.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro rok 2023 

 22 března, 2022

Jana Vochková

3.7/5

Rok 2022 si přenesl z předešlého roku rostoucí inflaci. Služby se neustále zdražují a tak se přirozeně bojíme toho, co bude následovat příští rok. Vše se odvíjí nejistou cestou a s obavami se díváme i na jiné pohromy.

Tomuto výdaji se nevyhnete, jedině tak, že byste si odpustily užívání vozidel. Protože se výdaje nakupují, existuje několik způsobů, jak na povinném ručení ušetřit.

Rizika, která budete mít pokrytá

 • Ekologická havárie
 • Trvalé následky u cestujících
 • Škody na svodidlech, plotě nebo rodinném domě
 • Škody na cizím vozidle

Ale už vám povinné ručení nepokryje škodu na vlastním vozidle nebo odcizení vlastního vozidla. Tyto služby se nachází pouze v havarijním pojištění.

Faktory, které dokáží zamávat s cenou

Bohužel existuje mnoho faktorů, které nepříznivě hýbou s cenou, a povinné ručení se nám postupně prodražuje. Vlivy můžeme rozdělit na dvě skupiny. První se týká vašeho auta. Výpočet razantně ovlivní objem a výkon motoru a také stáří auta, typ paliva či konkrétní model. A druhá skupina závisí pouze na řidiči čili majiteli vozidla. Sem spadá váš věk, místo bydliště a to nejzásadnější, což je počet měsíců, které majitel absolvoval bez zaviněné nehody.

Z toho vyplývá, že pokud bude řidič šikovný, může se zasloužit o bonusy, které pojišťovny využijí a sníží vám povinné ručení až o 60 %. Mějte však na paměti, že každá pojišťovna si určuje vlastní parametry k určitým položkám!

Do základního výpočtu se bere nejprve typ vozidla, od čehož se odvíjí cena. Záleží na tom, zda povinné ručení sjednáváte pro osobní auto, autobus nebo motorku. Levnější podmínky logicky připadají pro osobní automobil pro osobní účely. U služebních aut je cena rapidně vyšší, stejné podmínky platí i pro taxislužbu.

Tou samou logikou si ujasníme, že čím vyšší výkon vozidlo má, tím je povinné ručení dražší. Je to dáno tím, že čím rychlejší auto, tím více je bouraček a tím pádem se zvyšuje i finanční náročnost škod. Stejně tak připadne vyšší částka na dieselový pohon než na benzínový pohon.

Jak na levnější podmínky

Pojistník vozidla je člověk, který pojistku uzavírá, ale nemusí být nutně být i vlastníkem vozidla. Řada rodin nechává uzavřít smlouvy partnera, rodiče, či jinou osobu. To se vyplácí u řidiče bez bonusů, ale pojišťovny proti těmto krokům už chystají sankce. Buďto zruší zlevnění nebo vyměří jistý poplatek za odlišnou osobu mezi majitelem a pojistníkem.

Protože podle statistik mladí lidé (18-30 let) bourají více, i když lidé v důchodovém věku jim velmi konkurují. Protože se jedná o tak rizikovou skupinu, zaplatí si více peněz. Pak je výhodnější bydlet ve vesnici než ve městě. Ve městech se neustále dostáváte do nebezpečných situací, stačí pouze parkoviště.

Jak se dá ještě ušetřit?

I přesto, že se jedná o položku, která vám podstatně ukrojí z výplaty, dá se na něm ušetřit. Cenu můžete stáhnout i o desítky procent. Stačí vám k tomu se podívat na online srovnávač, zjistit a změnit frekvence plateb nebo začít sjednávat pojištění online.

Srovnávání cen od pojišťoven

 • Ano prvním krokem je si zjistit, jak si stojí konkurence, co nabízí, za jaké ceny, co vše vám náhrady pokryjí a tak dále. Takhle si během půl hodinky zjistíte to, co potřebujete. Navíc vám hned od firmy někdo zavolá a pomůže s výběrem.

Slevy za sjednání smlouvy online

 • Dnes, kdy žijeme prakticky na počítačích a mobilech, se musí služby přizpůsobovat. No a proč toho nevyužít? Nechoďte na pobočku a zůstaňte v pohodlí domova a k tomu ušetříte. Více pojišťoven nabízí i 20% slevu za sjednávání online.

Využijte pojišťovnu i k jiným pojistkám

 • Když už si budete chtít pořídit povinné ručení, podívejte se i na další produkty, které nabízí. Můžete využít toho, že si přidružíte služby a ty vám pomohou ušetřit na povinném ručení a dokonce ušetříte i na havarijním pojištění nebo na pojištění na domácnost.
 • Pokud si nejste v něčem jistí, vždy jde kontaktovat příslušnou pojišťovnu, kde vám rádi odpovědí na vaše otázky.

Zamyslete se nad změnou frekvence plateb

 • Asi víte, že se dá platit měsíčně, čtvrtletně a ročně. Roční frekvence plateb vás vyjde bez výhrad mnohem levněji, než jakákoliv jiná platba. Proto si změňte frekvenci plateb zavčas, než zbytečně vyhodíte tisíce ročně z okna.

Bez havárie, bez sankce

 • Pokud se budete chovat spořádaně na silnicích a nezpůsobíte dopravní nehody, pojišťovna vás odmění bonusy, které se přičtou k ostatním. Zhruba za deset let si nastřádáte bonusy, které vám hodí až 60 % slevy.
 • Hlavně si dávejte pozor na tzv. malusy, čili přirážky k pojistnému. Tyto přirážky obdržíte vždy, když budete mít na kontě další a další zaviněné pojistné události.

Pravidelně si aktualizujte pojistné smlouvy

 • Stejně jak je tomu u klesajících cen pojištění vozidel, zároveň s tím se mění podmínky pojištění. Proto doporučuji, abyste se průběžně zajímali, aktualizovali si pojistnou smlouvu a dívat se po konkurenci, jestli vám za lepší ceny nenabídnou lepší podmínky.
 • Zda se rozhodnete pro odchod ze stávající pojišťovny ke konkurenci, udělejte to zavčas, jinak nemusíte stihnout vypovědět smlouvu.
 • Povinné ručení pro rok 2023

Na co při výběru zaměřit

Pro většinu z nás je pokaždé rozhodující cena. Nemůžeme si dovolit utrácet ani za tak důležité položky. Zrovna teď v době inflace je důležité si udělat priority. Kvůli tomu, se vždy nabídky porovnávají zásadně podle ceny. Kromě ceny si všímejte limitů (maximálních částek), které je vám pojišťovna ochotna poskytnout při dopravní nehodě.

Pojišťovny mají stanoveny státem limity od 35 milionů až do 150 milionů. Ale stejně důležitou roli hrají asistenční služby, které vám mohou být užitečné. V poslední době se pojišťovny neustále předhánějí a nabízí stále nové hodnoty, aby si nalákaly potencionální zákazníky. Nenechte se nalákat na med, abyste se pak nedivili!

Jaké pojišťovny poskytují povinné ručení

Vyznat se kolikrát ve všech nabídkách a akcích na povinné ručení může být pro někoho složité. Níže se můžete podívat na seznam pojišťoven, které vám dokáží poskytnout povinné ručení a maximální možné limity pro výplatu škod na majetku a újmy, které mohou vzniknout při ublížení na zdraví či při usmrcení.

Seznam pojišťoven s povinným ručením Maximální limit při základním

balíčku

Maximální limit v prémiovém

balíčku

Allianz pojišťovna 70 mil. Kč / 70 mil. Kč 150 mil. Kč / 150 mil. Kč
Axa pojišťovna 35 mil. Kč / 35 mil. Kč 140 mil. Kč / 140 mil. Kč
Česká podnikatelská pojišťovna 45 mil. Kč / 45 mil. Kč 200 mil. Kč / 200 mil. Kč
ČSOB pojišťovna 35 mil. Kč (majetek) / 44 mil. Kč

(zdraví)

200 mil. Kč / 200 mil. Kč
Direct pojišťovna 50 mil. Kč / 50 mil. Kč 250 mil. Kč / 250 mil. Kč
Generali Česká pojišťovna 35 mil. Kč / 35 mil. Kč 300 mil. Kč / 300 mil. Kč
Hasičská vzájemná pojišťovna 35 mil Kč / 35 mil. Kč 100 mil. Kč / 100 mil. Kč
Kooperativa pojišťovna 35 mil. Kč / 35 mil. Kč 200 mil. Kč / 200 mil. Kč
VZP pojišťovna 45 mil. Kč / 45 mil. Kč 140 mil. Kč / 140 mil. Kč
Pillow pojišťovna 35 mil. Kč /35 mil. Kč 150 mil. Kč / 150 mil. Kč
Slavia pojišťovna 35 mil. Kč /35 mil. Kč 150 mil. Kč / 150 mil. Kč
Uniqa pojišťovna 35 mil. Kč /35 mil. Kč 100 mil. Kč / 100 mil. Kč
Wustenrot pojišťovna 35 mil. Kč /35 mil. Kč 70 mil. Kč / 70 mil. Kč

Allianz pojišťovna

Povinné ručení od Allianz pojišťovny vám umožní si pojistit tato rizika:

 • Pojištění skel vozidla
 • Úrazové pojištění pro nezletilé
 • Pojištění dětských sedaček
 • Úrazové pojištění posádek
 • Asistence PLUS, což je možnost pro připojení nadstandardních asistenčních služeb

Uniqa pojišťovna

 • Úrazové pojištění dětí ve voze
 • Škody na majetku
 • Škody na zdraví

Pojišťovna nabízí výběr ze tří tarifů – 35 / 35, 50 /60 a 100 / 100 mil. Kč. Výhody za připlacení vyšších tarifů vám navíc vynesou i Úrazové pojištění dětí ve voze zdarma a první zaviněnou škodu bez vlivu na bonus.

ČPP pojišťovna

Pro klienty, kteří nehledají luxus, ale chtějí mít alespoň to základní, nabízí pojišťovna limity pro újmy 50 mil. Kč na zdraví a 50. mil. Kč na škodu na majetek. Pak je to možnost sjednání pojištění bez i se spoluúčastí 12 000 Kč v zahraničí a nakonec asistenční služby.

Pro náročnější je tu limit 100 / 100 mil. Kč a 200 /200 mil. Kč. Kdy je možné si pojistit případ smrti, trvalé následky, denní odškodné za léčení a pobyt v nemocnici, STANDART asistenční služby, pojištění přívěsného vozíku a další výhody.

Není lehké vybrat určitou pojišťovnu, protože každá má své pro i proti.

Záruka pro vyplacení škody

Slouží k vymáhání příspěvků od nepojištěných osob do garančních fondů. Garanční fond funguje tak, že ve chvíli, kdy se stanete účastníkem nehody, za kterou nemůžete vy a viník nemá sjednané povinné ručení, vzniklou škodu vám tak pojišťovna vyplatí z garančního fondu České kanceláře pojistitelů, čili ČPK. Celá částka za vzniklé škody je následně vymáhána po viníkovi nehody.

Povinné ručení neznamená pouhou zbytečnou položku na výpisu z účtu, která vám z části oseká výplatu. Její hlavní užitečnost vám dojde až během nehody, proto při výběru pojišťovny věnujte dostatek času všem informacím, které jsou vám servírované. Běžte se podívat na důvěryhodné stránky, kde se můžete podívat na zkušenosti od ostatních, ptejte se známých. V každém případě si také pamatujte, že opravu vozidla po nehodě vzniklé vaší vinou, vám povinné ručení nepokryje. K tomu vám slouží havarijní pojištění!

Pojištění GAP

Pojištění vás jistí před pojistným nebezpečím, které vzniká při totální škodě na pojištěném vozidle, kterou zavinil jiný řidič, z jehož odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla vznikne pojištěnému nárok na náhradu újmy podle zákona č. 168/ 1999 Sb. Pojištění pomáhá dorovnávat úbytek obvyklé ceny vozidla za dobu pojištění tak, aby si pojištěný z plnění z povinného ručení viníka mohl koupit podobné vozidlo.

Porovnat nabídky pojišťoven vám ukáže jak ušetřit a vybrat si nejlepší služby. Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete využít například portál epojisteni.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}