Povinné ručení je souhrn pojištění odpovědnosti za škody, které jsou způsobeny vozidlem. Uzavírají se za účelem ochrany majetku a krytí v případě poranění nebo smrti. Tento druh pojištění je povinné pro každý druh vozidla, ať už se jedná o osobní vozy, dodávku, motorku nebo kamion a to podle zákona 168/1999. Všechna tato vozidla musí mít vlastní registrační značku, velký a malý technický průkaz a musí být užívána na veřejných komunikacích.

Co je potřeba vědět před uzavřením povinného ručení

Čím větší vozidlo, tím větší mohou být způsobeny škody. Mějte to na paměti vždy, když si půjdete povinné ručení sjednávat. Před uzavřením smlouvy na povinné ručení je také nezbytné vědět účel dodávky. Jestliže si koupíte dodávku pro vlastní potřebu, protože máte prostě mnoho věcí, které potřebujete převážet, ale zároveň se nepohybujete tak moc daleko, nepotřebujete vysoké limity pojistného plnění. Pokud si ovšem koupíte dodávku, kterou budete využívat denně za účelem podnikání, rozhodně si nastavte všechny možné limity pojistného plnění, abyste poté případnou nehodu nemuseli doplácet z vlastní kapsy, jestli bude částka překročena. Obzvláště vysokou pozornost věnujte povinnému ručení, které budete sjednávat pro dodávku, která se za účelem podnikání bude pohybovat nejen na území České republiky, ale současně i mimo území České republiky.

Uzavřít povinné ručení na dodávku je stejné jako na osobní vozidlo. Budete potřebovat znát registrační značku, předložit budete muset velký technický průkaz, ve kterém jsou vyhotoveny všechny iniciály, které s daným vozidlem souvisí, a také budete muset předložit doklad totožnosti – občanský průkaz. Jestliže si uzavíráte povinné ručení na jinou osobu, pak toto vše bude muset předložit třetí osoba a v zelené kartě bude poté uvedeno, že vlastník vozidla není totožný s pojistníkem vozidla.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Jak sjednat nejlevnější pojištění dodávky

V prvé řadě je nezbytné vědět, že pokud budete sjednávat pojištění dodávky přes internet, nikdy vám pod slovem dodávka nevyběhne žádná nabídka. Jedná se totiž o nákladní vozidlo do 3,5 tuny.

povinné ručení na dodávku

Příklad:

Do běžného užívání jsem potřeboval větší vozidlo. Pořídil jsem si tedy Mercedes-Benz o objemu 2987ccm, výkonem 140 kW a rok uvedení do provozu byl 2017. Jsem fyzická osoba, která je ve věku 32 let. Řidičský průkaz vlastním od dosažení plnoletosti. První vozidlo, které mělo evidované povinné ručení na moji osobu, bylo v mých 25 letech. Mám tedy v současné době vyježděné bonusy za 7 let a jsem zcela bez jakékoli pojistné události. Limity pojistného plnění jsem nepotřeboval tak vysoké, protože dodávku využívám přibližně jen 2x během týdne. Zvolil jsem si klasické plnění do 70 milionů korun. Nejlépe mi vyšly následující pojišťovny:

AXA EXTRA – tato pojišťovna mi nabídla částku 3.074 Kč / za rok. Platbu jsem si mohl vybrat buď roční, pololetní (přeplatil bych 302 korun) nebo čtvrtletní (taktéž bych přeplatil 302 korun). Povinné ručení nabízí asistenční službu při píchnutí nebo defektu kola s okamžitou výměnou a zároveň zaplacením nové pneumatiky. Asistenční služba je všeobecně velice zpestřená, zajistí vám také odtah zdarma bez ohledu na lokalitu, pomohou při ztrátě klíčů nebo nedostatku paliva. Je-li vozidlo potřeba opravit v cizině, zajistí vám i náhradní díly, které budou do zahraničí dovezeny. Dále jsem byl jako řidič pojištěn úrazovým pojištěním.

AXA STANDARD PLUS – jedná se o stejnou pojišťovnu jako v prvním případě. Roční cena je ovšem jen 2.790 Kč. Taktéž je možné platit i pololetně (přeplatil bych 272 Kč) nebo čtvrtletně (přeplatil bych 270 Kč). Toto povinné ručení nabízí stejné bonusy jako pojištění EXTRA, chybí zde pouze úrazové pojištění řidiče.

HVP NADSTANDARD – pojišťovna nabízí povinné ručení za roční taxu 3.555 Kč. I zde je možné platit pololetně (přeplatil bych 861 Kč) nebo čtvrtletně (přeplatil bych taktéž 861 Kč). I zde jsou nabízeny nadstandardní asistenční služby v podobě odtahu zdarma, asistence v případě ztráty klíče nebo nedostatku paliva. Úrazové pojištění pro řidiče, avšak navíc se nezvýší taxa povinného ručení při první pojistné události. První škoda na vozidle je tedy bez ztráty dosavadních bonusů.

Osobně jsem si vybral pojištění od AXA a to nabízený balíček EXTRA. Chtěl jsem levnější pojištění, ale zároveň jsem chtěl úrazové pojištění, které nemám sjednané.

Příklad 2:

Během téhož roku, co jsem si dodávku koupil, jsem si musel upravit povinné ručení. Dodávku jsem začal využívat ke svému podnikání. Běžně jsem s ní cestoval do zahraničí a půjčoval ji svým zaměstnancům. Chtěl jsem tak zvýšit pojistné plnění nad 140 milionů korun. S podmínkami na pojistné plnění mi nejlépe vyšly vstříc následující pojišťění:

AXA PREMIUM – pojišťovna nabízí pojistné plnění ve výši 140 milionů korun. Měsíčně mě tak pojištění vychází na 4.186 Kč. Pololetně i čtvrtletně bych přeplatil 426 Kč. Pokud já nebo moji zaměstnanci způsobíme totální škodu, pojišťovna se zavazuje vyplatit peníze na nové vozidlo a to až do výše 150 tis. korun. Máte nárok na náhradní vozidlo, které vám bude zapůjčeno na 3 dny, to vše i za předpokladu, že jste viník dopravní nehody. Asistenční služba nabízí stejné bonusy jako u předtím.

DIRECT EXTRA – pojistné plnění je do výše 150 milionů korun. Roční platba pojistného vychází na 5.944 Kč. Je-li placeno pololetně přeplatil bych 108 Kč, při platbě čtvrtletně bych přeplatil 276 Kč.Taktéž mi bylo nabídnuto náhradní vozidlo na 3 dny, pojišťovna mi nabídla proplacení drobných závad na vozidle (vybitá baterie nebo nedostatek paliva) a to do výše 3 tis. korun. Pojišťovna nabízí úrazové pojištění pro řidiče a v případě dopravní nehody v zahraničí i náhradního řidiče, který dopraví cestující po ošetření bezpečně do ČR.

DIRECT PREMIUM – pojistné plnění sahá do výše 200 milionů korun. Jedná se o nejvyšší pojistné limity, které jsou v ČR nabízeny. Premium pojištění vám zajistí, že cena pojištění se během 3 let nenavýší. Roční platba se pohybuje ve výši 6.704 Kč, což při pololetní platbě znamená přeplatit 112 Kč a při čtvrtletní 288 Kč. Při nehodě máte k dispozici jako viník vozidlo na 5 dní, máte zajištěné pojištění pro řidiče a rozsáhlé asistenční služby.

V tomto případě jsem si vybral pojištění DIRECT PREMIUM. Jedná se sice o nejdražší pojištění, které mi bylo nabídnuto, ale zároveň jsem potřeboval pojištění, které bude plně krýt veškeré případné pojistné události, které se mohou stát v zahraničí.

Co je dobré vědět na závěr

K povinnému ručení se určitě vyplatí zařídit i havarijní pojištění, protože nikdy dopředu nevíte, co vše se může stát. Zároveň také, jestliže si sjednáte havarijní pojištění současně s povinným, pojišťovny poskytují celkem vysoké slevy, což se v konečné ceně určitě ukáže. Zjistěte si také, co vše povinné ručení obnáší, abyste si mohli pořídit doplňková pojištění, která mohou obsahovat:

  • Pojištění skel – ať už se jedná o klasické čelní sklo nebo postranní skla.
  • Odcizení – odcizení vozidla bývá většinou součástí havarijního pojištění, pokud ho máte sjednané, nemusí tomu tak však být vždy.
  • Pojištění střetu se zvěří – jestliže se pravidelně pohybujete cestou ze zaměstnání domů a obráceně lesem nebo všeobecně vyjíždíte mimo obec, pojištění střetu se zvěří je určitě dobré zvážit.
  • Pojištění zavazadel a osobních věcí – i když neustále na parkovišti vidíte cedule “Vozidlo není trezor”, takže byste si v něm neměli nechávat cennosti, které by mohly přilákat zloděje, občas se tomu tak stává. Tímto budete mít svůj majetek pojištěn.
  • Rozšíření základních asistenčních služeb – u starších vozidel, které mohou kdykoli vypovědět službu, se vyplatí rozšířit si asistenční službu, abyste v případě odtahu nemuseli platit přepálené částky, které tak zaplatí pojišťovna za vás.

Vždy si hlídejte veškeré platby povinného ručení, aby odcházely dostatečně s předstihem, abyste vše měli zaplacené do termínu splacení, ušetříte se pak nepříjemné komplikace se zpožděním platby v podobě penále nebo při opakovaném zpoždění i zrušení povinného ručení.

Povinné ručení na dodávku – kde najít nejlevněji?