.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Peugeot 5008: kde vyjde nejvýhodněji? 

 28 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Provoz osobního automobilu pro soukromé i firemní účely se neobejde bez několika základních legislativně požadovaných aspektů. Ty zahrnují povinnou výbavu a také povinné ručení, tedy pojištění, které zaručuje, že v případě zvinění dopravní nehody bude poškozená třetí strana vždy kompenzována. Jízda automobilem, který nemá povinnou (a v některých případech i doporučenou) výbavu, se vám nemusí vyplatit zejména, pokud jste účastníky dopravní nehody, v nichž se prokáže alespoň vaše spoluvina, jelikož v takovém případě můžete navíc dostat pokutu, která se může vyšplhat do poměrně vysokých částek, zejména je-li vozidlo bez sjednaného a zaplaceného povinného ručení provozováno delší dobu. Pojistné za povinné ručení se může pohybovat v různých cenových relacích v závislosti na specifických faktorech, které buď zvyšují, nebo snižují jeho výši a pro každý vůz se na základě těchto faktorů (mezi které samozřejmě patří také poskytovatel a jeho aktuální nabídka). Sjednání povinného ručení je tak závislé i na čase, kdy si jej budete zřizovat.

Podmínky sjednání a faktory ovlivňující cenu povinného ručení

Povinné ručení představuje jeden z typů pojišťovacích produktů, jehož sjednání je požadováno zákonem. K jeho sjednání je stanovena konkrétní lhůta, která navazuje na datum registrace vozidla (tu je nutné provést do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy – tedy od nabytí vlastnictví vozidla). Proto je také dobré se po vhodném poskytovateli začít poohlížet společně s rozhodováním o tom, jaký automobil a u jakého prodejce si pořídíte, případně si ověřit podmínky, za jakých podmínek se povinné ručení vypovídá a sjednat si ve stanovené lhůtě pouze zjednodušený produkt, který po následné úvaze vyměníte za takový, který pro vás bude nejvýhodnější. Při výběru povinného ručení je potřeba vždy srovnávat produkty nejen podle výše pojistného, ale také podle jeho obsahu – pojistné se v tomto ohledu pak může lišit nejen v souvislosti s typem vozidla, ale i typem krytí, výší spoluúčasti pro jednotlivá rizika či zkušeností řidiče.

Obsah a krytí povinného ručení

Obsah povinného ručení je vždy částečně dán legislativou a částečně vlastním uvážení pojištěného. Základní pojištění vždy zahrnuje rizika spojená s újmou na zdraví či majetku třetích osob, které vzniknou zaviněním autonehody. Toto základní krytí má pak stanovenou zákonem minimální výši, která činí 35 milionů Kč a vztahuje se v podstatě na všechny účastníky dopravní nehody s výjimkou řidiče, který dopravní nehodu způsobil (tzn. také na spolucestující v daném automobilu). Výše tohoto limitu může dosáhnout i několika násobné hodnoty a její promítnutí do konečné ceny pojistného souvisí s výší spoluúčasti, kterou pro dané krytí sjednáte. Základní povinné ručení má tak obvykle následující rozsah krytí škod:

 • kompenzace újmy na zdraví nebo škody usmrcením
 • kompenzace újmy vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou majetku, případně jeho odcizením (ve smyslu neschopnosti jeho opatrování)
 • kompenzace ušlého zisku (i s ohledem na předpokládaný ušlý zisk související s trvalými následky či zdravotními problémy, které tímto způsobem vzniknou)
 • náklady spojené s právnickými službami při domáhání se plného vyplacení pojistného plnění v případě jeho neoprávněného krácení

K uvedeným složkám je pak možné povinné ručení rozšířit o další doplňující pojištění a připojištění, která jsou placena v rámci jednoho produktu. Standardně se jedná o zajištění asistenčních služeb v případě účasti na dopravní nehodě, připojištění skel vozidla nebo jeho dalších součástí podle nabídky poskytovatele, přepravovaných zavazadel nebo úrazové pojištění spolucestujících, a také doplňující pojištění havarijní, které sice obvykle nedosahuje celkového rozsahu klasického samostatného produktu, ale lze u něj sjednat specifický typ krytí podle potřeb řidiče. Doplňující havarijní pojištění se vyplatí zejména pro nové vozy, a to včetně sjednání pojištění GAP (garance ochrany majetku), které slouží k překlenutí rozdílu původní hodnoty automobilu a jeho skutečné tržní hodnoty v prvních letech provozu, kdy tento propad bývá nejvýraznější. GAP je doplňující pojištění, díky kterému se při vyřizování pojistné události výše plnění vztahuje k pevně stanovené pojistné částce – tržní hodnota se sice uvádí jako základ pro výpočet pojistného plnění, zbývající suma je pak doplácena právě z tohoto pojištění.

Faktory ovlivňující výši pojistné částky

Vedle obsahu pojištění, který specifikuje základní výši pojistného, ovlivňuje jeho konečnou hodnotu také několik faktorů, které se vztahují k okolnostem, za jakých je automobil používán. Ty lze navázat jednak na typ automobilu, jednak na charakteristiky řidiče a region, v němž je registrován. Typ automobilu, jeho motorizace, výbava, ale také implementované ochranné a bezpečnostní prvky mají vliv především na jeho cenu, která je odrazovým můstkem pro stanovení výše pojistného. Kromě nich jsou pak velmi důležitými faktory stáří vozu (zda se jedná o vůz nový nebo ojetý) a způsob využití – u vozů pro soukromé účely se předpokládá nižší zátěž než u vozů sloužících pro firemní účely, případně jako vozidla autoškoly. Aspekt vytížení se promítá do opotřebení automobilu a zvyšuje riziko nehody, a tím i výši pojistného. Společně s vlastnostmi a užitím vozu se pak pojistné adekvátně snižuje nebo navyšuje s lokálními podmínkami – zde se uvažují statistiky spojené s nehodovostí, ale také další rizik, jako jsou rizika odcizení nebo živelných pohrom (jež jsou uvažovány zejména u vozů s havarijním pojištěním). Poslední skupinu faktorů pak tvoří charakteristiky řidiče zahrnující jeho věk a zkušenosti, především pak řidičskou historii, na jejímž základě je možné získat bonusy za každý rok bez nehody.

Povinné ručení pro Peugeot 5008

Povinné ručení pro vůz Peugeot 5008

Peugeot 5008 je moderní SUV francouzského výrobce Peugeot, jehož první generace byla uvedena na trh v roce 2009. Jedná se o prostorný vůz určený především pro větší rodiny, s velkým kufrem a 5-7 sedadly. V současné době se vozy vyrábí již ve druhé generaci. V porovnání s první generací prošly vozy Peugeot 5008 výraznou designovou úpravou interiérů i exteriérů včetně palubní desky a vzhledu kapoty či masky. Facelift získala první generace v roce 2013, čímž se přiblížila vzhledu současných modelů, jež jsou na trhu od roku 2017.

Charakteristika současné generace vozů Peugeot 5008

Současná generace vozů Peugeot 5008, která je k dostání od roku 2017 obdobně jako předchozí modely oslovuje především rodiny s více dětmi (což je dáno zejména volným prostorem pro sezení i objemem kufru). Jedná se o větší SUV opatřené řadou bezpečnostních prvků. Současné modely se vyrábí v šesti variantách motorizace, a to:

 • Motor 1.2 PureTech 130 s manuální 6stupňovou převodovkou
 • Motor 1.2 PureTech 130 s automatickou 8stupňovou převodovkou
 • Motor 1.6 PureTech 180 s automatickou 8stupňovou převodovkou
 • Motor 1.5 BlueHDi 130 s manuální 6stupňovou převodovkou
 • Motor 1.5 BlueHDi 130 s automatickou 8stupňovou převodovkou
 • Motor 2.0 BlueHDi 180 s automatickou 8stupňovou převodovkou

Vozy je tak možné pořídit s motorem benzínovým (PureTech) i dieselovým (BlueHDi), jež je možné kombinovat se třemi typy výbav, a to:

 • Active pack – jedná se o základní výbavu obsahující pokročilé uživatelské nástroje zahrnující parkovacího asistenta, pomoc při rozjezdu ze svahu, výkonnou klimatizaci, tři sedadla v zadní řade a další dvě ve třetí řadě (7 sedadel) a velmi dobré provedení bezpečnostních prvků
 • Allure – vyšší kategorií je pak výbava Allure, která k uvedeným technickým řešením navíc obsahuje hands-free otevírání kufru, přístup a startování, detektor stavu tlaku v pneumatikách, 3D navigaci
 • GT – nejvyšší kategorie výbavy zahrnuje pokročilého parkovacího asistenta a vylepšenou konektivitu

I základní kategorie výbavy vozu Peugeot 5008 nabízí velmi dobré uživatelské vlastnosti s robustním ovládacím panelem a velmi dobrou elektrifikací. Cena nového automobilu se pak v závislosti na motorizaci a výbavě pohybuje mezi 735 000 Kč – 950 000 Kč.

Výběr povinného ručení pro vozy Peugeot 5008

Povinné ručení pro vozy Peugeot 5008 se u nových automobilů pohybuje řádově výše než u ojetin a vzhledem k základní ceně je také o něco vyšší než u vozů standardně menších. Základní povinné ručení lze redukovat až na hodnotu pohybující se kolem 4 000 Kč, pro vozy tohoto typu je však vzhledem k cenám náhradních dílů doporučováno sjednávat pojištění rozšířená, ideálně doplněná nebo kombinovaná s havarijním pojištěním. V plném rozsahu a s nízkou spoluúčastí, případně s rozšířením o připojištění GAP se pak roční pojistné může vyšplhat až na hodnotu kolem 20 000 Kč. Chcete-li mít jistotu, že dosáhnete na opravdu kvalitní pojišťovnický produkt, který bude přesně odpovídat vašim potřebám, a zároveň za ně zaplatíte minimální možnou částku ročního pojistného, je vhodné se před jeho sjednáním dobře zorientovat v nabídce. Ideálním způsobem je využití online srovnávačů, jež jsou navázány na seriózní společnosti poskytující v této oblasti poradenství s dlouholetou zkušenosti. Jednou z takových platforem je portál epojisteni.cz nabízející řadu informací a interaktivní formulář, po jehož vyplnění vám poradci vypracují individualizovanou analýzu trhu a nabídnou optimální produkt povinného ručení.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}