.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Škoda Octavia [srovnání] 

 11 června, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Vozy Škoda Octavia pocházejí z dílny tuzemského výrobce Škoda Auto. Proč jsou tyto automobily tak populární a jak a kde si vybrat nejvýhodnější povinné ručení na tento automobil?

Jak vznikla Škoda Octavia

Škoda Octavia je automobil příslušející do nižší střední třídy. Tento typ vozu se vyrábí od roku 1996 jakožto navazující na původní Octavii ze 60. let. Aktuálně jej automobilka produkuje již ve čtvrté generaci. Ta se představila roku 2019.

Původně se v roce 1996 Octavie vyráběly jako liftbacky. Od roku 1998 je na trhu i verze kombi. Škoda Octavia se stala nejoblíbenějším automobilem značky Škoda. Je to především z toho důvodu, že si na trhu drží svou cenu. Jen do konce roku 2019 se tak vyrobilo více než 6 milionů vozů všech generací.

Novodobá Octavie tak patří dosud k důležitým pilířům tuzemské automobilky. Máte i vy tento legendární vůz ve své garáži? Pak vás bude zajímat, jak vybrat to nejlepší povinné ručení právě pro modely Škoda Octavia.

Jak si vybrat povinné ručení

Povinné ručení je ze zákona nezbytné pro všechny majitele automobilu. Jde přitom o poměrně zásadní položku v rozpočtu každého motoristy.

Tento typ pojištění chrání vás jako vlastníka vozidla, ale i další účastníky silničního provozu. Povinné ručení se správně jmenuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Oficiální název lépe než vžité označení reflektuje, k čemu slouží.

Pojistka je určena ke krytí škod, které řidič způsobí svým vlastním vozem někomu jinému. Obecně tedy do škod, které lze pokrýt z povinného ručení můžeme zahrnout:

  • škody vzniklé na zdraví nebo usmrcením, případně též náklady na léčbu

  • škody věcného charakteru

  • škody mající povahu ušlého zisku

  • účelně vynaložené náklady

Z logiky věci se u povinného ručení pochopitelně nepočítá s žádnou spoluúčastí, která je obvyklá u havarijního pojištění. Poškozené straně zaplatí pojišťovna celou částku.

Kdy si sjednat povinné ručení

Říkáte si, že s placením pojišťovně zase tolik nebudete spěchat? To je zásadní chyba. Povinné ručení byste měli mít sjednáno nejlépe už ke dni podpisu kupní smlouvy o prodeji vozidla.

Rozhodně by bylo tedy omylem čekat, až se vaše jméno oficiálně ocitne v registru vozidel. Ostatně úřad vám automobil bez povinného ručení ani nepřepíše. A provozovat nepojištěný vůz jednoduše nesmíte, otálení se vám tedy jednoznačně nevyplatí.

Jak moc záleží na ceně

Nejlevnější nabídka neznamená nevyhnutelně nejlepší, přestože oprávněným zájmem motoristy je maximálně ušetřit.

Každý majitel vozu by si však měl především uvědomit, co si sjednává a proč. Jen tak může zodpovědně posoudit, jestli povinné ručení vyhovuje jeho potřebám. A právě to je stěžejní. Které faktory jsou pro výběr vhodného pojištění vedle ceny podstatné?

Rozsah povinného ručení

Důležitý je především rozsah asistenčních služeb. Jednotlivé pojišťovny se liší v tom, jaké služby jsou schopny nabídnout v základním produktovém balíčku zdarma a které si budete muset připlatit nadstandardně.

Asistenční služby mají svůj význam v případě poruchy i nehody. Nemusíte se tak bát, že s autem někde zůstanete nečekaně „viset“. Asistence se postará o opravu vozidla, zařídí jeho odtah, případně i posádce zajistí nocleh.

Povinné ručení pro Škoda Octavia

Dostupná připojištění

Pojišťovny o zájem svých klientů bojují též prostřednictvím různých připojištění. Mnoho z nich bylo doposud výsadou primárně havarijního pojištění.

Zejména tehdy, pokud si i havarijní pojistku plánujete sjednat, důkladně si ověřte, které pojištění je již její součástí, ať si nemusíte sjednávat krytí těchto rizik dvakrát a především je zbytečně platit. To se týká především těch, kteří mají v garáži vozidlo nové.

Naopak majitelům starších aut se obvykle doporučuje si sjednat pouze povinné ručení společně s dalšími připojištěními. Mít samostatné havarijní pojištění by se těmto motoristům jednoduše finančně nevyplatilo. Havarijní pojištění má navíc smysl zejména tehdy, potřebujete-li krýt větší škody. U drobností typu čelního skla zpravidla není důvod si jej sjednávat.

K doplňkovým připojištěním v rámci povinného ručení můžeme zařadit:

  • pojištění čelního nebo všech skel ve vozidle,

  • pojištění osob ve vozidle (úrazové pojištění)

  • pojištění zavazadel

  • úhrada nákladů na pronájem náhradního vozidla

  • připojištění asistenčních služeb

  • pojištění pro případ živelní události

Co je GAP

Pojištění GAP na českém trhu funguje již několik let, mezi motoristy se však přílišnému zájmu netěší. Majitelé nových aut by však na něj zaměřit svou pozornost určitě měli.

Pod vžitou zkratkou GAP se skrývá produkt označovaný jako Guaranteed Asset Protection. Volně přeložit bychom jej mohli termínem garantovaná ochrana majetku. Sjednává se výlučně k havarijnímu pojištění.

V principu se v něm jedná o to, že pokud by došlo k tzv. totální škodě, vyplatila by vám pojišťovna ve výši tržní (obecné) ceny. Od této sumy by navíc odečetla spoluúčast. Problém je ten, že nový automobil byste si za tuto sumu určitě nepořídili.

A právě tuto problematickou situaci řeší GAP. Toto pojištění vykrývá rozdíl mezi tržní a původní cenou. Jde tedy jinými slovy pro majitele auta o ochranu před tím, že vozidlo v čase ztrácí na hodnotě.

Pojistné limity

Pojistné limity určuje zákon, který stanovuje 35 milionů korun při škodě na zdraví a 35 milionů korun při škodě na majetku.

Pojišťovny však ze svého rozhodnutí nabízejí pojistné limity i vyšší, až 250 milionů korun. Mějte na paměti, že škoda může pojistný limit i překročit. Pak je pojišťovna oprávněna úhradu škody po viníkovi vymáhat.

Vyšší limit však současně znamená i vyšší pojistné. Motorista tak musí hledat kompromis mezi přiměřenou cenou a pojistnými limity. Doporučuje se obecně si sjednat nejméně limit 50 milionů korun.

Rozhodněte se ovšem prioritně podle své situace a řidičských zvyklostí. Pokud se pravidelně pohybujete především po okresních silnicích, riziko vysokých škod je menší. Stačit vám bude nižší limit pojištění. Naopak motorista, který často jezdí po dálnici, má vyšší šanci, že se setká i s hromadnou nehodou, za kterou zůstane vysoká škoda.

Jaká je nabídka současných tuzemských pojišťoven

Jelikož se jedná o povinné pojištění, může si motorista vybírat. Prakticky všechny tuzemské pojišťovny tento pojistný produkt mají ve své nabídce zahrnut. Dnes jich na českém trhu působí cca 15.

Pokud si chcete vybrat levné pojištění, které však dokáže splnit vaše představy o optimálním pojistném krytí, můžete si jednotlivé nabídky porovnat.

Porovnávání navíc ani navzdory rozsáhlé nabídce není příliš složité. Využít můžete internetové srovnávače. Stačí do nich zadat požadované informace. Pro lepší přesnost si vezměte k ruce malý a velký technický průkaz. Z hlavy si totiž nejspíš nebudete pamatovat hlavně výkon a objem motoru.

Těchto portálů umožňujících srovnání existuje v tuzemsku v současnosti vícero. K těm nejčastěji využívaným patří především web ePojištění.cz. S jeho pomocí velice snadno naleznete nejvýhodnější povinné ručení.

Jak na pojištění snadno ušetřit

Využijte navíc toho, že současné pojišťovny bojují o klienta též různými výhodnými nabídkami a možností slev.

Například tak můžete slevu získat i za to, že si sjednáte pojištění online. Běžně se slevy za online sjednání povinného ručení pohybují ve výši až 20 %.

Svou roli hraje také frekvence plateb. Z pohledu finanční úspory se vám vyplatí pojistné zaplatit ročně. Jinak můžete pojištění platit i pololetně nebo čtvrtletně. Častější frekvence plateb je však z pohledu majitele auta nevýhodná.

Nezapomeňte smlouvu pravidelně revidovat. Nestyďte se jednoznačně pojišťovnu změnit v případě, že vám stávající podmínky nevyhovují. Věrnost vůči konkrétní instituci není na místě a „turistika“ v podobě přebíhání od jedné pojišťovny ke druhé vám může pomoc významně ušetřit.

Jak potvrdily i výzkumy, v této praxi mají čeští spotřebitelé rezervy. Pojišťovnám Češi ochotně věří a své pojistné smlouvě mnohdy ani příliš nerozumí. To je ale zásadní chyba. Rozhodně nelitujte času pro prostudování smluvních podmínek, než cokoli podepíšete.

Pokud si sjednáváte i havarijní pojištění, nechte si povinné ručení a havarijní pojištění dát do jedné smlouvy. Bonusy z povinného ručení je totiž možné na havarijní pojištění přenést, tudíž opět ušetříte.

Bonusy

Velmi efektivním způsobem, který vám umožní při platbě povinného ručení ušetřit, jsou i bonusy. Ty dostává každý řidič za tzv. bezeškodní průběh.

To znamená za jednotlivé měsíce, během nichž řidič nemá žádnou nehodu. Bonus je tedy poskytován po 12 měsících sjednaného povinného ručení. Ve výsledku tak může motorista tímto způsobem ušetřit až 60 nebo v některých případech dokonce až 65 %.

Důležité je při uplatnění bonusu vědět, že je vztažen k pojistníkovi. Netýká se tedy konkrétního vozidla. Což pro vás v praxi znamená, že bonus vám nezanikne ani poté, co vozidlo odhlásíte nebo automobil prodáte. Přenositelný je bonus i k jiné pojišťovně.

Opakem bonusu je tzv. malus. Malus naopak může cenu povinného ručení zvýšit. K tomu dochází vlivem škod způsobených v minulém období. Jde tedy, zjednodušeně vysvětleno, o opak bonusu.

Zelená karta

Dokladem, který prokazuje, že motorista má pojištění odpovědnosti sjednáno, je tzv. zelená karta. Od 1. 7. 2021 se již netiskne na zelený papír. Její fyzická podoba se tedy změnila, nicméně označení zelená karta je již natolik vžité, že se doklad stále tímto termínem označuje.

Znamená to, že abyste mohli prokázat existenci povinného ručení, musíte mít zelenou kartu povinně vždy u sebe. Pokud tomu tak nebude, může vás tuzemská policie na místě penalizovat blokovou pokutou ve výši dokonce 1 500 až 3 000 Kč.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}