.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Hyundai Bayon – tipy, kde se pojistit nejlevněji 

 31 ledna, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Povinné ručení je velmi důležité. Aniž by si to tolik lidí uvědomovalo, povinné ručení je prakticky základ všeho. Nejde jen o vás, jde také o druhou případně třetí stranu v době nehody. Nezmiňuji také to, že vám to celé ušetří spoustu peněz. Povinné ručení můžeme také jinak nazvat pojištění odpovědnosti. Právě o tomto pojištění bude dnešní článek. Zaměříme se na to, co to vlastně to povinné ručení je, povíme si také něco o zmiňovaném modelu auta Hyundai Bayon. Řekneme si, jaké generace existují, jaké mají typy pohonů a typy výbav. Podíváme se také  na to, jak můžeme efektivně využít srovnání cen pojištění tohoto vozu na srovnávači epojisteni.cz. Pojišťovny nabízí různé služby pro tento vůz, a tak tu nebude ani chybět to, u které pojišťovny pojištění seženeme nejlevněji. Zmíníme se také o pojištění GAP, což je velice dobrá služba zvláště pro vozy novějšího typu. Sehnat výhodné pojištění není vůbec jednoduché, a tak se na to pojďme rovnou vrhnout. 

Co je povinné ručení?

Povinné ručení také jinak můžeme nazvat pojištění odpovědnosti tak, jak už jsme si dnes říkali. Ze zákona musí mít toto pojištění uzavřené každý majitel vozidla. Je to velice důležité především pro to, že z pojištění jsou hrazeny všechny škody, které způsobíte na silnicích druhé či třetí osobě. Ať už jde o její zdraví nebo vozidlo, na všechny tyto věci se pojištění odpovědnosti vztahuje. Jak už se tak na silnicích stává, nehod není nikdy dost. Řidiči jsou nepozorní a často neberou ohledy na ostatní. Nemluvě kamiony. Avšak někdy se může stát, že zaviníme nehodu, kterou jsme ani zavinit nechtěli, a právě díky tomuhle je povinné ručení výhodné.

Pokud budete mít pojištění odpovědnosti uzavřené a stane se nehoda, nemusíte se bát toho, že byste museli všechny opravy, nebo dokonce i léčbu raněného hradit z vlastní kapsy. Pojišťovna to za vás v tuto chvíli zaplatí. Povinné ručení si sjednáte tak, že pojišťovně pravidelně hradíte takzvané pojistné, jehož výše je stanovena na základě technických parametrů vozidla a údajů daného pojistníka. Technické parametry vozidla můžeme chápat jako výkon vozidla, model, rok výroby, typ motoru a hmotnost vozidla. Při sjednání daného pojištění vybíráte takzvané limity krytí, které vám slouží ke stanovení nejvyšší možné hranice pojistného.

Limity krytí

Jedná se tedy o nejvyšší možnou částku, kterou pojišťovna při nehodě dokáže zaplatit. Minimální limit pojistného určuje zákon na 35 mil. Kč na zdraví a 35 mil. Kč na majetek, tudíž celkem 70 mil. Kč. To je slušná částka, že? Tato hranice se některým může zdát velká, ale budete se divit, že není. Pokud jde o hromadnou nehodu, může tato částka vystoupat i dvojnásobně. Některé pojišťovny proto nabízí hranice 75 mil. Kč nebo 100 mil. Kč.

K povinnému ručení si můžete dále také přijednat takzvané připojištění, do kterého spadá například: skel vozidel, střet se zvěří, úrazové připojištění řidiče a posádky. Je na uvážení, zda si toto připojištění přijednat. Vyplatí se to? TO je častá otázka, na kterou není až tak jasná odpověď. Za mě ale určitě ano! Nikdy nevíte, co se na silnici může stát. Může vám v lese vběhnout do silnice jelen, na parkovišti do vás někdo může nabourat a nehoda je hned na světě. Je to určitě vhodné a za těch několik desítek za opravu to pak nestojí.

Povinné ručení si můžete sami spočítat. Na internetu najdete plno webových stránek, které nabízí určité kalkulačky, kde zadáte již zmiňovaný model vozu, rok výroby, typ motoru a podobně a najde vám to ta povinná ručení, které jsou pro vás výhodné a za dobrou cenu.

Shrnutí toho, co vše kryje pojištění odpovědnosti: 

 • uhradí způsobené škody na zdraví či dokonce usmrcení
 • uhradí způsobené škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci
 • uhradí škody, které mají povahu ušlého zisku
 • uhradí za účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků z povinného ručení

Jak si nejlépe vybrat povinné ručení? 

Povinné ručení nabízí většina pojišťoven. Některé jej nabízí levněji, některé dráž, některé nabízí víc variant. Je velice důležité se podívat na to, co všechno dané povinné ručení obsahuje. Levná povinná ručení jsou totiž většinou bez asistenčních služeb a připojištění, které, pokud dojde na nehodu, je oceněno a vlastník ho zaplatí z vlastní kapsy. Asistence není důležitá jen k tomu, abychom všechno neplatili z vlastní kapsy, ale také především v zahraničí, kde se to vyplatí dvojnásobně. Nikdy nevíte, co se v zahraničí může na silnici stát a vysvětlujte to tam někomu. Cena, kterou za povinné ručení platíte, ovlivňuje z velké části kategorie vozidla, zdvihový objem válců nebo výkon motoru. Pokud budete mít zájem o větší rozsah asistenčních služeb, cena také poroste. Proto je velmi důležité popřemýšlet o tom, co potřebujete, co je vhodné a co se vám vůbec nevyplatí.

Pojištění GAP

Pojištění GAP se ve skutečnosti skládá ze tří anglických slov, a to: Guaranteed Asset Protection. Do českého jazyka to můžeme přeložit jako jakási garantovaná ochrana majetku. Věc, kterou toto pojištění GAP ve skutečnosti řeší je, že se snaží uchovat cenu nového vozu na stejné výši po dobu tří let. Což je velice výhodné.

Uveďme si konkrétní příklad: Jdete si to autoservisu koupit auto, za které zaplatíte dnes v přepočtu zhruba 450.000. Pokud k tomu chceme lepší výbavu, můžeme počítat s dalšími 50, tedy 500.000Kč. Cena vozu, za kterou auto koupíme je tedy 500.000 Kč. Tuto cenu také zaplatíme. Jakmile ale překročíme s novým autem práh autoservisu a vyjedeme na silnici, auto ztratí tak rychle svoji hodnotu, že byste ani prstem lusknout nemohli. Cena auta, které nově vyjede na silnici je zhruba poloviční, tady tedy cca 250 – 300.000 Kč. 

Pojištění GAP může tuto ,,loupež“ trochu zastavit a ponechat vašemu autu po dobu tří let stejnou cenu, jako mělo, když jste ho kupovali. Toto pojištění se dá sjednat jako připojištění k havarijnímu pojištění a můžete ho uplatnit:

 • při totálním poškození vašeho vozu
 • při krádeži

Každá věc má své výhody a nevýhody, a nijak jinak to není ani u tohoto pojištění. Pojďme trochu nahlédnout pod pokličku.

Povinné ručení pro Hyundai Bayon: tipy, kde pojistit nejlevněji

Výhody GAP pojištění:

 • stoprocentní krytí
 • pojištění v případě totální škody i krádeže
 • pojistná částka se většinou stanovuje na základě faktury nákupu nového vozidla
 • v případě havárie nebo odcizení máte možnost si koupit nové auto za cenu původního

Nevýhody:

 • pojištění GAP se většinou sjednává na kratší dobu, a to 3-5 let
 • cena pojistky není zanedbatelná – čím bude auto dražší, tím bude vyšší i pojistné a to stejné platí, když bude auto levnější, menší bude i pojistné

Hyundai Bayon

 • základní charakteristika
 • generace tohoto vozu
 • typy pohonů
 • typy výbav

Hyundai Bayon je crossover. Pokud nahlédnete do jeho vnitřku, můžete spatřit velký prostor, který vám cestu na dovolenou i do práce velice usnadní. Jeho interiér navíc doplňují inteligentní technologie, které poskytují tu nejvyšší úroveň bezpečnosti a konektivity v této třídě. Jeho design je založený na oceňovaných vozech SUV značky Hyundai s vizuálně uchvacující interpretací designového jazyka Sensuous Sportliness.

Designéři se zaměřili především na jeho interiér, který disponuje zvětšením zavazadlového prostoru, pohodlí cestující a dveřmi inspirované tvary vyskytujícími se v přírodě elegantně obepínající palubní desku.

Moderní technologie, které zde nesmí chybět, máme v tomto vozidle díky dvěma velkým, vizuálně sloučeným displejům, díky kterým můžeme využívat i například k ovládání vozu naším hlasem.

Výbavu máme velice pestrou. Rozdělujeme ji hned na 6 kategorií, a to: COMFORT, COMFORT CLUB, SMART, SMART CLIMATE, STYLE A STYLE PREMIUM. 

Každá tato výbava je něčím speciální a není snadné si vybrat jednu z nich.

Nový Hyundai Bayon umožňuje také díky modernizovaným motorům T-GDI dosahování vynikající spotřeby paliva a vysoce konkurenceschopných emisí CO2. Můžeme zde rozlišit dva typy motorů, a to: Zážehový motor 1,0 T-GDI a Zážehový motor MPI s objemem 1,2 l. 

Toto auto také vyniká několika bezpečnostními funkcemi, které jsou na dnešní dobu velice důležité a vysoce oceňované. Můžeme sem zařadit hned několik funkcí:

 • Asistent pro jízdu v pruzích
 • Adaptivní tempomat řízený navigací
 • Asistent autonomního nouzového brzdění

Díky těmto funkcím a plno dalších se v tomto voze budete cítit pohodlně tak, jako doma.

Nabídek pojišťoven je v dnešní době spousta, avšak není úplně jednoduché vybrat tu nejlepší. Mnoho internetových stránek vám ale umožňuje použít kalkulačku, na které si výši pojištění můžete spočítat a v případě nouze se obrátit na jejich pracovníky. Současní řidiči jsou ale na silnicích tak nebezpeční, že je dobré mít nějakou ,,pojistku“, která vás v případě nouze dokáže zachránit. Na silnicích se nedává pozor a lidé, kteří mají větší auta, si myslí, že pokud se něco stane, oni z toho vyváznou živí, ale tak to někdy není! Ne nadarmo se říká, dávejte za volantem pozor!

Pro srovnání nabídek pojišťoven můžete také využít například stránku e.pojisteni.cz, kde najdete vše o tom, co budete potřebovat při sjednávání pojištění a jak se vám tato investice vyplatí. 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}