.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Dacia Lodgy [srovnání] 

 4 února, 2022

Jana Vochková

5/5

Dacia Lodgy si své pevné místo v portfoliu rumunské automobilky jednoznačně zaslouží. Čím konkrétně a jak si pro tento vůz zařídit to nejlepší povinné ručení?

O automobilu Dacia Lodgy

První modely Dacia Lodgy sjely z výrobní linky už v roce 2012 a v nabídce jsou dosud. A podle vyjádření samotné společnosti se jejich konec v brzké době určitě nechystá. Patří stabilně k nejoblíbenějším pilířům značky Dacia.

Automobil se vyrábí v současnosti v Maroku v továrně značky Renault, která je od roku 1999 vlastníkem rumunské automobilky.

Vůz je od svého uvedení na trh k dispozici ve variantě pěti a sedmimístného modelu. V Česku se jedná dokonce o nejdostupnější sedmimístné auto. Využívá podlahovou plošinu M0, což je specifická platforma vyvinutá jen pro Dacii.

Lodgy je zástupcem kategorie kompaktních MPV. Automobil je založen na nové platformě a má pohon předních kol. Na výběr u něj zájemci mají ze čtyřválcových motorů, a to v podobě vznětového 1,5 l (ve dvou variantách) a dvou zážehových motorů. Tím prvním je atmosférický 1,6 l, druhou verzi zastupuje 1,2 l s turbodmychadlem Energy TCe 115.

Doporučit lze z tohoto výběru hlavně vznětovou motorizaci, která jednoznačně potěší ty, kteří prioritně sledují hospodárnost své jízdy.

Charakterizovat bychom tak svezení v této Dacii mohli jako komfortní, přestože se určitě nejedná o automobil určený pro vyznavače rychlé jízdy. Ke cti mu slouží, že se velmi úspěšně umí vypořádat s nerovnostmi na tuzemských silnicích. Ostatně byl přesně na podobné podmínky konstruován.

Lodgy je vůbec prvním modelem značky Dacia, který nabízí omezovač rychlosti, a to na úrovni Laureate. Vybaven je i navigačním systémem se sedmipalcovým dotykovým displejem, který je součástí volitelné výbavy. K dispozici je také připojení Bluetooth a USB, které bylo již dříve představeno v modelu Dacia Duster.

Vyberte si dobré pojištění pro Dacia Lodgy

Už od doby, kdy se model Lodgy objevil na našem trhu, sázel hlavně na nízkou cenu. Dacia si zachovává poměrně pevnou pozici po letech a objevuje se i na trhu s ojetými automobily. Máte tento vůz v garáži i vy? Budete určitě potřebovat dobré pojištění.

Samozřejmou součástí vaší motoristické „výbavy“ se musí stát povinné ručení. Jde o zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jak se pojistka zcela správně nazývá.

Skutečně je povinné, neboť poskytuje pojistnou ochranu pro případ, že by třetí osobě vznikla provozem pojištěného vozidla újma. V českých zemích se přitom do zákona dostala odpovědnost za zavinění už v roce 1811, kdy o ní hovořil tehdejší obecný zákoník občanský.

Povinné ručení má tak v Čechách již dlouholetou tradici a prošlo si velmi bouřlivým rozvojem. A další změny budou následovat i v budoucnu. Co experti předpovídají v oblasti pojišťovnictví pro rok 2022?

Jak se bude měnit povinné ručení v roce 2022?

V loňském roce si navzdory koronavirové pandemii držely ceny povinného ručení pouze mírný nárůst, zjistil Broker Consulting POVIndex. Průměrná cena za celý trh stoupla o pouhých 43 korun na konečných 6 530 Kč.

To se však má změnit. Dáno je to dražšími vozidly. Pokud je vyšší samotná cena automobilu, nutně bude vyšší i škoda. Ta se v průměru pohybuje na 35 000 Kč. Oproti roku 2016, kdy výše škoda činila v průměru pouze 25 nebo 26 000 Kč, jde tak o citelný nárůst. To musí povinné ručení reflektovat, a tedy samo zdražit.

Konkrétně škody stouply meziročně v loňském roce dokonce o 7,2 %. Zástupci pojišťoven proto upozorňují, že není možné, aby motoristé setrvale platili kolem 3 500 Kč za povinné ručení.

Experti na toto konto souhlasně potvrzují, že soudobí motoristé si skutečně nemají příliš na co stěžovat. V porovnání s minulostí totiž současné povinné ručení vychází velice levně. Což pro motoristu paradoxně vůbec nemusí být příznivé, a to právě z důvodu toho, že cena povinného ručení nereflektuje reálné výše škody.

Jak si vybrat nejlepší povinné ručení

Motoristé se tedy do budoucna nevyhnou tomu, že si připlatí. Už dnes však mnozí platí zbytečně mnohem více než by museli.

Nemají si přitom v tomto směru příliš navzájem co vyčítat. Vysokou částku na složence nachází nejen majitelé dražších vozidel, ale i levnějších typů. To se týká až 70 % všech motoristů. Řešení je přitom poměrně jednoduché: Pečlivě porovnávat.

Důsledným srovnáním povinného ručení může motorista ušetřit za rok až stovky korun. Nemusíte přitom znát přesnou metodiku výpočtu jednotlivých pojišťoven. Porovnat jednotlivé nabídky si můžete jednoduše sami a v pohodlí svého domova z počítače.

Pomohou vám k tomu internetové srovnávače, tedy jednoduché online kalkulačky. Ty umí spočítat skutečnou individuální cenu povinného ručení se zohledněním všech zásadních parametrů, jako jsou bonusy.

Srovnávačů existuje řada. V Česku patří k nejpopulárnějším srovnávačům zaměřeným na oblast pojištění web ePojištění.cz.

Povinné ručení pro Dacia Lodgy - srovnaní

Povinné ručení nezávisí jen na ceně

Cena by neměla být určujícím prvkem povinného ručení. Mnohem zásadnější je to, aby vám skutečně pojistka poskytla adekvátní ochranu.

Extrémně nízká cena však nejspíše bude poukazovat na nízké pojistné limity, základní asistenci a celkově služby pouze ve značně omezeném módu.

Musíte tedy vědět, za co vlastně platíte. Číst smluvní podmínky se však většině řidičů nechce, případně na to nemají dostatek času. Často tak netuší, co jejich pojistka obsahuje. To je ovšem fatální chyba. V pojistných podmínkách najdete důležité základní informace, jako je přesné vymezení toho, co se považuje za pojistnou událost, od kdy do kdy vám vlastně pojistka platí, určení limitů pojistného plnění i to, jakým způsobem můžete pojištění vypovědět. Zvláště pečlivě byste navíc měli číst sekci s výlukami.

Chci vypovědět původní pojistku

Už povinné ručení máte a třeba zrovna díky srovnávačům jste přišli na to, že se vám současná pojistka nevyplatí? Pojišťovnu můžete změnit.

Pojištění lze pochopitelně z vlastního rozhodnutí ukončit. Můžete zkusit například i výpověď dohodou, ale k tomu vám musí pojišťovna udělit souhlas. Rovněž máte možnost podat výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události.

Nejběžnějším způsobem, jak pojistku ukončit, je podat výpověď ve lhůtě 6 týdnů před výročním dnem pojistné smlouvy (den a měsíc počátku smlouvy). Pojistka bude ukončena k datu výročí pojistné smlouvy. To najdete ve smlouvě nebo v zelené kartě.

Výpověď ale můžete pochopitelně poslat kdykoli, a to na adresu své pojišťovny. Měla by být písemná a mělo by v ní být uvedeno vaše jméno, dále bydliště, číslo pojistné smlouvy, datum a podpis. Žádný vzor či konkrétní formulář pro tento účel předepsán není, výpověď tedy může mít volnou formu.

Přijdu o bonusy?

O bonusy pochopitelně nepřijdete, můžete si je přenést k novému poskytovateli. Vaše pojišťovna vám dokonce povinna do 15 dnů vystavit potvrzení o době bezeškodného průběhu.

U nově vybrané pojišťovny stačí uvést počet měsíců bezeškodního průběhu, sleva by se měla správně dopočítat automaticky. Výše zmíněné potvrzení pak stačí doložit dodatečně. Na doložení potvrzení u nové pojistky máte lhůtu 45 dnů.

Vyplatí se mi havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je ve srovnání s povinným ručením ryze dobrovolné. Mnoho motoristů proto váhá, zda si jej sjednat.

Existují však situace, kdy tuto pojistku oceníte. Jednak je to při havárii, také v rámci střetu se zvěří, nebo pokud vás zastihne škoda způsobená následkem živelné pohromy. Hodit se havarijní pojištění může také tehdy, když vám váš vůz někdo odcizí.

Mnohým motoristům se však nevyplatí tzv. balíček all risk zahrnující kompletní spektrum rizik. Výhodou tohoto typu pojistky je to, že se nemusíte pojišťovat na to, co nechcete. Vyberete si tak jen ta rizika, která jsou pro vás relevantní.

Většinou si tak řidiči pojišťují kombinaci havárie a živlu nebo odcizení a živlu.

Jak je to s bonusy u „havarijka“?

Havarijní pojištění není zpravidla zcela levnou záležitostí. Vzhledem k tomu, že i u tohoto pojištění ovlivní koncovou cenu řada faktorů, zajímá motoristy zpravidla, zda se jim do výsledné částky propíše i bonus.

Také v tomto případě můžete bonus určitě využít. Existuje navíc i alternativa převodu bonusu z povinného ručení na havarijní pojištění. Musíte však v takovém případě mít obě pojistky sjednány u téže pojišťovny.

Co je to GAP

U havarijního pojištění se setkáte také se zvláštně vyhlížející zkratkou GAP. Skrývá se pod tím garantovaná ochrana majetku.

Důležité je toto pojištění zejména u nových vozidel. Potká-li vás nepříjemná událost v podobě krádeže vašeho plechového miláčka nebo nehoda, jejímž závěrem bude verdikt pojišťovny znějící „totální škoda“, mohli byste být nepříjemně překvapeni.

Běžně by vám vaše pojišťovna vyplatila plnění pouze v hodnotě tzv. obvyklé. Ta odpovídá ceně před pojistnou událostí. Pokud vám někdo například ukradne rok starý automobil, už musíte počítat s tím, že vám pojišťovna vyplatí cenu sníženou, odpovídající už staří auta jeden rok. Máte-li však jako doplněk ke klasickému havarijnímu pojištění sjednáno připojištění GAP, bude vám pojistné plnění vyplaceno v pořizovací hodnotě vozu.

GAP je tedy optimálním řešením pro majitele nových vozů. Ostatně pojišťovny obvykle umožňují sjednání GAP pouze do 3 let stáří daného automobilu. V Česku toto pojištění v nabídce má například Allianz, ale i AXA nebo Česká podnikatelská pojišťovna.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}