.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Ford Kuga [srovnání] 

 16 října, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Značka Ford patří k pilířům automobilového průmyslu. Jaká byla její cesta na vrchol, proč je Ford Kuga populární automobil a jak si ho co nejlépe pojistit?

O automobilce Ford

Příběh dnes slavné značky Ford začíná v roce 1903. Dokazuje, že odvážným štěstí přeje. Předcházelo mu však ještě několik let, během nichž se vize jejího zakladatele formovala.

Tím byl Henry Ford. Budoucí slavný podnikatel byl na počátku těchto událostí šestnáctiletý mladík. Kurážně opustil v šestnácti letech rodný dům a přesunul se do Detroitu. Vyučil se tady zámečníkem a začal pracovat u Westinghouse. Odtud zamířil do Edison Illuminating Company.

Zde se stal vedoucím inženýrem, což mu vyneslo natolik solidní plat, že si mohl dovolit začít experimentovat se spalovacími motory.

V roce 1903 se svými společníky zakládá Ford Motor Company. V továrně na Mack Avenue v Detroitu zpočátku vyrábí jen pár vozidel denně. A to ze součástí, které pro Ford na zakázku vyrobily jiné společnosti.

Nicméně už začátek Ford Motor Company se nesl ve znamení splněného snu Henryho Forda – o automobilu, který bude cenově dostupný a současně spolehlivý. Podařilo se, na scénu tak se vší pompou v roce 1908 vstupuje či spíše vjíždí model T.

Světlo světa vozidlo spatřilo v nové továrně na Piquette Avenue v Detroitu. Vůz už se namísto původní ruční výroby vyráběl na montážní lince, což znamenalo průlom v automobilové dopravě nejen v Americe. Montážní linka v továrně v Highland Parku v Michiganu inspirovala systémem sériové výroby celý svět.

Ford T bylo navíc snadné obsluhovat, udržovat a byl dobře ovladatelný na nerovných cestách. Zaznamenal tak okamžitě úspěch a navždy se zapsal do historie.

Další úspěchy následovaly a značka se brzy vypracovala mezi společnosti, které dominují světovému trhu. Jen v roce 2017 se například Fordu podařilo prodat dokonce 300 000 aut na českém trhu. Mezi nejnovější přírůstky do portfolia automobilky patří například Ford Kuga, Mustang Mach-E nebo Puma.

Proč si sjednat povinné ručení na Ford Kuga

Ford Kuga se vyrábí v provedení benzínovém (2,5 l Duratec turbo I5, 147 kW) i naftovém (2,0 l Duratorq, 100 kW nebo 2,0 l Duratorq, 100 kW, 4×4). Nově je navíc dostání v elektrifikovaných verzích jako Ford Kuga EcoBlue Hybrid (mHEV), samonabíjecí Kuga Hybrid (HEV) nebo Kuga Plug-in Hybrid (PHEV).

Lze tak říci, že automobilka podporuje současný trend elektromobility. Z něj těží nejen životní prostředí, ale i samotní motoristé při sjednávání povinného pojištění. Ti totiž mohou na elektromobily čerpat levnější povinné ručení, neboť vozidla jsou aktuálně zpravidla zařazena do nejnižší kubatury. Speciální kategorie totiž zatím tuzemské pojišťovny nemají.

Majitele elektromobilu tak ve výsledku může povinné ručení vyjít dokonce o dvě třetiny levněji než u konvenčního vozu.

Faktem tedy zůstává, že pro majitele vozidel s tradičním pohonem může být povinné ručení drahé. Například loni se průměrná cena pohybovala na 6460 Kč a v posledních letech ceny stále narůstají. Přemýšlíte nad tím, že byste u běžného vozu ušetřili tím, že zkrátka pojištění platit nebudete? Není to moudré rozhodnutí.

Povinné ručení je nutné si sjednat ve vlastním zájmu. Jeho základním účelem je pojistná ochrana majetku a zdraví třetích osob, které doznají újmy provozem vozidla. V konečném důsledku tak povinné ručení chrání nejen poškozené, ale i viníka případné nehody, který nemusí hradit škodu z vlastní kapsy.

Jak vybírat povinné ručení

Povinné ručení nebo též správněji pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je pojištění vyžadované aktuálně platnou legislativou. A to konkrétně zákonem č. 168/1999 Sb. V Česku se dále povinné ručení historicky výrazně proměnilo po sametové revoluci, kdy v této oblasti skončil monopol České státní pojišťovny. Až od 1. 1. 2000 nicméně mohly do tohoto segmentu vstoupit i jiné subjekty.

Dnes si tak motoristé mohou vybrat povinné ručení u takového poskytovatele, který jim nabídne nejvýhodnější podmínky. Orientovat se v nich může být při množství subjektů a různých pojistných produktů poměrně náročné.

Vyplatí se proto si provést jednoduché srovnání. K tomu vám pomohou internetové srovnávače. Jde o jednoduché kalkulačky, do nichž stačí zadat vstupní informace a nechat si vygenerovat výsledky. Povinné ručení si pak můžete snadno porovnat na základě ceny. K nejznámějším a současně nejoblíbenějším portálům tohoto typu patří web ePojištění.cz.

Základní kritéria u povinného ručení

Kromě ceny však při výběru povinného ručení záleží i na mnoha dalších kritériích. Zejména se tak vyplatí zohlednit:

Pojistné limity

Do pojistných limitů opět vstupuje zákon, který určuje, že minimální výše limitů pro škody na zdraví i na majetku činí 35 000 000 Kč. Pojišťovny nabízejí však limity ve výši až 250 000 000 Kč.

Čím vyšší je limit, tím vyšší bude zpravidla i cena povinného ručení. Příliš však nešetřete. Co se stane, pokud se do limitu „netrefíte“, tedy reálná škoda bude vyšší, než částka, kterou pojišťovna určila jako strop? Jednoduše ji zaplatíte ze svého, což může pro některé viníky nehod znamenat i celoživotní zadlužení se.

Nejméně bychom si tak měli zvolit limit 50 000 000 Kč, s přihlédnutím k cenám nových vozidel však nejlépe i 100 000 000 Kč.

Asistenční služby

Rozsah asistenčních služeb je opět velmi důležitý, neboť v krizové situaci pro nás mohou být zvláště účinnou pomocí.

K dispozici jsou asistenční služby nepřetržitě 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Zavolat si v nouzi můžete přímo na asistenční linku své pojišťovny nebo na číslo 1224. V základu těchto služeb bývá běžně zahrnut například příjezd asistenčního vozidla, oprava, odtažení nebo úhrada práce mechanika.

Je nicméně nutné si ověřit, které služby se nacházejí již v základním balíčku a za které je nutné si připlatit nadstandardně. Přesnější informace naleznete v pojistné smlouvě nebo v pojistných podmínkách.

Připojištění

Pojišťovny vám k základnímu povinnému ručení mohou nabídnout i poměrně širokou škálu volitelných připojištění. Sjednat si tak můžete například úrazové pojištění, pojištění skel, pojištění zavazadel, pojištění živelných pohrom či pojištění odcizení vozidla.

Kromě toho pojišťovny usilují o přízeň svých klientů i řadou nadstandardních bonusů. Řidiči tak mohou využít například garanci ceny nebo možnost nenechat si ovlivnit svůj bonus první dopravní nehodou.

Povinné ručení pro Ford Kuga

Jak na sjednání povinného ručení

Sjednat povinné ručení si v současné době můžete velmi jednoduše přes internet. Zabere vám to jen několik málo minut.

K ruce si vezměte svůj občanský průkaz a nejlépe velký technický průkaz vozidla, případně nemáte-li jej po ruce, poslouží i malý technický průkaz.

Poté už jen jednoduše vyplníte nutné údaje pro pojistnou smlouvu a odešlete je. Hned vzápětí vám přijde potvrzovací e-mail společně se zelenou kartou. Během 2 až 3 dnů obdržíte od České pošty originální dokumenty.

Vaše povinné ručení běžně začíná platit od data, které máte uvedeno v pojistné smlouvě. V případě sjednávání povinného ručení online se pojistka stává platnou v momentě, kdy ji zaplatíte. Což můžete přes internet ostatně udělat rovnou.

Pojištění ale nemusíte platit hned, v případě, že si jej sjednáváte s počátkem téhož dne, většinou na to máte dokonce 15 dnů. Pokud se jej rozhodnete zaplatit později, stále bude stěžejní datum, které máte uvedeno v pojistné smlouvě, pojistka tedy de facto začne platit „zpětně“.

Co je havarijní pojištění

Havarijní pojištění na rozdíl od povinného ručení není vyžadováno. Motoristé se pro něj mohou rozhodnout zcela dobrovolně.

Tento typ pojištění chrání vozidlo před potenciálními škodami vzniklými na vašem vlastním vozidle. Ty mohou být způsobeny havárií, odcizením, živelnými katastrofami, vandalismem, pádem předmětu a střetem se zvěří.

Ovšem pozor, havarijní pojištění nekryje škody na svodidlech, plotě či domě. A samozřejmě ani neřeší poškození cizího automobilu, od toho je povinné ručení. Havarijní pojištění tedy může být vhodným doplňkem právě povinného ručení.

Mám si havarijní pojištění sjednat?

Havarijní pojištění si můžete dimenzovat podle sebe. Lze do něj jednak zahrnout všechna základní rizika v podobě dopravní nehody, krádeže, vandalismu, střetu a poškození zvířaty a živlů a přírodního nebezpečí. Z těchto rizik si případně můžete vybrat jen to, které vás skutečně ohrožuje, eventuálně si navolte i rizika další, jako je kupříkladu poškození čelního skla.

Nezapomeňte také zodpovědně zvážit hodnotu vozidla. Jde o jeden ze stěžejních faktorů při výpočtu ceny havarijního pojištění. Nicméně pojistka dokáže pružně reagovat na měnící se hodnotu vozu, pokud tedy smlouvu necháme pravidelně aktualizovat, nemusíme se obávat toho, že za pojištění budeme v čase zbytečně přeplácet.

To však může být pro majitele nových aut současně i značný problém. Pokud dojde při nehodě k tzv. totální škodě, tedy že vám auto tato událost zcela zničí, případně vám ho ukradnou, pojišťovna vyplatí pouze tolik peněz, kolik odpovídá ceně vozidla těsně před nehodou. Jinými slovy zaplatí tedy tzv. obvyklou cenu, od které navíc odečte spoluúčast.

Lze to však řešit tzv. GAP pojištěním. Pojišťovna vám, pokud jej máte sjednané, zjednodušeně řečeno, doplatí ještě částku, která zbývá do pořizovací ceny automobilu. Podstatnou výhodou GAP je navíc i to, že „dorovnává“ spoluúčast. Hodí se tak hlavně pro novější vozy.

V konečném důsledku tak lze říci, že při zodpovědném výběru a pečlivém zvážení všech potřeb je havarijní pojištění užitečným nástrojem, který vám může pomoci ochránit vaše auto.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}