Povinné ručení je nezbytnou součástí pro všechny, co chtějí jezdit na veřejných komunikacích na motorovém vozidle. Držitelé průkazu ZTP mají upravené povinné ručení s větším množstvím výhod a benefitů. Povinné ručení se dá sehnat opravdu levně, ale pouze pokud víte, co děláte.
Povinné ručení
Jak již název napovídá, jedná se o povinné pojištění pro všechny řidiče motorových vozidel, co chtějí jezdit na veřejných komunikacích.
Povinné ručení kryje škody na majetku a škody na zdraví vámi způsobené, tedy, pokud je autonehoda způsobena vámi, škodu budete muset protějšímu řidiči zaplatit vy.
Při sjednání povinného ručení získáte zelenou kartu, která platí téměř po celém světě (neplatí například v Ázerbájdžánu…), místa, kde vaše povinné ručení platí, zjistíte právě na zelené kartě.
Pokud vstupujete do zahraničí i se svým vozidlem, zelená karta může být zkontrolována, dbejte pozor na to, že v některých zemích vyžadují například vyšší krytí škod, než je nastavené v České republice.
Povinné ručení pro invalidy
Klasické povinné ručení s tím pro invalidy se příliš neliší. Povinné ručení pro invalidy se liší především v benefitech nebo ve zvýhodněné ceně. Držitel karty ZTP, nebo osoba, která pojištění zakládá, musí doložit kopii ZTP karty.
Sleva ovšem není zákonem povinná, záleží tedy na rozhodnutí jednotlivých pojišťoven, zda slevu udělí, nebo ne.
Výhody a specifické úpravy pro držitele karet ZTP
Možnost individuálních slev a výhodnějších tarifů
Některé z pojišťoven nabízejí slevu a výhodnější tarify pro invalidy. Slevy na pojištění dříve nabízely pojišťovny ČPP, Generali, Kooperativa, Slavia, Uniqa a ne tak známá Hasičská vzájemná pojišťovna.
Konkrétně ČPP slevu 10 procent na roční pojistné, Generali slevu 20 procent, Kooperativa slevu ve výši 10 procent, Slavia 30 procent, Uniqa 5 procent a Hasičská vzájemná pojišťovna výši slevy neuvedla.
Ovšem při prozkoumání webů výše zmíněných pojišťoven, zmínka o slevách pro invalidy nebyla nalezena. Pokud byste si zvolili pojišťovnu, u které uzavřít povinné ručení, určitě bych vyzkoušela napsat, nebo zavolat na zákaznický servis a zeptat se na možné slevy pro držitele průkazu ZTP.
Zvláštní případy přizpůsobení vozidla, která jsou kryta povinným ručením
Invalidé mohou vyžadovat úpravu vozidla, i to by mohlo pokrýt povinné ručení. Myslete však na to, že především úpravy barvy, výkonu, nebo původní konstrukce mohou zasáhnout do plnění povinného ručení a je třeba o tom informovat pojišťovnu.
Zjednodušení administrativních postupů při sjednávání a uplatňování pojištění
Pokud nemáte osobu, která by vám s uzavřením pojištění pomohla a vy si s tím nevíte rady, můžete požádat o pomoc zaměstnance konkrétní pojišťovny. Smlouvy uzavřete online, nebo telefonicky a postupně spolu vyplníte potřebné údaje. Navštívit můžete samozřejmě i pobočku vámi zvolené pojišťovny.
Rozsah krytí pojištění
V České republice je zákonem stanoven limit krytí na 70 milion korun, tedy 35 milionů korun na škody na majetku a 35 milionů korun na škody na zdraví.
Obecně je však doporučován limit vyšší. Díky vyššímu limitu tak získáte jistotu, že v případě vysoké škody při autonehodě, nebudete muset doplácet peníze z vlastní kapsy.
Slevy na povinné ručení
Mnoho pojišťoven nabízí slevu za jízdu bez nehod. Pokud jezdíte několik let bez nehod, pojišťovna se vám odvděčí tak, že vám povinné ručení zlevní.
Pokud máte u jedné pojišťovny pojištěných více vozů, nebo několik druhů pojištění, můžete získat slevu až v desítkách procent.
Na čem závisí cena povinného ručení
Cena se odvíjí od několika faktorů. Například na tom, kde bydlíte. Pokud bydlíte v rušné oblasti, je větší šance, že dojde k autonehodě, než pokud bydlíte na vesnici.
Obecně se říká, že nejméně škod na silnici způsobují lidé, ve věku okolo 40 let. Řidičský průkaz mají již delší dobu, tudíž umí automobil ovládat, často mají rodiny, tudíž si dávají větší pozor a stále mají lepší postřeh než lidé staršího věku. Takže ano, i na věku záleží.
Cena samozřejmě závisí i na druhu vozidla. Na objemu a výkonu motoru, nebo na značce.
Jak zvolit vhodné pojištění
Využijte srovnávacích portálů. Na internetu jich je nepřeberné množství. Vyzkoušejte jich rovnou několik, porovnejte si výsledky a vyberte si tu pojišťovnu, co vám nejvíce vyhovuje.
Ze začátku je však vhodné si uvědomit, co vlastně po pojišťovně vyžadujete- vysoké krytí, velké množství benefitů, nebo vám pouze stačí zákonem povinný limit a zelená karta?
Tu první verzi, s více bonusy, vyšším krytím nabízí například Allianz nebo Slavia. Allianz je tou levnější variantou a Slavia tou dražší.
Ta druhá, levnější a ne tak obsáhlá verze, je nabízena například pojišťovnou Pillow. Nabízí balíčky s nižším limitem, ale stále je v balíčku základní asistence. Zelenou kartu získáte, pokud svůj vůz nepoužíváte tak často a jezdíte velmi opatrně, toto pojištění by vám mělo postačit.
Ovšem jistota je jistota, a proto doporučuji zvolit průměrné pojištění s limitem alespoň 100 milionů korun (50 milionů korun na škody na zdraví a 50 milionů korun na škody na majetku).
Když najdete pojišťovnu, která vám vyhovuje. Zkuste je kontaktovat s tím, zda nenabízejí slevu pro držitele karet ZTP. Za optání nic nedáte a můžete díky tomu ušetřit.
Kolik ujedu kilometrů?
V případě, že máte zvolenou pojišťovnu, budou po vás vyžadovat odhadnutí, kolik kilometrů za rok najedete. Následně pošlete aktuální stav tachometru a podle vašeho odhadu najetých kilometrů vám bude vypočítána cena povinného ručení.
„Jezdím málo, platím málo“.
Znáte tento slogan? Jedná se o slogan pojišťovny Allianz. Pokud ujedete méně kilometrů, než jste odhadly, Allianz se podívá na vaše zálohy na příští rok a podle tohoto počtu ujetých kilometrů vaši cenu povinného ručení upraví.
Ošetření pojistných událostí a nárokování plnění
Než začnete něco po své pojišťovně vyžadovat, zjistěte si, zda vaše pojištění tuto škodu vůbec kryje. Dejte si do kupy potřebné dokumenty a ohlaste pojistnou událost. Pojistnou událost můžete často ohlásit i online, telefonicky nebo na pobočce. Není to tak náročný proces, ale některé pojišťovny v průběhu proplácení mohou dělat problémy.
Jak jednat při nehodě
Snažte se zajistit vozidlo na krajnici vozovky, pokud to jde. Nejlépe si oblečte reflexní vestu a zkontrolujte okolní provoz. Na silnici umístěte výstražný trojúhelník, aby řidiči byly v pozoru, že je na vozovce nějaký problém.
Pokud jsou nějaký zranění, volejte 115 a jestli je to třeba, poskytněte první pomoc.
Nezáleží na rozsáhlosti nehody, ale kontaktujte policii. Vyčkejte na příjezd policie a zběžně si zdokumentujte místo nehody. Tyto fotky by se vám mohly následně hodit. Při vyplácení peněz od pojišťovny a dokazování, co se vlastně stalo.
Počkejte na postup, který vám policie sdělí.
Kontaktujte svou pojišťovnu o tomto případu. Některé pojišťovny nabízejí asistenci, díky které vás dovezou na vámi určené místo a v zahraničí zařídí jiný odvoz například na hotel. Pojišťovně poskytněte informace, co víte, aby bylo jednání co nejrychlejší.
Všechny dokumenty, které od policie nebo jiných záchranných složek obdržíte, co nejdříve dodejte pojišťovně, protože je budou požadovat.
Lze uzavřít povinné ručení zpětně?
Samozřejmě, že ne. Povinné ručení se dá sjednat pouze od aktuálního data, nebo budoucího. Není možné, že v sobotu způsobíte nehodu a budete chtít uzavřít smlouvu tak, aby to vypadalo, že byla podepsána v pondělí.
Není to možné například z toho důvodu, že by řidiči jezdili celou dobu bez povinného ručení a v den nehody zpětně uzavřeli smlouvu.
Povinné ručení online
Doba jde dopředu a svět se modernizuje ve všech ohledech. Dříve jste museli kvůli uzavírání každého pojištění na pobočku. Mnohokrát jsou pobočky dále než 50 kilometrů a komu by se chtělo jezdit tak daleko. Nyní si můžete nejen povinné ručení založit z pohodlí domova. Dokonce za to můžete získat slevu až 15 procent, vždy záleží na pojišťovně. Ty méně známé pojišťovny založení pojištění online nenabízejí, a musíte tak dojet na jejich pobočku, nebo zvolit jinou pojišťovnu.
Balíček povinného a havarijního pojištění
Velké množství pojišťoven nabízí balíčky povinného ručení společně s havarijním. Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění určeno na zaplacení škod a poruch na vašem voze. Stejně jako povinné ručení, havarijní pojištění platí téměř po celém světě.
Co se stane, když nebudu mít povinné ručení?
Jak jsme si již řekli, povinné ručení je povinné pro všechny – tedy i invalidy. Pokud si povinné ručení nezřídíte, může vám hrozit pokuta až 40 tisíc korun, jelikož se jedná o porušení zákona. Pokud při silniční kontrole nepředložíte zelenou kartu, můžete dostat blokovou pokutu v hodnotě až 1 500 korun, ve správním řízení až 3 tisíce korun.
Shrnutí
Povinné ručení je nutností a tak se tomu nevyhnete. Myslete na svou bezpečnost. Zvolte proto kvalitnější pojištění a zkuste se zeptat, zda nenabízejí slevu pro invalidy. Vyhněte se pokutám a včas si sjednejte povinné ručení. Vyšší limit krytí vám zabezpečí, že nebudete muset doplácet vysoké sumy ze své kapsy, kvůli nestačícímu limitu.