Volkswagen Arteon je automobil, který si získal řadu příznivců. Čím? A na co byste neměli zapomenout, než usednete za volant?
O automobilce Volkswagen a modelu Arteon
Německá automobilka byla založena v roce 1937 v Berlíně. Dnes však sídlí v německém Wolfsburgu. Původně se navíc jmenovala Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH. Teprve v roce 1938 se přejmenovala na Volkswagenwerk GmbH.
K založení firmy přispěla dnes pravděpodobně nejkontroverznější postava německé historie – Adolf Hitler. Jeho záměrem totiž bylo vytvoření lidového vozu pro všechny obyvatele Německa. Ostatně i odtud název celé značky (Volkswagen alias lidový automobil).
Ferdinand Porsche, jemuž byl celý úkol zadán, měl pověření již od roku 1934. Celý projekt nicméně utrpěl velmi nejasným způsobem financování. Oficiálně se tak mohl rozběhnout až roku 1937, který dnes považujeme za počátek historie této společnosti.
Aktuálně je Volkswagen jedním z největších světových automobilových koncernů. Ve své nabídce má v současné době následující modely: Amarok, Arteon, Caddy, Crafter, Golf, Passat, Polo, Sharan, Tiguan, Touareg, Touran, T-Roc, Transporter a Up!
V portfoliu značky se nachází model Arteon už od roku 2017. Jde o pětimístný liftback, který je největším rodinným vozem automobilky. Patří do kategorie vyšší střední třídy. Svého času šlo dokonce o vlajkovou loď značky, nicméně záhy model Arteon z pomyslného trůnu sesadil Touareg.
To však nijak nedegradovalo popularitu tohoto vozu mezi motoristy. Konkrétně na českých silnicích nejspíše potkáte verze Elegance a R-Line.
Hlavními devizami automobilu ve své době byly primárně luxusní výbava a nízké provozní náklady. Na výběr dostává motorista hned několik verzí naftových i benzinových motorů. Základním motorem se stala nová patnáctistovka TSI.
Jak si sjednat povinné ručení na Volkswagen Arteon
Pokud máte tento vůz doma i vy, určitě vás bude zajímat, jak si na něj sjednat povinné ručení a nedopustit se při tom fatálních chyb.
Řešení povinného ručení vás čeká jako na každého majitele auta. Toto pojištění je totiž nedílnou součástí provozu vozidla. Ostatně nesnažit se z povinnosti vyvázat je ve vašem vlastním zájmu. Z povinného ručení se totiž hradí škody způsobené provozem vozu na majetku i na zdraví.
V České republice tuto náležitost ukládá pro všechna vozidla platná legislativa. Problematika je konkrétně upravena zákonem č. 168/1999 Sb. Vzhledem k tomu, že nepojištěné vozidlo je tak vlastně porušením zákona, hrozí motoristům pokuta ve výši 5 000 až 40 000 Kč.
Pokud vás navíc zkontroluje hlídka a vy nepředložíte zelenou kartu jakožto doklad o platném pojištění, postihnout vás může i bloková pokuta na místě. Dosáhnout může částky v rozmezí 1 500 až 3 000 Kč.
Finančně citelnější však je spíš to, že odpovídáte v plném rozsahu za případné způsobené škody. Pokud uvážíme, že konkrétně v loňském roce uváděla Česká asociace pojišťoven jako průměrnou výši újmy na zdraví 380 000 Kč, ale v případě trvale poškozeného zdraví se může škoda vyšplhat i do desítek milionů korun, nejedná se o nijak zanedbatelné částky. Mít správně sjednanou pojistku se tak určitě vyplatí. Které zásadní chyby motoristé v povinném ručení dělají?
Pokud vozidlo nemám v provozu, pojistit se nemusím
První zásadní chyba nastává již v bodě, kdy si řidiči v dobré víře myslí, že s vozem, kterým nejezdí, přece nemohou způsobit škodu. Tedy nepotřebují ani pojistku.
Logika je to nicméně chybná. Vaše vozidlo stále má registrační značky i technický průkaz. To znamená, že se vás dál týká i povinnost mít sjednané povinné ručení. Pakliže povinné ručení platit za této situace nechcete, měli byste oficiálně odevzdat značky do depozitu.
To znamená, že musíte dojít na úřad s rozšířenou působností a tam tabulky s registračními značkami a osvědčení o registraci vozu (malý technický průkaz) odevzdat. Za úkon se platí správní poplatek ve výši 200 Kč. Vozidlo sem uložíte na maximálně 18 po sobě jdoucích měsíců. Případně si můžete lhůtu prodloužit o dalších až 6 měsíců.
S sebou si kromě malého technického průkazu vezměte i „velký techničák“ a občanský průkaz. Doneste si i správně vyplněnou žádost.
Naopak pro opětovné vyzvednutí značek z depozitu budete potřebovat hlavně technický průkaz. Protože byste měli mít sjednané povinné ručení a vůz musí projít technickou kontrolou, musíte už u sebe mít i doklad o novém povinném ručení a protokol o technické prohlídce.
Jak je to s příspěvkem do garančního fondu
Garanční fond vznikl v roce 2001 a spravuje ho Česká kancelář pojistitelů. Je určen pro úhradu škod, které způsobí nepojištěné automobily. Škoda je následně zpětně vymáhána po nepojištěném motoristovi. Jde tedy o jakousi záruku, že poškozený se řádně dostane k finanční kompenzaci i přesto, že viník nehody neměl platné pojištění.
Do fondu přispívají hlavně pojišťovny. A to částkou ve výši 3 % celkově uhrazeného pojistného za každý rok. Nicméně ČKP pravidelně zjišťuje, který motorista není pojištěn. A pokud na někoho takového narazí, rovnou ho obešle výzvou k zaplacení příspěvku. Ten se počítá za každý den bez pojištění a pohybuje se v rozmezí 4 do 93 Kč.
V rámci své ochrany tak jednoduchým výpočtem nutně každý motorista musí dojít k tomu, že mít povinné ručení je výrazně bezpečnější, ale i levnější.
Chci ušetřit, tak si pořídím nejlevnější pojistku
Když už mě zákon nutí povinné ručení mít, tak na něm ušetřím, myslí si mnoho majitelů aut. Hledají proto tu nejlevnější možnost.
To se ale v konečném důsledku nemusí vyplatit. Povinné ručení pak jednoduše nevykrývá to, co by mělo. A to ať už z důvodu příliš nízkých limitu nebo kvůli chybějícím připojištěním. A jak již bylo uvedeno, škody z dopravních nehod bývají značné.
Vyšší pojistné limity vám mohou povinné ručení zdražit o pouhých 100 Kč. Adekvátní připojištění vyjde na 500 až 1200 Kč za rok. To jistě také není likvidační částka. Ušetřit vám však může nemalé starosti.
Myslete i na vhodné asistenční služby. Postarají se vám o opravu či odtah auta, ale také například zajistí nocleh. V případě nouze jsou neocenitelné. Základní asistence bývá zdarma, širší rozsah služeb už si musíte doplatit navíc.
Zvažte dále, jestli musíte šetřit za každou cenu. Pro nové vozy se vám vyplatí také havarijní pojištění společně se sjednanou pojistkou GAP.
Jak ušetřit na povinném ručení
Pokud chcete nebo musíte na povinném ručení šetřit, čiňte tak účelně. Statistiky paradoxně uvádějí, že 7 z 10 lidí zbytečně přeplácí povinné ručení.
Ušetřit na pojistce je tedy možné, a to aniž byste se ošidili o potřebnou kvalitu služeb. Stačí si pečlivě porovnat nabídky dostupné na současném trhu. Kvůli tomu navíc dnes už nemusíte obcházet jednotlivé pojišťovny.
Jednoduchou kalkulaci si zvládnete spočítat sami doma. Stačí si na internetu najít srovnávače. Srovnávání cen je v současnosti před pořízením služby či zboží velmi spolehlivou metodou, která vám prozradí, jestli neplatíte zbytečně moc.
Do srovnávače stačí zadat příslušné údaje a nechat si nabídky jednoduše porovnat. V Česku funguje vícero internetových srovnávačů, k nejoblíbenějším portálům tohoto typu však jednoznačně patří web ePojištění.cz.
Vyplatí se vám hlavně bonus
Významně vám ušetří hlavně zodpovědná jízda, a to díky systému bonusů. Bonus na povinném ručení je sleva, která je vyjádřena v procentech. Počítá se vždy za danou dobu sjednaného povinného ručení, během níž nevznikla žádná pojistná událost.
Obecně platí, že bonus se poskytuje už za prvních 12 měsíců tzv. bezeškodního průběhu. Výše slevy však není jednotná, protože každá pojišťovna používá jinou metodiku výpočtu. Ale bonus většinou hraje v celkové ceně povinného ručení zásadní roli. Podrobnosti naleznete vždy v pojistných podmínkách, o kterých bude řeč dále.
Nečetl jsem smlouvu a neznám pojistné podmínky
Nečíst cokoli, co podepisujete, je zásadní chybou. Tato teze platí obecně a povinné ručení není výjimkou.
Pojistné podmínky byste měli číst. Vyhraďte si na to dostatek času a případně se i ptejte, pakliže některým pasážím nerozumíte. Zejména je nutné se seznámit se systémem výluk. Tedy číst ony nepříliš populární pasáže psané malým písmem.
Výluky se navíc rozdělují na ty, které jsou vyjmenované už v zákoně, a na ty, které si každá pojišťovna stanovuje sama. Mezi zákonem dané výluky můžeme zařadit:
- újmu na vozidle, jehož provozem byla újma způsobena, jakož i na věcech přepravovaných tímto vozidlem
- újmu, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla újma způsobena
- škoda vzniklá mezi vozidly jedné jízdní soupravy tvořené – motorovým vozidlem a přípojným vozidlem
- škodu vzniklou manipulací s nákladem stojícího vozidla
- škodu, kterou je pojištěný povinen nahradit svému manželu/ce nebo osobám s pojištěným žijícím ve společné domácnosti s výjimkou újmy, která má povahu ušlého zisku, jestliže tato újma souvisí s újmou na zdraví nebo usmrcením
- újmu způsobenou provozem vozidla při teroristické nebo válečné události
- újmu způsobenou provozem vozidla při jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži
- škodu vzniklou v případě střetu vozidel, která jsou ve vlastnictví téže osoby
Důležité je seznámit se s těmito výjimkami také ve chvíli, kdy odjíždíte z ČR. I v zahraničí vám může povinné ručení platit, je však nezbytné si předem zjistit, zda se na danou zemi právě nevztahuje výluka. Vyčtete to ze zelené karty.