.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Ford Mondeo [srovnání] 

 17 srpna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Automobil Ford Mondeo, který spadá do takzvané střední třídy automobilů, mi byl sympatický hned od začátku. Zpočátku jsem se ovšem trochu pídil po tom, která ze čtyř generací tohoto vozidla by mohla co možná nejlépe padnout právě mé osobě. První generace tohoto vozidla byla vyvíjena v podstatě jako takzvané světové auto, a to společně s modely Mercury Mystique a Ford Contour. V Severní Americe se od roku 2013 prodává pod označením Ford Fusion.

Generace Fordu Mondeo

První generace Mk1 (1993-1996)

Tento vůz, který byl vyráběn v letech 1993 až 1996, dbal zejména na bezpečnostní výbavu. Stal se tak prvním vozem, který se od samého počátku své výroby prodával s airbagem pasažéra, a to ve všech jeho výbavách. Rovněž nechyběli ani přepínače bezpečnostních pásů, boční ochrana konstrukce a ve vyšších třídách také ABS.

Mimo jiné bylo ve výbavě možné nalézt také vyhřívané přední sklo, kontrolu trakce, adaptivní systém tlumení a samonivelační odpružení. Mimo jiné byl jeho interiér celý velurový a obsahoval centrální zamykání, které později nahradilo zamykání dálkové, ovládání sklopných zrcátek anebo také zadní sedadla, která se dala sklopit do roviny. Dále nechyběl přehrávače CD i kazet a elektricky stahovatelná okna. Ve vyšších výbavách majitele potěšil také palubní počítač či elektricky ovládané střešní okno.

Generace Mk2 (1996)

V roce 1996 se Ford Mondeo uvedl na trh v takzvané faceliftové řadě. Oproti první generaci Mondea měl tento vůz výraznější design a také nabízel více prostoru pro nohy na zadních sedadlech. Interiér vozidla se dočkal poměrně služné a veřejností velmi pozitivně hodnocené změny i přesto, že základní tvary zůstaly zcela zachovány. Airbag umístěný na volantu byl ovšem zvětšen, a to na standardní velikost. Do té chvíle se Mondeo pyšnilo pouze menším eurobagem. Zakoupit se dal zážehový motor 1,6/66 kW, 1,8/85 kW, 2,0/100 kW, V6 2,5/125 kW a diesel 1,8/65 KW. Možné bylo ovšem také zakoupit variantu ve verzi 4×4, která disponovala motoerem 2,0/97 kW a také sportovní verzi ST 200, která disponovala motorem V6 2,5/151 kW.

Generace Mk3 (2000-2007)

V říjnu roku 2000 vstoupila na trh generace Mk3, která se vyráběla ještě dalších sedm let. Mondeo se výrazně zvětšilo a také opustilo od svého původního designu. U tohoto vozu byl prodloužen rozvor, a to zhruba o pět centimetrů a vůz dostal nový dieselový motor Duratorq.

Interiér tohoto vozidla byl inspirován velmi kvalitním interiérem vozidla Volkswagen Passat B5, jenž nastavil zcela nové měřítko ve středních třídách těchto vozů. V kombinaci s kvalitními materiály měl tento vůz skutečně, co nabídnout. Disponoval například velmi inteligentním systémem IPS, který v případě nehody vyhodnotil nutnost použití airbagů.

Druhá generace tohoto vozidla prošla hned třemi facelifty. Mezi nejvýraznější facelift v roce 2003 patřila především úprava předního světlometu, nahrazení přední černé mřížky za chromovou a také vylepšené materiály v samotném interiéru. V České republice byl tento vůz velmi dobře prodejný.

Třetí generace Mk4 a čtvrtá generace Mk5

Třetí generace, která byla i ve své pětidvéřové verzi odhalena v roce 2006 se těšila skutečně velké oblibě u zákazníků. Mě osobně se tento vůz velmi líbil a v těchto letech jsem poměrně silně uvažoval o jeho koupi. Design vozu byl velmi přívětivý a líbivý. V ČR bylo možné zakoupit 4 úrovně výbavy a to Ambiente, Trend, Ghia a Titanium.

Čtvrtá generace vozů Ford Mondeo měla a stále má velmi pěkný vzhled. Je přitom zcela unikátní, a to po celém světě. Čtvrtá generace vozidel nabízí 4 čtyřválcové benzínové motory, které mají objem 1,5 litru a 2,0 litru. Od roku 2014 je také možné zakoupit hybridní verzi tohoto vozidla, která využívá dvoulitrový motor s Li-on baterií.

Povinné ručení pro Ford Mondeo

Jaké povinné ručení je pro Ford Mondeo tím nejlepším?

Po dlouhých úvahách jsem se rozhodl, že si pořídím Ford Mondeo Mk5, které se mě i manželce líbilo asi ze všech nejvíce. Poté, co jsme si vůz vybrali a zakoupili, bylo na místě začít řešit povinné ručení pro tento typ vozidla, které jsme si chtěli velmi pečlivě vybrat sami na základě našich konkrétních požadavků. Využili jsme proto on-line srovnávač pojištění, který nám nabídl ucelený seznam pojišťoven, které povinné ručení na můj typ vozidla poskytují. Měl jsem tedy všechny pojišťovny i s konkrétními cenami pojistek jako na dlani.

Primárně jsem chtěl, aby v mém pojištění bylo zahrnuto pojištění všech skel, asistence PLUS, střet se zvěří a také přírodní rizika. Když jsem veškeré své parametry zadal do on-line srovnávače, vzešla mi pro mě velmi perfektní nabídka, kterou jsem si ihned zamiloval. Cena bez dalšího připojištění dělala zhruba 2.328 Kč. Měsíční splátka by tak byla pouhých 194 Kč. Pokud si k tomu všemu přičtu ještě další připojištění, bude cena sice o trochu vyšší, avšak i přesto velmi výhodná. V ceně je navíc zahrnuté odškodnění po nehodě, sleva ve výši 850 Kč na pískování skel, rozšířená asistence a různé slevové kupony a účasti v soutěžích. Musím uznat, že bylo zkrátka z čeho vybírat a toto pojištění mě velmi mile překvapilo.

Nabídek jednotlivých pojišťoven je skutečně velké množství

Nabídek jednotlivých pojišťoven je na internetu skutečně značné množství. V podstatě se jednotlivé pojišťovny mezi sebou předhánějí, která nabídne klientovi lepší plnění či lepší rozšířené služby v oblasti připojištění. Některé pojišťovny dokonce nabízí v rámci připojištění také například úrazové pojištění, pojištění zavazadel či úrazové pojištění řidiče. Vždy záleží na konkrétních preferencích majitelů vozu.

Já osobně ovšem velmi oceňuji poměrně širokou nabídku jednotlivých pojišťoven, jelikož si člověk může velmi pohodlně vybrat nejvhodnější pojištění.

Víte, v čem tkví tajemství pojištění GAP?

Už jste se někdy setkali s výrazem pojištění GAP? Pokud stejně tak, jako já vůbec netušíte o čem je řeč, rád vám toto pro mě velmi výhodné pojištění představím. Mít totiž vlastní auto je sice velmi pohodlné, ale také velmi nevděčné. Jako by nestačilo, že náklady na provoz samotného vozidla jsou poměrně dosti vysoké. Ovšem málokdo ví, že po třech letech od zakoupení nového vozidla, začne cena vozu rapidně klesat. Za tuto poměrně krátkou dobu se může dostat hodnota vozidla na poloviční hodnotu. Je to neuvěřitelné, že? Ale je to opravdu tak. Já osobně jsem byl touto informací poměrně hodně zaskočen, a tak jsem se neváhal okamžitě zeptat, jaké jsou výhody pojištění GAP.

S pojištěním GAP chráníte hodnotu svého vozidla

Pořizovací cenu vašeho nového vozu si můžete velmi jednoduše pojistit a to tak, že si zařídíte pojištění GAP. Pod touto zkratku se v podstatě skrývá název Guaranteed Asset Protection, který lze přeložit v podstatě jako garantovanou ochranu majetku. I přesto, že na českém trhu toto pojištění již nějakou tu dobu je, málokdo o něm vůbec ví a málokdo si ho skutečně pořídí. Já osobně jsem ovšem vyhodnotil, že bez tohoto pojištění svůj nový vůz jednoduše nechci.

Toto významné pojištění lze sjednat jako připojištění k havarijnímu pojištění. Toto pojištění vám v podstatě zajistí, aby cena vámi vybraného vozidla zůstala minimálně po dobu tří let úplně stejná.

Jak je to s pojištěním GAP při totální škodě?

Pokud dojde k havárii, při které bude vaše vozidlo poškozeno či dokonce zničeno, majiteli pojišťovna uhradí jeho pojistné plnění, a to v celé výši. Tedy v tržní ceně, od které se pouze odčte spoluúčast. Stejně tak toto platí i v případě, kdy vám bude vaše vozidlo odcizeno. V tomto případě má majitel vozidla, který si nechal zřídit pojištění GAP nárok na uhrazení rozdílu mezi původní a tržní cenou.

V opačném případě totiž majitel vozidla zpravidla prodělává až polovinu z původní ceny daného vozidla. U vozidla, které tak stálo 500 tisíc korun, to bude činit pouze 250 tisíc korun, což je hrozné. Za vyplacené pojistné si tak můžete naprosto normálně pořídit třeba úplně stejné vozidlo, a to za stejnou hodnotu, jakou mělo vaše předchozí vozidlo. Díky tomu si tak ušetříte spoustu starostí.

Mimo jiné pojištění GAP také hradí spoluúčast u vámi sjednaného havarijního pojištění. V praxi to znamená, že v případě, kdy nahlásíte pojistnou událost, bude se čekat na vyplacení pojistného plnění a poté vám bude daný rozdíl uhrazen právě z pojištění GAP. Dané pojištění je ovšem určeno pouze pro nová vozidla a je možné ho mít pouze po dobu zhruba tří let. Dále toto pojištění samo zanikne. Existují ovšem jisté podmínky, za kterých lze toto pojištění prodloužit.

Srovnat jednotlivé nabídky pojišťoven si můžete on-line

Pokud si potřebujete srovnat jednotlivé nabídky pojišťoven, můžete tak učinit zcela on-line, jako jsem to udělal já. Srovnání jednotlivých nabídek můžete učinit například na portále www.epojisteni.cz, kde v uceleném seznamu naleznete veškeré pojišťovny, které vám povinné ručení mohou zajistit. Toto jednoduché srovnání vás tak ušetří celé řady starostí při hledání nejvhodnější nabídky. Nebudete muset totiž navštěvovat žádnou pobočku pojišťovny a ani velmi složitě objíždět různé obchodní zástupce pojišťoven a nechávat si vytvářet pojistky, které vám ve finále vůbec nebudou vyhovovat.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}