.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení na auto: kde najít nejlevněji? 

 23 listopadu, 2018

Jana Vochková

2/5

Před necelým měsícem jsem byl nucen k tomu, abych si pořídil nové auto. Můj drahý Ford Fiesta se totiž rozhodl na D1 ukončit svůj motoristický život a jeho plechové srdce tak naposledy nahodilo kvalt a byl konec. Oprava mého již dvanáct let starého vozidla by se mi absolutně nevyplatila a tak jsem musel rozbít své prasátko, do kterého si šetřím peníze již od svých osmnácti let a zašel jsem si koupit vůz nový. Svůj první vůz, který si vyberu podle svého gusta, jelikož jsem Ford zdědil po svých rodičích a do toho, jaké auto to bude, jsem příliš mluvit nemohl. Nyní je ale všechno jinak a já si jdu do autosalonu pro svůj nový přírůstek do rodiny. Prvotní nadšení po výběru, který mi zabral celých pět hodin a u kterého jsem se zapotil nejen já, ale i prodejce automobilů, vystřídala panika z toho, že si budu muset poprvé v životě zařídit i povinné ručení, které za mne doposud platila firma mého otce, jelikož byl Ford firemním vozem. Další rána mě tak čekala ihned poté, co jsem otevřel dveře do první pojišťovny, které jsem za sebou zase velmi rychle zavřel, jelikož částka, která byla z úst pracovnice pojišťovny vyřčena, mne doslova odzbrojila. Vím, že jelikož nemám žádné bonusy a můj věk je třicet let, budu si muset za povinné ručení připlatit, ovšem nebudu platit zbytečně hodně, to je logické. Proto jsem si doma sedl k počítači a nalezl na internetu tento srovnávač povinného ručení, který mi nabídl dle mého názoru podstatně optimálnější variantu šitou přímo na míru mým potřebám. A ani mi to nezabralo spoustu času, stačilo zadat několik podstatných informací o mne a o vozidle, které se chystám pojistit a bylo to, nic víc, nic míň.

Stačilo několik kliknutí a měl jsem vybráno

Současná povinná ručení jsou opravdu cenově dosti vysoká. Záleží samozřejmě, jaké jsou vaše řidičské schopnosti, respektive kolik ujetých kilometrů bez nehod máte za sebou a také záleží na tom, kolik vám je let. Ač již nepatřím mezi nejmladší, jelikož je mi třicet a řidičské oprávnění vlastním dvanáct let a to podotýkám bez nehody, ani já si nemohu příliš vybírat, co se povinného ručení týče. Stále patřím do rizikové skupiny, což je citelně znát na výsledné částce povinného ručení, které chci pro svůj osobní klid ještě zkombinovat s havarijním pojištěním. Ovšem ve finále, jsem byl konečnou částkou v rámci možností mile překvapen a rozhodně mne její výše nezklamala tak, jako při mé návštěvě v nejmenované pojišťovně. Stačilo jen pár kliknutí, která mi otevřela oči do světa nabízeného povinného ručení, které je na trhu k mání a bylo po starostech. Ještě štěstí, že tyto záležitosti člověk řeší za svůj život pouze výjimečně, že?

povinné ručení - výběr

Jak jsem nalezl výhodně povinné ručení?

Na portálu ePojištění jsem se zorientoval velmi snadno. Stačilo pouze vybrat, o jaký produkt mám zájem a sice zda mne zajímá povinné ručení, havarijní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácnosti a spousta dalšího. Poté, co jsem se dostal do sekce povinného ručení, jsem byl vyzván k tomu, abych vyplnit několik stručných informací o svém vozidle a také o mé osobě. Co tedy konkrétně portál k výpočtu povinného ručení zajímalo? Jednalo se o typ vozidla a sice, kde jsem samozřejmě dle mého typu vozidla, kterým byl osobní automobil Škoda Fabia zadal, že se jedná o osobní vozidlo, které bude užíváno pro běžný provoz. Dále jsem také musel vyplnit značku vozidla, kterou je Škoda a jeho modelovou řadou je Fabia. Dále srovnávač zajímala motorizace mého vozu, která je v tomto případě 1.2 TSI (v.r.12/2014 – dosud, 1197 ccm, 81 kW. Toto byla sekce povinných údajů, které bylo třeba bez výjimky vyplnit. Dále následovala sekce nepovinných údajů, které jsem ovšem i přesto vyplnil, jelikož mi velmi pomohli při konečném výpočtu a sice tak, že upřesnili konečnou cenu za povinné ručení. Jednalo se o nepovinné údaje typu, SPZ vozidla, roku výroby mého vozu, kterým je rok 2018 a orientační ceně vozu, která byla v mém případě 360.000 Kč. Nu a již jsem byl téměř ve finále, jelikož poslední sekcí v online srovnávači byly údaje o mne, jakožto o vlastníkovi vozidla, které jsem rovněž musel povinně vyplnit. Zde byl samozřejmě rozhodující věk a také to, zda mám již nějaké bonusy či nikoliv. V mém případě, kdy můj vůz byl vozidlem firemním, bohužel žádné bonusy nemám a tak jsem tuto kolonku mohl přeskočit ihned poté, co jsem vyplnil základní údaje o své osobě, tedy mé jméno, adresu a kontaktní údaje, kterým byl e-mail a telefon.

Krytí a asistenci jsem nechtěl podcenit

Poté, co jsem se tedy dostal z formuláře, který obsahoval základní údaje o mne a mém vozidle, mi byl nabídnut seznam pojišťoven, které nabízeli velmi adekvátní cenové nabídky povinného ručení. Aby toho ovšem nebylo málo, systém ePojištění.cz mi nabídl ještě něco navíc a sice možnost vybrat si buď takové pojištění, který bude s plným krytím a také asistencí, která mne nikdy nenechá na holičkách v případě, kdy se s mým vozidlem něco stane anebo zda-li mám zájem, o absolutně základní a to nejlevnější pojištění vůbec, které nabízí pouze základní asistenci. Poté, co jsem ovšem uvízl se svým minulým vozidlem na D1 a asistenční služba se o mne v plném rozsahu postarala, jsem zvolil variantu a plným krytím a také asistencí. V mém případě, mi tak bylo nabídnuto hned několik pojišťoven, které by mohli mé požadavky za adekvátní cenu pokrýt. O které pojišťovny se jednalo?

Výběr pojišťoven byl pestrý

Výběr jednotlivých pojišťoven byl opravdu pestrý. Jako nejvýhodnější mi byla nabídnuta pojišťovna AXA Premium, která mi nabízela povinné ručení od 3.634 Kč, přičemž by měsíční platba činila 302 Kč. V Této ceně byla kromě jiného rozšířená asistence, úrazové pojištění mne, jakožto řidiče, pojištění zavazadel, půjčení náhradního vozidla a také odškodnění po nehodě. Mohl jsem si rovněž připojistit i celou další řadu věcí, kupříkladu všechna skla, střet se zvěří, odcizení vozidla, úrazové pojištění a mnoho dalšího. Další možností, o které jsem uvažoval, byla nabídka od ČSOB, která nabízela povinné ručení za cenu 4.199 Kč, měsíčně by mne tak toto pojištění vyšlo na 349 Kč. Rozvažoval jsem tak nad těmito dvěma možnostmi, přičemž jsem se ve finále rozhodl pro ČSOB, u které jsem si zřídil i havarijní pojištění, které mne chrání před vandalismem, přírodními katastrofami, odcizením a podobnými nemilými situacemi, kterým se na vozovce nelze vyhnout.

Jsem nadmíru spokojen a věřím, že mě čeká spoustu kilometru bez nehod

Se svým vozidlem Škodou Fabii jsem nadmíru spokojen stejně tak, jako s mým novým povinným ručením, za které mne pochválil i můj otec, který sám nečekal, že takto výhodné pojištění vůbec v mé situaci seženu. Přece jen jsem se dlouhé roky o pojištění vozidla nemusel nikterak zajímat a o to více jsem na sebe pyšný, že jsem tuto etapu zvládl na jedničku. Nyní mi nezbývá nic jiného, než se pustit do bezpečné jízdy v mém novém vozidle, které mne absolutně naplňuje po všech stránkách. Je to sympatický rodinný vůz, se kterým mne doufám čeká celá řada ve zdraví ujetých kilometrů a že si díky tomu budu moci v brzké době snížit své dosavadní pojištění ještě o několik tisíc korun níže. Když nyní čekáme rodinu, každá koruna do rodinného rozpočtu se více než hodí. Vůz je to ovšem velmi bezpečný, tudíž záleží pouze a jen na mých řidičských schopnostech, které jsou doufám si říci, velmi dobré.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}