.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Peugeot 308 – tipy, kde se pojistit nejlevněji 

 29 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Peugeot 308 je jedním z vozidel, které se objevují v portfoliu známé francouzské automobilky. V čem vyniká při srovnání s konkurencí a jak si pro tento automobil najít to nejvýhodnější povinné ručení?

O modelu Peugeot 308

Peugeot 308 dostal podobu kompaktního hatchbacku. Jde o nástupce verze 307, který se vyrábí už od roku 2007.

V první generaci se automobil na trh dodával jako třídveřový nebo pětidveřový hatchback, pětidveřové kombi a dvoudveřové kupé-kabrio. Se svým předchůdcem měl společné také to, že byl postaven na stejné platformě.

Od roku 2014 se vozidlo automobilka produkuje v generaci druhé, která se také někdy označuje jako typ B. Ta byla postavena na platformě PSA EMP2. Sdílela ji s modelem Citroën C4 Picasso. Tato úprava v první řadě vedla ke snížení hmotnosti oproti předchozí generaci o plných 140 kg.

Na podzim 2021 se pak představila už třetí generace unikátního vozu. Ta v sobě propojuje atraktivní vzhled s moderní technikou ukrytou v útrobách. Novinka je na první pohled větší a luxusnější. Robustnímu vzhledu dominuje výrazná maska chladiče.

Nová generace dostala od svých tvůrců do vínku hned pětici výbavových stupňů. Základ tvoří stupeň s názvem Active Pack. Součástí standardní výbavy je například šestice airbagů, tempomat s omezovačem rychlosti, zadní parkovací asistent, případně halogenové světlomety s LED denním svícením.

Stejně pestrá je i nabídka motorizací. S verzí Peugeot 308 SW se můžete rozhodnout pro benzinový či naftový motor nebo plug-in hybridní pohon. Zmíněná základní verze nabídne benzinový tříválec 1.2 PureTech 110 (81 kW/110 k) nebo naftový čtyřválec 1.5 BlueHDi 130 (96 kW/130 k).

Prostorný interiér nabídne vynikající ergonomii i nejnovější podpůrné prvky řízení společně s technologiemi konektivity. Sem patří zejména nový systém PEUGEOT i-Connect.

Model Peugeot 308 tak představuje pro mnoho motoristů skutečně zajímavý vůz. Pokud si podmanil i vás, budete chtít možná vědět, jak si pořídit to nejlevnější povinné ručení.

Co rozhoduje o ceně povinného ručení

Cena povinného ručení se odvíjí od řady faktorů. Kalkulace je proto absolutně individuální. Ovlivní ji přitom nejen vozidlo samotné, ale i osoba motoristy. Pojišťovna se totiž do výpočtu snaží promítnout rizikovost konkrétního řidiče.

Faktory týkající se vozu:

Typ vozidla

Pojistit si běžný motorista musí jakékoli vozidlo. Tahač nebo autobus přirozeně není tím, co by se našlo v garáži většiny běžných smrtelníků. Motorka, přípojné vozidlo nebo nejčastěji osobní automobil jsou však už zcela standardními dopravními prostředky.

Konkrétně na všechny zmiňované mít povinné ručení musíte. Za přívěsný vozík můžete zaplatit i symbolických několik desetikorun, osobní automobil vaší peněžence může „ulehčit“ i o několik tisíc korun.

Objem a výkon motoru

Stěžejním kritériem byl v dobách minulých rovněž objem (pozor, nikoli obsah) motoru. Dnes k němu pojišťovny velmi často přidávají i výkon.

Platí, že výkonnější vozidla s vyšším objemem motoru jsou považována za více riziková, proto mají i dražší povinné ručení. Zpravidla si připlatí i majitelé dieselového pohonu. Naopak vlastníci elektromobilu mohou dosud spát poměrně v klidu, pojišťovny nedisponují speciální kategorií pro tento typ automobilu a zařazují je tak obvykle stále zjednodušeně do nejnižší kubatury.

Způsob využívání vozu

Pojišťovnu bude zajímat i účel využívání vozu. Skutečnost, zda máte vozidlo „pouze“ pro osobní využití, případně jej používáte k firemním účelům, se podepíše i do ceny povinného ručení a vy z pozice běžného řidiče ušetříte.

Na dražší povinné ručení se naopak mohou „těšit“ všichni ti, kteří vozidlo používají pro podnikání. Podobně musejí do peněženky hlouběji sáhnout například i provozovatelé taxi služby.

První pojišťovny v Česku již začínají zohledňovat například také počet ujetých kilometrů. Stejně tak již první příslovečné vlaštovky na současném trhu připravují svá portfolia na novou éru automobilismu a počítají s povinným ručením speciálně dimenzovaným na elektromobily.

Povinné ručení pro Peugeot 308

Kritéria související s řidičem:

Věk motoristy

Rizikoví jsou z pohledu pojišťoven hlavně mladí motoristé, kteří nemají zatím za volantem mnoho zkušeností. Po ruce jsou pojišťovnám statistiky, které vyšší počet nehod u mladých do 28 let potvrzují. Ti tak mohou mít násobně vyšší cenu za povinné ručení než jejich rodiče.

Všeobecně známý je však fakt, že majitel vozu a pojistník se nemusejí shodovat. Řada mladých řidičů si tak pojišťuje svůj vůz na příbuzné, nejčastěji právě na rodiče. To ale odborníci nedoporučují, neboť novopečení řidiči si tak nezakládají svůj bonus a povinné ručení budou tedy mít stále neúměrně drahé.

Pokud navíc způsobí nehodu, prakticky „nevinnému“ pojistníkovi negativně ovlivní jeho vyjetý bonus. Ve výsledku tak bude mít pojistku drahá celá rodina.

Ovšem pozor, pojišťovny si „posvítily“ i na řidiče věku pokročilého. Pokud člověk za volantem již překročil věk 75 let, také může očekávat vyšší sazby.

Bonus/malus

Systém bonus/malus představuje velmi efektivní cestu k tomu, jak může zodpovědný motorista ušetřit za povinné ručení.

Pojišťovna vás prakticky za váš bezproblémový pohyb po silnici odmění slevou. Za každý rok bez nehody je to v průměru 5 %. Maximální výše slevy se pohybuje na 60 %, v některých případech až na hodně 65 %.

Zodpovědný řidič, který nebourá, je pro pojišťovnu výhodný a žádoucí, snižuje jí riziko, že bude muset plnit, a tedy s ním bude mít vydání.

Opačným prvkem vůči bonusu je malus. U něj můžete naopak očekávat přirážku ke stanovenému pojistnému za předpokladu, že nahlásíte zaviněnou pojistnou událost. Rozhodnutí o jeho výši je v kompetencích konkrétní pojišťovny. Maximální výše malusu může činit až 150 %, což v praxi může být až 2,5x dražší povinné ručení ve srovnání se základní sazbou.

Místo bydliště

Velikost obce, ve které motorista bydlí, patří již dlouho k důležitým faktorům k nimž pojišťovna přihlíží.

Radost tak nebudou mít ti, kteří žijí ve velkém městě. Pojišťovny obvykle segmentují svoje klienty podle toho, zda obývají Prahu či její okolí, krajské město, menší obec nebo vesnici. A k ruce jim jsou v tomto směru i statistiky, které opět potvrzují vyšší počet nehod ve velkých městech.

Ceny se však mohou lišit i napříč jednotlivými kraji České republiky. A to i o několik tisíc korun. Rozhodující je hlavně pravděpodobnost nehody, která je třeba na Vysočině oproti hlavnímu městu pochopitelně citelně nižší.

Jak si snadno porovnat nabídky povinného ručení

Povinné ručení je tedy zapotřebí velmi přesně spočítat. Teprve poté můžete jednotlivé nabídky porovnávat.

Přímo do metrik pojišťoven nikde oficiálně nenahlédnete, jednotlivé instituce se nezmiňují o tom, které parametry přesně používají a jakou má který z nich váhu. Neznamená to však, že by se povinné ručení nedalo přesněji spočítat a porovnat. Učinit tak můžete prostřednictvím internetových srovnávačů, které dokáží velmi úspěšně suplovat ceníky.

Stačí do nich zadat požadované informace a nechat si nabídky z pohodlí domova vygenerovat. Pakliže si navíc tu konkrétní rovnou vyberete, můžete si ji přes internet rovnou i sami sjednat. K nejoblíbenějším webům se v tomto směru řadí především portál ePojištění.cz.

Od čeho se odvozuje cena havarijního pojištění

Výpočet ceny havarijního pojištění je obdobný jako u povinného ručení. Zohledňuje se jak samotný automobil, tak i jeho řidič.

Primárně tak pojišťovna přihlíží ke značce a typu vozidla, dále k pořizovací ceně a ke stáří vozu. Stejně tak si poskytovatel zkontroluje bydliště řidiče a jeho řidičskou historii. Dále se do ceny promítne rozsah pojistného krytí a případná spoluúčast.

Slevu na havarijní pojistku lze obvykle získat díky lepšímu zabezpečení vozidla a správně nastavené frekvenci splácení. Nejvýhodnější alternativu představuje pojistka roční.

Samozřejmě můžete i v tomto případě využít svůj bonus. Ovšem pozor, na rozdíl od povinného ručení mají pojišťovny u havarijní pojistky v bonusech mnohem větší suverenitu. Ani na vaši žádost vám tak vyloženě nemusejí vystavit doklad o průběhu pojištění. Navíc vám ani nemusí schválit převod bonusů od jiné pojišťovny.

Je však nutné počítat s tím, že havarijní pojištění je finančně náročnější a může vyjít i na desítky tisíc korun. Ne každému motoristovi se proto vyplatí jej mít. Vhodné je pro vozidla do cca šesti let stáří, případně pro starší auta, jejichž pořizovací cena byla vyšší.

Co je GAP pojistka

Zkratka GAP vznikla z anglického spojení Guaranteed Asset Protection neboli Garantovaná ochrana majetku. Pojištění GAP zaručuje, že vaše vozidlo v čase, zjednodušeně řečeno, neztrácí na ceně. To je jinak u aut poměrně běžným jevem.

A pro majitele vozu to může být nepříjemnou komplikací v případě, že mu bude automobil odcizen, případně podlehne tzv. totální škodě. Obvyklou praxí pojišťoven je totiž to, že vyplatí pojistné plnění ve výši obvyklé ceny vozidla. Ta ale neodpovídá ceně pořizovací. Ona „propast“ je způsobena tím, že auto v čase právě ztrácí na ceně.

A právě před tímto rizikem vás chrání pojištění GAP. Od pojišťovny díky němu dostanete pojistné plnění v hodnotě nového vozidla.

Pojištění GAP je doplňkovou službou k havarijnímu pojištění. Obvykle se uzavírá na dobu maximálně 3 let a je určeno novým vozům. Také v systému pojištění GAP jsou obsaženy některé výluky, jako je například poškození vozu při motoristických soutěžích. Při sjednávání je proto zapotřebí si důkladně přečíst pojistné podmínky.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}