.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení na traktor – doporučení a zkušenosti 

 8 května, 2017

Kateřina Trousilová

5/5

Jak je to s povinným ručením

Obecně platí, že každý majitel motorového vozidla, které jezdí po veřejných silnicích v České republice si musí sjednat pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla  povinné ručení. Povinné ručení slouží k tomu, aby uhradilo veškeré škody na zdraví a majetku, které řidič způsobí provozem svého vozidla. Výše uhrazených škod je dána výši pojistného limitu.

Pokud řidič provozuje vozidlo bez platného pojištění, může dostat pokutu ve výši až 40 tisíc korun. Společně se splácením pojistného musí také platit tzv. sankční příspěvek, který se pohybuje ve výši od 20 do 300 korun/den dle typu vozidla.

Limity pojistného plnění

Při sjednání povinného ručení jsou velmi důležitým faktorem limity pojistného plnění. Čím větší limity si zvolíme, tím více jsme chráněni. Znamená to také, že ale za povinné ručení více zaplatíme. Minimální výší limitů pojisténo plnění, kterou si můžeme zvolit je 35 milionů Kč. Jde o maximální částku, kterou při námi způsobené nehodě vyplatí pojišťovna třetí straně, které jsme škodu způsobili.

Co jsou bonusy?

Bonusy u povinného ručení slouží k tomu, aby vyjádřily, jak dobře řídíte. Vypočítávají se podle délky předchozího pojištění a počtu vámi způsobených nehod. Oba údaje najdeme u České kanceláře pojistitelů na rodné číslo nebo IČO, kde jsou evidovány. Maximální sleva za bonus u povinného ručení, kterou můžete získat, je 60%. Bonusy si můžete nechat převést z předchozího pojištění.

Povinné ručení na traktor

Jelikož je traktor také motorovým vozidlem, týká se ho i povinné ručení. Traktor si také občas vyrazí na veřejnou komunikaci, a proto i traktor musí mít sjednané povinné ručení. I přestože traktory navštěvují dopravní komunikace jen ojediněle, může se stát vážná dopravní nehoda. Je potřeba brát v úvahu, že ne všichni řidiči jsou ohleduplní. Stává se, že s nepozorností předjíždějí pomalejší traktory a stanou se tak obětí nehody.

Povinné ručení na traktor můžeme rozdělit na tři kategorie:

 •  Jednonápravový kultivační traktor
 •  Traktor bez přidělené registrační značky  společně s prvním typem traktoru se řadí mezi méněrizikové traktory. Díky tomu je povinné ručení levnější přibližně o 1 000 korun, než poslední kategorie.
 •  Traktor s přidělenou registrační značkou do této kategorie spadají traktory, které využívají veřejné komunikace nejvíce. Povinné ručení pro tento typ traktoru začíná na ceně 1 500 korun.

Sezónní povinné ručení na traktor

Traktor v zimě není moc dobrým pomocníkem. Proč tedy platit za nevyuživatelné měsíce povinné ručení? Naštěstí existuje i sezónní povinné ručení na traktor, které pro nás bude zřejmě výhodnější. Platíme za předem stanovené měsíce, ve kterých traktor využíváme, ale traktor zůstane pojištěný celý rok.

Povinné ručení na traktor - Sezónní pojištění

Kolik zaplatíme?

Cena povinného ručení na traktor se odvíjí od výše uvedených kategorií. Za jednonápravový traktor nebo traktor bez SPZ, zaplatíte nižší částku, než za traktor s přidělenou SPZ. Mezi další důležité faktory, ovlivňující cenu povinného ručení patří: patří rok výroby, trvalý pobyt pojistníka/vlastníka a řidičské zkušenosti pojistníka. Cenu může snížit i sjednání zároveň jiného pojistného produktu, například havarijního pojištění.

 • Za traktor s registrační značkou od 650 Kč/rok.
 • Za traktor bez registrační značky od 380 Kč/rok.
 • Za nákladní vozidlo nad 12.000 kg od 7 900 Kč/rok.
 • Za traktor s jednou nápravou (kultivační) od 300 Kč/rok.

Kde najít nejvýhodnější povinné ručení na traktor

Pokud chcete, aby výdaje za povinné ručení byly co nejnižší, věnujte hledání nejlevnějšího povinného ručení mnoho času. Můžete se zkusit poradit se známými. Jde to ale i jinou, rychlejší cestou. Vyzkoušejte online kalkulačku, která vám ušetří spoustu času i peněz. K využití online kalkulačky vám bude stačit pouze malý, či velký technický průkaz a pár osobních údajů, které vepíšeme do formuláře.

Jak vyplnit formulář na online kalkulačce?

  1. V kolonce ,,Vozidlo“ vyberte možnost „Traktor“.
  2. V kolonce ,,Užití vozidla“ vyberte podle Vašeho užití, nejčastěji jde ale o „běžný provoz“.
  3. Vyplňte potřebné údaje o vozidle.
  4. Vyplňte potřebné údaje o pojistníkovi.
  5. Kliknutím na tlačítko ,,Pokračovat“, budete přesměrováni na stránku se srovnanou nabídkou jednotlivých pojišťoven.

Pozn.: U kolonky ,,Výkon motoru“ číslo uvádějte pouze v celých číslech, bez desetinných míst a bez údajů za lomítkem. Tedy např. 75. U kolonky ,,Orientační cena vozidla“
cenu udávejte ve tvaru bez mezer a symbolu Kč. tedy např: 240000.

V čem nám může kalkulačka pomoci?

Online kalkulaček je po internetu velké množství, ale když najdeme tu správnou, může nám velmi pomoci. Nejen, že nám ušetří spoustu času, dokáže ušetřit i peníze. Dokáže určit, která pojišťovna nabízí to nejvýhodnější pojištění, ale také nám může zajistit spoustu slev. Mnoho pojišťoven nabízí slevu, pokud si pojištění sjednáme online. Při online sjednání se zelená karta posílá poštou až k nám domů. Musíme si ale dát pozor na podvodné kalkulačky, které nesrovnají nic zdarma a sbírají naše osobní údaje. Měla jsem tu čest vyzkoušet pár kalkulaček a je to asi o člověku – musí vám sednout.

Povinné ručení na traktor - Konečný obrázek

 

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}