.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Volkswagen Passat [srovnání] 

 7 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Sjednání povinného ručení je zákonnou podmínkou pro provoz automobilu, jelikož pokrývá případné škody, které řidič právě prostřednictvím automobilu způsobí dalším osobám na majetku, případně újmy na zdraví. V tomto ohledu tak povinné ručení představuje nástroj, kterým je vždy dosaženo odpovídající kompenzace pro osoby, jež jsou postiženy určitou ztrátou zaviněnou řidičem. Výběr konkrétního pojišťovnického produktu řada lidí realizuje zejména v návaznosti na výši pravidelně placeného pojistného, ale také případných doplatků, které bude muset řidič v případě zaviněné nehody sám zaplatit. Také z tohoto důvodu je výběr vhodného produktu relativně komplexní záležitostí, kterou je nutné podrobně zvážit, aby byl zvolený produkt pro uživatele optimální.

K čemu slouží povinné ručení

Povinné ručení je ve své podstatě pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu nebo újmu. Jedná se i jeden ze dvou hlavních pojišťovnických produktů vztažených k provozu automobilu. Vedle legislativně požadovaného povinného ručení je možné uzavírat ještě havarijní pojištění, které pokrývá škody, jež mohou na automobilu vzniknout bez zavinění řidiče vyšší mocí či působením neznámého činitele. Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění klasický produkt pojištění majetku pro případy, kdy může dojít k jeho znehodnocení vnějšími faktory. Sjednávání povinného ručení i havarijního pojištění řeší lidé obvykle současně, nicméně uzavření havarijního pojištění není nezbytné a obvykle se vyplácí především u automobilů nových nebo jen mírně ojetých, které pro uživatele představují zásadní finanční náklad.

Podmínky uzavření povinného ručení

Při uzavírání smlouvy o povinném ručení se zohledňuje několik základních faktorů, které určí výši pojistného (jež je obvykle placeno ročně). Dokladem o zaplaceném povinném ručení je tzv. zelená, resp. bílá karta, která obsahuje údaje o automobilu i řidiči, a také aspekty pojištění. Samotná výše pojistného se pak odvíjí od následujících faktorů:

 • rozsah povinného ručení včetně případných připojištění, výše stanovených limitů, spoluúčast
 • parametry a výkon automobilu, jeho stáří a způsob užívání
 • charakteristika řidiče, zkušenosti a historie nehodovosti

Kromě uvedených ovlivňuje samozřejmě výši pojistného také přímo produkt a nastavené podmínky poskytovatele, případně aktuální akce či slevy nebo bonusy.

Rozsah povinného ručení

V základní formě pokrývá povinné ručení pouze vyplacení náhrady škody další osobě, která je účastníkem dopravní nehody a bude jí přiznána újma na majetku nebo zdraví. V tomto případě nemusí jít přímo o škodu na dalším automobilu, ale také na jiném typu majetku (movitém či nemovitém), či újmu na zdraví včetně trvalých následků či hospitalizace. Pro tyto účely se stanovují základní limity plnění, které v minimální výši činí 35 milionů Kč, mohou však dosáhnout mnohem vyšších částek, a poté také spoluúčast, jež velmi variabilně dále mění celkovou výši pojistného. Základní povinné ručení obvykle zahrnuje také alespoň částečné asistenční, a také právní služby.

Vedle tohoto základního pojištění je možné si povinné ručení sjednat v rozšířených variantách, které pokrývají další situace, případně doplňují pojištění odpovědnosti o připojištění na některé speciální součásti automobilu, u nichž je vysoká pravděpodobnost provozního poškození. U nových vozů se povinné ručení často rozšiřuje také o pojištění havarijní, které je při sjednání současně s povinným ručením obvykle levnější nebo je možné jej nastavit v lepších podmínkách. Na druhou stranu bývá kombinovaný produkt více omezen, co se týče výběru jednotlivých rizik, která je možné pojistit. U ojetých vozů se kombinace povinného ručení a havarijního pojištění rovněž vyplatí v případě, že pořizovací cena automobilu byla relativně vysoká a celkové stáří vozu (počítáno od první registrace) není velké.

Pojištění GAP

V případě, že vstupní investice do automobilu byla poměrně náročná, je dobré si současně s havarijním pojištěním sjednat také pojištění GAP (garantovaná ochrana majetku), jehož prostřednictvím je pojistné plnění při škodě způsobené na vlastním automobilu počítáno ze základní nebo smluvní hodnoty vozidla. Pojištění GAP je uzavíráno jako samostatná (volitelná) součást povinného ručení nebo havarijního pojištění, která sice zvyšuje celkovou hodnotu pojistného, výhodné je ovšem v případě, že je automobil pořizován na úvěr (leasing), jelikož v případě poškození je možné jeho prostřednictvím doplatit zbývající splátky. U nových vozů navíc velmi intenzivně klesá hodnota během prvních roku používání, využívat k pokrytí škod pouze havarijní pojištění s sebou nese výrazné riziko nízkého plnění v důsledku výpočtu z časové ceny.

Povinné ručení pro Volkswagen Passat - srovnání

Charakteristika řidiče a automobilu

Vedle specifického rozsahu pojištění povinného ručení mají vysoký vliv na výši pojistného parametry automobilu (značka, model generace, výkon motoru apod.), a pak také historie řidiče a lokalita a intenzita provozu automobilu. Model a značka vozu, a s nimi spojené provozní parametry specifikují výši pojistného. Pokud vezmeme vůz jedné řady, lze předpokládat, že se zvyšující se dobou provozu a omezenou výbavou bude hodnota pojistného vyšší. Naopak samotná cena vozu je výši pojistného přímo úměrná, přičemž pokud jsou ve výbavě zahrnuty zabezpečovací prvky, lze jejich pomocí cenu pojistného z povinného ručení zvýšit.

Vstupní investice do vybavení vozu se tak pozitivně promítne do ceny jeho pojištění. Poslední skupinou faktorů s velkým vlivem na výši pojistného jsou charakteristiky řidiče, tzn. jeho věk a zkušenosti převedené do řidičské historie (počet let bez nehody), a pakl také lokalita a míra vytížení, kterou s vozem zamýšlí. U vozů v bezpečných lokalitách s nízkou nehodovostí lze počítat s nižšími nároky na výší pojistného, stejně tak pokud bude automobil provozován v rámci soukromých účelů. Pokud je plánováno automobil využívat jako firemní nebo třeba pro potřeby autoškoly, bude povinné ručení u stejných vozů obvykle vyšší.

Povinné ručení pro vůz Volkswagen Passat

Vozy Volkswagen Passat se vyrábí již od roku 1973 a od té doby prošly celkem 8 generacemi, jež postupně změnily nejen jejich motorizaci, ale také celkový design či výbavu. Povinné ručení pro vůz Volkswagen Passat se proto bude pohybovat ve velmi velkém spektru možností především v závislosti na tom, o jakou generaci vozu se jedná.

Charakteristika vozů Volkswagen Passat

Poslední generace vozů Volkswagen Passat, tedy generace B8, je na trhu od roku 2014, kdy nahradila předchozí generaci prodávanou po dobu 4 let. Vůz je možné pořídit v benzínové i dieselové motorizaci, konfigurovatelné jsou následující druhy motorů a převodovek:

 • 1,5 TSI EVI s manuální 6stupňovou nebo automatickou 7stupňovou převodovkou
 • 2,0 TSI BMT se 7stupňovou automatickou převodovkou
 • 2,0 TSI BMT 4Motion s automatickou 7stupňovou převodovkou
 • 2,0 TDI s manuální 6stupňovou nebo automatickou 7stupňovou převodovkou
 • 2,0 TDI BMT 4Motion s automatickou 7stupňovou převodovkou
 • 1,4 TSI PHEV s automatickou 6stupňovou převodovkou

V současné době je možné vůz Volkswagen Passat pořídit ve 3 základních stupních výbavy, a to:

 • Business – v motorizaci benzín nebo diesel s kompletní výbavou airbagů a funkcí e-call, a také s přípravou na We Connect nebo We connect plus
 • Elegance – opatřená navigací a bezpečnějším designem
 • R-Line – ve sportovním provedení navíc s multifunkčním volantem

Všechny vozy Volkswagen Passat lze opatřit bezpečnostními technologiemi, které nejen snižují celkové riziko provozu vozidla, ale také případnou výši pojistného na povinném ručení. Hodnota vozů se v základní výbavě pohybuje mezi 800 000 K4 a 1 000 000 Kč.

Jak vybrat povinné ručení pro vůz Volkswagen Passat

Při výběru vhodného typu povinného ručení pro vozy značky Volkswagen Passat je dobré se orientovat především podle ceny, kterou za nový či ojetý vůz zaplatíte. Pokud kupujete nový vůz, není na škodu vybavit jej nadstandardním zabezpečením, které se pozitivně promítne nejen do hodnoty pojistného na povinné ručení, ale také na případné havarijní pojištění, které je možné sjednat jako jeho součást. U těchto vozů (především u nových a mladých ojetin) se výrazně vyplatí také pojištění GAP, zejména pořizujete-li vůz na leasing nebo operativní leasing. Pojistné na povinné ručení z tohoto vozu je velmi variabilní a může se pohybovat mezi přibližně 2000 Kč – 7000 Kč ročně podle toho, zda dosáhnete na slevy a bonusy vyplývající ze stáří a zkušenosti řidiče, lokality a intenzity provozu.

Vzhledem k velmi širokému spektru hodnot povinného ručení je v případě vozů značky Volkswagen Passat silně doporučováno provést si srovnání nabídek, které odpovídají právě vašim podmínkám, můžete tak narazit na velké rozdíly při stejném rozsahu pojištění. K tomuto účelu je ideální využít online srovnávačů, jako je např. epojisteni.cz. Právě tato platforma nabízí možnost zadat pouze základní údaje, které poslouží k vyhodnocení optimálních nabídek, jež jsou dále upřesněny prostřednictvím telefonního rozhovoru. Chcete-li tedy dostat veškeré informace rychle a přehledně a následně se rozhodovat na základě kompletních podkladů k možným pojišťovacím produktům od různých subjektů souhrnně, představuje platforma epojisteni.cz ideální nástroj.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}