.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Škoda Scala [srovnání] 

 19 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Při nákupu nového vozu je potřeba vedle klasických činností jako je posouzení vzhledu a jízdních vlastností uvažovat také o tom, jaký typ pojištění pro vůz vybavit. Majiteli vozu se pak nabízí dvě základní možnosti, a to povinné ručení a havarijní pojištění, přičemž povinné ručení představuje zákonem požadované pojištění, které je nutné k vozu platit vždy. Jedná se o pojištění, jež chrání jak majitele či provozovatele vozu, tak osoby, které jsou provozem ohrožené. Základní podoba povinného ručení pokrývá škody způsobené provozováním vozidla na cizím majetku při zavinění dopravní nehody, lze jej však rozšířit také o další doplňková připojištění, které celý produkt pro uživatele zvýhodňují a činí z něj velmi flexibilní typ pojištění. Díky povinnému ručení tak může majitel, resp. provozovatel automobilu získat také krytí pro případy nezaviněné dopravní nehody, dodatečné služby či kompletní asistenci.

Co je povinné ručení a k čemu slouží

Povinné ručení je pojišťovnický produkt patřící do kategorie zákonného pojištění odpovědnosti, konkrétně se jedná o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které je vyžadováno legislativně – jednoduše řečeno – bez povinného ručení nelze s autem jezdit. Zřízením povinného ručení získává automobil tzv. zelenou kartu, jež představuje mezinárodně platné osvědčení. V rámci povinného ručení lze uplatňovat několik typů krytí, ty základní zahrnují:

 • pojištění škody na cizím majetku nebo zdraví
 • právní služby
 • asistence

Kromě uvedeného může dle poskytovatele pojištění dále pokrývat náhradu ušlého zisku způsobenou nemožností provozovat vozidlo, výdaje na zdravotní péči, ale i úrazové pojištění řidiče i všech spolujezdců a připojištění částí automobilu s vyšším rizikem poškození (například autoskel) či některých rizik obvykle spadajících do havarijního pojištění. Komplexně pak cena pojistného vyplývá z několika specifik pojistné smlouvy – kromě jejího samotného rozsahu pojištění se jedná především o nastavené limity plnění, druh pojištěného vozidla a zkušenosti provozovatele.

Jak vybrat vhodné povinné ručení pro váš vůz

Při sjednávání povinného ručení je dobré provést srovnání nabídek jednotlivých poskytovatelů. K tomuto účelu lze využít buď přímého kontaktu s pojišťovnami, které mají povinné ručení ve svém portfoliu produktů, nebo se obrátit na zprostředkovatele. Asi nejjednodušší cestou, jak dosáhnout rychlého srovnání nabídek a posoudit tak optimální výši pojistného a ohledem na konkrétní krytí je využití online portálů, jež umožňují zadání veškerých parametrů smlouvy. Takovým portálem je i epojisteni.cz, které na základě zadaných vstupů vrátí pro dané údaje nejvýhodnější nabídky. Standardně je do srovnávače nutné zadat následující data:

 • typ vozidla včetně technických parametrů, které od sebe odlišují jednotlivé modely
 • zkušenosti řidiče a historii pojištění
 • region, v němž bude vozidlo provozováno
 • rozsah povinného ručení, limity krytí a požadovaná připojištění

Povinné ručení pro automobil Škoda Scala

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují předpokládanou výši pojistného při sjednávání povinného ručení, je typ, resp. model vozidla a jeho parametry včetně výbavy, které specifikují nejen zabezpečení a rizikovost provozu, ale hlavně kupní cenu automobilu. Ta je důležitá především pro stanovení limitů plnění a také pro celkovou hodnotu majetku, který je pojišťován. Velkou roli proto při zřizování povinného ručení hraje také to, zda se jedná o automobil nový nebo ojetý.

Charakteristika automobilu Škoda Scala

Automobil Škoda Scala je poměrně novou značkou, která se na trhu objevila v roce 2019 a v současné době je vyráběn pouze v první generaci. Tento variabilní vůz je možné zakoupit ve třech výbavových stupních, a to:

 • Ambition – s pokročilým osvětlením, senzory, výbavou interiéru a designovým řešením vnitřních povrchů a asistentem pro identifikaci překážek v cestě
 • Style – navíc obsahuje parkovacího asistenta, multifunkční volant, odolnější kola a tlačítko Easy Start
 • Monte Carlo – s parkovací kamerou a asistentem pro přejíždění mezi pruhy, panoramatickou střechou a bezklíčovým zamykáním i startováním

Škoda Scala je automobil střední třídy, který se řadí do kategorie tzv. hatchbacků, tedy automobilů se zavazadlovým prostorem dostupným ze zadní řady sedadel. Zavazadlový prostor je optimalizovaný tak, aby byl menší ale dostačoval předpokládanému využití vozu. Přestože se jedná prakticky o nástupce vozu Škoda Rapid, jehož výroba byla ukončena, designově se mu příliš nepodobá – jako nástupce je označován zejména proto, že nyní vyplňuje velikostní mezeru mezi automobily Škoda Fabia a Škoda Octavia. Modely automobilu Škoda Scala mohou být vybaveny šesti různými motory kombinovanými s mechanickou nebo automatickou převodovkou. Jedná se o:

 • 1,0 TSI s 5stupňovou nebo 6stupňovou mechanickou převodovkou, nebo s 7stupňovou automatickou převodovkou
 • 1,5 TSI s 6stupňovou mechanickou převodovkou nebo 7stupňovou automatickou převodovkou
 • 1,0 TGI s 6stupňovou mechanickou převodovkou

Běžným palivem pro vozy je benzín kromě motoru TGI, který je poháněn plynem. Velikou výhodou všech vozů tohoto typu jsou pokročilé bezpečnostní prvky zahrnující vedle různých asistentů také velmi dobrou výbavu interiérovými airbagy. Cena automobilů Škoda Scala se mezi jednotlivými stupni výbavy a s ohledem na zvolený typ pohonu pohybuje přibližně od 400 000 Kč do 550 000 Kč.

Povinné ručení pro Škoda Scala - srovnání

Povinné ručení pro automobil Škoda Scala

Povinné ručení pro jednotlivé typy vozů se, jak již bylo řečeno, odvíjí od několika typů vstupních dat. Primárně se jedná o krytí, které má pojistka poskytovat – v tomto ohledu lze specifikovat následující:

 • limity plnění pro případ způsobení škody na majetku nebo zdraví jiné osoby při zaviněné havárii
 • přímá likvidace v případě, že dojde k totální škodě na vozidle
 • právní ochrana
 • asistenční služby

Hlavním parametrem, který pak ovlivňuje cenu pojistného, jsou právě stanovené limity pro krytí, jejichž minimální hodnota je v současné době stanovena na 35 milionů Kč, ale obvykle se doporučuje sjednání hodnoty vyšší, a dále pak spoluúčast. Vedle uvedeného se dále může povinné ručení vztahovat také na úrazové pojištění osob jedoucích ve vozidla, nižší verze doplňkového havarijního pojištění, připojištění skel apod. Pro výši pojistného plynoucího z povinného ručení je pak nutné zohlednit také:

 • typ automobilu a výkon motoru
 • druh pohonného paliva
 • stáří vozu (jedná se o uvedení data první registrace, které určuje, zda se jedná o vůz nový nebo ojetý)
 • adresu a věk provozovatele/majitele automobilu
 • řidičskou historii provozovatele/majitele vozu

Povinné ručení pro vozy značky Škoda Scala může u různých poskytovatelů dosáhnout velmi variabilních částek, standardně se pohybuje mezi 2000 – 6000 Kč ročně s ohledem na výbavu.

Havarijní připojištění a GAP

Pokud k povinnému ručení sjednáváte také havarijní připojištění, můžete do povinného ručení zahrnout také garantovanou ochranu majetku, tedy pojištění označované zkratkou GAP. Jedná se o pojištění, které zajistí, že po stanovenou dobu bude krytí pojistných událostí vyplývajících ze škod způsobených na vašem vozidle, počítáno z původní (kupní nebo smluvní) ceny automobilu, nikoliv z částky snížené o opotřebení. Toto pojištění je výhodné především v prvních letech používání nového vozu, kdy rapidně klesá jeho cena. Toto pojištění využijí zejména lidé, kteří si pořídili automobil na úvěr a v době nehody s vysokou až totální škodou jej stále splácejí.

Postup při výběru vhodného typu povinného ručení na epojisteni.cz

Chcete-li mít jistotu, že pro svůj vůz dosáhnete na povinné ručení optimálního krytí při minimálních nákladech, je ideálním postupem využití online srovnávačů. Jedním z velmi přesných srovnávačů je epojisteni.cz. Postup pro získání vhodné nabídky povinného ručení pro váš vůz prostřednictvím portálu epojisteni.cz je velmi jednoduchý – stačí zadat všechny potřebné údaje, zahrnující typ vozidla, jeho předpokládané využití, značku a pak údaje o řidiči včetně bonusových let. K interaktivnímu formuláři se dostanete jednoduše přes postranní nabídku rychlých odkazů.

Na základě uvedených informací pak bude vyhodnoceno předběžné portfolio produktů, jež vám budou představeni přímo zástupcem společnosti během telefonního rozhovoru, který umožní upřesnit detaily konkrétního klienta a situace. Velikou výhodou využití služeb srovnávače epojisteni.cz je dostupnost dat, která byste jinak složitě získávali přímo od poskytovatelů pojištění, k nimž mají zaměstnanci portálu přístup.

Ty zahrnují především podrobnější obsah nabídek jednotlivých pojišťoven a také podmínky, které ovlivňují výši pojistného, jež často nejsou dostupné přímo na webu poskytovatele. Díky tomuto nástroji je možné si zřídit povinné ručení v rozsahu, který bude co nejlépe odpovídat potřebám a požadavkům klienta při nejnižší možné výši pojistného. Chcete-li získat více informací o možnostech povinného ručení nebo dalších pojišťovnických produktů (ať už se jedná o pojištění majetku, odpovědnosti nebo například životní pojištění), prohlédněte si stránky portálu epojisteni.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}