.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení bez telefonu – které pojišťovny ho umožňují? 

 3 března, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Po koupi nového vozidla bylo nutné, pořídit si samozřejmě povinné ručení, které je stanoveno zákonem. To ale asi samozřejmě všichni víme. V dnešní době už lze pojištění sjednat snadno online přes internet, bez nutnosti navštívit kamennou pobočku pojišťovny či bez nutnosti na pojišťovnu volat.

Online sjednání povinného ručení bez otravných telefonátů

Na internetu je spousta srovnávačů cen pojištění, které lze využít, nebo prostě rovnou jít na stránky pojišťoven. Já jsem jich prošla několik, srovnávačů i stránek pojišťoven. Chtěla jsem ihned vědět možnosti na trhu, jaké pojištění je nejvýhodnější, jestli ho opravdu můžu na pár kliků sjednat online, a tak podobně. Jenže. Spousta těchto srovnávačů nebo kalkulátorů po mně chtěla na úvod povinně telefonní číslo s tím, že je možné, že se mi ozve jejich operátor s ještě výhodnější neveřejnou nabídkou. Někde se dá i tato nabídka přeskočit nebo ignorovat, ale někde ne. Je to různé. Samozřejmě je fajn využít možnosti srovnávače, protože takhle snadno a na jednom místě najdu ceny pojištění různých pojišťoven, rozkliknu si i bližší podrobnosti a rovnou si tak můžu vybrat konkrétní pojišťovnu, jejíž nabídka se mi líbí nejvíce. Nicméně hlavní pro mě bylo, abych pojištění mohla ihned sjednat online a nemusela se s nikým sáhodlouze vybavovat po telefonu. Takže jsem si prošla nabídky pojišťoven, které mi srovnávač nabídl a procházela je postupně.

Na českém trhu je dostatek pojišťoven, jak ty níže vyjmenované, u kterých se o postupu sjednání povinného ručení rozepíšu, tak například ještě i Generali ČP, nebo Kooperativa. Podobný průběh to má u všech pojišťoven. Asi všude je sice potřeba telefonní číslo každopádně zadat, ale ne z důvodu sjednání povinného ručení telefonicky, nicméně pouze pro účely smlouvy a případného zpětného kontaktování mě jako klienta pojišťovny. Což mi zase tak nevadí, a v současné době se bez toho vlastně ani nikde jinde neobejdu. Kdekoliv uzavírám nějakou smlouvu, tak po mně většinou kontaktní údaje, jako telefon nebo e-mail, chtějí, a to naprosto chápu. Vadilo by mi to jen v případě, že by moje telefonní číslo bylo využíváno pro marketingové účely, což je potřeba si vždy řádně přečíst jejich obchodní podmínky, kde to může být uvedeno. Někde lze už rovnou zaškrtnout políčko, že nechci dostávat jejich obchodní nabídky.

Výběr z pojišťoven – Direct, AXA, Allianz a ČPP

Tyhle tři pojišťovny se ve srovnávačích objevovaly nejčastěji, takže jsem se rozhodla, že se zajdu podívat přímo na jejich stránky a zkusím to i přes jejich online kalkulátory.

Jako první jsem zadala údaje pro online sjednání pojištění u pojišťovny Direct. Tam lze i rovnou zadat svou SPZ a systém už nějak automaticky vygeneruje moje údaje. Já ještě SPZ nemám, protože je auto nové, takže jsem zvolila volbu „nemám SPZ“. Jde to tedy v pohodě i v případě, že SPZ nemáte. Vyplnila jsem základní a technické údaje o svém vozidle a pokračovala dále. Překvapilo mě, že po mně zatím nebyl vyžadován e-mail ani telefon. Ten už chtějí jen v případě, že bych ještě chtěla konzultovat cenu povinného ručení s operátorem. Nicméně pro uzavření smlouvy už jsou kontaktní údaje nutné, ale pojištění je online sjednáno a zaplaceno.

povinné ručení bez telefonu

Pojišťovna AXA nabízí dokonce slevu 10 % při sjednaní povinného ručení online, což je určitě zajímavé pro mě, jakožto někoho, kdo ho vyloženě chce sjednat online, jen bonus navíc. Dokonce ani po mě nebylo vyžadováno telefonní číslo pro spočítání ceny pojištění. To jsem vyplnila zase až při vkládání údajů potřebných pro uzavření smlouvy. Takže jednoduše a ještě se slevou 10 % bych se snadno dostala k uzavření smlouvy, jen za pomocí techničáku a platební karty. Pohoda.

Pojišťovna Allianz nabízí buď rychlý výpočet ceny povinného ručení díky zadání SPZ (tady ale chtějí povinně tel. číslo!!), a nebo zase, pokud nemáte ještě SPZ jako já, zadáte potřebná data. Pokud nechcete zadávat to telefonní číslo, a SPZ máte, tak prostě jděte přes tu možnost, že SPZ nemáte. Zde je u toho i obrazová ilustrace toho, kde uvedené technické údaje najdete, takže si nemusíte lámat hlavu s těmi údaji, pokud to děláte poprvé, stejně jako já. Dokonce těch osobních údajů vkládáte opravdu minimum, takže je to taky celkem rychlé a jak jsem už zmiňovala, nevyžaduje se telefonní číslo. Spočítáte si kalkulaci a pak už jen, pokud vám cena vyhovuje, pokračujete dál a postup je obdobný jako jinde. Zadáte údaje potřebné pro uzavření smlouvy, v posledním kroku smlouvu sjednáte a zaplatíte online (platební karta, z účtu). Tohle už je vesměs všude stejné. Nikde není nutné konzultovat možnosti s operátorem, ale ta možnost tu samozřejmě je, pokud o ní máte zájem. Buď můžete zavolat na infolinku, a nebo právě vyplníte své telefonní číslo s tím, že vás někdo kontaktuje zpět.

Tak a ještě se podíváme na jednu pojišťovnu, na pojišťovnu ČPP. Tam je to asi nejsnazší, údajů zadáváte opravdu minimum, žádné telefonní číslo pro případný zpětný kontakt operátorem (ani pro uzavření smlouvy), nezadáváte ani jméno, ani rodné číslo, což mi osobně kolikrát přijde horší, než dávat to telefonní číslo. Opravdu stačí jen pár údajů, případně volba typu pojištění či připojištění, a je to. Potom už zase klasické údaje pro sjednání a tak dále, tak jak jsem zmiňovala u ostatních výše, je to více méně všude stejné, a nemá smysl se tady o tom znovu dlouze rozepisovat.

Online sjednání v 21. století snadno a rychle

Já jsem hledala pojištění pro svůj nový vůz Škoda Rapid. Myslela jsem si, že ten průběh bude lepší, chtělo to po mně totiž množství všemožných technických údajů, s čímž jsem tak úplně nepočítala, ale to je asi moje chyba a mohla jsem to předpokládat. Sjednávala jsem povinné ručení poprvé, a i tak jsem si v pohodě se vším poradila a nelámala si nad tím nijak zvlášť hlavu. Pokud všechny údaje víte (nebo vám s nimi někdo poradí, jako mně) tak je to naprosto v pohodě. Údaje zadáte, proklikáte se několika stránkami, je jich tam většinou 4 nebo 5, a dostanete se na konec, kde už jen většinou kliknete na tlačítko SJEDNAT a zaplatit, a hodí vás to volbu platby, což je většinou možnost platby kartou online nebo převodem z účtu. Zase záleží na každém, co preferuje, já se u ověřených stránek nebojím zadávat údaje z platební karty, takže jsem platila online kartou. Na e-mail, který jsem uvedla do kontaktních údajů, mi přišlo potvrzení a smlouva v PDF.

Ono taky dost záleží na tom srovnávači, který použijete. Každý srovnávač mi tam totiž vyhodil jiné nabídky a chtěl po mně pro kalkulaci nabídek různé údaje. Třeba ale na e-pojisteni.cz po mně hned na úvod chtěli to telefonní číslo, na které mě případně jejich operátor kontaktuje, právě s tou výhodnější (jak oni píší „neveřejnou“) nabídkou. Pro samotné sjednání pojištění to už potom většinou nutné není, ale stejně jsem si tam raději telefonní číslo vymyslela, nechci, aby to moje už tak měli v databázi a zpětně mě kdykoliv kontaktovali s nějakými dalšími nabídkami. Takže pokud tam nějak ty údaje naházíte, dostanete se dál a žádný otravný telefonát vás nečeká.

Důležité ale je, že povinné ručení lze v klidu v podstatě u kterékoliv pojišťovny sjednat online v pohodlí domova ze svého počítače či z jiného zařízení, stejně tak, jako si před dovolenou sjednáte třeba cestovní pojištění. V dnešní době bych se spíše divila, kdyby to nešlo, když lze online sjednávat i půjčky a úvěry.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}