.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Peugeot 3008 [srovnání] 

 31 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Peugeot 3008 je dalším přírůstkem v portfoliu francouzské automobilky Automobiles Peugeot. Jak si pro něj sjednat nejlepší povinné ručení?

O modelu Peugeot 3008

Model Peugeot automobilka produkuje nepřetržitě už od roku 2008. Vyrábět se začal jako kompaktní crossover. Na trh se poprvé dostal v dubnu 2009 jako náhrada modelů 4007 a 4008.

Dnes jej automobilka na trh dodává již ve druhé generaci. Současné modernizované pojetí má blíže k SUV. Vůz byl konstruován na platformě EMP2 a zaujme už na první pohled svým neotřelým designem. K výrazným prvkům patří kupříkladu mohutná maska chladiče s výrazným mřížkováním. To zajistilo tomuto modelu od Peugotu nespornou originalitu, byť jednoznačně ne všeobecnou oblibu.

Co se týče jízdních vlastností, vyniká tento automobil především dobrým tlumením nerovností. Ocenit lze i bohatou výbavou, která je dostupná již v základu, a přijatelnou spotřebu.

V motorizaci je aktuálně k dispozici celkem 9 provedení, a to benzínové, naftové a hybridní. Nejúspornější verzí je pak 1.2 PureTech/96 kW EAT8. Převodovka je nabízena manuální nebo automatická. Pohon může být přední, případně zadní nebo 4×4.

Verze Peugeot 3008 Hybrid4 se na svět podívala už v roce 2011 a ve své době šlo o vůbec první dieselový hybrid. Jeho modernizace následně přinesla i další zajímavé benefity, jako bylo například snižování spotřeby. Došlo ale například i na update řídicího softwaru spalovacího agregátu i elektromotoru.

Peugeot 3008 tak představuje mimořádně zajímavý vůz, který si získal oblibu také v tuzemsku. Pokud i vy máte právě tento model v garáži, jednoznačně vás bude zajímat, jak si vybrat vhodné povinné ručení i havarijní pojištění.

Co je povinné ručení

V nabídce většiny tuzemských pojišťoven nechybí povinné ručení vzhledem k tomu, že se jedná o zákonem vyžadovaný pojistný produkt.

Povinnost byla zavedena na ochranu poškozeného, ale velkou měrou i samotného viníka nehody. Ten jako pojištěný nemusí škodu hradit z vlastní kapsy, vše zaplatí pojišťovna. Zahrnují se sem škody na majetku, na zdraví, případně i na životech, škody mající charakter ušlého zisku, potažmo i účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením.

Motorista tedy na silnici bez povinného ručení vyrazit nesmí. Pokuta za chybějící povinné ručení se může vyšplhat až na 40 000 Kč. Povinnost se týká všech druhů automobilů.

Jaké nabídky mají k dispozici tuzemské pojišťovny

Pro srovnání vybereme několik pojistných produktů českých pojišťoven:

Generali Česká pojišťovna

Generali České pojišťovna u svého produktu uvádí jako stěžejní výhodu v první řadě cenu. Ta se pohybuje od 5 Kč za den. Slevu až 20 % však můžete získat za sjednání pojistky online. Za jízdu bez nehod můžete počítat se zvýhodněním ve výši až 55 %.

Značnou výhodou je i deklarovaná rychlost vyřešení pojistné události. Vyplacení peněz by mělo proběhnout už do 5 dnů od doložení všech podkladů. Pojišťovna nabízí i možnost vyřízení pojistné události s pojišťovnou viníka.

Základní pojištění lze obohatit i o užitečná připojištění, jako je například pojištění skel nebo mini havarijko. K pojištění náleží i zajímavé benefity jako garance ceny nebo nadstandardní asistence, případně nonstop asistenční služba. Využít též můžete širokou síť smluvních servisů.

UNIQA

UNIQA má ve svém portfoliu širokou nabídku tarifů a doplňkového pojištění (skla, úrazové pojištění atd.) Vyřízení škod je rychlé a transparentní, vše máte možnost hlídat také online. Zásadní předností pojištění je navíc i to, že první nehoda zůstane bez vlivu na váš bonus.

Využít dále můžete asistenční služby, které jsou dostupné 24/7. Ty jsou k dispozici i v zahraničí, konkrétně po Evropě. K povinnému ručení od UNIQA lze získat i možnost odtahu po Evropě zcela zdarma.

Pokud chcete na povinném ručení ušetřit, čekají na vás i zajímavé slevy. Celkem 5 % si můžete nárokovat, pakliže si povinné ručení sjednáte přes internet. Za každý rok bez nehody získáte i bonus ve výši 5 %.

Česká podnikatelská pojišťovna

K povinnému ručení si máte možnost sjednat širokou škálu doplňkových připojištění. Stejně tak pojišťovna ve svém portfoliu nabízí kromě standardního povinného ručení i jeho sezónní variantu pro motoristy, kteří jezdí výhradně v zimě nebo jen v létě.

Česká podnikatelská pojišťovna garantuje především minimální průtahy při vyřizování pojistných událostí.

Při nehodě nebo poruše přijdou jednoznačně vhod nonstop asistenční služby. Stačí zavolat Linku pomoci řidičům 1224 nebo Global Assistance 1220. Kdo naopak jezdí bez nehod, bude se mu jednoznačně líbit propracovaný systém slev, díky nimž na povinném ručení výrazně ušetříte.

Povinné ručení pro Peugeot 3008

Jak se povinné ručení počítá

Povinné ručení patří k produktům, které se musí vypočítat přesně, aby bylo možné je efektivně porovnat. Kalkulace je totiž individuální, což platí jak o konkrétní pojišťovně, tak i vzhledem ke klientovi.

Pojišťovny dnes počítají povinné ručení z více než dvou desítek vstupních parametrů. Nejdůležitější jsou ale v praxi tři, respektive čtyři, a to druh vozu, účel, k němuž se dotyčný automobil používá a průběh předcházejícího pojištění kvůli stanovení bonusu.

Co se týče čtvrtého kritéria, jedná se o objem motoru, který byl nepostradatelný u konvenčních automobilů. S nástupem elektromobilů však tento faktor na významu pozvolna poněkud ztrácí.

Pojišťovnu však může zajímat při kalkulaci i to, kolik je vám let, kde bydlíte, jaký máte v součtu nájezd kilometrů, zda máte rodinu, ale případně i to, komu svůj automobil půjčujete. V konečném důsledku tak může být cena povinného ručení na stejný vůz napříč jednotlivými poskytovateli pojištění i značně rozdílná.

Jak si porovnat veškeré nabídky povinného ručení

K tomu, abyste si udělali představu, zda se pro vás vybrané pojištění vůbec hodí, je tedy potřeba znát pojistný produkt konkrétně a umět ho dimenzovat na svou situaci.

Nemusíte však dnes již obcházet jednotlivé pojišťovny a složitě srovnávat jejich nabídky. Porovnání zvládnete i sami od počítače. Stačí vám k tomu pomůcka, která se jmenuje internetový srovnávač. Jde v podstatě o jednoduchou online kalkulačku, která funguje tak, že do ní zadáte vstupní informace a ona vám sama spočítá cenu a zároveň zvládne jednotlivé nabídky pojišťoven seřadit a porovnat.

V tuzemsku si srovnávání cen produktů i služeb získalo značnou oblibu. A pojištění není v tomto směru přílišnou výjimkou. Porovnávačů proto existuje celá řada. K nejoblíbenějším portálům v oblasti povinného ručení jednoznačně patří web ePojištění.cz.

K čemu slouží havarijní pojištění

Někteří motoristé si vlastně nejsou jisti přesným rozdílem mezi havarijním pojištěním a povinným ručením. Co všechno pokrývá „havarijko“?

Havarijní pojištění chrání vaše vlastní vozidlo před škodami. Mohou to být ty způsobené v důsledku havárie, vandalismu, neoprávněného užití vozidla nebo v případě živelných pohrom, případně i škoda vyvolaná odcizením vozidla.

Toto pojištění se tak používá hlavně jako doplněk k povinnému ručení a některé pojišťovny přímo kalkulují se skutečností, že motorista bude chtít oba typy pojistek. Proto nabízejí slevu za tzv. propojištěnost, tedy zjednodušeně za to, že si u nich sjednáte oba typy pojištění.

Ne vždy je však havarijní pojištění úplně nezbytné. Experti dávají k dobru obecné doporučení: Zpravidla se vám tato pojistka vyplatí pro vozy nižší a střední třídy přibližně po dobu prvních pěti až šesti let jejich života.

Co je GAP pojištění

GAP je pojištění, které prakticky chrání hodnotu vašeho automobilu. Zásadní problém s vozy jakékoli značky je především to, že cena auta začne už po jeho zakoupení rapidně klesat. Dokonce už po třech letech se dostane až na poloviční hodnotu.

Doplňkové pojištění se používá právě k havarijní pojistce. Vyplatí se vám v případě, že dojde k tzv. totální škodě nebo vám někdo váš automobil odcizí.

Vykrývá totiž rozdíl mezi cenou pořizovací a cenou obvyklou (obecnou). Tedy řeší právě cenový rozdíl vzniklý v důsledku ztráty hodnoty automobilu, neboť částka, kterou byste za automobil mohli dostat v době poškození, už nebude odpovídat sumě, za kterou jste ho reálně koupili.

Vaše pojišťovna by se totiž při vyplácení plnění řídila právě cenou obvyklou. Což by pro vás znamenalo citelnou finanční ztrátu.

Co je spoluúčast

V pojišťovnictví se můžete setkat také s termínem spoluúčast. U havarijního pojištění se vyjadřuje procenty a zároveň minimální hodnotou. Pohybovat se může v rozmezí 0 až 30 %. Spoluúčast tedy není povinná. Motoristé si ji však obvykle dobrovolně nastavují, a to ve výši 3 %, 5 % nebo 10 %.

Jde o to, že v případě nehody zaplatí pojišťovna v rámci plnění jen část požadované sumy. Zbytek při spoluúčasti doplácíte vy. Zároveň však díky tomu budete mít pojištění i levnější. Někteří motoristé tak spoluúčast volí proto, aby ušetřili.

U povinného ručení se standardně spoluúčast nevyskytuje, nicméně i tuzemský trh nabízí atypicky několik produktů, které tuto možnost mají. Spoluúčast vám opět zároveň umí vygenerovat slevu na pojistném ve výši až 11 %.

Je však s otazníkem, zda spoluúčast zrovna u povinného ručení vyžadovat. Není příliš s podivem, že tuzemské pojišťovny takto navržený produkt nenabízejí. Vzácností u dopravních nehod totiž nejsou škody ve výši až několika milionů. Částka, kterou by musel doplatit samotný motorista, by pak byla skutečně neúměrně vysoká.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}