Model automobilu Volkswagen Touran přišel na náš trh v roce 2003 a to jako již třetí jednoprostorový vůz, který pochází z automobilky značky Volkswagen. Ovšem tento vůz byl výrazně menší než model Sharan či Multivan. Touran jako úplně první vůz z koncernu Volkswagenu využil zcela novou podvozkovou platformu, jež později zdědila Octavie druhé generace, jinými slovy Golf páté generace.
Já osobně jsem si model Volkswagen Touran naprosto zamilovala a nedám na něj dopustit. Jediné, co mi činilo po koupi tohoto nového vozu problémy, bylo sehnání vhodného povinného ručení, které by mi bylo ušito přímo na míru mým požadavkům.
V podstatě velmi krátký Touran dokázal ovšem nabídnout velmi překvapivou dávku variability a také prostoru. Volkswagen také nabízel Tourana od samého počátku výroby, a to v pětimístném či sedmimístném provedení. Třetí řadu sedadel tohoto vozu je ovšem možné spíše považovat za nouzovou či také vhodnou pro menší děti. Mimo jiné toto uspořádání vám bude snižovat využitelnost zavazadelníku, což se u nás potvrdilo v momentě, kdy jsem, tuto třetí řadu sedadel chtěli využít právě pro kamarády našich dětí při cestě na příměstský tábor.
Tudíž ve svém pětimístném uspořádání dává tento vůz rozhodně větší smysl. Z naší zkušenosti ovšem víme, že vůz velmi pohodlně převeze až pět cestujících a pobere až neuvěřitelných 695 litrů zavazadel. U Tourana rovněž platí, že u první aut této řady výrobce začal včas vychytávat veškeré nedostatky, kterými vůz disponoval, a tak je mnohem rozumnější si pořídit vždy verze vozů, které jsou vyrobeny od prosince roku 2006, kdy tento model prošel velmi zdařilou modernizací. Vylepšený je nejen jeho vzhled, také je rovněž o dost komfortnější.
Modelové řada Volkswagenu Touran
První model Touranu byl představen v roce 2003. Na trh tento vůz dorazil v pětimístném a také ve zmíněném sedmimístném provedení. V roce 2007 prošel vůz celkovým faceliftem a automobilka obohatila svůj výrobní program o nový model Touranu, který nesl název CrossTouran. Tento vůz má totožnou techniku a využívá své běžné provedení. Ovšem pohon všech kol u tohoto modelu nenajdete. CrossTouran je totiž postaven na zvýšeném podvozku, má rozšířené platové prahy, plasty obložené lemy svých blatníků a také zcela jiná kola.
První generaci těchto vozů nahradila druhá generace, která dostala rovněž provedení CrossTouran. Touran na trhu rozhodně nikdy nehledá příliš dlouhou svého kupce ovšem pouze za předpokladu, že má pod kapotou turbodiesely. Touran se zážehovým motorem má svou pozici na trhu daleko těžší. Ovšem velmi často se na trhu setkáte s diesely.
Nejlevnější Touran seženete za zhruba 150.000 Kč. Pokud byste ovšem měli zájem o faceliftovaný model, budete muset sáhnout ještě pro dalších 90.000 Kč do své kapsy. CrossTouran poté přijde zhruba na 340.000 Kč i více.
Sériová výbava Volkswagenu Touran
Tento vůz má v nabídce celkem tři výbavové řady. Základní výbavou vozu je stupeň s názvem Comfortline. Mezi takzvanou zlatou střední cestu poté patří stupeň Highline, jehož výbavu můžeme vidět v následujícím seznamu. Jeho nejlepší a také nejdražší modelovou výbavou je stupeň R-Line.
- Automatická klimatizace
- Dálkové ovládání a také centrální zamykání
- Automatický spínač všech světlometů
- Nouzové brzdění Front Assist a funkce City Brake
- Multikolizní brzda
- Tempomat
- Tísňové volání
- Sklopné stolky na předních i zadních sedadlech
- Přihrádka ve stropě
- Mnoho dalšího
Diesel i Benzin
Automobil je prodáván v motorizaci Diesel a Benzin. Na výběr má zákazník ze dvou benzinových a čtyř naftových motorů. Vybírat dále lze z manuální a také automatické převodovky. Pohon je v případě Touranu jen na jeho přední nápravu.
Benzinový motor je v tomto případě 1,5 TSI o celkovém objemu 1498 ccm a celkovém výkonu 110 kW. Dále je to 1.5 TSI DSG a to o celkovém objemu 1395 ccm a celkovém výkonu 110 kW. U nafty se setkáte s 1,6 TDI, který má objem 1.598 ccm a celkový výkon 85 kW., dále 2,0 TDI s objemem 1968 ccm a výkonu 110 kW. Dále je to 1,6 TDI DSG, který má objem 1598 ccm a výkon 85 kW a také 2,0 TDI SDG, který má objem 1968 ccm a výkon v tomto případě 110 kW.
Je rovněž nutné podotknout, že Volkswagen Touran patří do kategorie takzvaných kompaktních vozů, tedy vozů, která jsou víceúčelová. Tyto automobily totiž umožňují převoz většího počtu osob a také zavazadel. Jeho hlavními přednostmi jsou poté komfort, moderní výbava a také technika. Rovněž se jedná spíše o konzervativní typ vozidla. Cílí zejména na skupinu zákazníků, kteří se pídí po kvalitě a také funkčnosti. Vzhled vozidla totiž v tomto případě musí jít zcela stranou. Mimo jiné je třeba také zdůraznit, že tento vůz byl vůbec prvním vozem, který byl vybaven zcela novým parkovacím systémem, který umí zaparkovat mezi dvě vozidla.
Jak na pojištění tohoto vozidla?
S běžným provozem Volkswagenu Touran jsou samozřejmě spojeny také náklady, které se týkají pojištění. To znamená, že vás nečekají pouze náklady vynaložené na pohonné hmoty ale také povinné pojištění vozidla. Povinné ručení je nařízeno ze zákona a každý vlastník osobního či jiného automobilu je povinen toto pojištění mít zřízené. Na trhu je v dnešní době hned celá řada komplexních pojistek, které zahrnují nejen povinné ručení, nýbrž také havarijní pojištění a jiná doplňková pojištění. Velmi významnou roli rovněž hraje také asistenční služba, která je u povinného i havarijního ručení potřeba a která vám nabídne takzvanou pomoc v nouzi nejvyšší.
Na portále e-pojistěni.cz si můžete pohodlně on-line zjistit, jaké povinné ručení by pro vás bylo nejideálnější. Využít k tomu můžete srovnávač e-pojisteni.cz, který za vás srovná nejlepší možné nabídky od všech pojišťoven. Stačí pouze, kdy uvedete údaje o svém vozidle, vaše osobní údaje a také účel, ke kterému budete vozidlo využívat. O ostatní se již postará tento chytrý srovnávač pojištění.
Pro mě byla nejvýhodnější AXA pojišťovna a také pojišťovna Direct
Pro mě osobně vyšla jako nejvýhodnější pojišťovna AXA s měsíční platbou za povinné ručení ve výši 2.981 Kč a dále pak pojišťovna Direct, která mi nabídla skvělých 3.126 Kč. Kromě toho jsem měla na výběr z rozšířeného pojištění skel, asistenci, úrazové pojištění, zapůjčení náhradního vozidla, úrazového pojištění řidiče, rozšířenou asistenci a také pojištění zavazadel od 250 Kč. Díky takovému pojištění bych se rozhodně nebála brázdit silnice od rána do večera.
Co se skrývá pod pojmem pojištění GAP?
Mít své auto je do značné míry velmi pohodné a rovněž také skutečně velmi nevděčné. Provozování vašeho vozidla je totiž zákonitě spjato hned s celou řadou ne úplně malých nákladů. Mimo jiné pouze samotným zakoupením cena vašeho vozidla začne neúprosně klesat, a to zhruba po třech letech, kdy se s vaším vozidlem dostanete zhruba na poloviční hodnotu.
Ochránit se můžete pojištění GAP
Ochránit se ovšem můžete svým pojištěním GAP, což v překladu znamená garantovaná ochrana majetku. Na českém trhu se toto pojištění již několik let vyskytuje, a to i přesto, že zatím zcela nedošlo k jeho výraznému rozšíření se. Dříve se pojištění vztahovalo k leasingu, dnes ho ovšem pojišťovna nabízí jako jakési připojištění k vašemu stávajícímu havarijnímu pojištění. Pojištění GAP vám tak zajistí, aby cena vašeho vozidla zůstala stejná, a to minimálně po dobu tří po sobě jdoucích let.
Totální škoda a pojištění GAP
Pokud dojde k nějaké havárii, při které se vaše vozidlo zcela zničí, uhradí pojišťovna tomuto majiteli pojistné plnění, a to jen ve výši jeho tržní ceny, od něhož mimo jiné odečte také jistou spoluúčast. To samé platí také v případě odcizení vozidla. V momentě, kdy majitel má sjednané pojištění GAP, tak je mu uhrazen celý rozdíl, a to mezi tržní a jeho původní cenou.
Pro novější modely vozidel se jistě vyplatí toto lukrativní pojištění sjednat.
V případě, kdy kupujete auto na úvěr, GAP rozhodně uzavřete
Pokud dojde ve vašem životě k situaci, kdy si budete pořizovat automobil na úvěr, rozhodně na pojištění GAP nezapomeňte. V případě, kdy by vám totiž během těchto tří let bylo vozidlo odcizeno či by bylo zničeno při havárii, o vozidlo byste přišli. Daný úvěr byste ovšem museli doplatit dle všech dohodnutých podmínek.
Výhodou tohoto pojištění je zejména stoprocentní krytí, a to včetně veškeré spoluúčasti, což je obrovský benefit, se kterým se u svého pojištění nesetkáte příliš často. Pokud by ovšem došlo ke krádeži vašeho vozidla či k poškození, dostali byste od pojišťovny částku, za kterou si podobný vůz pořídíte ve stejné hodnotě. Pojistná částka se často stanovuje na základě faktury vystavené za nákup nového vozidla. Výhodou tohoto pojištění tak je, že vám zabezpečí splácení celého úvěru i v případě, že jste si daného vozidlo pořídili za pomoci půjčky či leasingu. Nevýhodou poté je zejména fakt, že lze pojištění sjednat pouze na 3 až pět let. Rovněž se obvykle uzavírá pouze na koupi nového vozu a nikoliv ojetého. Za toto pojištění si rovněž budete muset připlatit. Čím dražší bude pořizovací cena auta, tím dražší bude vaše pojistka.
V každém případě je vhodné se podívat na epojisteni.cz, kde si můžete veškeré typy pojistných smluv projít a rovněž se něco málo dozvědět také o pojistném plnění GAP.