.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Peugeot 208: kde vyjde nejvýhodněji? 

 26 prosince, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Peugeot 208 představuje další zajímavý přírůstek do portfolia rodiny automobilů Peugeot. Jaký je a jakým způsobem se pro tento vůz vhodným způsobem pojistit?

O modelu Peugeot 208

Jde zařazením o malý automobil, který se nepřetržitě automobilka na trh dodává od roku 2012 až dosud. Produkce tohoto vozidla započala ve formě pětidveřového nebo třídvéřového hatchbacku.

Šlo o nástupnický model verze 207. Automobil byl postaven na platformě PSA PF1 a jeho hmotnost ve srovnání s verzí 207 poklesla o 173 kg. Přesto však měl nabídnout více prostoru než jeho předchůdce.

O designování nového vozidla se postaral Sylvain Henry. Na návrhu interiéru se podíleli Adam Bazydlo společně s Marií Sanou.

Výroba první generace tohoto vozu byla ukončena v roce 2019, přičemž již rok předtím sjely z výrobních linek poslední varianty třídveřového modelu. V březnu 2019 ženevský autosalon světu představil druhou generaci Peugeotu 208.

Ta se dostala ve čtyřech liniích také do Česka. Nejlevnější z nich dostala označení Like a patří do ní dvanáctistovka PureTech o výkonu 55 kW. K dalším stupňům výbavy náleží tzv. Active, Allure a nejdražší GT Line. Motorizace jsou čtyři, a to tři varianty benzínové 1.2 PureTech s výkonem 55 kW, 75 kW a 96 kW a vznětový 1.5 BlueHDi. Nechybí ani elektrická verze e-208.

Hlavně vyšší výbavové stupně, v nichž nechybí 17palcová kola nebo černé kontrastní prvky karoserie, potěší svým designem. Charakteristické prvky najdeme i v interiéru, a to zejména v podobě tradičního konceptu i-Cockpit. Už méně však potěší vnitřek vozu po stránce ergonomie.

Vzhledem k tomu, že je Peugeot 208 svým pojetím městské auto, plní v tomto směru svou úlohu více než dobře. Tam navíc spolehlivě postačí základní motorizace. Tomu odpovídají i jízdní vlastnosti v podobě průměrné dynamiky. Poměrně příjemná je i spotřeba.

Pokud se tak smíříte s tím, že Peugeot 208 nabídne v interiéru zejména vysokým lidem poměrně málo prostoru, zůstane vám zajímavé auto. Navíc má tento model potenciál i mezi ojetými vozy. A co se vyplatí vědět k povinnému ručení?

Co je povinné ručení a k čemu slouží

Povinné ručení se nazývá správněji pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla. Jde o typ pojistky, kterou musí být vybavený každý majitel auta.

Respektive je nutné mít jej na každý vůz vedený v registru vozidel. Jakmile jej z této evidence necháte vyřadit, povinné ručení se vás týkat přestává. Rozhodně tedy nestačí pouze přestat jezdit, jak se někteří motoristé domnívají.

Zákon zná pouze několik výjimek, které povinné ručení vůbec nepotřebují. Patří k nim například hasičské vozy nebo automobily ministerstva vnitra, ministerstva obrany, BIS a dalších složek. Teoreticky samozřejmě i jim může škoda vzniknout, hradí se ale z jiných zdrojů.

Jak vybrat povinné ručení

Povinné ručení je nutné vybírat podle několika důležitých kritérií:

Rozsah pojištění

Rozsah pojištění prakticky určuje úroveň vaší ochrany. Vyplatí se hledět zejména na tři základní kritéria v podobě:

  • asistenčních služeb
  • připojištění
  • pojistných limitů

Asistenční služby

Kvalitní asistenční služby představují pro řidiče zcela neocenitelnou pomoc v nouzové situaci. Pojišťovna by vám měla umět pomoci tehdy, když vám například dojde palivo.

K základním asistenčním službám se řadí příjezd a odjezd mechanika na místo nehody/poruchy, práce mechanika na místě a odtah nepojízdného vozidla do nejbližšího smluvního či autorizovaného servisu. Musíte ale počítat s tím, že asistenční služby jsou omezeny limity, které mohou být stanoveny maximální částkou či počtem hodin za práci.

V rozšířeném balíčku asistence lze pak již očekávat pokročilejší služby. Taková asistence vám vyřeší mimo jiné vybitou autobaterii, defekt na pneumatice nebo úschovu nepojízdného vozu.

Připojištění

Již několik let je trendem dimenzovat povinné ručení tak, aby kromě základní úlohy ochrany poškozeného, jemuž je způsobena újma, potažmo i vaší, abyste vzniklou škodu nemuseli sami platit, nabídlo ochranu i vám samým.

Proto nabízí i možnost různých připojištění. K těm nejčastěji využívaným patří podle samotných pojišťoven hlavně připojištění skel a pojištění proti riziku poškození vozu zvířetem.

Je však nezbytné si pojistku nadimenzovat tak, aby skutečně odpovídala vašim potřebám. Motorista je tak například ve velkém městě je spíše vystaven riziku krádeže, zatímco na vesnici spíše hrozí poškození elektroinstalace hlodavci.

Povinné ručení pro Peugeot 208

Pojistné limity

Limit pojistného plnění reprezentuje maximální hranici plnění pojistitele. Sjednává se při podpisu pojistné smlouvy. Jestliže výše škodu tuto sumu převýší, pojištěný hradí částku nad limit sám. V obecném měřítku u pojištění platí, že čím je dohodnutý limit vyšší, tím vyšší je i cena pojistky.

Co říci má k pojistným limitům konkrétně u povinného ručení zákon. Ten je určuje separátně pro škody na zdraví a na majetku. Nejnižší stanovená hranice činí 35 000 000 Kč. Další limity si pojišťovny nastavují dle sebe, nejvyšší aktuálně pojistitelná částka dosahuje 250 000 000 Kč.

Spolehnout se na zákonem určenou hranici se jednoznačně nevyplatí, přestože 35 000 000 Kč působí jako téměř astronomická částka. Nový občanský zákoník však neurčil horní hranici odškodnění u škod na zdraví, kde jsou následky skutečně citelné, a to nejen pro poškozené, ale i pro jejich bližní.

Vyšší limit je proto vždy výhodnější. Ostatně v podmínkách současných pojišťoven nejsou rozdíly mezi jednotlivými limity natolik citelné, aby se vám vyplatilo šetřit za každou cenu. Řádově vás vyšší limit vyjde na stovky korun navíc. Pokud jezdíte často, vyberte si alespoň limit 100 000 000 Kč.

Cena

Cena pro většinu motoristů tím vůbec nejzásadnějším faktorem pro výběr jejich povinného ručení. Ovlivní ji celá řada hledisek.

Způsob výpočtu

Důvodem, proč dostane řidič u každé pojišťovny odlišnou cenovou nabídku povinného ručení, není jen konkurenční boj.

Záleží i na tom, jak pojišťovna povinné ručení vlastně počítá. Před několika lety způsobila značný rozruch na trhu tzv. segmentace. Kromě objektivně vyznívajícího parametru v podobě síly motoru, začali poskytovatelé pojištění brát v potaz i věk řidiče a velikost obce.

Postupem času tuzemské pojišťovny „přitvrdily“ a začaly se ohlížet i na stáří auta, počet dětí v rodině nebo počet ujetých kilometrů.

Bonusy

To, co řidičům jejich cenu za pojištění ovlivní výrazně, je bonus. Jeho uplatnění má jednoduchou logiku: Čím déle jste pojištění, a čím déle jezdíte bez nehody, tím vyšší bonus je. Slevu dostanete za 12 měsíců bez nehody. V průměru to je až 5 %. Dostat se však můžete na maximální slevu 60 %, v některých případech až 65 %.

Řešení bonusů je v kompetenci konkrétní pojišťovny. Některé z nich jsou například ochotny poskytnout maximální slevu i za nižší počet let tzv. bezeškodního (bez nehody) průběhu. Stejně tak se výše slevy může každoročně měnit. Nezapomeňte si tak napřed důkladně přečíst smlouvu.

Slevy

Systém slev pro povinné ručení u bonusů nekončí. Uvažovat se vám vyplatí i nad dalšími aspekty, které vám mohou vygenerovat výhodnější cenu.

V první řadě je to frekvence placení pojistky. Pojistku je možné platit čtvrtletně, jednou za půl roku nebo jednou ročně. U některých pojišťoven se vám stále může vyplatit delší interval a pojištění tak spíše plaťte jednou za rok.

Ne všechny instituce však již na toto hledí, setkáte se tak i s tím, že je frekvence plateb pevně stanovena a ke zvýhodňování nedochází.

Co naopak svorně zvýhodňuje většina tuzemských pojišťoven, je způsob sjednání pojištění. Sleva se při vyřízení online může pohybovat až kolem 20 %. Výhodné je pro vás vyřešení povinného ručení nejen z hlediska financí, ale i časově. Auto máte i bez návštěvy pobočky pojištěné během několika minut.

Pojišťovny mají v nabídce i další slevy, díky nimž můžete ve výsledku za povinné ručení platit méně. Jde například o slevy pro ZTP.

Využijte srovnání pojištění

Jak vyplývá z výše popsaného náhledu do cenotvorby současných pojišťoven, jde o problematiku poměrně složitou. A je to i důvod, proč nikde nenajdete obecný ceník pojištění. Částky pojištění mohou být napříč jednotlivými poskytovateli i značně rozdílné.

Vyplatí se proto pečlivě pojistky srovnávat. Využít k tomu snadno můžete tzv. srovnávače, tedy internetové portály, které dokáží pokrýt trh a obsáhnout všechny nabídky, které vám vygenerují a porovnají.

Stačí vám k tomu zadat do nich několik informací o vozidle i o vás. Buďte přesní, čím více relevantní údaje zadáte, tím více odpovídající realitě bude potom výsledek. Určitě se nemusíte obávat toho, že by s vloženými informacemi bylo nakládáno nepoctivě.

Podobných kalkulaček působí na českém trhu v současnosti řada, k těm nejznámějším a uživatelsky nejoblíbenějším se řadí portál ePojištění.cz.

Vyplatí se mi havarijní pojistka?

Kromě povinného ručení, které vyžaduje zákon, se vám může vyplatit i havarijní pojistka. Ta je dobrovolná. Zejména majitelé nových automobilů velice těžko nesou každý škrábanec, proto hledají řešení, které je před škodou ochrání.

Těm odborníci doporučují si havarijní pojistku sjednat v komplexní podobě. Zvažte za takové situace i pojištění GAP. Naopak v případě staršího vozidla využijte jen takovou kombinaci rizik, která jsou pro vás reálná. Jinými slovy: U auta bezpečně zaparkovaného v garáži vám se znatelně menší pravděpodobností hrozí riziko jeho krádeže, proto jej pokrýt z „havarijka“ jednoduše nepotřebujete.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}