.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Volkswagen ID.3 [srovnání] 

 23 srpna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Volkswagen ID.3 předznamenal novou éru v historii německé automobilky. Proč byl tento vůz tak přelomový a jak si na něj sjednat povinné ručení.

O modelu Volkwagen ID.3

Německá automobilka Volkswagen na trhu působí už od roku 1937. Na svém počátku prosazovala především ideu lidového vozu. Tohoto úkolu se měl ujmout konstruktér Ferdinand Porsche, otec Ferryho Porsche, který v automobilovém průmyslu později proslul rovněž, a to jako konstruktér sportovních vozů.

Model Volkswagen ID.3 znamenal pro automobilku přelom. Šlo o první sériový elektromobil. Jeho koncept se objevil v roce 2016, o čtyři roky později se automobil představil široké veřejnosti.

V recenzích byla verze ID.3 označována jako elektromobil pro masy. Avizován ostatně byl jako elektrická alternativa modelu Golf. Zařazuje se mezi vozidla nižší střední třídy.

Na klasickém hatchbacku byl vyzdvihován mimo jiné i jeho design. Po technologické stránce je v první řadě nutné k tomuto elektromobilu dodat, že byl postaven na platformě MEB (Modular Electric-drive matrix).

Volkswagen se na český trh podíval s bohatou výbavou tvořenou osmnáctipalcovými ocelovými koly, diodovými světlomaty, zadními bubnovými brzdami nebo třeba tempomatem. I tuzemští motoristé mohli počítat s vyšší výkonovou verzí 150 kW. Druhý stupeň baterií nabídl kapacitu 58 kWh. To v praxi umožnilo normovaný dojezd až 420 km podle metodiky WLTP.

Elektromobilita se tak stala nikoli budoucností dopravy, ale její současností. S příslovečnými prvními vlaštovkami se tak už můžeme potkat i na tuzemských silnicích. I z vlastnictví elektromobilu však vyplývají pro jeho majitele určité povinnosti.

Potřebuje elektromobil povinné ručení?

Ano, také elektromobil musí mít, stejně jako jiné vozy sjednáno povinné ručení. Zákonem je vyžadováno proto, aby byla zajištěna zodpovědnost za škody způsobené provozem vozidla. V Česku problematiku upravuje přesněji zákon 168/1999 Sb.

Z tohoto pojištění jsou uhrazeny veškeré škody, které eventuálně můžete na silnici svým vozidlem způsobit. A to jak na majetku, tak i na zdraví třetích osob. Pokud už se nehoda stane, příslušnou částku za vás pojišťovna zaplatí.

Co je Česká kancelář pojistitelů

Česká kancelář pojistitelů je profesním sdružením poskytovatelů tohoto typu pojištění. Zřízena je již vzpomenutým zákonem.

Kontrolu nad jejím působením vykonává Česká národní banka. Mezi povinnosti ČKP patří i vymáhání příspěvků do garančního fondu. Z tohoto fondu se následně hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly, případně i ty, které způsobí nezjištěný pachatel rovněž nezjištěným vozem.

Jak se liší povinné ručení elektromobilu a klasického auta?

Povinné ručení elektromobilu se ve srovnání s pojistkou pro klasické vozy liší především zásadním parametrem – cenou.

Motorista, který brázdí silnice ekologickým vozem, může ušetřit až desítky procent. Provoz elektromobilu je šetrný a zároveň levný. To se následně projeví i v povinném ručení.

Důvodem je to, že elektromobil nedisponuje motorem, ale jezdí na baterii. Původní metodika výpočtu ceny povinného ručení kalkulovala jakožto s jedním z nejpodstatnějších parametrů s objemem a výkonem motorové jednotky.

Pojišťovny však na trend elektromobility ještě povětšinou nijak speciálně nezareagovaly. Těchto automobilů hostí české silnice dosud relativně málo. S novým typem vozů si zatím poradily tak, že je jednoduše zařadily do nejnižší kubatury.

A z toho mohou majitelé těžit, získají tak právě levné povinné ručení. Ceny díky tomu jsou, pokud ne výhodnější, tak přinejmenším srovnatelné s cenami za pojištění konvenčních vozů. V některých případech však motorista zaplatí i méně než 2000 Kč za rok.

České pojišťovny už také museli přijít se specifickými asistenčními službami. Motorista s porouchaným elektromobilem potřebuje například odtah k nabíjecí stanici, případně ocení nastartování při vybitém akumulátoru.

Povinné ručení pro Volkswagen ID.3: srovnání

Kde si vybrat vhodné povinné ručení?

Na cenu však mají vliv ještě i další parametry. Především se jedná o trvalé bydliště motoristy, jeho věk a počet bonusových měsíců. Dále tuzemské pojišťovny zohledňují i značku vozu, rok výroby, případně počet najetých kilometrů.

Nejhůř na tom tak bude modelový mladý motorista z Prahy, který už zavinil dopravní nehodu. Tomu se povinné ručení zdraží, neboť i on bude z pohledu pojišťovny rizikový.

Je proto stále vhodné si nabídky jednotlivých pojišťoven porovnat. K tomu vám poslouží internetové kalkulačky. Do tzv. srovnávačů stačí vepsat požadované údaje a nechat si přehledně porovnat dostupné nabídky.

V tuzemsku působí již řada takovýchto portálů. Mezi ty nejoblíbenější a uživatelsky nejpřívětivější patří portál ePojištění.cz.

Mějte na paměti, že nejlevnější pojištění neznamená nutně nejlepší. Zvažujte spíše poměr ceny a výkonu. Vaše pojištění by vám mělo vykrýt veškerá rizika, poskytnout v příslušném rozsahu asistenci a mít adekvátně nastaveny pojistné limity.

Nebojte se změn

Ani v případě, že už povinné ručení máte, se nemusíte zříkat změny. Jestliže je pro vás stávající pojistka nevýhodná, je na místě ji včas vypovědět.

Smlouva se prodlužuje automaticky. Pokud si tak pojistku u stávajícího poskytovatele dále držet nechcete, musíte ji vypovědět 6 týdnů před datem výročí, tedy před datem uzavření smlouvy. Pojišťovna však může být přístupná dohodě i za předpokladu, že jste příslušnou lhůtu nestihli.

Novou pojistku si navíc můžete pohodlně sjednat i přes internet. V současnosti už tuto volbu umožňuje většina českých pojišťoven. Provizorní zelenou kartu obdržíte ihned e-mailem, můžete proto obratem začít jezdit. Ta řádná vám společně s potvrzením, že jste si povinné ručení řádně sjednali, přijde poštou během několika dní.

Jak to bude v budoucnu

Doba levného povinného ručení však dost možná v čase skončí. Důvodem je hlavně to, že si pojišťovny uvědomují, že elektrická vozidla způsobují vyšší škody, a to dle dostupných statistik až o 40 %. V roce 2018 činila průměrná výše škody 58 474 Kč.

Pojišťovny uvádějí, že u elektromobilů je výrazně vyšší riziko škody. Současně počet škod způsobených těmito vozy narůstá. Tichý chod vozu je dále riskantnější pro chodce. Otázka speciální kategorie pojištění pro tyto automobily je tak do budoucna otevřená.

Ostatně některé pojišťovny už v Česku výkon motoru v návaznosti na celkovou hmotnost při kalkulaci uvažují. V potaz je nutné vzít i výrazné zrychlení. Problém představují u elektromobilů také baterie, u nich může dojít k poškození a posléze i ke zkratu. Jsou však jen velmi obtížně uhasitelné. Pohyb elektrických vozidel na silnici tedy má bezesporu svá rizika, která hrají roli u případné nehody.

Svébytnou problematikou jsou i servisy. Ani síť autorizovaných servisů není v tuzemsku příliš rozsáhlá. Ostatně celý problém začíná už u škol, které vychovávají budoucí automechaniky. Zařazování elektromobily do učebních osnov, které mají připravit odborníky, je zatím v počátcích. Elektromobily tak stále doprovází řada otazníků.

Jakmile se českým pojišťovnám pořadí nasbírat dostatek podkladů, bude možné odhadovaná rizika analyzovat. Trvat to bude v řádu několika let, během nichž se bude celá problematika ustalovat.

Pojišťovny však zároveň upozorňují na to, že posuzovat elektromobily z čistě matematického hlediska není úplně na místě. Nutně by pojištění pro ně muselo být vždy dražší. Přesto si však pojišťovny uvědomují, že vzhledem k šetrnosti vůči životnímu prostředí, je vhodné motoristy motivovat k tomu, aby se elektrickému pohonu nevyhýbali.

Vyplatí se majiteli elektromobilu havarijní pojištění?

Zatímco na povinném ručení majitel elektromobilu ušetří, za havarijní pojištění si naopak bude muset připlatit.

Důvodem je hlavně vysoká pořizovací cena vozu. Tržní hodnota vozidla je totiž stěžejním faktorem, který je nutný do výpočtu ceny havarijní pojistky zahrnovat. Přesto se však u elektromobilů havarijní pojištění vyplatí.

Důvodem je hlavně jejich baterie. Ta tvoří více než 60 % ceny nového vozu. Riziko, že se při nehodě poškodí, je přitom značné. Prakticky tak nebývá problém i dvouletý vůz „poslat“ i do tzv. totální škody. Taktéž prakticky při jakémkoli poškození hlavního kabelového svazku bývá nutné baterii vyměnit.

Nesouvisí to přitom příliš s vašimi řidičskými zvyklostmi. Zkušenosti již ukázaly, že se takové nehody dějí i motoristům disciplinovaným.

Co je to GAP

Guaranteed Asset Protection neboli garantovaná ochrana majetku chrání hodnotu vašeho majetku. Využijete ji při zmiňované totální škodě. V takovém případě vám GAP pokryje rozdíl mezi tržní a pořizovací cenou. Pojišťovna vám tedy vyplatí částku, které odpovídá sumě, za kterou jste si pořídili nové vozidlo.

Tržní cena se od té pořizovací běžně liší od desítky nebo stovky tisíc, protože automobil běžně velmi rychle ztrácí na hodnotě. Za pojistku byste si proto nové auto pořídit standardně nemohli. GAP tento problém řeší. Původně byl součástí leasingu, v čase se však z tohoto pojištění stala důležitá součást havarijní pojistky.

Pojištění GAP se proto zásadně vyplatí pořídit pro nová auta. Platnost takové pojistky je na dobu 3 let. V Česku však toto pojištění stále není příliš rozšířené a nenabízí jej každá pojišťovna. Mezi ty, které běžně GAP v portfoliu produktů mají, patří například Allianz, AXA, Česká pojišťovna nebo UNIQA.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}