.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Peugeot Rifter: kde vyjde nejvýhodněji? 

 24 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Každý automobil musí mít ze zákona povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které si zařídíte u vybrané pojišťovny. Pojištění musíte sjednat na každé vozidlo, které má platné registrační značky a pohybuje se na pozemních komunikacích. Je to jako u lidí se zdravotním pojištěním, po narození jsou rodiče povinni přihlásit novorozence ke zdravotnímu pojištění, jediný rozdíl je v tom, že novorozenec získává stejnou pojišťovnu jako má matka, u vozidel si pojišťovnu můžete vybrat samostatně, ať už budete přihlížet na pojišťovny, u kterých máte již zkušenosti, na pojišťovny, které vám nabídnou lepší finanční podmínky nebo na pojišťovny, které mají pobočky ve vašem okolí, pokud neradi řešíte všechno online.

Co byste měli vědět o značce Peugeot?

Značku Peugeot můžeme najít ve francouzských automobilkách, jedná se o firmy Automobiles Peugeot, která spadá do součástí koncernu PSA Peugeot Citroen. Značka je na trhu od roku 1810, avšak první automobil byl vyroben až v roce 1889.

Peugeot se může pochlubit velice bohatou sbírkou různých modelů, ze kterých si vyberou různé skupiny lidí. Výrobce je spíše zaměřen na střední třídu obyvatel, vozidlo vypadá sice elegantně, ale pro náročnějšího zákazníka nemá to, co mohou nabídnout jiné značky, naopak mají zase mnoho jiných předností. Výhodou těchto vozidel bývá nejen jednoduchost, ale také nižší pořizovací cena, čímž se opravdu stávají dostupnější i pro střední třídu nikoli jen pro bohaté.

Základní charakteristika vozu Peugeot Rifter

Peugeot Rifter je na první pohled velice elegantní vozidlo, které vás spolehlivě dopraví do cíle vaší cesty, zároveň je také skvěle výkonné. Zalíbení si v něm najde také každý, kdo od vozidla očekává něco více a touží po voze, které je větší a prostornější – nejedná se o dodávku. Je inspirováno vozy SUV, jeho využití vyhledávají především rodiny a podnikatelé, kteří využívají především větší kufr na převoz materiálu. Tato vozidla byla představena na trhu v roce 2018, byla navržena jako nástupce doposud velice vyhledávaného vozu Peugeot Partner. Jestliže jste tento vůz zvolili jako vhodný pro vaši rodinu, můžete si vybrat, zda jej chcete v klasické pětimístné verzi nebo budete volit sedmimístnou případně prodlouženou verzi vozidla.

Vozidla Peugeot Rifter se vyrábí pouze s pohonem na přední nápravu. Samotná charakteristika vozu je rozmanitá, vyberou si nadšenci benzínových i naftových motorů, ale také výletníci, kteří vyžadují manuální i automatickou převodovku. Výbava je další veliká kapitola, neboť si při výběru volíte jednu z devíti modelů – Active, Active Long, Allure, Allure Long, GT Line, GT Line Long, všechny tyto modely jsou také v možnosti sedmiméstného vozidla. V takto vyjmenovaném pořadí můžete sledovat i rozdíly cen, přičemž Active vychází jako nejlevnější varianta, zatímco GT Line Long naopak jako nejdražší. Na trh je uvedena již třetí generace těchto modelů vozidel, avšak dříve nesla jiný název, proto je pro některé zcela nová. V minulosti se vozidla prodávala pod označením Partner Tepee.

Jaké benefity mi pojištění vozidla Peugeot Rifter přináší?

Pojišťovny se navzájem předhání, která nabídne klientovi to nejlepší pojištění, které bude cenově dostupné. U vozů Peugeot to platí dvojnásobně, neboť samotná cena povinného ručení není vysoká, neboť chtějí, aby si vozidlo mohlo dovolit více lidí, čímž se dostává více do povědomí. Zároveň vám také pojišťovny mohou k těmto modelům nabídnout mnoho různých nadstandardních služeb, které vám usnadní provoz vozidla, obzvláště pokud se jedná o bonusy, které se běžně dávají k havarijnímu pojištění – např. výměna prasklé pneumatiky.

Jak zajistit levnější povinné ručení?

  • Věk řidiče – u nových řidičů, kteří se teprve řídit učí, nebo jsou stále v rizikové skupině řidičů, je vhodnější napsat povinné ručení na někoho jiného, kdo již z této skupiny odešel a zároveň má vyježděné nějaké bonusy.
  • Bonusy a malusy – za každý rok se řidiči připisují bonusy na jízdu bez dopravních nehod, ty posléze mohou snižovat cenu povinného ručení.
  • Trvalé bydliště – často se také stává, že pokud si zařizujete povinné ručení na vesnici a v hlavním městě, budou ceny dost odlišné kvůli dopravní situaci v daném městě, provozu a pravděpodobnosti dopravní nehody.
  • Spoluúčast – všeobecně platí, čím je spoluúčast vyšší, tím je povinné ručení nižší. Neplatí to však tak, že si zajistíte spoluúčast vysokou, abyste platili méně a nemuseli nic řešit. V případě dopravní nehody, kterou zaviníte vy, poté musíte platit vyšší částku jako spoluúčast, která se může občas vyšplhat až do řádu desítek tisíc korun.
  • Druh vozidla – s levnějším povinným ručením také úzce souvisí značka vašeho vozidla. Dle statistik je snadné zjistit, jaká vozidla pravidelně zaviní dopravní nehody, mezi tyto značky patří převážně německá vozidla – BMW, Mercedes nebo Audi. S druhem vozidla také úzce souvisí motorizace a způsob užívání, je-li vozidlo využíváno pouze jako běžný osobní automobil, nebo bude využíván např. jako taxi.

Co je připojištění GAP?

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli pojem GAP, měli byste zbystřit, neboť se jedná o pojem, který úzce souvisí s povinným ručením, obzvláště pokud vybíráte nové vozidlo a nikoli starý model z druhé ruky.

Když si vyberete zcela nové vozidlo, které právě sjelo z výrobního pásu, má už svoji pořizovací hodnotu, za kterou jej může zákazník koupit. Ihned po nákupu ale vozidlo ztratí svoji hodnotu, neboť získalo prvního majitele a čekají ho první kilometry. Věděli jste také, že stačí přibližně pouhé 3 roky na to, aby se pořizovací cena vašeho vozu dostala dolů až o polovinu? I přesto můžete hodnotu svého vozidla držet na určité hladině, aby neklesala příliš rychle.

GAP je zkratka pro Guaranteed Asset Protection, což lze volně přeložit jako garantovaná ochrana majetku. Toto pojištění vám tedy garantuje vyplacení rozdílu mezi pořizovací a tržní hodnotou vašeho vozidla. Jak již bylo řečeno, sjednává se především na nová vozidla, obzvláště pokud je financujete z cizích zdrojů – úvěr. Při totální škodě nebo odcizení vozidla musíte svůj úvěr doplatit, i když vozidlo již nemáte. Nevýhodou pojištění GAP bývá, že si jej nemůžete nárokovat na vozidla ojetá, neboť se jedná o benefit, který je pro nová vozidla. Na pojišťovně se také informujte, na jak dlouho je u nich možné si pojištění GAP sjednat, neboť se uzavírá převážně na maximální dobu 3 – 5 let po nákupu vozidla.

Povinné ručení pro Peugeot Rifter

Příklad

Nakoupíte si vozidlo, které stojí 500 tisíc korun, pro vás to jsou veškeré úspory, které máte. Na garáž však nezbyly peníze, takže parkujete vozidlo před panelovým domem, kde si jej vyhlídne zloděj. Vozidlo vám odcizí po roce jeho užívání. Cena vozidla se mezitím snížila na 380 tisíc korun. Na odcizení je vám vystaven paragon od Policie ČR, ale s běžným pojištěním získáte pouze 380 tisíc korun, čímž o 120 tisíc korun přijdete a nemůžete si dovolit nové vozidlo ve stejné cenové relaci. Máte-li sjednané i připojištění GAP, pak můžete požadovat celkovou hodnotu 500 tisíc korun, neboť máte nárok i na proplacení spoluúčasti, která je pojišťovnou vyčíslena.

Jak si vybrat nejlepší povinné ručení?

Zaplatit málo, dostat nejvíce, to by chtěl jistě každý, tak to ale ve skutečnosti nefunguje. Při výběru vhodného povinného ručení můžete využít jeden z několika nabízených online srovnávačů, mezi oblíbené patří www.epojisteni.cz

Na výběr vhodného povinného ručení jsem vybrala Peugeot Rifter, který je využíván jako osobní automobil k běžnému provozu. Objem vozidla je 1499 ccm a výkon 96 kW. Pojistné plnění jsem požadovala přibližně okolo 150 milionů. Nutno také podotknout, že jsou povinná ručení vypočítána 25letého muže, který má trvalé bydliště v Praze. Online nabídky povinného ručení jsou vždy nižší, než je skutečná cena na pobočce,

  • Pillow – mezi první nabídky, které srovnávač vyhodnotil, bylo povinné ručení od pojišťovny Pillow. Povinné ručení 4032 Kč (ročně) a 336 Kč (měsíčně). Toto pojištění se mi příliš nezamlouvala, ráda bych pojištění, u kterého danou pojišťovnu znám, což se v tomto případě říct nedá, navíc náležitosti nabízeného povinného ručení nebyly příliš vysoké. Pojistné plnění přesně plnilo požadavek na krytí do výše 150 mil..
  • AXA – druhou variantou povinného ručení byla pojišťovna AXA, která nabízela pojistné plnění do výše 140 mil. a cena za rok se pohybovala od 4728 Kč. Výhodou bylo, že se jedná o pojišťovnu, která je známá, nabízí nadstandardní služby v podobě např. – náhradní vozidlo až na 3 dny zdarma, platí i v případě, že jste viník dopravní nehody. Zároveň také nemusíte řešit, jak se vyměňuje pneumatika, neboť máte k dostání nejen asistenci, ale také vám pojišťovna pneumatiku zaplatí.
  • Direct – nabídka pojišťovny Direct mě zaujala nejvíce, pojistné plnění do výše 200 milionů, což jsou nejvyšší limity krytí v ČR. Cena za rok se pohybovala od 4781 Kč, což nebyl tak vysoký rozdíl od předchozích nabídek. Navíc pojišťovna nabízí nadstandardní služby – úrazové pojištění pro řidiče, který jako jediný ve vozidle není připoután, dále také náhradní vozidlo až na 5 dní, i v případě, že jste viník dopravní nehody, asistenční služba vám poskytne i pohonné hmoty, dobije baterie nebo vyřeší ztrátu klíčů. Mimo ČR vám také bude zajištěno náhradní ubytování nebo zajištěn náhradní řidič.
Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}