencí?

Ceny povinného ručení je možné porovnat například pomocí této kalkulačky na epojisteni.cz. Zde si můžete srovnat jednotlivé ceny povinného ručení a vybrat si tak z pohodlí domova, tu nejvýhodnější variantu pro vás. Pro mou modelovou variantu povinného ručení, pro osobní vůz Škoda Octavia, nalezl srovnávač celou řadu výhodných nabídek. Například možnost povinného ručení u pojišťovny Allianz, které by mě v případě limitu pojistného plnění na škodu na zdraví, na věci a ušlý zisk v hodnotě 35 mil. Kč, vyšlo na částku od 3 712 Kč/ročně. Podobnou nabídku nabízí i pojišťovna ČSOB, která je na částce od 2 688 Kč/ročně.

Moje zkušenosti s Českou pojišťovnou

Ano, i já jsem si při koupi svého prvního vozu, s vidinou toho, že z autosalonu odjedu ihned po zaplacení kupní ceny, zaběhla do nedaleké pobočky České pojišťovny si sjednat povinné ručení. Neměla jsem vůbec představu, jak to funguje a tak jsem slečnu u přepážky postavila před poměrně vágní požadavek: „chtěla bych si sjednat u vás povinné ručení.“ Slečna mi ukázala jakousi tabulku se třemi tarify pojištění a zeptala se, který z nich si vyberu. Tehdy jsem jako začínající učitel penězi zrovna nedisponovala, tak jsem bez váhání a dalších otázek ukázala na tarif nejnižší. Krytí ve výši 15 milionů (je to už mnoho let zpátky) se mi zdálo dostatečné. Já přece nebourám. Navíc jak často máte nehodu s autem dražším než 15 milion korun?

Nutno podotknout, že se mě pracovnice České pojišťovny snažila od mého výběru odradit a vysvětlit mi, jak to celé funguje, ale zdvořile jsem ji odmítla. Uzavřela jsem to nejlevnější pojištění na trhu, na námitky prodejce jsem oponovala tím, že až si vyjezdím nějaké bonusy, sjednám si povinné ručení nové, a odešla s pocitem dobře vykonané práce.

Výběr povinného ručení nepodceňujte

Teprve léta řidičských zkušeností ukázaly, jak hluboce jsem ve svém postupu chybovala, a také jaké jsem měla štěstí, že se mi má volba nevymstila. V čem jsem naopak chybu neudělala, byla volba pojišťovny, Česká pojišťovna mi poskytla obrovskou výhodu v podobě pobočky, kam jsem mohla jít vyřídit všechny problematické záležitosti osobně, zároveň mi byla k dispozici asistenční linka s možností zavolat si 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. On line řešení bylo tehdy ještě docela novinkou, a nebyli jsme zvyklí jej aktivně používat.

Nechte pojištění, ať roste s vámi

Postupně, jak rostly mé zkušenosti, upravovala jsem pojištění, tak aby pokrylo dostatečně rizika v plné míře.

První, co jsem udělala, bylo sjednání připojištění předního skla. Chvíli po tom, co jsem sklo nechala pojistit, odlétl kamínek od projíždějícího náklaďáku a poškodil přední sklo mého auta. To také bylo poprvé, kdy jsem kontaktovala asistenční linku ohledně stanovení dalšího postupu. Taktéž to bylo poprvé, kdy jsem po České pojišťovně požadovala nějaké plnění. Měla jsem samozřejmě obavy, protože jsem před tím četla na internetu negativní recenze ohledně plnění a průtahů s proplacením škody, zamítnutí plnění a další katastrofické scénáře. Ale nic takového se nestalo.

Na asistenční lince mi poradili, jak postupovat – škodu jsem tedy vyfotila, zajela jsem dle jejich instrukcí do značkového servisu uznaného pojišťovnou, sklo nechala vyměnit a fakturu na opravu zanesla na pobočku pojišťovny, kde se mnou pracovník sepsal formulář hlášení o škodě. Peníze jsem měla na účtu za necelý měsíc. Nebylo na co si stěžovat, naopak profesionální a rychlý přístup mně mile překvapil.

Na stranu druhou jsme u našeho druhého vozu nechali přední sklo pojistit automaticky, abychom následně zjistili, že roční pojištění předního skla stojí 2000,- Kč, zatímco nové sklo na náš vůz stojí 1200,-Kč. Získali jsme tak další cennou zkušenost: vždy je třeba srovnat cenu pojištění s cenou škody, kterou kryje.

Pozor na parametry asistenčních služeb

Další věc, kterou jsem následně u svého povinného ručení pojištění měnila, bylo sjednání asistenčních služeb. Zvolila jsem asistenční službu pro případ nehody a poruchy, včetně odtahu ze zahraničí. Jeho cena není nijak závratná, a je fajn mít jistotu, že když při našich četných cestách po Evropě budeme mít nějaký problém, nebudeme muset platit přemrštěné sumy za odtah.

Osobně jsem tuto službu nikdy (naštěstí) využít  nemusela. Ale manželovi jednou přišla vhod, když se mu porouchalo auto v Německu. Bohužel jsme narazili na problém s odtahem vozidla zpět do ČR, pojišťovnou byl kryt jen odtah do nejbližšího autorizovaného servisu, který byl schopen auto opravit, ale ne odvézt vozidlo zpět do ČR. Tato služba byla až v ceně dražší varianty asistenčních služeb. Nakonec by byla oprava tak drahá, že by ji naše havarijní pojistka nepokryla, a vyšlo nás finančně levněji nechat odvézt auto zpět do Čech. Při ceně připojištění rozšířených asistenčních služeb by se nám bývalo vyplatilo jej zaplatit.

Zvolte optimální výši krytí

Posledním z parametrů, jenž jsem na povinném ručení upravovala, byla výše krytí. Navýšila jsem jej dle doporučení kolegy pojišťováka na 100 milionů korun. Tato výše je obecně považována za bezpečnou z pohledu krytí opravdu všech možných nákladů škody vzniklých při autonehodě. Když jsem byla tuto změnu provést, snažila se mě pracovnice na pobočce přesvědčit, že je to rozhodně málo, a mám navýšit částku na celých 150 milionů. Bohužel, jestli mi něco na České pojišťovně opravdu nevyhovuje, jsou tyto snahy prodat, co nejdražší produkt bez ohledu na skutečné potřeby klienta.

Česká pojišťovna: pro a proti

Zdá se mi, že pracovníci na pobočkách jsou jejím nejslabším článkem, buď nemají relevantní informace k řešení vašeho problému (pak opravdu spoléhám na informace z asistenční linky, a na přepážku, respektive podatelnu, jdu s konkrétním dokumentem a konkrétním požadavkem), anebo se vám snaží prodat dražší produkt, než skutečně potřebujete. I když to je asi vzhledem k jejich odměňování logické.  Proto čerpám informace zejména z infolinky nebo internetových stránek, případně porovnávačů ceny pojištění typu e-pojisteni.cz.

Ze služeb pobočky obvykle využívám jen jejich podatelnu. Mám tak jistotu, že mnou dokládané dokumenty se nikde neztratí a jsou pojišťovnou skutečně převzaty. Což bývá, alespoň podle zkušeností svých přátel, častý problém ČP. Já tuto zkušenost zatím nemám, jenže proč to riskovat, že?

Se službami České pojišťovny jako takové jsem však spokojena, mám jistotu silné a stabilní pojišťovny s jasně čitelnými podmínkami a přístupem. Vím, že pokud chci nějaké plnění, poskytnou mi ho, pokud je provedeno dle jejich pravidel a nevymýšlí různé kličky, tak jako některé menší nízkonákladové pojišťovny. Obecně je tedy nutno dodržet jednu zásadu:  využít servis nebo odtah schválený pro poskytnutí služeb ČP. Někdy je to sice trochu dražší než soused, který má dílnu vedle v ulici, takže náklady s prvotní platbou třeba za výměnu skla pro mě byly vyšší, ale neřešila jsem to. Jistota, že pojišťovna mi takové služby proplatí bez problému, za to stojí.

Dále se mi líbí, že automaticky zlevňují každý rok pojištění dle vyježděných bonusů. Dokonce v případě první nehody nezapočítávají malus. A to každá pojišťovna na trhu neumí.

Jak vybírám pojištění auta dnes?

Dnes se o výběr povinného ručení automobilů, které kupujeme do rodiny nebo na firmu, starám mnohem pečlivěji. Vždy pečlivě zvážím všechny situace, které by se mohly na silnici stát, případně zvážím i doplňkové pojištění, a krytí se snažím spočítat tak, abych minimalizovala šanci, že krytí z povinného ručení na pokrytí škody nebude stačit.

Mnohem raději vybírám pojištění z domova, protože mám klid si vše porovnat, propočítat a mám k dispozici i srovnatelnou nabídku z více pojišťoven. Nejraději k tomu využívám portál www.epojisteni.cz. Je jednoduchý, přehledný a nabízí opravdu širokou nabídku produktů – a to i velkých tradičních pojišťoven, které si pro své pojištění vybírám nejraději. Nemusím tak obíhat několik institucí, abych si vyžádala jednotlivé nabídky a měla srovnání. Zadám jen vstupní informace o typu, objemu motoru, SPZ, stáří a ceně vozidla, informace o pojistníkovi a provozovateli vozidla a do několika minut mám v porovnání jednotlivých variant k dispozici.

Nespornou výhodou pro mě také je, že si mohu povinné ručení hned sjednat přes infolinku a do několika minut po jeho uzavření mi epojisteni.cz doručí zelenou kartu na zadaný e-mail. Takže, pokud zakoupíte nové auto, můžete během chvilky začít jezdit, je to stejně rychlé jako na přepážce u pojišťovny, ale mohu si vybrat to pojištění, které mi momentálně nejvíce vyhovuje.

Přeji vám mnoho kilometrů ujetých bez nehod a šťastnou ruku při výběru vašeho pojištění. Anebo alespoň hodně štěstí, pokud napoprvé nezvolíte dobře, tak jako se stalo mně.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}