.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení pro Dacia Jogger – tipy, kde se pojistit nejlevněji 

 27 ledna, 2022

Jana Vochková

Ohodnotit

Dacia Jogger je novinkou v portfoliu rumunské automobilky Dacia. Prodává se také v tuzemsku. Čím je tento automobil zajímavý?

O modelu Dacia Jogger

Dacia Jogger je novým vozem, který rumunská automobilka vyrábí od roku 2021. Automobil patří do rodiny kompaktních MPV. Vizuálně se však podobá SUV.

Vůz je konstruován na platformě CMF-B. Automobil byl koncipován jako nástupce modelů Logan MCV a Lodgy. Ostatně právě v souladu se třetí generací Loganu je tento pětidveřový automobil nabízen v provedení s pěti a sedmi sedadly.

Tříválcový benzinový motor s turbodmychadlem dosahuje výkonu 67 kW (91 k) nebo 81 kW (110 k) a točivého momentu 200 Nm, zatímco motor na LPG má výkon 74 kW (100 k) a točivý moment 170 Nm. S 50litrovou benzinovou nádrží a 40litrovou nádrží na plyn je celkový deklarovaný dojezd více než 1000 kilometrů.

Ze strany automobilky Dacia již bylo též avizováno, že v roce 2023 se na trh dostane i verze s hybridním pohonem. Jogger se tím stane vůbec prvním automobilem s hybridním pohonem v portfoliu této značky. Půjde navíc o nejsilnější variantu nabídky.

Vůz vyniká hlavně svou prostorností. K té přispívá jednak karoserie kombi a jednak hned 708 litrů objemu kufr v pětimístné verzi. Celkem 160/565/1819 litrů nabídne v sedmimístné variantě.

Ke značné atraktivitě přispívá i poměrně příznivá cena začínající na částce lehce převyšující 350 000 Kč a kvalitní výbava. Do ní patří mimo jiné elektricky ovládaná okna a zrcátka, zadní parkovací senzory nebo tempomat a dešťový senzor.

Výrobce připravil hned tři stupně výbavy, a to základní Essential, pokročilejší Comfor a nejvyšší Extreme. Samozřejmostí je také několik příplatkových paketů.

Jak vybrat povinné ručení pro Dacia Jogger

Modely Dokker, Logan MCV a Lodgy byly v Česku velmi populární a lze očekávat, že Jogger je jakožto nejdostupnější rodinný automobil segmentu C může úspěšně napodobit. Budeme ho tak zřejmě stále častěji potkávat i u nás.

Každý řidič by proto měl včas pamatovat také na všechny povinnosti, které se s vlastnictvím vozu pojí. Jde zejména o povinné ručení, na němž trvá i zákon.

Na trhu v současnosti působí celá řada pojišťoven, které tento typ pojištění nabízejí. Produkty se od sebe liší cenou i konkrétními parametry. Při výběru vhodného pojistného produktu je vhodné zohlednit několik velmi důležitých parametrů.

Co byste měli vědět o povinném ručení

Nezapomeňte si u svého povinného ručení zejména zkontrolovat:

Co se z povinného ručení hradí

Motoristé obvykle vědí, že jim povinné ručení pomůže v případě, že způsobí provozem svého vozu někomu škodu. Jen málokterý z nich už má přesnou představu o rozsahu řešených škod. Do povinného ručení tak konkrétně patří:

  • věcné škody (škody na majetku způsobené provozem vozidla)
  • škody na zdraví nebo usmrcením (bolestné, náklady na léčbu, náhrada za ztrátu výdělku při pracovní neschopnosti atd.)
  • škody, které mají povahu ušlého zisku
  • náklady na právní zastoupení

Systém výluk

Dále je důležité si uvědomit, že v každém pojištění existují i výluky. V povinném ručení je však vymezený určitý standardní okruh, který je dokonce dán zákonem. Jsou to:

  • újma na vozidle, jehož provozem byla újma způsobena, jakož i na věcech přepravovaných tímto vozidlem
  • újma, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla újma způsobena
  • škoda vzniklá mezi vozidly jedné jízdní soupravy tvořené – motorovým vozidlem a přípojným vozidlem
  • škoda vzniklou manipulací s nákladem stojícího vozidla
  • škoda, kterou je pojištěný povinen nahradit svému manželu/ce nebo osobám s pojištěným žijícím ve společné domácnosti s výjimkou újmy, která má povahu ušlého zisku, jestliže tato újma souvisí s újmou na zdraví nebo usmrcením
  • újma způsobenou provozem vozidla při teroristické nebo válečné události
  • újma způsobenou provozem vozidla při jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži
  • škoda vzniklá v případě střetu vozidel, která jsou ve vlastnictví téže osoby

Až budete číst pojistné podmínky, je potřeba si uvědomit, že tyto výluky budou napříč všemi pojišťovnami shodné.

Jednotliví poskytovatelé si nicméně samozřejmě mohou do svých podmínek stanovit i výluky další. Ty už se vyplatí detailně prostudovat. Můžete se v nich tak například dočíst, že škodu vám pojišťovna neuhradí, pokud pojištěný způsobil újmu provozem vozidla, které použil neoprávněně atd.

Minimální limity

I minimální limity povinného ručení zákon určuje, a to na 35 000 000 Kč. Zarazit vás může, že některé pojišťovny takto nízké limity už ve svém portfoliu nemají. Například pojišťovna VZP nabízela v době napsání tohoto textu (1/2022) nejnižší limit na 45/45, tedy 45 000 000 Kč. Konkurenční Direct dokonce přichází s 50/50.

Ostatně řidičům se základní zákonné limity ani nedoporučuje sjednávat. Z hlediska rizikovosti se to nevyplatí. A nevyplatí se to ani po stránce finanční. U vozu střední cenové kategorie může činit rozdíl mezi limitem 50/50 a limitem dvojnásobným i pouhou stokorunu.

Ovšem pozor, vyšší tarify povinného ručení nabízejí některé tuzemské pojišťovny pouze společně s havarijním pojištěním.

Povinné ručení v zahraničí

Podmínky, za nichž vám platí povinné ručení v Česku, možná znáte, protože můžete být při častějším používání svého motorového vozidla prakticky denně v ohrožení.

Řada řidičů se však ochotně spoléhá na své povinné ručení i při cestě do zahraničí. Fakta si přitom neověří. Povinné ručení vám, obecně vzato, platí i v zahraničí a konkrétní seznam zemí, pro které je pojistka funkční, najdete na tzv. zelené kartě. Jestliže na ní stát, kam se chystáte, není uveden, je nutné si zaplatit tzv. hraniční pojištění.

Cena

Cenu povinného ručení konkrétněji stanovit nelze. Odvíjí se od výše škody, kterou pojišťovna bude muset uhradit a současně od rizika, s nímž k takovéto škodě může dojít.

Co se týče rizikovosti, pojišťovna v tomto směru hledí hlavně na výkon a stáří vozidla, místo provozování vozidla a věk motoristy. Zejména mladý řidič bydlící ve velkém městě se tak může „těšit“ na vysoké sazby za povinné ručení. Obejít to však do určité míry lze tím, že si vůz nechá pojistit na někoho jiného, obvykle na rodiče.

Celá řada proměnných, které do kalkulace vstupují, je i důvodem, proč cenu za povinné ručení nelze stanovit univerzálně. Vždy se musí spočítat pro konkrétní vůz a řidiče.

Povinné ručení pro Dacia Jogger - tipy, kde se pojisti nejlevněji

Využívejte internetové srovnávače

Počítat můžete i vy, a to i přesto, že metodiku výpočtu a důležitá kritéria s ní související, přesně neznáte. Konkrétní představu o aktuálních cenách povinného ručení si můžete udělat díky internetovým srovnávačům.

To jsou specializované webové portály, které vám umožní porovnat ceny zboží i služeb. Jednoduše po zadání několika vstupních údajů samy zvládnou poskytnout kalkulaci i vaši sazbu povinného ručení.

Příjemným bonusem je nejen to, že díky nim ušetříte čas, ale i peníze. Srovnávače totiž poskytují svým klientům nižší ceny, než na které byste se standardně dostali na pobočkách jednotlivých pojišťoven.

Internetových srovnávačů působí v Česku více. Ne všechny portály jsou skutečně spolehlivé a vyplatí se vám s nimi pracovat. Tradičním a spolehlivým webem s již dlouholetou zkušeností v oblasti pojišťovnictví je portál ePojištění.cz.

Uvažujte i o havarijním pojištění

O havarijním pojištění již zmínka byla. Jde o dobrovolné pojištění, které samotného motoristu chrání před řadou potenciálních rizik.

Základními riziky jsou havárie, odcizení, živel a vandalismus. K tomuto „balíčku“ si je možné sjednat i různá nadstandardní připojištění. Motoristé si tak často v rámci havarijní pojistky pojišťují i svá zavazadla, zajišťují si ochranu v případě střetu se zvěří, úrazu přepravovaných osob nebo rozbití čelního skla.

Vyplatí se havarijní pojistka?

Cena havarijního pojištění je každý rok odlišná, pojišťovny přihlížejí k průměrné nehodovosti. Podobně jako v případě povinného ručení vstupuje i do výpočtu koncové ceny havarijního pojištění mnoho individuálních faktorů, jako je věk motoristy, stáří vozu nebo lokalita.

Obecně však můžeme říci, že havarijní pojištění vychází dráž než povinné ručení. Pojišťovnám ostatně ročně plynou do jejich „kasy“ z tohoto pojistného produktu zisky ve výši několika desítek milionů korun.

Havarijní pojištění tedy není produktem pro každého, neboť se mnoha řidičům jednoznačně nevyplatí. A to i navzdory tomu, že dále snížit si můžete cenu nastavením tzv. spoluúčasti. Tedy prakticky sumy, kterou jste ochotni v případě škody platit sami.

I v případě havarijního pojištění je tak nutné kvalitu pojistky hodnotit vůči ceně. Tedy porovnat si, zda za své peníze dostáváte adekvátní ochranu.

Co je GAP

Motoristé také stále častěji volí v tuzemsku dříve nepříliš známé připojištění GAP. Jde prakticky o ochranu před tím, že vozidlo běžně ztrácí svou cenu.

Pojišťovna by totiž bez sjednaného GAP připojištění vyplatila v případě totální škody nebo odcizení automobilu pouze částku odpovídající tzv. ceně obvyklé. To je v jazyce pojišťoven taková cena, která odpovídá hodnotě vozidla v době pojistné události.

Ve srovnání s pořizovací cenou je však ta obvyklá citelně nižší. Prakticky z toho vyplývá, že motorista přichází i se sjednaným havarijním pojištěním o poměrně dost peněz. GAP pojištění proto představuje velmi účinnou ochranu před touto ztrátou.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}