.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení – srovnání nabídek na trhu 

 27 července, 2019

Jana Vochková

5/5

Každé vozidlo označené registrační značkou či technickým oprávněním, které se pohybuje po veřejné komunikaci, musí mít ze zákona sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Toto pojištění se obecné nazývá povinným ručením a za jeho uzavření zodpovídá majitel či spolumajitel automobilu, s výjimkou automobilů s cizozemskou registrační značkou, kdy musí pojistku uzavřít přímo řidič.

Za vozidlo se podle zákona považuje: 

  • Osobní automobil do 3,5 tuny
  • Nákladní automobil (do 3,5 tuny i nad 3,5 tuny)
  • Autobus
  • Motocykl
  • Tříkolka/čtyřkolka
  • Tahač
  • Vysokozdvižný vozí
  • Přívěs/vozík
  • Traktor

Ze zákona 168/1999 Sb. také jednoznačně vyplývá, že každé vozidlo musí být pojištěno od okamžiku své registrace až do konce svého provozu, a to včetně mezidobí, kdy je auto přepisováno na nového majitele. Za nedodržení tohoto nařízení může zodpovědná osoba dostat pokutu pohybující se v rozmezí 2 500 – 40 000 Kč. Povinné ručení můžete uzavřít tak, aby bylo platné ihned nebo až po několika dnech (či měsících). Žádná polehčující okolnost vás tedy v případě střetu se zákonem od pokuty nezachrání.

Parametry povinného ručení

Mnoho řidičů považuje povinné ručení za nutné zlo a hledá nejlevnější řešení na trhu. To se vám ale může velmi snadno vymstít, protože v případě vážnějších dopravních nehod, se do škodné události nezapočítává pouze cena automobilu, který jste na křižovatce přehlédli, ale také újma způsobená osobám v poškozeném vozidle, případně nemovitostem, silničním kabelům, kolejím atd. O tom, na kolik vás vaše nepozornost vyjde, rozhoduje právě nastavení vaší pojistné smlouvy.

Stěžejním kamenem je dobré nastavení limitu pojistného plnění v případě újmy, usmrcení nebo poškození zdraví osob či majetku, případně ušlého zisku. To se u většiny pojišťoven pohybuje v částkách 35 milionů, 70 milionů a od 100 milionů výše. U pojišťoven Slavia či Direct naleznete také varianty 50 či 60 milionů.

Nehoda způsobena srážkou mezi vámi a autobusem plným lidí tedy poměrně snadno může nejnižší výši škody přesáhnout. Všechny částky nad limit pak budou naúčtovány majiteli vozidla. Nejhorší případ nastává, pokud se některá z postižených osob dostane dlouhodobě do bezvědomí. Vyúčtování takové škody vás může pronásledovat i několik let.

Limit ve výši 35 milionů je tedy vhodným nastavením pro povinné ručení motorek či tříkolek na venkově. U osobních automobilů ve městech doporučujeme volit variantu krytí s limitem minimálně 70 milionů. Pro nákladní a větší vozy by mělo být sjednáno pojištění s co nejvyššími riziky, zejména pokud se vozidlo pravidelně pohybuje po dálnicích a rychlostních silnicích. Vyšší krytí je vhodné také pro vozidla taxislužby, mikrobusy a jiná přepravní vozidla.

K hlavnímu pojištění lze sjednat také další doplňkové služby. Často jde zejména o menší balíčky rizik, které byste si jinak museli sjednat v rámci havarijního pojištění. Patří mezi ně zejména:

Odcizení vozidla

Tento typ pojištění se poměrně hodně prodraží zejména u vozidel starších deseti let. Existuje ovšem levnější varianta tohoto produktu sloučeného do balíčku k povinnému ručení. Příkladem je pojištění MINIRISK od Allianz.

Připojištění skel

Velmi praktická a oblíbená forma krytí u většiny řidičů. Pojištění skel nabízí téměř všechny pojišťovny, a to na čelní i výhledová skla. Výjimku mohou tvořit pojistky pro starší automobily, u kterých pojišťovny obvykle odmítají hradit cenu nových dílů. Čelní skla si nepřipojistíte u povinného ručení s variantou 35 milionů u Slavia či Direct pojišťovny.

Asistenční služby

Tento doplněk povinného ručení se vám jistě bude hodit při technickém selhání vozidla. Stupně poskytnuté asistence mohou zahrnovat vše od telefonické rady a vyslání odtahového vozidla nebo technika na místo nehody, až po samotný odtah do nejbližšího servisu nebo zajištění přepravy osob zpět domů. Většina asistenčních služeb funguje na celém území Evropské unie, ne všechny pojišťovny je však poskytují v rámci povinného ručení. Pokud se tedy chystáte jet autem na dovolenou, ověřte si stupeň asistence u vaší pojišťovny, případně se zkuste informovat o možnosti příplatku za asistenční službu při nehodě v rámci svého cestovního pojištění.Různé nastavení je i u balíčků asistenčních služeb. Například Česká podnikatelská pojišťovna rozlišuje asistenci při poruše a asistenci při nehodě.Odtah vozidla a náhradní vozidlo po dobu opravy na dovolené vám nabídne například cestovní pojištění společnosti Uniqa.

Poškození vozidla zvířetem

Skvělý doplňkový balíček pro řidiče, kteří žijí blízko lesa či na kraji vesnic, kde se pohybují divoká lesní zvířata. Ačkoliv se toho mnoho vlastníků automobilů historicky domáhalo, toto pojištění se nevztahuje na blatníky požvýkané od štěňat či koní. Tento typ doplňkového pojištění najdete například u Kooperativy či ČSOB pojišťovny.

Úrazové připojištění osob

Tato kategorie vám umožňuje zajistit nejen řidiče, ale také další přepravované osoby v případě úrazu při dopravní nehodě spáchané řidičem pojištěného vozidla. Limity krytí se pohybují v částkách od 50 do 500 000 korun a vyplácí se v případě úrazu, trvalých následků či smrti. Připojištění osob je rozpočítáno na počet sedadel v uvedeném vozidle.

Mezi další typy doplňkových služeb patří:

  • Připojištění zavazadel
  • Přímá likvidace – pro případ 100% poškození havarovaného vozidla (ČPP Servis PRO)
  • Pojištění přírodních rizik – vyplacení škody při poškození vozidla v případě požáru, výbuchu, sesuvu půdy, pádu stožárů, blesku a jiných (Axa – Živelná připojištění)
  • Pojištění právní asistence – právní pomoc chránící zájmy pojištěného v případě, že třetí osoba poruší svou zákonnou povinnost (Generali)

Jezděte bez nehod a ušetříte

Dalším faktorem, který významně ovlivňuje cenu povinného ručení, je vaše historie za volantem. Každá pojišťovna má svůj vlastní způsob, jak vám spočítá tzv. DBŠ – doba bez škodné události. Jedná se o součet měsíců, kdy jste na sobě měli registrováno vozidlo a jezdili jste bez nehod. Čím větší DBŠ, tím menší je konečná cena pojištění. V případě, že jste měli na svou osobu registrováno více než jedno vozidlo, období DBŠ se sčítá. Není problém nechat si povinné ručení každý rok přepočítat, pokud ale nejezdíte bez nehod alespoň 20 měsíců, žádné velké sumy neušetříte.

Může za to zejména politika pojišťoven. Lidé s čerstvými řidičáky jsou totiž paradoxně považováni za větší nebezpečí na silnici než zkušenější řidič. A to i přesto, že jsou to právě dlouholetí řidiči a senioři, co páchají většinu vážných dopravních nehod.

U řidičů z povolání nelze vždycky zjistit skutečné bezeškodné období automaticky přes pojišťovací kalkulačku. Svého finančního poradce tak musíte s tímto faktem obeznámit. Občas si pojišťovna vyžádá také kontakt na vlastníka služebního vozidla, aby si výši vašich bonusů ověřila.

Nevýhodou je, že pokud jste si pořídili řidičský průkaz před pěti lety a jezdili jste celou dobu s vozidlem registrovaným na rodiče, pojišťovna na vaše vzorné chování na vozovce nebude brát ohled a při sjednání pojištění pro své vlastní vozidlo se pořádně prohnete. Vaši rodiče nebo rodinní příbuzní se za vás však můžou zaručit a své bonusy vám „zapůjčit“. Tento proces je opět lepší dělat s asistencí pojišťovny nebo pověřené osoby sjednávající ručení.

Pokud však u pojišťovny registrujete zcela nové vozidlo, co nikdy sjednané ručení nemělo, můžete za to u některých pojišťoven dostat zvýhodněnou cenu. Aktuálně tento bonus najdete u České podnikatelské pojišťovny, poptat se na něj však můžete i jinde.

Srovnavač nebo specialista?

Na internetu koluje mnoho kalkulaček, které opakovaně porovnávají cenu povinných ručení. Mezi nejznámější patří ePojištění.cz. Do dotazníku obvykle stačí uvést SPZ vozidla, případně jiná data z technického průkazu a pak kontakt a informace o pojistiteli. Rozhodná doba určující bonus je kalkulována z vašeho rodného čísla a sjednání celé smlouvy online vám zabere jen několik minut, případně jeden telefonát se zákaznickou linkou.

Co ale v takové kalkulačce nenajdete, jsou obchodní slevy. Ty vám může vyjednat pouze pojišťovací poradce. V případě, že máte více pojistek u jedné pojišťovny (ať už je to pojištění majetku, vozidla či zdraví), může se vám částka za povinné ručení snížit o 10-30 %, a to už není úplně malé číslo. Vybírejte proto opatrně a nenechte se nalákat na první nabídku, kterou potkáte. Obdobnou slevu získáte také při zřízení povinného ručení zároveň s leasingovou smlouvou od stejné společnosti.

Uvedené kalkulace pojišťoven jsou pro osobní automobil vyrobený v roce 2002 a zahrnují ceny pojištění skel ve výši 5.000 Kč. DBŠ majitele je 38 měsíců.

Zdroje obrázků: Srovnavac.cz, Allianz.cz, ePojisteni.cz, Csobpoj.cz

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}